Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Timer peste video

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Razor1913

Razor1913

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.03.2014
Salutare domnilor. Am si eu o problema careia nu reusesc sa ii gasesc rezolvare..

Am un video de 90 min. De-a lungul sau se intampla mai multe actiuni, unele mai importante altele mai putin importante.

Problema mea este urmatoarea:
Vreau sa adaug un timer peste video in felul urmator. Intre fazele importante ale videoului sa fie un time lapse, adica se reda filmul in time lapse, apoi la prima faza importanta acesta sa mearga in real time pentru perioada cat tine faza importanata, apoi iar time lapse pana la urmatoarea faza importanta si tot asa, astfel incat de la un video de 90 de minute, rezultatul final sa fie unul mai scurt.

Cu ce program pot face asta si daca aveti si un tutorial ar fi super. Multumesc

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Time lapse - adica mai rapid.
Timer peste video - concret, in cele din urma, NU doresti afisarea unui cronometru peste video, corect ?

Se poate face cu Vegas Pro (pe asta-l folosesc eu, deci stiu direct) - tai bucatele, la cele rapide tii apsat CTRL si tragi de marginea din dreapta spre stinga.
Celelalte bucati le lasi cum sint, apoi le lipesti, sa nu fie pauze intre ele.
Similar se poate face cu orice program asemanator: Premiere Pro, Cyberlink (astea sint platite), OpenShot (gratis) .... si cam orice altul de genul asta: https://en.wikipedia...diting_software

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
ca sa creezi un timer peste video, poti folosi prima parte a acestui tutorial. ai nevoie, bineinteles, de premiere pro.

intr-o prima faza, randezi filmul tau initial cu timer peste el, la viteza 1:1.
incarci filmul cu timer in timeline-ul editorului video (sa zicem ca tot premiere, de vreme ce l-ai "folosit" inainte, ca sa adaugi timerul. folosind toolul SPLIT, imparti filmul cu timer in zonele de interes. la cele neinteresante, maresti viteza de redare, sa zicem la 300%. zonele interesante le lasi la 100%. re-randezi filmul si ar trebui sa ai exact ceea ce ti-ai dorit.
in loc de 300% poti alege viteza care-ti convine, in functie de cursivitatea (calitatea) miscarii sau durata de timp finala dorita.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostRazor1913, on 10 martie 2019 - 18:37, said:

Vreau sa adaug un timer peste video in felul urmator.
Ah, nu vazusem asta, sorry !
Se poate cu Vegas Pro in 3 feluri.
1. probabil la versiunile mai vechi - are plugin inclus: Sony Timecode (la versiunea 14 nu mai apare - dar vezi punctul 3 mai jos)
Apoi, exact la fel ca video, tai bucatele, in exact acelasi loc, faci si timecode sa ruleze mai rapid in exact acelasi fel.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/harSG62fOFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. folosind pluginul extern Ignite Timecode (nu e gratis), aceeasi procedura.

3. Vegas Pro versiunile 13 si 14 (noi) au inclus un script pentru asa ceva:
Apoi tai bucati... exact aceeasi procedura.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jYEZVLtwCew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singura limitare la Vegas Pro este gradul de rapiditate.
Se poate maxim 25% din durata originala, adica mai rapid de 4 ori (am testat acum, 40 secunde original = 10 secunde rapid, 180 secunde original = 45 secunde rapid)
Daca vrei si mai rapid salvezi prima data asa, apoi importi fisierul rezultat si mai bagi inca o data viteza.

View PosttEo, on 10 martie 2019 - 19:37, said:

intr-o prima faza, randezi filmul tau initial cu timer peste el, la viteza 1:1.
Nu se poate mari viteza din prima - atit la video, cit si la timer - fara sa fie nevoie de randarea aceea intermediara ?

Edited by buyonevideo, 10 March 2019 - 19:53.


#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
mi s-a parut mai safe cu randare intermediara. in plus, nu stiu daca premiere pro stie de velocity envelope, la fel ca vegasul. nu am folosit versiunea pro la modul serios pina acum.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu velocity envelope, ala e altceva si nu stiu daca poate sa nimereasca precis aceleasi valori (curba) pentru timer si video.
Cred ca ar merge doar pentru varianta 3 - cu script - video si timer sint o singura entitate, pe un singur track.
Eu nu am dibuit exact cum functioneaza asta, deci nu am recomandat.

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
exact la acea "nimerire" a EXACT ACELOR valori ma refeream cind am spus ca e mai "safe". din pacate nu m-am prea exprimat corect.

LE
randarea intermediara se poate exclude, daca initiatorul ar confirma ca se pricepe la premiere pro, caz in care ar putea folosi functia de "Nesting"

Edited by tEo, 10 March 2019 - 20:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate