Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Senzatie de rau dupa ce am mancat la mc

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
pred0i

pred0i

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2019
Am mancat ieri la mc si mi a cam fost rau toata ziua in sensul ca aveam un disconfort stomacal si senzatie de voma care se pastreaza si astazi... nu am avut scaune,nu am vomitat doar ca am senzatia asta de rau... Sigur de la mancarea de la mc am patit asta,nu am mai putut sa mananc dupa nimic pe parcursul zilei. Ma gandesc sa iau un metoclopramid? Voi ce faceti in situatii din astea,cum va tratati?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
noi nu tratam, ci prevenim. adica nu mancam junk food

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
bei alcool mult pana vomiti.asa iese rautatea

#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
baga cateva coca cola normale sau zero (nu conteaza) la sticla de sticla

#5
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 pred0i, on 10 martie 2019 - 10:07, said:

Am mancat ieri la mc si mi a cam fost rau toata ziua in sensul ca aveam un disconfort stomacal si senzatie de voma care se pastreaza si astazi... nu am avut scaune,nu am vomitat doar ca am senzatia asta de rau... Sigur de la mancarea de la mc am patit asta,nu am mai putut sa mananc dupa nimic pe parcursul zilei. Ma gandesc sa iau un metoclopramid? Voi ce faceti in situatii din astea,cum va tratati?
poate s-a pisat unul in shake-ul tau, ia un furazolidon.

 Dany_Darke, on 10 martie 2019 - 10:20, said:

adica nu mancam junk food
esti impotriva capitalismului atunci. De ce nu vrei sa fii si tu capitalist ca noi ceilalti ? In fond ne hranesc americanii ce rau ar putea fii ? Posted Image

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
eu cred ca am patit-o grav de la mec. intoxicatie alimentara daia nasoala. febra am avut de cateva ori in viata,  asta a fost cu tremuraturi si vreo saptamana sa-mi revin dupa ce ma duceam la baie de cateva ori pe zi, si mancam 3 covrigi toata ziua.

dar tu zici ca nu ai problema mea, deci probabil e ceva la stomac. pastile nu stiu ca nu am luat, dar ai putea sa mananci mai putin si sa bagi mai multa apa.

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Stiu ca e mec e cah, dar e bun din cand in cand...

Ca idee, regulile de igiena de la mec sunt mult peste restaurantele romanesti sau chiar de la ma-ta de acasa (ba sunt chiar f sigur de asta).

Problema este ca intr-o familie gospodina nu se spala pe maini, imbolnaveste cativa oameni.
Cand un angajat nu se spala pe maini sau e purtator de cine stie ce bucurie, atunci imbolnaveste mult mai multi oameni.

Enterovirozele sunt la ordinea zilei.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

 pred0i, on 10 martie 2019 - 10:07, said:

. Ma gandesc sa iau un metoclopramid? Voi ce faceti in situatii din astea,cum va tratati?
E bun ce ai ales plus 2 pastile de carbune medicinal sa curete tractul digestiv .
Eu as bea 100 de palinca adevarata si dupa as mai baga un hamburger cu maioneza dubla .

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu manca seara de la McDonald's si mai ales pe saturate. Am patit-o si eu.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,517
  • Înscris: 30.08.2017

 zile_san, on 10 martie 2019 - 10:20, said:

bei alcool mult pana vomiti.asa iese rautatea

Cam greu sa vomite mâncarea de ieri. Dar poate băga o clisma s-o scoata maj repede pe partea cealaltă.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mancarea de mc e safe, efectiv nu are ce sa se strice... la cat de procesata e cum intra asa iese.

#12
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Și eu și copilul meu am pățit-o după ce am mâncat la Mc; greață, senzație de vomă - care au durat aproximativ 24 de ore! De atunci (anul trecut) am renunțat să mai mănânc la Mc!

#13
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Și eu am pățit să-mi cadă rău mâncarea de la Mc, mai ales când mănânc pe "foame". Mai ales aripioare cu maioneza.
Cărbune și apă multă.

Edited by paco rabanne, 10 March 2019 - 12:26.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pai sistemul digestiv uman habar nu are cum se digera minunatiile alea.

#15
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Se mai intampla, mai ales cand mananci pe stomacul gol. Baga cu paine de acum :D

Cum zicea si cel de mai sus, igiena la Mc e 1000 clase peste orice alt restaurant, inclusiv alea de fite plasate in buricul targului pe care le frecventeaza toti turistii.
Au patit niste cunostinte treburi nasoale la restaurantele alea, care le-au distrus concediul, ca trebuia sa stea langa un pat si un WC permanent :D
Eu evit sa mananc in locuri in care nu se prepara in fata mea, si nu mananc niciodata ciorbe/supe/etc ca stiu ce mizerii sunt si cum se fac si in ce conditii se fac si sunt depozitate. Prefer Mc/KFC sau orice alta terasa ce pune ceafa pe gratar in fata mea decat restaurantele... te orientezi si tu sa fie mai pe natural si simplu de preparat si preparat prin temperaturi inalte care sa omoare orice microb.

Si niciodata sa nu mananci pe stomacul gol, mai ales ceva prajit in ulei. Baga macar o cola inainte.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 pred0i, on 10 martie 2019 - 10:07, said:

Am mancat ieri la mc si mi a cam fost rau toata ziua in sensul ca aveam un disconfort stomacal si senzatie de voma care se pastreaza si astazi...
Te-ai supraincarcat probabil... o poti pati la fel oriunde in aceleasi conditii de incarcare. Mancarea va stagna mult in stomac si probabil ca al tau nu e obianuit cu cantitatea si dureaza pana face nivelurile de acid si pana activeaza pepsinogenul. Zi mersi ca e in regula, sunt oameni la care cand mananca prea mult sau cand mananca ceva rece pe stomacul gol se da pe fast forward, elibereaza mancarea neprocesata si ajungi in diaree exploziva cu rupere de ritm peristaltic.

 arg, on 10 martie 2019 - 12:30, said:

pai sistemul digestiv uman habar nu are cum se digera minunatiile alea.
Cum sa nu "stie" sa digere proteina de ou... hai mai si tu cu glumele astea Posted Image Sistemul digestiv e omnivalent pe tot ce e proteina, lipida, glucida, indiferent de forma cum arata.

Edited by andreic, 10 March 2019 - 13:16.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta e trolleala ieftina ?
Cum ai vrea sa te simti dupa ce ai mancat resturi de oase, zgarciuri, gheare, pielite si alte resturi ?
Ca sa te vindeci, da o tura pe la KFC si apoi incheie ziua cu Burger King.
Garantat vei fi alt om.

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Aha, si Burger King ii breaz. :)
Mi se pare chiar mai rau decat mec.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate