Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

De ce fac oamenii saraci copii?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Evania, on 09 martie 2019 - 21:34, said:

Intotdeauna m-am intrebat de ce fac oamenii saraci copii? Exceptand cazurile in care ii fac pentru ajutoare sociale.. nu cred ca totii saracii fac copii pentru ajutoare sociale. Adica sunt saraci, fara studii, fara sanse in viata, sunt constienti ca nu vor avea niciodata bani si totusi fac copii.. de ce? Ca femeie in asemenea situatie iti arde de sex? De relatie si de facut copii? Cu un individ la fel de batut de soarta, fara nici o sansa in viata? Dar ca barbat? Cum poate face sex neprotejat cu scopul de a face copii cineva care sta de ex. intr-o baraca? Sau din chirie in chirie? Fara servici sau pe minimul pe economie? Sunt constienti ca se vor chinui si mai mult decat o fac deja, copii vor trai o viata chinuita si amarata, vor fi prizonierii sclaviei moderne la altii si totusi ii fac.. Nu-mi explic ce-o fi in mintea acestor oameni.. Ma intereseaza o dezbatere pe aceasta tema
Ti-ai intrebat parintii? Ei ce parere au? Sau parerea lor nu conteaza la asemenea "filozofii profunde". Si risti sa fii contrat cu "da´ temele de casa ti le-ai facut de-ti umbla mintea la prostii"?

#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Partea veselă e că de obicei oamenii harnici nu sunt chiar așa de săraci.

#39
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,439
  • Înscris: 04.09.2008

 waterman, on 09 martie 2019 - 22:06, said:

Cred că e o limită a sărăciei sub care de fapt aduci un suflet chinuit pe lume. Și continui de fapt existența-ți chinuită cu încă o generație. Și tot așa. Și tot așa.

 waterman, on 09 martie 2019 - 22:08, said:

Eu vorbeam de sărăcia aia lucie.
Gen Arthur de la Ceptura.
Stai calm că și ai mei au fost săraci și eu sunt sărac. Dar nu chiar așa.

Limita aia e foarte foarte joasa. Cat timp parintii sunt ok si fac tot posibilul, se gasesc solutii.
Iar intrebarea era legat de oameni saraci, nu de "saracie lucie" (aka saracie lucie gen oameni care o dau pe droguri si dorm sub un pod).

 Evania, on 09 martie 2019 - 21:34, said:

Intotdeauna m-am intrebat de ce fac oamenii saraci copii?

Mi-am amintit de o tipa care imi zicea... "Eu nu stiu cum pot alte femei sa traiasca zi de zi fara un 3-4000 de lei acolo, macar macar. Adica numai cand ma gandesc la cat dau pe machiaj, haine, vopsit par, facut unghii..."... Eu i-am zis ca se poate foarte foarte simplu daca esti chibzuita, dar ea nu putea sa inteleaga cum.

Edited by greywolfact, 09 March 2019 - 22:18.


#40
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 waterman, on 09 martie 2019 - 22:08, said:

Eu vorbeam de sărăcia aia lucie.
Saracia e relativa la lumea prin care traiesti. Daca traiesti in Colonia Medievala atunci saracia lucie e undeva foarte jos. Daca traiesti in Manhattan, saracia lucie e probabil la nivelul romanului mediu. Pina la urma fiecare stie mai bine um o duce, nu ii trebuie standarde sau sa-i spuna niste forumisti ca e sarac lipit.

Btw, daca vrei sa vezi un sarac lipit, cauta un bogat care a ajuns la ruina. Pentru ala 1000 $ in buzunar poate fi nimic, zero barat, n-are ce sa faca cu ei. Pina la foame pe bogati ii poate minca lipsa masinii, a contului, a cardului de credit, de-astea.

Edited by Dihorul Razboinic, 09 March 2019 - 22:15.


#41
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
waterman - Mai lasa dracu scrisul ingrosat ca nu esti la gradinita.

#42
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 greywolfact, on 09 martie 2019 - 22:13, said:

Limita aia e foarte foarte joasa. Cat timp parintii sunt ok si fac tot posibilul, se gasesc solutii.

Bun e părerea ta și eu o respect.
Am însă o întrebare.

Dacă tu n-ai avea nici un leu în buzunar, nici o perspectivă de angajare, nici un viitor mai rozaliu așa, ai face copii ?

 Argent, on 09 martie 2019 - 22:16, said:

waterman - Mai lasa dracu scrisul ingrosat ca nu esti la gradinita.
Fiecare cu ale lui. Mie-mi place să dau cu markeru peste scris, tu vorbești cu boss ...

Te-am deranjat așa rău ?

#43
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Vlad_22, on 09 martie 2019 - 21:48, said:

E si relativa fericirea asta.Cred ca e mai fericit unul intr-o vila sau intr-o vacanta pe nu stiu unde,decat cel care sta la lumina lumanarii si inghesuit intr-o camera de 10mp cu inca 5 pers.Mentionez ca asta e un exemplu mai extrem,nici chiar atat de sarac sa spunem.
Sau invers. Cu 5 persoane intr-o camera se mai poate juca un Macao, Animale, Nu te supara bancherule, chestii care incalzesc atmosfera si distreaza. Un om intr-o vila poate sa fluiere singur, altceva ce sa faca? Iar aia care merg in vacante... eu cred ca noi mergem in vacante, ne jucam pe calculator, stam pe net pentru ca de fapt incercam sa dam un rost, sa gasim un scop pentru viata noastra; ala cu copii nu are nevoie de asa ceva, are scopul cu el, in casa.

Edited by Dihorul Razboinic, 09 March 2019 - 22:25.


#44
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 waterman, on 09 martie 2019 - 21:49, said:


E chiar o fericire maximă să trăiești ca un parazit social, din munca altora și din alocațiile copiilor și din cerșit online.

Persoanele pe care le cunosc eu (putine ce-i drept), nici nu stiu ce-i ala ajutor social ! Ajutorul social deobicei il obtin coloratii... care nu stie sa munceste, fac frezoane ...

 waterman, on 09 martie 2019 - 22:09, said:

Partea veselă e că de obicei oamenii harnici nu sunt chiar așa de săraci.

Nu ,dar nu o sa se ridice niciodata la nivelul unui hot care a furat din pix.

#45
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Pai, daca nu au ce face. De manare nu e. Atunci intru in cort si ... tot timpul.

#46
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,439
  • Înscris: 04.09.2008

 waterman, on 09 martie 2019 - 22:17, said:

Dacă tu n-ai avea nici un leu în buzunar, nici o perspectivă de angajare, nici un viitor mai rozaliu așa, ai face copii ?

Daca tin mult la femeia cu care sunt, la cum gandesc acum, as merge pe ideea ca ne descurcam noi cumva. Se vor aseza lucrurile, cumva, deci daca e sa fie copil sa fie copil. Nu zic ca imi fac din asta un scop, dar nu as evita asta - si asa cred ca se intampla la persoanele mai sarace. Adica nu ai bani de protectie si incerci sa eviti dar daca e sa fie sa fie (da rateu metoda calendarului etc).

Eu tin minte de cate ori am stat ingrozit la gandul unui copil la testele de sarcina, cand desi nu aveam multi bani, aveam perspective (la fel si prietena de atunci). E o gandire oarecum ingusta, sa iti iei toate masurile dupa care sa faci ceva, pentru ca viata nu functioneaza programabil. Oricat ai incerca sa controlezi si sa iti planifici viitorul nu o sa iasa cum ai vrut, cel mai probabil.

Tot de copii si bani/conditii... Am un amic care are 42 de ani, singur in acest moment. Pe la 20-22 ani, a lasat pe una gravida si au decis sa faca avort, unul din considerente fiind exact partea financiara si de perspective. Acum sta si regreta decizia.

Nu zic ca e alba-neagra problema. Zic doar ca nu poti programa viata si nu ajuta chiar asa mult cum credem/speram initial sa gandesti intens anumite lucruri.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

 Evania, on 09 martie 2019 - 21:34, said:

Intotdeauna m-am intrebat de ce fac oamenii saraci copii? Exceptand cazurile in care ii fac pentru ajutoare sociale.. nu cred ca totii saracii fac copii pentru ajutoare sociale. Adica sunt saraci, fara studii, fara sanse in viata, sunt constienti ca nu vor avea niciodata bani si totusi fac copii.. de ce?
Pentru placere si pentru ac asta inseamna viata.

#48
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Evania, on 09 martie 2019 - 21:34, said:

Intotdeauna m-am intrebat de ce fac oamenii saraci copii?
din acelasi motiv pentru care fac copii si oamenii bogati: pt satisfactia nemasurata adusa de un copil
nimic in viata nu se compara cu asta.

#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 waterman, on 09 martie 2019 - 22:08, said:

Eu vorbeam de sărăcia aia lucie.
Gen Arthur de la Ceptura.
Stai calm că și ai mei au fost săraci și eu sunt sărac. Dar nu chiar așa.
Si eu sunt sarac dar am ales sa nu fac copii pntru a nu-i condamna si pe ei la saracie. Insa din saracia mea ajut pe cei care au nevoie de sprijin. Important e ca orice om sa inteleaga ca prin decizia sa condamna la suferinta pe urmasi. Daca saracia e virtute atunci de ce cei inteligenti doresc bogatia ? Important e sa ai o anume siguranta sociala, sa nu fii ingrijorat pentru hrana, sanatate, libertate de miscare si opinie.

#50
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
Foamea creste libidoul...!
Posibil si bauturile ieftine.

#51
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Natalitatea e mai crescuta in tarile sau zonele mai sarace. In tarile dezvoltate, civilizate, unde populatia are un venit peste medie, natalitatea e foarte scazuta.
Comparati natalitatea din tarile din Africa, Asia (India, Pakistan, Nepal) cu cea din SUA, Canada sau chiar din Europa (Norvegia, Finlanda, Suedia)
De asemenea, natalitatea poate creste si in timpul unui razboi sau dupa.

#52
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 jeffy86able, on 09 martie 2019 - 21:37, said:

Saracia si prostia merg mana in mana.
Cand viziunea ti se termina unde ti se termina adidasii, nu vezi mai departe de ziua de maine.
desigur, fiii celor avuti se vor bate sa se ocupe de maturat strazile, carat gunoiul sau sa se angajeze la ecarisaj!!!

lasa filosofia de autobaza, este loc sa traiasca toata lumea!

 pacopaco1967, on 09 martie 2019 - 21:40, said:

Oamenii saraci nu fac copii .  . . .  fac sex. De fapt nimeni nu face copii ci sex, si daca e fara contraceptiv dupa noua luni apare si copchilu . Asadar saracii n-au bani de contraceptive sau nu au educatie sa foloseasca asa ceva. Mai sunt multi care traiesc de pe urma alocatiilor de copii. Asta e, guvernantii de azi duc in disperare , si asta e programul de crestere a natalitatii, ca deh, viitorii cetateni nu trebuie sa fie inteligenti ci trebuie sa stie sa spele la fund pensionarii , adica politicienii de azi si pe cei cu pensii speciale.
Prostii, nu traieste nimeni de pe urma alocatiilor! sau poate ne faci niste calcule sa dovedesti cele afirmate!

#53
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
ce topic de toata mizeria.

auzi , cica daca esti sarac (de parca e o rusine, e o povara,e ceva dizgratios sa fii sarac) ar trebui sa nu faci copii.

ferice de aia saraci (material) si vai de voi cei cu adevarat saraci (cu mintea!)

rusine in tara asta este sa fii HOT nu sarac. saracia din pacate e aproape o normalitate.

Edited by bossake, 09 March 2019 - 22:54.


#54
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 bossake, on 09 martie 2019 - 22:53, said:

ce topic de toata mizeria.

auzi , cica daca esti sarac (de parca e o rusine, e o povara,e ceva dizgratios sa fii sarac) ar trebui sa nu faci copii.

ferice de aia saraci (material) si vai de voi cei cu adevarat saraci (cu mintea!)

rusine in tara asta este sa fii HOT nu sarac. saracia din pacate e aproape o normalitate.
Trebuie sa te gandesti si la copil nu numai al egoismul tau, ca "toata lumea" trebuie sa faca copil, toate femeile obligatoriu trebuie sa faca copil.

Te gandesti daca esti un sofer amarat ce sanse ai tu? Ce sanse are copilul tau pe care tu o sa-l treci prin scolile de stat, nevasta ta o sa nasca intr-un spital de stat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate