Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Avertisment sau amenda emisa in doar 40 de secunde?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
S-a mai discutat, pe E85 se merge pe acostament daca vrei sa circuli cat mai in siguranta. Daca vrei sa fii mort cu dreptatea in mana, tine cu dintii de banda. Mai ales cand pe contrasens se afla un TIR in depasire. Dar nu numai TIR, la vitezele alea e suficient sa te ciocnesti si cu un Matiz.
Inclusiv masinile de politie circula pe acostament, in nici un caz nu se pune problema de amenda pt asta.
Sincer nu ii inteleg pe cei care se pun pe ei insisi in pericol doar pt a demonstra ca ei au dreptate pe hartie.

Edited by Visatoru', 11 March 2019 - 11:31.


#38
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Prost obicei, regula pe un traseu cu particularitati (??) creata tocmai de participantii la trafic, merita sa ne chilarim singuri.
E super ok ca ai unde sa faci eschiva pe margine, dar legal, pe hartie, in realitate, ia-o cum vrei, nu e ok.

#39
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostBylly00, on 11 martie 2019 - 10:56, said:

Bine, ma copii, mergeti voi lipiti de axul drumului, ca aveti voi dreptul si e banda voastra. Eu o sa le fac loc oamenilor care vor sa treaca pe langa mine ori de cate ori este nevoie. De asemenea, sa stiti de la mine, e cea mai mare prostie sa-i antagonizati pe ceilalti participanti la trafic, de la o prostie de-astea ajung oamenii cu capul spart la spital sau mai rau. Eu ma intalnesc cu unul nervos - il las in plata Domnului, nu are nici un sens sa ma joc de-a justitiarul, celelalt oricum nu va intelege nimic si oricum nu se va schimba. Singurul rezultat este ca ma voi enerva eu si ziua ma va fi distrusa.


Cu cedatul in fata vitezomanilor o face orice om cu capul pe umeri. Sunt curios ce te faci daca esti tras pe dreapta si amendat atunci cand mergi in afara benzii sau intre benzi (e doar o curiozitate, ma gandesc ca vei face pe bunul samaritean).

LE: auzisem la radio cu ceva ani in urma (parca a fost distribuita si o anecdota pe facebook legat de asta): unul gonea pe sosea cu mult peste viteza legala. Primeste doua randuri de flash-uri pentru doua radare. Incetineste si nu primeste amenda. Nu mult dupa ce trece de al doilea radar, intr-o curba cu vizibilitate mica, face accident (pietonul care trecea regulamentar a fost luat pe sus). Stii care a fost concluzia? Daca vitezomanul mergea cu viteza mai mica sau era prins de unul din radare, pietonul nu era spulberat pe trecere.

Deci, hai sa ramanem unde ne e locul, adica in banda noastra, si sa mergem preventiv.

#40
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostVisatoru, on 11 martie 2019 - 11:27, said:

S-a mai discutat, pe E85 se merge pe acostament daca vrei sa circuli cat mai in siguranta. Daca vrei sa fii mort cu dreptatea in mana, tine cu dintii de banda. Mai ales cand pe contrasens se afla un TIR in depasire. Dar nu numai TIR, la vitezele alea e suficient sa te ciocnesti si cu un Matiz.
Adica tu omori cu premeditare oamenii si ii impingi in fata tirului daca vezi ca vine un tir?

View PostVisatoru, on 11 martie 2019 - 11:27, said:

Inclusiv masinile de politie circula pe acostament, in nici un caz nu se pune problema de amenda pt asta.
Argumentul suprem... stii ca masinile de politie circula pe contrasens, pe interzis, stationeaza in intersectie... ia incearca sa faci tu asta, sa vezi daca si tu scapi fara amenda.
Normal ca ei nu se amendeaza singuri, auzi gandire la el, daca o fac politistii si nu iau amenda inseamna ca o poti face si tu si sa scapi fara amenda.

View PostVisatoru, on 11 martie 2019 - 11:27, said:

Sincer nu ii inteleg pe cei care se pun pe ei insisi in pericol doar pt a demonstra ca ei au dreptate pe hartie.
Nu e vorba de nici o dreptate, dar de ce sa ma deranjez eu si sa risc eu sanctiuni pentru ca vrea un idiot... daca vrea, e acostamentul liber, n-are decat sa circule cu viteza luminii pe acolo sa riste el amenda.

#41
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Multi ghei mai sunt care vor sa te impinga pe la spate chiar daca mergi si cu 160 kmh pe traseul ala , tot nu ii saturi, se tin la 10m distanta de tine si te face sa te uiti mereu in oglinda, asa ca ii las cu orice ocazie sa ma depaseasca. Multi cred ca aia e autostrada si isi tin banda, am vazut chiar Tir-uri claxonate de ghertoi ca mergeau intre doua benzi  .

Acum 5 ani vedeam Tir-uri cum isi pastrau banda de acostament si mai ales daca mergeau intre benzi se dadeau pe acostament ca sa ii depasesti ,in schimb acum nu am intalnit pe tot traseul macar un TIR sa mai faca asta, merg doar intre benzi, ceea ce este mai sigur asa, astfel esti obligat sa depasesti ca pe un drum cu o singura banda si sa te asiguri din contrasens .

View PostOctavian___, on 11 martie 2019 - 10:52, said:

Cu ce masina mergeai asa pe margine ?
Sau era ceva caruta? (dupa viteza melcului de deplasare )

Vai de capu nostru
Sharan  de 140 cp. Aveam 78 de km /h dar camera aia chinezeasca filmeaza de parca stai pe loc. Masina lui taicamiu, ca lui nu ii place sa mearga pe drumul ala.
Mergi tu mai tare de atat , ca ai vazut radarul cum apare.

Inca nu am intalnit /auzit de soferi sa fie amendati ca mergeau safe intre benzi pe acel sector de drum. Ma ofer eu voluntar sa imi ofer datele sa vad daca pot fi amendat. Posted Image

Edited by Benderbut, 11 March 2019 - 16:21.


#42
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBenderbut, on 11 martie 2019 - 07:53, said:

Scuzati filmarea de proasta calitate, este vorba despre o situatie cu care m-am intalnit , ma depaseste un Logan alb cu numere de B care merge cu suta , ii face semnale luminoase sa opreasca pe dreapta , politia intoarce pe sensul meu de banda .

Intervalul de timp din momentul stationarii masinii politiei si momentul plecarii este de 40 de secunde, se poate face amenda sau avertisment in acest interval de timp scurt ?
Puteai să oprești sa anchetezi cazul , să vezi ce se întâmplă ... dar probabil nu te ținea !

#43
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Post86-APP, on 11 martie 2019 - 16:20, said:

Puteai să oprești sa anchetezi cazul , să vezi ce se întâmplă ... dar probabil nu te ținea !
E foarte bine sa fie postat si pe you tube ca sa vada ca ii vedem , trebuie doar sa ai ceva de baut cat timp se uploadeaza filmuletele.

Edited by Benderbut, 11 March 2019 - 16:32.


#44
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View PostPololica, on 11 martie 2019 - 11:41, said:

Cu cedatul in fata vitezomanilor o face orice om cu capul pe umeri. Sunt curios ce te faci daca esti tras pe dreapta si amendat atunci cand mergi in afara benzii sau intre benzi (e doar o curiozitate, ma gandesc ca vei face pe bunul samaritean).

Cand ma opreste politia fac un singur lucru: imi recunosc vina daca sunt vinovat si incerc sa ii arat omului ca merit sa scap doar cu un avertisment acolo unde se poate. Unde nu se poate, incasez barbateste, ce ma asteapta. Intotdeauna cand fac ceva pasibil de amenda imi asum si nu ma apuc sa fac spume la gura daca ma prinde cineva cu mata-n sac. De cele mai multe ori scapi mai usor daca recunosti prostia facuta decat daca te apuci sa faci scandal, sa mergi la intimidare (plus ca la statura mea ar trebui ca politistul sa fie vreun elev de clasa a - VIII - a sa se sperie de mine : )) ). Sa "dau telefon" este exclus, nu (mai) am in portofoliu asemenea persoane influente si chiar daca as avea nu le-as deranja pentru o bagatela precum asta.

Edited by Bylly00, 11 March 2019 - 17:13.


#45
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBenderbut, on 11 martie 2019 - 07:53, said:

Scuzati filmarea de proasta calitate, este vorba despre o situatie cu care m-am intalnit , ma depaseste un Logan alb cu numere de B care merge cu suta , ii face semnale luminoase sa opreasca pe dreapta , politia intoarce pe sensul meu de banda .

Io' doar intreb:tu pe ce banda circuli pe drumul ala?

#46
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Pe E85 se merge mai "intre benzi" din cauza valurilor din asfalt.
Nu poti sta incadrat fix pe banda de acostament, ca-ti ies pietrele de la rinichi prin ochi.
In rest, zmei sunt destui, d-aia mor ca prostii, pe capete.
Mai nasol e ca omoara si pe altii ...

#47
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007

View PostBenderbut, on 11 martie 2019 - 07:53, said:

ma depaseste un Logan alb cu numere de B care merge cu suta ,
nu vad depasirea, sigur te-a depasit ?

Quote

   Intervalul de timp din momentul stationarii masinii politiei si momentul plecarii este de 40 de secunde, se poate face amenda sau avertisment in acest interval de timp scurt ?  

nu, dar se pot numara 10, 20, 30 ... pana la 100 Euro. sau cate sute de lei vrei tu.
PS
pe E85, lumea merge pe  acostament si nimeni nu ia amenda. acum s-a mai stricat acostamentul si lumea merge cu banda intre picioare. tot e ok, pentru ca tot incap 3 masini fara probleme. ceea ce e mult mai safe, la cati nebuni circula pe drumul acela. in unele locuri, sunt chiar patru benzi, pe distante scurte ce-i drept, o sa pun un link mai tarziu.

Edited by strongsss, 11 March 2019 - 19:13.


#48
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarab, on 11 martie 2019 - 09:01, said:

Daca mergea pe acostament, ca si masina care a filmat, nu ma mir.

Moldova DN2 !!
Cat timp nu e linie continua acolo , nu poti fi sanctionat ca mergi pe "acostament". Aia e o sosea tipic romaneasca ,s-a furat materialul si n-a mai ajuns de o banda intreaga.

View PostPololica, on 11 martie 2019 - 09:22, said:

@ Benderbut: Simplu, cu 100 kmh. Vara trecuta am fost de E85 (care, apropos, are o singura banda) si am la iesirea din Suceava s-a trezit unul ca sa ma claxoneaza in continuu (aveam 90 la ora). M-a durut in pix si la 2 m in fata. A stat in spatele meu un sfert de ora (si, de nemernic, am scazut la 80 la ora).

Daca ai o greata, schimba soseaua. Eu nu merg cu mai mult de 110 (chiar si pe autostrada) si, ca sa nu incurc, evit autostrazile, tocmai sa nu am panarame in spate care n-au nici in clin, nici in maneca cu siguranta in trafic.
Ce imi plac mie astia care nu au nicio treaba cu sofatul dar invoca mereu "siguranta in trafic" si conduita preventiva.

#49
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Posttitoo, on 12 martie 2019 - 13:43, said:


Cat timp nu e linie continua acolo , nu poti fi sanctionat ca mergi pe "acostament". Aia e o sosea tipic romaneasca ,s-a furat materialul si n-a mai ajuns de o banda intreaga.

E interzisa circulatia pe acostament.
Linia discontinua nu are nici o treaba.

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdan1980_25, on 12 martie 2019 - 15:25, said:

E interzisa circulatia pe acostament.
Linia discontinua nu are nici o treaba.
Unde scrie asta, sau conform carui articol poti fi sanctionat daca circuli pe acolo ? Linia discontinua are treaba, pentru ca iti e permis sa treci dincolo de ea.

#51
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
https://www.4tuning....stie-36664.html
https://www.digi24.r...-sa-stie-823803
Cica e Ordonanța 43 din august 1997.
Cata dreptate are un nene ... "Nu mai face față nici tâmpiților, nici traficului (E85)".

Edited by shymano, 12 March 2019 - 15:48.


#52
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Ce ar trebui sa inteleg din acel "cica" ? Cat despre linkurile postate, e parerea unora , nimic legal. Cati au fost amendati pe E85 pentru ca au circulat pe "acostament" ?

#53
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Teoretic se poate da amenda. Practic, habar nu am daca s-a dat vreodata oe E85.
Regulament aplicare OUG 195.
Art. 100
Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, părțile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. În cazul în care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru mopede, biciclete și celelalte vehicule fără motor, acestea pot fi conduse și pe acostament în sensul de mers, dacă circulația se poate face fără pericol.

Mai avem Ordonanta 43 din 1997 care specifica clar ca nu ai voie sa circuli pe acostament.
Ca noua ne place sa justificam incalcarea legii si ne place sa interpretam legea cum ne convine, e ata mancare de peste.

View Posttitoo, on 12 martie 2019 - 15:40, said:

Linia discontinua are treaba, pentru ca iti e permis sa treci dincolo de ea.
Care parte nu o pricepi?
E voie sa treci dincolo de linie dar e interzis sa circuli pe acostament.

Attached Files


Edited by dan1980_25, 12 March 2019 - 16:26.


#54
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Eu pricep , altii insa nu inteleg ca aia e o sosea neterminata, mai exact incompleta si autoritatile arunca pisica de la unele la altele . Delimitarea partii carosabile are altfel de marcaj , ori E85 nu are un astfel de marcaj ci linie intrerupta de delimitare a benzilor de circulatie, doar ca conform legislatiei partea din dreapta (pe acelasi sens de mers) nu se incadreaza in cerintele unei benzi de circulatie (pentru ca nu are latimea necesara) . Daca se voia ca circulatia sa se desfasoare pe unica banda de circulatie se executa un marcaj cu linie continua si atunci putea fi sanctionati toti cei care circula pe portiunea aia mai ingusta, asa cum e marcata acum, nu poti primi amenda daca circuli pe acolo, pentru ca bucata respectiva nu e considerata a fi acostament, datorita marcajului.
E o treaba tipic romaneasca in care autoritatile se spala pe maini si expun participantii la trafic la pericole.

Edited by titoo, 12 March 2019 - 16:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate