Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Posturi cu Teletext la Digi România, în grila digitală

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
Pe forum a mai existat un fir de discuție despre Teletext, dar este foarte vechi, de aceea îmi permit să deschid un fir de discuție nou.

Chiar dacă Teletextul a împlinit 44 de ani - și a fost înlocuit tocmai cu mediul în care comunicăm acum, în special cu siturile web ale televiziunilor -  este în continuare un instrument util și este întâlnit la câteva din posturile TV transmise digital în rețeaua Digi România.

Servicii Teletext din România

» Teletext TVR - (Transmis pe TVR 1, 2, 3 dar nu și pe TVR HD. De asemenea merge și pe posturile regionale transmise deocamdată doar analogic.)

Teletextul TVR împlinește 27 de ani, a fost introdus în cursul anului 1992.

Este în continuare un instrument la îndemâna celor care doresc să afle ultimele știri din actualitate, economie cultură și sport (vezi și stiri.tvr.ro), și acum dar și acum 20 de ani îmi plac/plăceau clasamentele campionatelor interne de fotbal, actualizate aproape în timp real.

De asemenea o rubrică veche și binevenită este rubrica în care sunt publicate programele TVR.

Sunt utile de asemenea informațiile din rubrica Agendă, rubrică ce ar putea fi extinsă cu informații din zona agențiilor guvernamentale, BNR, Parlament și alte instituții publice.

Publicitatea pe Teletextul TVR este aproape inexistentă.


» Teletext ANTENAGROUP (Antena 1, Antena Stars, Antena 3, Happy Channel, ZU TV, atât pe variantele SD cât și cele HD - cu excepția Antena Stars HD.)

Și Teletextul AntenaGroup conține principalele știri ale Observatorului Antenei 1 (observator.tv) și știrile din sport furnizate de gsp.ro. De asemenea sunt folosite informații publicate de Jurnalul Național, Antena 3 și AgerPres.

Sunt publicate grilele de programe a 4 din cele 5 posturi Antena ( A1, AStars, A3, Happy - iar ZuTV nu este prezent).

Cei 4 clienți care cumpără publicitate pe Telextul AntenaGroup sunt afișați și pe prima pagină.



Servicii Teletext ale unor posturi străine din rețeaua EBU - posturi naționale

» Televideo (transmis de RAI 1, RAI 3) - http://www.servizitelevideo.rai.it

Îmi place!

Este unul din cele mai vechi programe Teletext și unul la care s-a muncit destul de mult și încă se mai muncește. De apreciat că în secțiunea grilă de programe sunt prezente și principalele programe particulare din Italia, nu doar cele publice.



» Teletext MTVA (transmis de M2 Europe, Duna) - http://teletext.hu/

Destul de asemănător celor românești, cu știri în zona 100, sport în zona 200, grile programe pagina 300.

Ca și la serviciul italian, remarc faptul că există și o adresă de internet la care poate fi consultat conținutul serviciului Teletext.



Alte servicii Teletext transmise de Digi

» Super RTL Text (Super RTL)
» RTLtext (RTL)
» ProSieben Text (Pro7)

Remarc faptul că serviciile teletext ale RTL și Pro7 sunt pline de reclame la linii erotice, în timp ce Super RTL Text este ceva mai curat. Toate 3 mi se par destul de prost organizate.

--

Alte servicii Teletext

Servicii Teletext există în continuare în multe țări europene, în special la posturi membre ale rețelei EBU, care sunt în majoritate posturi naționale:
- Teletexto RTVE (Televiziunea națională Spaniolă),
- RAI (Radio Televiziunea Italiană - vezi mai sus),
- MTVA (Televiziunea maghiară - vezi mai sus),
- TVR.ro
- RTSH/TVSH (Televiziunea Albaneză),
- ORF (Austria),
- RTBF (Belgia),
- BHRT (Bosnia),
- Televest BNT (Bulgaria),
- HTV TTXT (Croația),
- Teletext ČT (Republica Cehă),
- DR/TV2 Tekst-tv (Danemarca),
- MTV3 Tekstikanava (Finlanda),
- France 3,
- ARD/ZDF și celelalte ale rețelei naționale (Germania),
- NERIT (Grecia),
- RÚV textavarp (Islanda),
- RTÉ Aertel (Irlanda),
- RTL Text (Luxemburg),
- NOS Teletekst (NPO - Televiziunea Olandeză),
- NRK Tekst-TV (Norvegia),
- Telegazeta TVP (Polonia),
- RTP Texto (Portugalia),
- Channel One (Rusia),
- RTS Teletekst (Serbia),
- STV text (Slovacia),
- SVT Text (Suedia),
- TV4 Text (Suedia - televiziune privată membră asociată EBU),
- SWISS TXT (SRG/SSR - Elveția),
- Telegün TRT (Turcia),

De notat și serviciul Intertext.ua aparținând unei rețele de posturi private din Ucraina.

Edited by Koal, 10 March 2019 - 04:05.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Is curios cum se vede teletextul in 4k

Tot patratos cu pureci?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Primul meu TV cu teletext a fost un Samsung,cumparat in 1995.De atunci toate pe care le-am avut sau le am au si aceasta optiune.N-am folosit-o niciodata.

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Teletext in anul de gratie 2019?
Tetrisul ala vag informativ adica?

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
@Koal, apreciez topicul tau. Foarte bune informatiile, dar, ai gresit aria. Trebuia sa il postezi pe aria de televiziune.

Cred ca aici era mult mai indicat.  https://forum.softpe...-&-rds-digi-tv/

Rog un moderator sa mute topicul pe aria de televiziune prin cablu tv.

#6
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
@Lex404 - Se vede mai bine ca niciodată, când ai semnal digital bun și Teletextul se prinde bine, iar televizoarele noi au alocată mai multă memorie pentru păstrarea paginilor deja parcurse, un soi de browser cache. Din punct de vedere grafic este așa cum știți că era, tot un singur font, dar cu mai multe encodinguri disponibile. Germanii „se sparg” în ASCII art-uri.
Ironia sorții face ca acum când a fost perfecționată recepția Teletext, numărul de utilizatori al acestuia nu mai este ridicat.

@adisz - În 1995 nu reușisem să îmi conving părinții că au nevoie de un televizor cu teletext, așa că eu l-am avut pe primul în 1996.
Dacă acum modalitățile prin care poți obține o informație sunt diverse, la mijlocul anilor '90 doar cei total atehnici nu foloseau Teletextul, pentru știrile de ultimă oră și pentru clasamentele Ligii I și alte câteva mofturi (pe vremea aceea exista și o rubrică de dialog cu cititorii).

@Jeffy - În epoca asta a softului care se schimbă în permanență și a calculatoarelor care sunt folosite doar câțiva ani, este de mirare că un serviciu a fost deja oferit pentru 27 de ani (sigur că nu în permanență cu același hardware în spate). Chiar dacă este un serviciu modest, comparabil cu ce oferă siturile de știri, este binevenit.

@catalinman - cred că ai dreptate. Mulțumesc,

#7
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
Ce sugestii de îmbunătățire a conținutului teletextului ați dori să transmiteți redactorilor TVR și Antena?

#8
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
Și au trecut mai bine de doi ani de la ultima postare pe acest topic.
Teletextul TVR are 29 de ani!

Sistemul Teletext a ajuns la 46 de ani!

--

Primul sistem de teletext din lume a fost BBC CEEFAX, un joc de cuvinte asemănător cu „See facts”, adică „vezi faptele”.

CEEFAX a apărut în 1974 și, după o sumedenie de transformări, de concurență amicală cu sistemul similar al ITV, numit Oracle, și după ce a fost preluat și de o parte din televiziunile particulare din Regatul Unit, CeeFax a ajuns la capăt în data de 22 Octombrie 2012.

Capabilitățile sale au fost transferate unui ghid digital construit de BBC și, la fel ca și la noi, de serviciile de știri construite de televiziuni.

O istorie a CEEFAX:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/reLzKwfQzfU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 16.08.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Aq97tTeGl14?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am văzut azi acest video și mi-am amintit de teletext, un serviciu pe care nu l-am mai folosit de cel puțin 10 ani.

M-am uitat în grila Digi sa vad dacă mai sunt posturi care au teletext și spre surprinderea mea sunt destule:

România: canalele TVR și cele ale Antena grup.
Ungaria: M2, Duna tv, RTL și TV2
Germania: RTL și super RTL
Italia: Rai1
Franța: TV5 Monde dar este gol.

Poate mai sunt și altele dar ce este interesant că doar versiunile SD au teletext cele HD nu.
Pe HD teletextul nu este suportat?

#10
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
@Nexxus2

Este suportat și pe HD.
Nu știu dacă lipsa semnalului teletext, la varianta HD a unor posturi care au de regulă teletext, este datorată stației emitente a postului sau operatorului de televiziune prin cablu sau satelit care uită să trimită și acest semnal.

.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate