Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

limbaje de programare neconventionale

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 karax, on 13 martie 2019 - 17:26, said:

haskell sau fortran ....ceva in genul as incerca...sunt limbaje potrivite pentru fizica computationala ....
astea sunt destul de comnventionale

#56
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 MarianG, on 13 martie 2019 - 19:44, said:

astea sunt destul de comnventionale
Hmm,,, poate binevoiesti sa ne si demonstrezi ca haskell este un limbaj conventional!

Arata-ne cam cate joburi sunt pe haskell(posturi concrete de haskell, nu limbajul listat alaturi de alte nu stiu cate limbaje)

Arata-ne cateva softuri cat de cat populare facute in haskell!

Arata-ne cateva site-uri comerciale ce apartin de firme macar cat de cat cunoscute, care functioneaza sub haskell + ceva framework web(yesod par example)!

Daca iti dau niste cod haskell te prinzi sa ni-l explici(fiind un limbaj totusi "conventional" dupa spusele tale)?

#57
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
pune aici cod din acel limbaj ca  m-ai facut curios.

#58
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pana sa aleaga un limbaj potrivit pentru fizica computationala initiatorul ar trebui in primul rand sa invete fizica...

#59
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 TruthHurts, on 13 martie 2019 - 21:38, said:

Hmm,,, poate binevoiesti sa ne si demonstrezi ca haskell este un limbaj conventional!

Arata-ne cam cate joburi sunt pe haskell(posturi concrete de haskell, nu limbajul listat alaturi de alte nu stiu cate limbaje)
faptul ca nu sunt joburi pentru haskelll nu inseamna ca limbajul este neconventional, inseamna ca este "pe moarte"
poate reusesti tu, in primul rand, sa faci o comparatie intre brainf*ck si haskell

 TruthHurts, on 13 martie 2019 - 21:38, said:

Arata-ne cateva site-uri comerciale ce apartin de firme macar cat de cat cunoscute, care functioneaza sub haskell + ceva framework web(yesod par example)!
hai sa vedem ce face facebook cu haskell -- https://code.fb.com/...m-with-haskell/ --

Edited by MarianG, 13 March 2019 - 22:49.


#60
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 MarianG, on 13 martie 2019 - 22:47, said:

faptul ca nu sunt joburi pentru haskelll nu inseamna ca limbajul este neconventional, inseamna ca este "pe moarte"
"pe moarte"? Dar cand a fost "viu", aka in voga, utilizabil ca limbaj general purpose in ceva proiecte majore de succes? Nici macar cobolul nu e pe "moarte", desi despre ala ai putea specula asa ceva.

 MarianG, on 13 martie 2019 - 22:47, said:

hai sa vedem ce face facebook cu haskell -- https://code.fb.com/...m-with-haskell/ --
Aproximativ nimic. Aia face. Inghesuit intre alte tehnlogii pe o super-nisa. Eu ziceam de altceva.

Haskellul(ca de altfel multe alte limbaje asa zis "functionale") nu este compatibil cu principiile fundamentale de software engineering. Limbajele de acest gen, in putinele cazuri in care ajung sa fie folosite(evident pe ceva de nisa, ca in mod cert si garantat nu vei vedea un soft de anvergura pentru end useri in vreun limbaj functional, sau vreun site comercial important sa-l aiba ca "motor" principal), sunt introduse de tot felul de diletanti care nu stiu mare branza despre software engineering, dar si-au pierdut cam multa vreme prin zonele obscure ale pseudo-matematicii abstracte - aceste limbaje fiind inspirate de acolo.

Ia explica-ne cu cuvintele tale(nu cu linkuri aiurea), ce este aia o "monada" in haskell. Hai ca nu trebuie sa fie greu, doar ai zis ca nu-i limbaj neconventional.

#61
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
dupa ce ne explici difentele intre haskell si brainf*ck

#62
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Diferenta e ca nimeni nu pretinde ca programeaza serios in brainfuck.

#63
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 TruthHurts, on 14 martie 2019 - 06:40, said:

Diferenta e ca nimeni nu pretinde ca programeaza serios in brainfuck.
Oricine poate pretinde orice, in special un troll.

#64
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 TruthHurts, on 14 martie 2019 - 06:40, said:

Diferenta e ca nimeni nu pretinde ca programeaza serios in brainfuck.
nici macar karax care a deschis subiectul,
noi vorbeam sa treaca timpul, chiar nu stiu de ce te ambalezi in halul asta

#65
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 dani.user, on 13 martie 2019 - 21:47, said:

Pana sa aleaga un limbaj potrivit pentru fizica computationala initiatorul ar trebui in primul rand sa invete fizica...
bineinteles.....am inteles deja de la tata ca la anul mi se scot injectiile pentru ca deja dau semne de buna purtare si nu mai am probleme serioase.....asta inseamna ca o sa pot sa trec la invatat intens si bineinteles o sa incep cu fizica.....
asta daca la 33 de ani poti sa mai inveti ceva .....34 de fapt la anul...

 MarianG, on 13 martie 2019 - 19:44, said:

astea sunt destul de comnventionale
as incerca sa implementez unele notiuni din fractran in programarea in haskell sau julia ori fortran.....macar ideea de baza
si daca se poate combinat cu lambda calculus ....
cam asta ar fi asa visul meu in materie de programare ...sau ajung sa creez programe si simulari care sa functioneze cu niste formule de calcul prescurtate , care calculeaza numere mari prin diverse metode, in asa fel incat sa putem simula in un singur procesor ceea ce astazi se simuleaza cu mii de core-uri....
pentru asta imi trebuie matematica cu numere mari si calcule diverse ......
ceva in genul "gaseste in doar 2-3 calcule numarul de divizori comuni ai numerelor a si b".....
e greu caci nu exista formule magice sau ceva si prescurtarile astea au limitarile lor.....insa am cate ceva in cap si sper sa mearga ....

#66
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
pentru asta, tot tu, ai deschis topic
https://forum.softpe...-computationala

#67
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
bineinteles....aici in topicul asta este vorba de limbaje neconventionale...
trecerea la subiectul actual s-a facut in posturile #6 #7 si #8...cand am inceput sa explic ce inteleg eu prin "folosirea uneltei".....
deci sorry ca am deviat de la subiect

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate