Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Influencer pe Instagram

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
[ https://bbs.thegoyimknow.to/uploads/default/original/4X/d/3/5/d35ab68d04fe4aa22dd57e472e217e6f0fadae75.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica discutam despre fufe/fufi la moda? Care-i diferenta pana la curve?Indiferent de sex.
Si sincer, nici nu ma asteptam la ceva inteligent de la,......

Edited by myshyk, 10 March 2019 - 19:16.


#21
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
N-ati inteles absolut nimic, sunteti masiv pe aratura cu conspiratita si mistocarelile...

Influencer inseamna urmatorul lucru:
- o persoana obtine o anumita audienta online pentru oarece activitate(unii fac review-uri la diverse produse, altii calatoresc, altii dau sfaturi sau tin cursuri pe diverse teme, altii fac clipuri comice, samd)
- una sau mai multe firme platesc intr-un fel sau altul acesti oameni pentru a promova anumite produse prin canalele lor media(youtube, instagram, samd)

E un stereotip cu fotomodele si nu stiu ce. Da, sunt si din alea. Dar sunt si oameni carora nici nu li se vede fata.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Am zis in psotarea anterioara - cine are foarte multi urmaritori poate fi considerat influencer.
Pentru ca o postare a sa ajunge la foarte multi oameni si poate avea ceva efect.

Pe de alta parte conteaza si raportul urmaritor/urmariti. Pentru ca unii pur si simplu urmaresc foarte multi oameni ca sa fie urmariti la randul lor. Aici nu mai e chiar influenta - majoritatea lor sunt doar interesati de numarul urmaritorilor nu si de postarile acestora pe care le ignora.

Asta cu fotomodelele e frectie doar ptr ca o fata frumoasa dar de care n-ai auzit in viata ta sa cumperi un produs recomandat ? De multe ori nici macar nu e persoana care posteaza pe acel cont ci altcineva. E doar monetizare, nu influenta.

Quote

Dar sunt si oameni carora nici nu li se vede fata.   
Aia s-ar putea sa fie mai importanti in final.

Edited by eiffel, 11 March 2019 - 09:42.


#23
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nici macar frumoase nu sunt, ci doar prelucrate sa para frumoase... photoshopul face minuni, din vaca faci caprioara.
Evident ca nimeni nu cumpara produsele, companiile nici nu cumpara spatiu pentru ca aduc clienti, ci pentru expunere de brand.

Doar nu are cineva impresia ca publicul lor (minor in mare parte) cumpara BMW si Gucci?
Nu cumpara, dar le va ramane intiparit in minte ca aceste branduri sunt premium, ceea ce ajuta companiile sa taxeze produsele ca fiind premium.
Asta cumpara brandurile in realitate cand dau bani pe reclame... daca brandul inceteaza a fi perceput ca fiind premium/luxury, atunci compania se prabuseste, deoarece cei ce au bani si cumpara se vor indrepta catre alta companie care e perceputa ca premium, deoarece publicul ce cauta premium/luxury cauta sa cumpere un statut prin achizitia de produse, sa arate ca sunt "jupani".

#24
deea_mche

deea_mche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.05.2018
"Influencer" mi se pare un cuvant atat de neporivit pt ce fac ei. Nu influenteaza cu nimic semnificativ, doar isi mai dau cu parerea despre anumite produse sau servicii. Si nici nu stii daca e pe bune sau doar pe bani... Eu una urmaresc cativa "influenceri" si ma intereseaza recomandari in materie de produse cosmetice, dar niciodata nu stiu ce sa cred deoarece stiu ca totul e publicitate platita... Deci nu stiu cat o sa mai tina chestia asta.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Multi care se dau oficial ca "influenceri" nu sunt.
Sunt persoane care au foarte multi urmaritori ( dar nu numai ) care fac reclama la diverse produse pe care chipurile le "folosesc". Dar nu imi pare sa aiba ceva succes decat daca persoana respectiva e chiar o celebritate reala - actori foarte cunoscuti, supermodele de succes ( adica ceva gen Heidi Klum & Co ), etc. Restul.. iau niste bani si atat. Uneori nici bani nu iau - primesc reduceri sau gratuitati la niste chestii.

Nu folosesc Instagram, dar fenomenul e prezent pe toate retelele sociale - Twitter, facebook...

Personal n-am acceptat niciodata sa fac asa ceva, desi am cateva zeci de mii de fani pe Twitter. Si nici nu dau follow la conturi care fac asa ceva.
Ma mai bag insa in seama cand e vorba de un film sau un serial care imi place sau in care joaca cineva pe care il cunosc. Uneori si cu ceva succes.

In rest insa, imi vad de treaba mea, nu de a altora, stau pe Twitter de distractie nu ca sa fac bani.

#26
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 eiffel, on 09 august 2019 - 11:18, said:

Multi care se dau oficial ca "influenceri" nu sunt.

Toata lumea influenteaza. Din cate observ, influentezi ca cineva sa aiba o reducere la PCGarage. Ce mai conteaza ca scrie undeva influencer sau nu, din moment ce toata lumea influenteaza ?

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Ma refeream la cei care pe Instagram, Twitter, etc au in descriere trecut "Influencer".

#28
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 eiffel, on 07 septembrie 2019 - 16:51, said:

Ma refeream la cei care pe Instagram, Twitter, etc au in descriere trecut "Influencer".

Eu stiu la ce te refereai iar eu ti-am raspuns ca indiferent daca scrie sau nu, indiferent daca ne trecem in descriere sau nu, toti suntem. Deci ce e rau in a trece in descriere... ceea ce esti ?! Pentru asta exista descrieri.

Noi, care scriem pe Softpedia, influentam pe cei care ne citesc.

Asta e tot scopul vietii "ce vrei sa te faci cand vei fi mare" iar raspunsurile sunt in general a influenta oamenii, in general e vorba de ajutor, ca unul vrea sa salveze oameni de la moarte, ca altul vrea sa cante pentru oameni, ca altul vrea sa-i invete pe oameni, altul vrea sa-i faca sa rada, dar vrem sa ne lasam amprenta asupra lumii, sa se vada ca am trait pe lume, ca nu am fost degeaba, mai simplu: influenta, amprentă, legacy.

Nu cuvantul in sine e rău. Poate sa nu-ti placa ce fac unii influenceri si atunci cuvantul sa fie patat in mintea ta.

Si... trebuie sa ne intereseze cati bani fac altii ? Ca-s multi sau putini ar avea vreo importanta pentru noi ? Nu pentru noi isi consuma din timp. Nu noua ne cer sfaturi.

Edited by AdiTwism, 07 September 2019 - 23:39.


#29
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mie nu imi plac influencerii care mint.

Am avut ocazia sa calatoresc cu niste influenceritze la nivel mai mic(15-20k de followersi). Si povestea excursiei adevarata nu are nicio legatura cu ce postau ele pe instagram. Majoritatea timpului erau triste si nervoase, nu le placeau nimic, cautau locuri sa faca poze pentru instagram.

In schimb pozele si storyurile ziceau altceva, ca au un concediu wow si ca sunt multumite.

Exemple:
1) poza pusa cu o mancare in Kuala Lumpur, pusa ca ce faina si diversa este. In realitate nu a mancat deloc si a aruncat-o si a facut foamea toata ziua.
2) poza la un templu hindus intr-o pozitie de aia de yoga sau cum naiba ii zice si citat pus despre gratitudine and shit... in realitate a facut poza super repede si numa gratitudine si meditatie nu a facut.
3) storiuri si poze de la hiking in Vietnam, si ca ce fain este, ca merita, ca e nemaipomenit, si poza impreuna cu ele 2 ca ce prietene bune sunt. In realitate a fost o caldura de numa, era sa lesine, nu le-o placut deloc, si s-au si certat.
4) pe scuter in Bali, si citate si descrieri despre you can do it everything if you want enough, la vida loca, ca a  condus scuterul in Bali pentru prima data in viata samd. Realitate: s-a suit pe scuterul pe care eu il inchiriasem, si cu care nu a mers nici ca pasager, eu mergeam cu scuteru, ele cu taxi :)).

Dar stii cum e, au vazut si ele la alti influenceri si s-au dus, si nah desi experienta pe viu nu a fost cum si-au inchipuit-o ele, au facut-o macar pe online sa para cum o vor.

Si da, asa se creeaza fake expectations. Tot ce au postat a fost super bine primit.

Deci influentam, ne lasam amprenta pe minciuni, pentru niste like-uri la inceput si mai incolo niste bani...

#30
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Si ce inseamna asta ?
Si eu am vazut useri de Softpedia mincinosi, asta inseamna ca si tu esti sau ce ? Bagam totul in aceeasi oala ?

Ce spui e common sense, like you point out the obvious. Nici mie nu imi place minciuna, dar nu mai trebuie sa explic asta, credeam ca e lesne de inteles si toata lumea stie. Sau trebuie sa spunem fiecare ca nu ne plac oamenii naspa ?

In plus, nici nu stiu cum ai rezistat sute si mii de km langa ele. Unii oameni ar zice ca nu e adevarat.

Daca ele mint si postarile au fost bine primite, inseamna ca vor continua sa o faca. Atat timp cat exista cerere va fi si oferta.

#31
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
Ia uitati-va putin pe site-ul asta sa vedeti secretele murdare din spatele unor poze photoshopate ale unor instagramerite celebre:  

http://tagthesponsor.com/

Majoritatea au fost deconspirate ca fiind traficante de droguri, prostituate,  tepare,   evazioniste,  chiar partenere partase ale unor infractori.

Asta ca tot va intrebati de unde au atatia bani pentru calatorii si trai de lux, dar nu muncesc deloc.

Nimeni  n-a facut niciodata bani de pe urma activitatii pe platforme social media gen facebook, instagram, you tube....doar fondatorii lor!
E imposibil sa faci avere de pe urma vizualizarilor.

Edited by dotcoincrypto, 12 September 2019 - 23:33.


#32
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Tatele sunt singurul influencer de pe Instagram. Nu ce tricou e pe ele, nu pe ce plaja le-a mai dezgolit pe jumătate, nu cu ce crema a mai dat pe ele, etc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate