Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Reziliere contract de arenda - Sanse de reusita - Arendasul nu vrea

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Am un contract pe 10 ani de arenda, si as vrea sa-l reziliez inainte de termen. Arendasul nu vrea.
Inteleg ca are culturi si ca trebuie sa asteptam un an, doi, dar nu vreau sa mai astept inca 8 ani.

Presupunand ca nu reusesc sa gasesc o chichita in contract (ceva care arendasul nu a respectat), care sunt sansele de reziliere? Am citit cazurile cele mai frecvente de reziliere, si nu cred ca ne incadram in nici unul. O sa mai citesc contractul o data foarte atent.

Nu as vrea sa pierd timpul si o gramada de bani cu avocatii. Pe de o parte e si o parte care nu e legata de bani, pentru ca arendasul actual ne da mai putin decat ia el pe subventie, si a venit altul acum care ofera dublul la cat dadea zgarcitul asta de francez care facea bani pe spatele romanilor, si mi-ar place sa reusesc sa ii arat ca era nesimtit. La vremea aia si ceilalti arendasi faceau la fel, deci nu aveam o varianta mai buna.

Deci nu e vorba de bani neaparat, e si vorba de principiu. Banutii din arenda merg la bunicul, eu nu am nevoie, dar acum bunicul vrea sa schimbe arendasul. Eu sunt propietarul.
Pe de alta parte, inteleg ca arendasul a facut investitii, si planificari, de aia e ok sa asteptam inca un an doi, dar mai mult nu as vrea sa astept. Adica nu am nimic impotriva sa fiu corect cu arendasul, cu toate ca nu-i inghit, au si ei dreptatea lor.

Daca angajez un avocat, care ar fi sansele de succes? Cam cat costa un avocat bun? Ce inseamna un avocat bun? Puteti sa-mi recomandati unul?
Adica daca platesc mii de lei pe avocat si o sa primesc in plus 200lei/ha pentru 10 hectare s-ar putea sa nu merite...

Multumesc

#2
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nici o sansa sa reusesti asa ceva atata timp cat el te-a platit si te plateste.

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca el si a respectat clauzele nu poti rezilia. vezi ca tre sa aiba clauza unde scrie ca poti rezilia dar ii platesti o suma despagubire.

#4
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Un avocat sub mii de lei nici nu discuta la un caz.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,600
  • Înscris: 07.02.2003

 leny29, on 10 martie 2019 - 15:11, said:

La vremea aia si ceilalti arendasi faceau la fel, deci nu aveam o varianta mai buna.
N-ai cum, ala isi face planurile de investitie, plateste etc... nu poti sa-l pui in pierdere aiurea.

#6
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013
Ba e vorba de bani, nu de principiu. Daca nu venea altul sa iti dea de 2 ori mai mult nu te suparai pe straini ca fac bani pe spatele romanilor. Cand a fost semnat contractul nu a strambat nimeni din nas ca vine francezul si chinuie romanul?

Poate reusesti sa ii arati ca mai sunt si oameni care daca isi iau un angajament, il respecta. Daca acum 2 ani toti faceau la fel, de ce nu ati semnat contractul pe o perioada mai scurta?

Daca ala vroia sa plece si tu nu aveai alternativa, cum era? Il lasai, nu?

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
In contractul ala nu exista si informatii, clauze, conditii de reziliere?

Edited by arab, 10 March 2019 - 15:24.


#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
bai arendasul iti poate da pamantul inapoi cand vrea el. tu nu îl poti lua cand vrei. si asta cu banii pierduți de ei e vrăjeală. nu pierd nici un ban.

#9
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013
Se tot mira lumea ca de ce romanul vrea neaparat sa fie proprietar, ca de ce se inhama la rate pe 30 de ani si asa mai departe. Uite de ce. Ca inchiriezi casa sau iei pamant in arenda, te trezesti ca il apuca principiile pe proprietar in functie interesul sau.

#10
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nici din chirie nu il poti da afara legal pana nu expira contractul, nici chiar daca nu ti-a platit chiria, trebuie sa te judeci.

#11
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013

 projectfp, on 10 martie 2019 - 15:34, said:

Nici din chirie nu il poti da afara legal pana nu expira contractul, nici chiar daca nu ti-a platit chiria, trebuie sa te judeci.
Nu poti. In schimb poti sa creezi o atmosfera toxica si tensionata si sa ii vanezi fiecare miscare ca poate il prinzi cu ceva sau poate il faci sa plece ca, deh, suntem romani, nu oameni seriosi. In perioada asta eu ma gandeam daca sa ma chinui sa cumpar un teren si sa imi fac o hala sau daca sa inchiriez un spatiu. Ii multumesc initiatorului ca m-a ajutat sa ma horatasc.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 projectfp, on 10 martie 2019 - 15:18, said:

Un avocat sub mii de lei nici nu discuta la un caz.
Și, în opinia mea, nici nu câștigă în cazul ăsta dacă arendașul își respectă obligațiile. N-are ce chichiță să găsească.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Vad ca nimeni nu spune drept in fata.
Poti sa rezilieri ORICE contract ORICIND vrei.
Orice oricind.
Bineinteles, vei plati penalizari.
Dupa cum scrie in contract.
Sau dupa cum hotaraste judecatorul.
Si cu asta basta, este chiar atit de simplu.

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
contractele pe 10 ani sunt un abuz dupa parerea mea. înainte erau toate pe 4 ani, de la o vreme sau smecherit toti fac pe 10.daca in 3 ani nu i merge afacerea iti lasa pamantul si pleaca fara nici o obligație, daca tu te razgandesti ca de 10 ani sunt mulți... de, tu nu poti rezilia contractul


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde de clauzele stipulate in contract . Oricare ar fii acestea nu poti rezilia contractul inainte de recolta .
Posteaza contractul de arenda si sterge datele personale , sa vedem care sunt toate clauzele stipulate in contract .
P.S. Daca vrei sa vinzi terenul , arendasul are drept de preemtiune , dar daca nu are si banii necesari , degeaba are preemtiune Posted Image

Edited by Baxon, 10 March 2019 - 16:09.


#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ba poti.
Dar trebuie discutat cu un avocat, e complicat: http://www.rasfoiesc...I-DE-AREN18.php

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 buyonevideo, on 10 martie 2019 - 15:57, said:

Poti sa rezilieri ORICE contract ORICIND vrei.
Orice oricind.
....
Si cu asta basta, este chiar atit de simplu.
Eu zic că nu-i deloc așa de simplu, nu e ca și cum ar fi un contract cu o firmă de cablu.

#18
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 buyonevideo, on 10 martie 2019 - 15:57, said:

Vad ca nimeni nu spune drept in fata.
Poti sa rezilieri ORICE contract ORICIND vrei.
Orice oricind.
Bineinteles, vei plati penalizari.
Dupa cum scrie in contract.
Sau dupa cum hotaraste judecatorul.
Si cu asta basta, este chiar atit de simplu.
E destul de evident ca el vrea sa rezilieze fara nici o despagubire.
El vrea doar sa schimbe arendasul strain rau dupa cum s-a exprimat, probabil tot cu un strain, dar unul bun, care da in plus 200 lei pe an la hectar... pana la anul cand o sa devina si asta strain rau ca va veni un strain bun care va oferi si ala putin mai mult la hectar... si tot asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate