Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fumați? Dacă da, în ce conjunctură ați început?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

Poll: Fumat (54 member(s) have cast votes)

Sunteti fumator?

  1. Da (24 votes [44.44%])

    Percentage of vote: 44.44%

  2. Nu (30 votes [55.56%])

    Percentage of vote: 55.56%

Ati renunta la fumat daca ati putea?

  1. Da (39 votes [72.22%])

    Percentage of vote: 72.22%

  2. Nu (15 votes [27.78%])

    Percentage of vote: 27.78%

Vote Guests cannot vote

#19
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Am fost frumator timp de vreo 10 ani, dar dupa multe incercari am reusit sa ma las definitiv.
Am inceput sa fumez in perioada liceului, asa cum multi dintre noi cred ca au facut-o, "piticii de pe creier" din perioada respectiva au fost de vina, dar ce-i drept trebuie sa si recunosc ca au fost unele momente cand pur si simplu imi placea sa fumez.

#20
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Bine @Ampero, las ca ești tu stăpân pe viata ta, apropo la cate "moaște" ai fost?
Cola sau pepsi beau ocazional, la fel și cate o bere, dar tigara nu mai vreau eu sa o las.
Referitor la arsu banilor pe țigări, când nu am fumat o luna am cheltuit pe mâncat dublu ca pe fumat.
Casa faci cu fumatul, în schimb cu alcoolul nu mai faci.
Fiecare are viciul lui, al meu sunt țigările.

#21
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Aia cu mâncatul, nu se adeverește ! Un nefumător poate are o poftă de mâncare mai mare decât un fumător, asta nu înseamnă că un fumător normal mănâncă mai puțin cantitativ sau calitativ față de un nefumător, sunt doar presupuneri !!! Am prieteni fumători, unii chiar mai obezi, care mănâncă și beau de rup, dar am constatat un lucru îngrijorător și anume faptul că un fumător consumă foarte multe cești de cafea pe zi, ba chiar unii n-au motiv să fumeze decât dacă au și o cafeluță prin preajmă, ori din acest punct de vedere eu beau doar o ceașcă de cafea în 24 de ore, care nu depășește niciodată ora 12.00, nu mai accept nici o altă ceașcă până a doua zi !

Deci după părerea mea din ceea ce văd în jurul meu, dacă contabilizezi țigările și cafelele suplimentare plătite la bar, un fumător consumă mai mulți bani din buzunar, decât un nefumător care de regulă prin specificul lui, nu frecventează barurile  Posted Image

Edited by Viorelsolar, 10 March 2019 - 11:27.


#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ceva cu mâncatul tot e. Aveam pe timpul cât eram fumător undeva la 70 73 de kile raportate la 1.93 eram cam țeavă.
în 3 ani jumate de când m-am lăsat, am ajuns la 101.4, acum mă chinui cu regim și cu nebunii să revin măcar pe undeva la 85.
Nu se vede rău etc, am avantajul că sunt înalt, dar nu îmi place mie burtica.
Momentan am mai dat ceva jos, sunt la 97 acum.

Repet e cea mai mare prostie pe care poți s-o faci. Bani aruncați și dincolo de asta gudronul ăla și mizeriile care sunt acum în țigări băgate în corp aiurea așa.
E un drog pervers.

Cei care încă se mint că e ok că au și ei un viciu că nu e așa nașpa, să se uite la un alcoolic. Și să repete în gând ce zic despre țigări.

Treziți-vă măi oameni buni.

#23
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Sunt conștient de riscurile fumatului. Știu ca nu e ok, dar asta e. Bine ca nu sunt cu drogurile alea... sau cu alcoolul în vena!


#24
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostDGecko, on 10 martie 2019 - 10:38, said:

... "piticii de pe creier" din perioada respectiva au fost de vina...
Ăștia și mimetismul.
Dacă el/ea o face, de ce n-aș face și eu la fel?
Și erau cu mult mai mulți din cei cu paiu-n gură decât sunt acum.

În plus, cam puțea tot în jur în acele vremuri.
O aromă fină de Kent, (mergea și Aviator ori Snagov de Timișoara, da' din cele bune, de când greșeau rețetele), era ceva fain.
Taman ca aroma unei cafele adevărate, care făcea notă discordantă cu regularul nechezol.

Amu' miros hainele a Cocolino, în uscătorul de haine dau de șervețelele de Lenor care-s cu parfum al naibii de bun, șampoanele-s care mai de care plăcute la nas.
So, motive nici dinastea mititele n-ar mai fi pentru păcătosul dohan...

View Postwb626ek, on 10 martie 2019 - 11:34, said:

...Știu ca nu e ok, dar asta e...
Scurt și la obiect Posted Image

La naiba, nici măcar asta nu știam când am pus țigareta-n gură.

#25
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Fumatul e, sau era, marketat in cinema si reclame: ai mai jmekeri actori din filme, bagau cate o tzigare cand ii bateau pe raufacatori, sau cand o seduceau pa cate o gagica
deci avem intai asociere inconstienta: barbatii care fumeaza au succes, sunt respectati, sunt puternici, se pricep, ii iubeste femeile, au o viata interesanta si plina de aventuri

Fumatul mai e o chestie deranjanta pt altii. E, pt un om care e strivit la munca, acasa de nevasta'sa, sau de babaci, in trafic in drum spre servici, unde se duce, cineva il deranjeaza, fumatul e un mod de a deranja si el pe altii, sa se razbune. De cate ori sufla fumu de tzigara intr-un loc cu oameni, si ii deranjeaza, individu se razbuna pe shefu care-l freaca zilnic, pe nevasta'sa care-l freaca zilnic, pe ma'sa care-l freaca zilnic, pe colegii care il shicaneaza zilnic. O forma de sadism, agresiune micro, nepedepsita de lege.

Fumatu mai e un pretext pt socializare. In liceu, in facultate, la munca, te duci la o tigare, si intri in vorba cu altii ca tine, sanchi iesiti la o tigare.

Edited by criztu, 10 March 2019 - 12:00.


#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Partea veselă e că fumatu e și-un pretext de deces.
Sanchi a murit de la țigări.

Și vă-ntreb eu, e bine așa ?

E frumos ?

Vizionare plăcută

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9kKN8_aa38A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Cine e Sanchi ?

#28
MrEagle

MrEagle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.01.2015
M-am apucat acum vreo 5 ani, pe la 13 ani, de cand ma stiu m-au atras tigarile si fumul, mirosul lor. Nu neaparat ca ma simt afectat dar m-as lasa. Prima tigara am tras-o singur, in curte, am tusit vreo 15 minute si am fost bolnav toata ziua, dar incet m-am acomodat cu ele si nu le-am mai lasat

#29
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Nu stiu de ce.. curiozitate, maimutareala ? Prima la 15 ani.  Serios depe la 18. Mi-a placut .
Si unii imi zic ca nu am vointa sa ma las de fumat. Eu zic ca am multa .. directionata invers!! As putea sa ma las ..destrul de usor .. insa..
Parca as incerca cu o eletronica ..fara nicotina numa aroma cirese +vanilie Adica aio dar raman cu tine!

#30
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postwaterman, on 10 martie 2019 - 01:02, said:

De nervi pe la 20 de ani. Aveam iubită de 24 de ani, manechină   Posted Image ,  și cu nu știu ce rahat de concurs a ajuns la mare la Camel Planet și ne-am certat la telefon din nu mai știu ce rahat. Și de nervi am sudat juma de pachet de Lucky Strike Lights și nu m-am mai oprit vreo 20 de ani.
Lucky Strike light apoi normale, Kent lung, Marlboro Light lung și apoi roșu lung.
Acum vapez de vreo 3 ani spre 4, de un an jumate nu mai bag nici nicotină.
Cea mai proastă chestie pe care să o faci e să fumezi.
Si totusi cum de ti-a luat 20 de ani ca sa-ti seama ca fumatul e foarte toxic?

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am știut mereu. Numai că nu-mi păsa. Până  când am curățat un laptop al unui fumător înrăit.
Era un fel de ulei în el care puțea ingrozitor.

Am Posted Image  și m-am dus și mi-am luat electronică.
Tu ești fumător sau doar curios de mine ?

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postwaterman, on 11 martie 2019 - 11:43, said:

Tu ești fumător sau doar curios de mine ?

:roflmaofast:

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcarturarulobosit, on 10 martie 2019 - 00:52, said:

In ce context v-ati apucat de fumat?
La 14 ani, in contextul unui anturaj (ne)potrivit :).
S-au făcut 10 de când am renunțat :)

#34
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
In liceu, anturjul, au trecut vreo 15 ani de atunci si dependenta puternica, sub 5,6 tigari pe zi nu reusesc sa cobor si daca ies prin oras la o bere e tigara supa tigara.

Acum o luna am gasit o tigara electrinica si un lichid cu multa nicotina, am zis hai sa incer. A functionat fara mare frustrare, doua sapt, pana sa ma opresc cu un coleg la vreo 2 beri dupa munca, am luat una de la el, avea gust oribil, am ramas surprins. Dar ambitios cum sunt:)) am mai fumat vreo 4 si gustul a revenit ala bun... a2a zi dimineata am cumparat tigari si acolo s-a terminat tentativa,  de ieri incerc iar, sa vedem...

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am fumat cam un an si jumatate. Le-am lasat in februarie 2016. De atunci, nu am mai pus mana pe nicio tigara. Ma bucur ca am reusit totuși, sa le las din timp.
Tigarile si fumatul in general, nu aduc nimic bun organismului, ba din contra, numai boli, printre care si cancer.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate