Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema accesare IP public RDS-RCS

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
itarachiu

itarachiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2019
Cam de 1 an de zile cei de la RDS au venit sa-mi puna fibra optica + mi-au instalat 2 echipamente


1) O cutiuta mica in care intra cablul de fibra optica, habar nu am cum se numeste.
2) Un ONT Huawei HG8121H in care intra un alt cablu de fibra optica care vine din cutiuta mica.

Si aici apare problema, inainte pe sistemul vechi cu cablu de retea care venea direct de la ei in portul WAN de la "routeru principal" iti dadea direct IP public la care puteai sa faci port forwarding... acuma imi da un IP care incepe cu 100.123.x.x care banuiesc ca vine de la ONT-u lor care l-au pus.

Alta problema e ca in configurarile ONT-ului nu exista nimic ca sa fac setarea bridge, nu te lasa sa faci mai nimic de fapt... doar sa schimbi de logare la ONT si daca vrei sa-l folosesti ca router wireless.

Un lucru ciudat este ca daca ma deconectez de la routeru principal de la PPoE de 100-200 de ori la un moment dat iti da IP-u tau real public care pentru mine personal incepe cu 5.14.x.x dar este foarte frustrant sa fac asta de fiecare data cand raman fara curent, se intampla des in zona unde lociuesc odata la cateva zile e pana de curent 5-10 minute.

Am sunat la RDS sa le zic sa-mi treaca ONT-ul in modul bridge, surpriza au zis ca deja este pe modul bridge, deci chiar nu stiu ce sa fac.

TL;DL Vreau sa setez un calculator din retea sa fie accesibil la internet dar din cauza ONT-ului primesc un IP local.

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu din cauza ont-ului primesti IP CGN ca asa se numeste. Primesti pt ca asa vrea digi. Nu mai sunt IP-uri v4 suficiente pt toti abonatii.
Solutia pe termen lung e sa folosesti IPV6. V4 doar sa te ti.ganesti cu ei sa rezolvi cumva.

Edited by diZy, 10 March 2019 - 11:45.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Alte solutii ar fi DDNS (RDS pune la dispozitie asa ceva in contul digicare, nu stiu daca cele 2 echipamente stiu DDNS) sau VPN (gasesti 99% doar platit) sau TeamViewer (sau alte programe alternative).

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
DDNS nu rezolva problema. IP-urile CGN pot fi accesate doar din retea.

Edited by diZy, 10 March 2019 - 11:46.


#5
itarachiu

itarachiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2019

View PostdiZy, on 10 martie 2019 - 11:46, said:

DDNS nu rezolva problema. IP-urile CGN pot fi accesate doar din retea.
exact, iti face dns la ipu care mi-l da in WAN la routeri principal si e IP-ul ala care incepe cu 100.123 ... local.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Se discuta si acu 2 ani aici: https://forum.softpe...nat-cgn-la-rds/

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Daca scoti banul in plus iti va da IP public, vorbeste cu ei.

#8
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Ddns in contul digicare, si nu te mai intereseaza ip.
Cutiuta mica este un split-er ptr fibra optica si care nu te intereseaza. ONT, sa fie in bridge.
Daca te poti conecta cu router-ul tau la ppoe e ok

#9
itarachiu

itarachiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2019
URA, am rezolvat, cineva aici pe alt post zicea ca a facut sesizare online de pe site-ul lor digicare, asa am facut si eu, imediat dupa 5 minute m-a sunat un barbat de data asta, cei de la relatii cu clientii, numai femei mi-au raspuns iar in 2 minute mi-a rezolvat problema, le-am scris acolo ca vreau IP versiunea 4 pe sistemul vechi si nu cel CGN de generatii noi. Am intrebat daca setarea ramane permananta ca sa nu mai revin cu telefoane si mi-a zis ca da. Deci acuma pot sa fac port forwarding ba chiar sa le folosesc si acel ddns care ti-l dau ei din afara retelei.

Edited by itarachiu, 10 March 2019 - 14:12.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbuyonevideo, on 10 martie 2019 - 11:45, said:

Alte solutii ar fi DDNS (RDS pune la dispozitie asa ceva in contul digicare, nu stiu daca cele 2 echipamente stiu DDNS) sau VPN (gasesti 99% doar platit) sau TeamViewer (sau alte programe alternative).
Si tu ai invatat retelistica de la GeluParalelu' de pe TuTub? Altfel nu pricep de unde vin ideile astea.

Stii ce este un DNS si cum se comporta serviciul/serverul?
Stii la ce se refera CGN?

Daca nu, fugi rapid la GeluParalelu' pe canal si asculta ce'ti zice el acolo. Ca stie sigur ce vorbeste.

#11
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
ONT-urile alea trec automat in modul bridge la un reset general Posted Image... ii dai reset general, apoi bagi sistemul tau in LAN 4 si setezi  PPPoE pentru internet Posted Image. Oricum, sanse sa mai obtii un ipv4 real sunt minime, or sa te bage pe IP-uri de genul 100.... Au bagat acum si setarile de securizare cu porturile alea, asa ca.... slabe sanse ca tot ce iese din serverele lor sa mai obtina un ipv4 real

Edited by tico18, 10 March 2019 - 14:29.


#12
itarachiu

itarachiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2019

View Posttico18, on 10 martie 2019 - 14:26, said:

ONT-urile alea trec automat in modul bridge la un reset general Posted Image... ii dai reset general, apoi bagi sistemul tau in LAN 4 si setezi  PPPoE pentru internet Posted Image
Am rezolvat, am facut sesizare online, au facut ei niste modificari pe acolo la ei si nu am mai fost nevoit sa fac nimic. Traiesca RDS-u :)

Edited by itarachiu, 10 March 2019 - 14:29.


#13
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postitarachiu, on 10 martie 2019 - 14:29, said:

Am rezolvat, am facut sesizare online, au facut ei niste modificari pe acolo la ei si nu am mai fost nevoit sa fac nimic. Traiesca RDS-u Posted Image
Ti-au resetat ei ONT-ul... asta este marea setare "salvatoare"... eu ti-am specificat cum sa faci ca sa nu mai suni la ei in call-center

PS- bine ca nu erai cu fibra la Telekom sau Orange ca-ti plangeai de mila ... slabe sanse sa se sinchiseasca vreunul de prin call-centeru-ul lor in weekend sa te ajute Posted Image

Edited by tico18, 10 March 2019 - 14:33.


#14
itarachiu

itarachiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2019

View Posttico18, on 10 martie 2019 - 14:30, said:

Ti-au resetat ei ONT-ul... asta este marea setare "salvatoare"... eu ti-am specificat cum sa faci ca sa nu mai suni la ei in call-center

PS- bine ca nu erai cu fibra la Telekom sau Orange ca-ti plangeai de mila ... slabe sanse sa se sinchiseasca vreunul de prin call-centeru-ul lor in weekend sa te ajute Posted Image
Cred ca l-au resetat pentru ca eu eram pe pagina routerul-ui meu TP Link si am vazut ca se deconectese de la PPoE, l-am lasat 30 de secunde ca sa aibe ei timp sa "modifice" p-acolo si am dat reconectare dinou la PPoE iar imediat dupa 2 secunde am primit IP care incepe cu 5.14.x.x (cel pe sistemul vechi). Deci da cred ca l-au "resetat" din moment ce era deconectat.

#15
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Pai orice modificare in sistemul lor (sof, de IP, etc) implica resetarea ONT-ului (ca sa isi ia noul IP..)... deci....

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postdanutzu_1069, on 10 martie 2019 - 13:21, said:

Ddns in contul digicare, si nu te mai intereseaza ip.
Cutiuta mica este un split-er ptr fibra optica si care nu te intereseaza. ONT, sa fie in bridge.
Daca te poti conecta cu router-ul tau la ppoe e ok

View Postdexterash, on 10 martie 2019 - 14:20, said:

Si tu ai invatat retelistica de la GeluParalelu' de pe TuTub? Altfel nu pricep de unde vin ideile astea.

Stii ce este un DNS si cum se comporta serviciul/serverul?
Stii la ce se refera CGN?

Daca nu, fugi rapid la GeluParalelu' pe canal si asculta ce'ti zice el acolo. Ca stie sigur ce vorbeste.
Stai mah nene calm, nu ti-ai luat pastilele astazi ?!
Eu am recomandat DDNS pentru ca am citit tot pe aici pe forum.
Si, cum zice colegul de mai sus, merge sau nu ?!

#17
itarachiu

itarachiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.03.2019

View Postbuyonevideo, on 10 martie 2019 - 18:32, said:

Stai mah nene calm, nu ti-ai luat pastilele astazi ?!
Eu am recomandat DDNS pentru ca am citit tot pe aici pe forum.
Si, cum zice colegul de mai sus, merge sau nu ?!

Merge acuma, DDNS-u e ok sa-l folosesti daca IP-u care ti se da e "d-ala" public. In cazul meu imi dadea IP d-asta de generatie noua care e CGN-NAT, si DNS-u se facea la ip asta... asta inseamna ca doar din interiorul retelei puteam folosi acel DDNS, din exterior nu. Acuma am rezolvat mi-au facut setari sa-mi dea ip pe sistemu vechi, "d-ala" de merge sa faci port forwarding. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate