Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Roka Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Post_Smiley_, on 10 martie 2019 - 08:06, said:

cererea e atat de mare incat din 207 apartamente au arvunit 27 Posted Image. pe vremuri se vindea mai bine de jumatate inainte de groapa (ba chiar si mai mult, avand in vedere locatia)
strict legat de proiect, balconul e considerat suprafata utila (si taxat ca atare), iar 23 de apartamente pe etaj imi aminteste mai degraba de caminul studentesc. bine macar ca au pus 4 lifturi.



ps: merita sa amintim ca cei 27 de doritori (plus cele 9 spatii comerciale) au considerat ca au nevoie in total de 4 locuri de parcare Posted Image

ps2: daca te uiti pe randari ai impresia ca imobilul va fi construit in camp (doar in vreo 2 poze apare si alt bloc prin preajma). realitatea e ca zona e cam aglomerata si bulevardul este intens circulat.


Sper ca nu au ales sa puna 4 schindlere, altfel o sa fie durere de inima cu costul pieselor de schimb, in rest nu m-as muta in zona aia, si nu la preturile astea

View Postgeorge_alexandru, on 10 martie 2019 - 09:51, said:

68k eur pe o garsoniera de 35mp!!!!Posted Image

Asta ziceam si eu

#20
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
shase - Privește poza asta de la fundația clădirii de pe site-ul lor.

Are adâncime cam 14 merti și radier general - ATENȚIE - gros de 1,4 metri, sunt planuri și docummente pe site-ul lor.

S-au excavat mii de metri cubi de pământ din groapa asta, costă MILIOANE de euro numai să ieși din pământ la o clăădre din asta.

Clădirea asta din Timpuri Noi este echivalentul la clădirile astea noi de pe Decebal

https://www.google.r...mbfov=100?hl=ro

Nu are nici o legătură clădirea asta din Timpuri Noi cu gunoaiele și rupturile de clădiri noi ca alea din Dristor, Berceni, Militari sau groapa aia de Grozăvești.

Pe un teren BUN și VALOROS se construiesc clădiri ca alea de pe Decebal și așa se construiește și asta din Timpuri Noi.

Edited by MARlNMembruAnonim, 10 March 2019 - 21:38.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si n-au mai ramas bani de diafragme de-alea smechere?!

Poate sa aiba si 15 metri adancime daca pamantul e prost si panza freatica e sus.

#22
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Pune-ți și tu 10 perechi de ochelari și privește cum arătau în 2009 clădirile de pe Decebal în timpul construcției lor. Lasă diafragmele alea dacă nu te pricepi.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Nici astea nu au diafragme fiincă nu le trebuie și au piloți de 30 metri sub radierul general.

https://www.google.r...mbfov=100?hl=ro

Nici asta nu are diafragme și are cam 18 metri adâncime fundația  Clădirea asta a fost începută de un evreu prin anul 2000 și a vândut groapa când a plesnit biserica armenească și casa parohială de lângă ea. Abia a ieșit din groapă clădirea asta și era apă și de 1 metru în groapă când borșea pânza freatică. Au terminat-o alții greu și cu costuri mult mai mari decât credeau, inclusiv consolidarea biserici armenești și casei parohiale.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by MARlNMembruAnonim, 10 March 2019 - 22:11.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai tu ziceai de diafragme la capetele cladirilor, ne-ai aratat si poze..

#24
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Deci sa inteleg ca dacă un bloc nu are diafragme e un gunoi? Ce dracu aveți in cap?

#25
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMembruAnonim, on 10 martie 2019 - 21:51, said:

Pai tu ziceai de diafragme la capetele cladirilor, ne-ai aratat si poze..

Am vorbit cu un ing proiectant acu 1-2 saptamani si mi-a zis doar din schema nu iti poti da seama exact cum o sa fie la cutremur. In alte cuvinte poti aprecia ca nu e ok, dar cand stai sa faci calculele sa iti iasa ca de fapt o sa tina. Este posibil si invers dar mai improbabil.

Ca o regula generala mi-a zis ca atata timp cat are diafragme pe ambele directii (aka atat pe verticala cat si orizonatala, la cum vezi planul de sus) si e o simetrie, e mai OK, sanse mai mari sa tina. Deasemenea foarte important cum se prezinta la parter structura cand se ridica (primul nivel deasupra pamantului).

Edited by greywolfact, 11 March 2019 - 11:52.


#26
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Romanul e cel mai tare!!! Le stie pe toate! Ma și mir ca nu le dați meditații la proiectanți..
oare verificatorii de proiect pe ce iau banii? După ochiul vostru?
A mai fost o discuție in urma tot pe tema asta. Fiecare proiect are particularitățile lui , asa ca nu va mai credeți asa destepti

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBobitoi, on 11 martie 2019 - 15:49, said:

...
oare verificatorii de proiect pe ce iau banii?
...
Pe card. Daca as fi verificator de proiect nascut in 1941, sa mor daca n-as semna peste tot. La aproape 80 de ani ce mai conteaza...

View PostBobitoi, on 11 martie 2019 - 15:49, said:

..., asa ca nu va mai credeți asa destepti
Doar il intrebam pe nea Marin despre diafragme ca el se pricepe. Eu nu ma pricep, recunosc.

Edited by MembruAnonim, 11 March 2019 - 16:01.


#28
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Tu crezi ca astia care fac blocul asta se încurca cu basinosi de 80 de ani?
De morți de foame ce sunt nici nu se grăbesc cu vânzarea.
Genul asta de proiecte au verificări peste verificări.. numai proiectarea e o geanta de bani..


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBobitoi, on 11 martie 2019 - 16:06, said:

Tu crezi ca astia care fac blocul asta se încurca cu basinosi de 80 de ani?
...
Asa pare, ca se incurca cu mos Veronel de 78 de ani:

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 11 March 2019 - 16:12.


#30
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012

View PostMARlN_ION, on 10 martie 2019 - 21:45, said:

Pune-ți și tu 10 perechi de ochelari și privește cum arătau Ă®n 2009 clădirile de pe Decebal Ă®n timpul construcției lor. Lasă diafragmele alea dacă nu te pricepi.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Nici astea nu au diafragme fiincă nu le trebuie și au piloți de 30 metri sub radierul general.

https://www.google.r...mbfov=100?hl=ro

Nici asta nu are diafragme și are cam 18 metri adâncime fundația  Clădirea asta a fost Ă®ncepută de un evreu prin anul 2000 și a vândut groapa când a plesnit biserica armenească și casa parohială de lângă ea. Abia a ieșit din groapă clădirea asta și era apă și de 1 metru Ă®n groapă când borșea pânza freatică. Au terminat-o alții greu și cu costuri mult mai mari decât credeau, inclusiv consolidarea biserici armenești și casei parohiale.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
Cele de asmita garderns am inteles ca au probleme totusi cu structura
https://m.adevarul.r...4c95/index.html

E pe bune articolul?

#31
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Probabil ca inginerul Cutremur ne va arăta adevărul dincolo de semnături și vorbe :)

#32
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
the_same - În articolul ăla sunt două greșeli care se găsesc la majoritatea turnărilor de beton și anume - beton segregat, unde am marcat în prima poză din articol și beton subțiat cu apă ca să nu înfunde pompele când se toarnă betonul pe șantier unde am marcat în poza a doua din articol și rezultă beton mult mai slab calitativ deoarece se subțiază laptele de ciment din beton din cauză că se adaugă apă în beton când este adus pe șantier.

Că a ajuns beneficiarul să se judece cu constructorul pe tema asta este partea a doua și totul a plecat de la o datorie cum am marcat în poza 3 cu articolul.

Astea sunt treburi și SECRETE care rămân între beneficiar și constructor și nu trebuie să știe nimeni de ele.

Cât de segregat și de lungit cu apă este betonul ăla numai la un cutremur se va vedea, oricum imaginea proastă a calității clădirilor nu mai poate fi ștearsă din moment ce există și o sentință judecătorească, adică nu sunt numai zvonuri sau povești auzite pe la colțuri.

Edited by MARlNMembruAnonim, 12 March 2019 - 01:32.


#33
Mistky

Mistky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.03.2019
Dar despre SiR Group sau Elegant Construct ce stiti par seriosi ? M ar interesa si pe mine un apartament aici, o mai fi loc de o negociere ?

#34
natalym

natalym

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.02.2012
Și pe mine m-ar interesa un apartament aici.
Am înțeles ca au reduceri numai dacă se da o suma consistenta drept avans (5% la 50%avans și 10% la plata integrala).
Preturile sunt mari dar, având în vedere zona, eu zic ca merita. Îmi e frica totuși sa dau avans asa mare, eu ma gândeam la 50%.
Stiti ceva legat de cele 2 firme?
Eu tot caut de ceva timp o locuință în zona, dar nu as da 90000+ pe una veche de 30 de ani, cum am tot găsit.
Astea măcar sunt noi, au centrala etc,nu mai au nevoie de alte îmbunătățiri.
Sunt într-o mare dilema...
Orice răspuns m-ar ajuta

#35
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Alea vechi din zona sunt cu 50% mai ieftine ca asta, iar alea stradale sunt monolit (chiar daca unele au avut structura in vant si ploaie ceva ani). Unde mai pui ca alea vechi sunt si mai mari.

Roka Residence nu stiu cum sunt, dar alea de la New Times din spate (unde ma interesa in mod direct un apartament si al carui santier l-am vizitat de destule ori cu un prieten inginer) sunt mai prost facute decat blocurile 1990+ din zona, facute cu militari. Plus ca pe interior la blocul vechi ai 80% din pereti de beton armat, nu BCA. Deci faptul ca sunt noi nu le face automat mai bune sa stii.

Sa vedem cum va fi Roka, momentan e prea devreme pt a-si da cineva cu parerea.

Edited by Genesis, 14 May 2019 - 10:13.


#36
natalym

natalym

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.02.2012
Pe mine ma interesa unul ce costa 97000 euro. Cu avans ajungea pe la 92000. Din ce am văzut când am cautat, la blocurile vechi, preturile sunt tot cu maxim 10000 euro mai mici, fără centrala sau alte îmbunătățiri.
Vad ca ei scriu ca se va folosi cărămidă Porotherm, nu BCA.
Oricum mai aștept, sa vedem măcar ca ies din pământ cu el.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate