Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Problema accesare BIOS

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
acosdinm6

acosdinm6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.03.2019
Am achiziționat un nou PC si am vrut sa i pun win10 de pe un USB, problema era ca nu aveam USB boot option, am intrat pe anumite tutoriale, am schimbat ceva setări si l-am făcut....de nu mai pot intra in bios. Acum de fiecare data cand deschid PC-ul nu-mi mai apare logo-ul placii si keybind-urile  imi apare direct un blackscreen cu următoarele info:
" Intel UNDI, PXE-2.1 (build 083)
Copyright 1997-2000 Intel Corp
This product is covered by one or more of the fallowing patent: US6, 570, 884. US6, 327, 625
Realteck PCIe GBE Family Controller Series v2.66 (05.26.17)
Client MAC ADDR: B6 2E 99 01.......
PXF-E53: NO BOOT FILENAME RECIVED
PXF-MOF: EXITING PXE ROM
REBOOT AND SELECT PROPER. BOOT DEVICE OR INSERT BOOT MEDIA IN SELECTED BOOT DEVICE AND PRESS A KEY

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
E setat sa booteze de pe retea. De-aia iti apare asa.
De intrat in BIOS, daca nu ai 10 instalat pe ele e simplu - vezi in manual ce taste F sau del sunt alocate.

Spune ce placa de baza e sau daca e laptop ce producator si ce model.

#3
acosdinm6

acosdinm6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.03.2019
Gigabyte A320m-s2h v2

E un win10 instalat pe el dar nu e compatibil cu drivere de la GPU si d.asta am vrut sa-l schimb.

#4
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Pune tastatură PS2, nu USB (trebuie bifat în BIOS la unele ca să o vadă pînă intri în SO).

Edited by silverflower, 10 March 2019 - 17:56.


#5
acosdinm6

acosdinm6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.03.2019
Nu e asta problema... tastatura era văzută de placa de bază, puteam accesa bios.ul inainte

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e ultima generatie de placa de baza. Ciudat sa fie probleme cu driverele, mai ales ca astea le poti schimba si pune altele in loc.

Bootezi in Windwos si te duci in Settings - Update and Security - Recovery - Advanced Startup - Restart now - iti vor apare ceva optiuni cu restart now si more options - dai more obtions si apar alte optiuni - dai ceva cu Change UEFI settings - se va restarta si va intra in BIOS - aici sa dai un restore default si sa debifezi Fast Startup - asta previne accesul la BIOS, plus ca trebuie sa fie dezactivat pe timpul instalarii Windwos.

Quote

- Pune tastatură PS2, nu USB (trebuie bifat în BIOS la unele ca să o vadă pînă intri în SO).   
Asta era acum peste 10 ani. La astea cu UEFI default e USB. Ma si mir ca mai exista mufe PS2 la ea.

Am gasit si ceva poze - https://www.tenforum...ndows-10-a.html

Daca tot nu vrea, scoti PC-ul din priza, il desfaci, apoi inlaturi HDD/SSD si resetezi BIOS-ul - vezi in manualul palcii cum se face.

#7
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
... sau, din windows 10 apesi "Start" - tii apasata tasta "shift" si apoi dai "restart" si intra in acelasi meniu ca la postarea de mai sus.

#8
acosdinm6

acosdinm6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.03.2019
Poate unele treburi nu le înțeleg ca nu sunt in domeniu si o sa intreb pt informații suplimentare.
Eiffel ai spus sa bootez in Windows, cum fac asta??? In condițiile in care....doar aprind PC-ul imi apare "_" sus în stânga de 2-3 ori si imi da mesajul mai sus redat. Cat despre HDD am scos mufele din el dar tot nimic, cum se resetează???

#9
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Ai scris aici, ”Clear CMOS” = reset BIOS. Personal scot bateria (o pun pe moment deoparte) și-i țin contactele de pe placă în scurt cîteva secunde, e cel mai sigur.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cum se resetează???
Am scris mai sus - citeste manualul. Ai in el toate detaliile necesare.

Metodele pot diferi de la palca la placa. Unele au jumper dedicat - nu trebuie sa scoti bateria. Altele trebuie sa scoti bateria.

Edited by eiffel, 10 March 2019 - 19:42.


#11
acosdinm6

acosdinm6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.03.2019
Problemă rezolvată, am scos bateria de pe placa de baza si si.a dat restart BIOS ul. Mersi tuturor de implicare 😊!

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 acosdinm6, on 10 martie 2019 - 17:59, said:

Nu e asta problema... tastatura era văzută de placa de bază, puteam accesa bios.ul inainte

E vazuta dar ai schimbat ceva in BIOS si n-o mai vede, ca n-o initializeaza, asa ca poti sa apesi ce taste vrei tu ca nu vei putea intra. Vezi ca ai un jumper de reset BIOS pe placa...

 acosdinm6, on 11 martie 2019 - 19:40, said:

Problemă rezolvată, am scos bateria de pe placa de baza si si.a dat restart BIOS ul. Mersi tuturor de implicare 😊!

Bravo, esti baiat destept, asta am scris eu mai sus

De asta e bun un adaptor PS2 la USB la casa omului.

Edited by rosix, 11 March 2019 - 19:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate