Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Kadjar vs Qashqai vs 3008

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
pos

pos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.05.2004
Salutare.

Detin un Mokka 1.4 140 CP 4x4 din 2015. Deoarece face 5 ani (si doar 80.000 km) vreau sa-l schimb.
Nu fac off-road, desigur, nici nu as avea cu ce... dar cu mokka nu am ramas vreodata pe undeva (de ex. iarna spre Pestera Ialomitei, sau 1400 in sinaia, sau parcarea in zapada pe la diverse partii, in conditiile in care era zapada afanata/inghetata si alte masini mai scumpe - fara AWD macar - nu mai avansau...). Nici nu am idee de cate ori a intrat 4x4 ca sa stiu cat mi-ar fi de necesar.

Lista scurta este Kadjar (1.3 159 CP, Intens + optionale, inclusiv extended grip), Qashqai (1.3 157 CP, tekna + optionale) si 3008 (1.2 130 CP, Allure + optionale, inclusiv Grip Control). Pentru toate cutie manuala.
Ca dotari, toate sunt pe acolo... (cu mici diferente, majoritatea nu un must-have pentru mine). Pret aprox intre 22.500 si 23.500 (cu rabla inclus), ptr culoare alba.
Vazut toate, urcat in toate, drive-test cu toate, din pacate la unele cu cutie automata. Nu prea am reusit sa-mi dau semaa la suspensii in cei 4-6 km efectuati...

Indecizia:
Performante: 1. Qashqai.  2. Kadjar,  3. 3008
Sistem control Grip: 1. 3008 (jante 18),  2. Kadjar (jante 17),  3. QashQai (NU are, jante 19). Din pacate insa la sistemele de control nu pot fi puse jante mai mici ptr iarna...
Design exterior: 1. 3008,  2. QashQai,  3. Kadjar
Design interior (locuri fata/bord): 1. QashQai,   2. 3008 (ma omoara volanul si afisajul din spatele acestuia) ,  3. Kadjar
Spatiu pasageri : 1~2 Kadjar~3008,  3. Qashqai (spatiu mai mic, nu exista guri ventilatie sau prize/USB pe tunelul central pentru locurile spate)
Portbagaj: 1~2 Kadjar~3008,  3. Qashqai (la distanta mare de primii 2, dar totusi peste Mokka actual)
Costuri intretinere - nu am idee, banuiesc ca 3008 > qashqai > Kadjar

Acestea fiind zise, orice as alege ceva nu iese la socoteala
As alege clar Qashqai daca ar avea extended grip si jante mai mici.
As alege clar 3008 daca ar avea motor ca celelalte
Kadjar... nu-i pot reprosa ceva, este solutia optima, dar fara factor WOW. In plus, este cea mai mare ca dimensiuni exterioare.

Voi ce ati face?
PS. Nici Prima pasagera = Prima doamna a casei nu a putut lua o decizie... ca sa am pe cine da vina apoi.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Niciuna din ele nu e 4x4 ?

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Da' Kadjar nu e Qashqai cu sigla Renault ?

#4
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Se încadrează 1.3TCe la rabla? Trebuie să aibă maxim 120g CO2/km.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 pos, on 10 martie 2019 - 10:26, said:

As alege clar Qashqai daca ar avea extended grip ...
Ce face extended gripu' asta ?

Quote

...si jante mai mici.
Asa am patit si eu la ix35 cand l-am luat. La nivelul de echipare respectiv venea numa' cu jante pe 17 si cu niste gume cam mici in balon.
Mie imi plac jantele mai mici, si gumele cu talonul mai inalt.
Asa ca l-am luat cum o fost, am cumparat un set de jante pe 16 cu niste gume mai AT un pic, si-apoi am vandut rotile originale.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

 Hunor_66, on 10 martie 2019 - 11:12, said:

Ce face extended gripu' asta ?
Un fel de 4x4 software. Nu am avut incredere in asa ceva pentru ca venea anul trecut cu anvelope all-season.

#7
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 30.09.2014
3008 cu motorul 1,6 180 cp

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Remicade, on 10 martie 2019 - 11:30, said:

Un fel de 4x4 software. .
4x2 bulshit .

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Crossover fara 4x4 e aiurea...

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 pos, on 10 martie 2019 - 10:26, said:

Salutare.

Detin un Mokka 1.4 140 CP 4x4 din 2015. Deoarece face 5 ani (si doar 80.000 km) vreau sa-l schimb.
Nu fac off-road, Lista scurta este Kadjar (1.3 159 CP, Intens + optionale, inclusiv extended grip), Qashqai (1.3 157 CP, tekna + optionale) si 3008 (1.2
Portbagaj: 1~2 Kadjar~3008,  3. Qashqai (la distanta mare de primii 2, dar totusi peste Mokka actual)
Costuri intretinere - nu am idee, banuiesc ca 3008 > qashqai > Kadjar

Acestea fiind zise, orice as alege ceva nu iese la socoteala

Voi ce ati face?

Opel Grandland x ?

https://www.autovit....html#21e4667d5a

 TruculMagic, on 10 martie 2019 - 12:47, said:

Crossover fara 4x4 e aiurea...
Depinde de utilizare .

Edited by Baxon, 10 March 2019 - 12:56.


#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Depinde pe unde mergi cu el. Nu am 4x4 și nici nu-mi va trebui vreodată, parchez mașina la sosea și pe munte merg pe jos. Dar alții poate merg pe munte cu mașina, fiecare are alte cerințe asta e tot farmecul.

#12
pos

pos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.05.2004
Da, Niciuna nu are 4x4, si ar fi singurul regret. Din pacate, in aceasta categorie (de dimensiune si pret) nu prea mai exista 4x4 (skoda, seat, VW, etc...)
Singurele ramase sunt Mokka (dar care nu se mai fabrica, nu se mai primesc comenzi) Duster (care oricum nu are 4x4 pe varianta 1.3 tce 150 cp) si Suzuki (SCross si Vitara)

Teoretic, sistemele de grip control sunt electronice doar si transmit mai mult cuplu rotii care are mai multa aderenta (din cele 2 fata)
Da, vin cu anvelope all season.

si Da, toate se incadreaza la RABLA

Motoarele 1.6 nu prea se incadreaza la RABLA (Hyundai si Kia) si mai ales consuma 15-16 L% in oras... unde eu fac 75% din km
La limita mea de buget nici nu au chiar toate dotarile pe care le regasesc la cele mentionate de mine mai sus
Cand masina actuala consuma doar 10%... parca e mare diferenta...

Vorba sotiei... "de ce ma mananca sa o schimb pe cea actuala...?"

PS nici GrandLandX nu are 4x4... ca doar a intrat in grupul Peugeot...
Am facut ieri Drive Test si nu prea ne place interiorul deloc... este un pas inapoi fata de mokka actual, desi exteriorul e rezonabil.

Edited by pos, 10 March 2019 - 13:01.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 pos, on 10 martie 2019 - 12:59, said:

.
Am facut ieri Drive Test si nu prea ne place interiorul deloc... este un pas inapoi fata de Mokka actual, desi exteriorul e rezonabil.
Chestie de gusturi , mie Mokka x mi se pare urat in interior si foarte inghesuit .
Ma gandesc ca vrei s-o schimbi mai mult din cauza portbagajul prea mic , adica mai mic decat si la Crossland care e o clasa mai jos .

Mai poti tine mokka 2-3 ani linistit vorba sotiei tale Posted Image

Edited by Baxon, 10 March 2019 - 13:08.


#14
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Toate se încadrau poate anul trecut, acum se încadrează doar 1.2 Puretech Turbo.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qNMyMbVMLzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi de la secunda 40 ce bun e grip control fata de 4x4 Posted Image Posted Image Posted Image

#16
pos

pos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.05.2004
e belea videoclipul, mai ales reactiile...

stict la obiect, ma indoiesc ca un tucson/sportage ar fi iesit de acolo singur, chiar si cu 4x4, in conditiile in care garda lor la sol e cu 4,5 cm mai mica decat la 3008.
In alta ordine de idei, secventa s-ar putea sa fie taiata si acel 3008 sa nu aiba Grip Control (in spate se vad altele...). Am vazut pe undeva comparatia respectiva, dar nu cred ca ar iesi nici cu grip control. Si daca are, anvelopele sunt All Season... deci oricum trebuie schimbate pentru iarna/zapada
Iar Renault, de tare ce a ras... a facut si el extended grip pe Kadjar si Captur... sa ia si ei niste bani. Evident, 260 euro dai... atat face...
In rest.. trebuie sa fii nebun sa te bagi pe acolo cu 3008 (sau oricare din masinile de mai sus, zapada avand peste 20-25 cm). Daca era pe sosea, intelegeam ca nu are alta varianta...

Revenind la Rabla... situatia este neclara:
- se pare ca limita de noxe este de 140 g/km (pentru masinile fabricate dupa sept 2018) si 120 ptr cele fabricate inainte (s-a schimbat modul de calcul...)
- am gasit in schimb azi pe net ca maine se incearca trecerea prin guverna unei OUG legat de rabla... cu limitare la 50.000 lei fara TVA ptr motoarele termice....
Deci, m-au bagat in ceata...
Strict la rabla, astept sa vad daca trece.

PS. cred ca dealerii stiu/stiau ceva, ca toti incercau sa ma convinga sa semnez saptamana trecuta, ca nu o sa mi fie cupoane, etc... dar odata prinsi cu contractul (si avansul, desigur) nu-i problema lor ca Nu se mai incadreaza masina la rabla...

Edited by pos, 10 March 2019 - 19:51.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,031
  • Înscris: 09.01.2007
Ca sa stii daca avea grip control trebuia sa vezi filmata si cealalta roata fata simultan

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 overseas, on 10 martie 2019 - 22:37, said:

Ca sa stii daca avea grip control trebuia sa vezi filmata si cealalta roata fata simultan

Nu conteaza. Poate sa aiba tata gripului , ca tractiunea fata ramane tractiune fata. Nu se compara cu 4x4, oricat de rudimentar ar fi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate