Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

De ce fac oamenii saraci copii?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTruculMagic, on 09 martie 2019 - 21:41, said:

Ati ramane uimiti daca ati vedea ca de multe ori exista mai multa fericire in familiile sarace decat in cele bogate.

E chiar o fericire maximă să trăiești ca un parazit social, din munca altora și din alocațiile copiilor și din cerșit online.

#20
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostEvania, on 09 martie 2019 - 21:34, said:

Intotdeauna m-am intrebat de ce fac oamenii saraci copii?
pentru ca bogatii n-au timp.

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Le place procesul tehnologic de fabricatie.

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Totuși, de unde și cum a izvorât această dorință de a explica fenomenul ?

#23
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008

View PostEvania, on 09 martie 2019 - 21:34, said:

Intotdeauna m-am intrebat de ce fac oamenii saraci copii?

Dar te-ai intrebat vreodata de ce te intrebi asta ?

Tu ti-ai creat un model asupra vietii, din diversele experiente care le-ai avut, din educatia care ai primit-o etc. In orice caz, indiferent de IQ-ul care il ai, este imposibil sa poti intelege cum "e bine sa fie" si ce nu e ok. Vreau sa zic ca avem toti perceptia limitata si in acelasi timp "contaminata" de trecutul nostru, intelectul nostru etc.

In alta ordine de idei, daca sa faci copii cand esti sarac, in viziunea ta, e nefericire, asta nu inseamna ca e si in ochii altcuiva. Unii tot ce au mai de pret in lumea asta sunt copiii lor. Si faptul ca esti sarac, nu inseamna ca nu poti sa incerci sa ii oferi unui copil o viata decenta. Ba chiar acei copii care stiu ce e saracia si care au avut parinti implicati, au ajuns poate mai bine decat cei cu parinti bogati si neimplicati.

Eu din ce experiente am avut, am avut mai multe regrete ca am gandit prea mult anumite lucruri (de ex cum gandesti faza cu familie saraca si copii) . Deasemenea cele mai faine momente au fost cele spontane, neplanificate, care au venit de nicaieri.

Edited by greywolfact, 09 March 2019 - 22:01.


#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
@inițiator: să se mire proștii.

#25
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postwaterman, on 09 martie 2019 - 21:58, said:

Totuși, de unde și cum a izvorât această dorință de a explica fenomenul ?
Pentru ca ca om iti apare gandul asta cel putin o data in viata, gen boss, nu is vreun director, nu am sute de mii de euro in banca.
De ce sa fac eu un copil? Sa urmeze drumul occidentului? Sa ma uit la el cum se duce la scoala de stat? Sa ajunga cu vreo boala la spitalele din Ro?
Si apoi sa ma uit sau sa fac glume dalea expirate cu ce face copilul dupa ce termina scoala? Sa rad de el sa zic sa se descurce, sa cumpere ziarul, sa caute pe situriel de joburi.

Deci gandurile exista.

#26
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostTruculMagic, on 09 martie 2019 - 21:41, said:

Ati ramane uimiti daca ati vedea ca de multe ori exista mai multa fericire in familiile sarace decat in cele bogate.
absolut. si eu sunt sarac, si sunt absolut convins ca aia bogati au si plua mica. si sigur sunt toti prosti si nefericiti in bogatia lor. si strugurii, acri ai dracu.

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să fim serioși.

Ce să oferi când tu trăiești într-o cameră insalubră fără căldură și curent și apă caldă și n-ai servici și muierea la fel și vă mănâncă păduchii de nespălați?

Ce dracu să oferi ?

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, intrebari de troll obosit, care are intrebari existentiale sambata seara, de la birou.

#29
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Eu zic ca inainte sa ziceti ca oamenii aia se chinuiesc mai rau cu copiii, sa va mutati la ei un timp, sa vedeti daca chiar se chinuiesc. Poate fi un stil de viata. Oamenii nu au pretentii prea mari, nu vor masina, nu ard benzina, poate nici tigari, iau mincare de pe unde pot si chiar daca au greutati poate ca sunt obisnuiti.

Eu de ex. fara copii am probleme imense: ieri am completat o baza de date, am intirziat bine pe unde trebuia sa ajung, m-am si stresat pentru ca trebuia sa sar intr-una de la o rubrica la alta, sa astept sa se incarce niste pagini obosite de pe un site... Si poate cel mai tare ma streseza ca intirziu cind trebuie sa ajung pe undeva, pentru ca birocratia pregatirii de plecare. Ma gindesc ca niste oameni care se descurca cu putin, dar s-au obisnuit poate ca sunt mai putin stresati decit mine care nu m-am obisnuit.

Dar aia din Africa sau India cum de fac copii fara sa aiba taxi la usa casei?

#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostArgent, on 09 martie 2019 - 22:01, said:

Pentru ca ca om iti apare gandul asta cel putin o data in viata,

E bine că ca om gândești.

View PostArgent, on 09 martie 2019 - 22:01, said:

Deci gandurile exista.

Zici că e un pamflet din Cațavencu nu postare de forumist.

#31
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostEvania, on 09 martie 2019 - 21:34, said:

Intotdeauna m-am intrebat
Ai copii?

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că e o limită a sărăciei sub care de fapt aduci un suflet chinuit pe lume. Și continui de fapt existența-ți chinuită cu încă o generație. Și tot așa. Și tot așa.

#33
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008

View Postwaterman, on 09 martie 2019 - 21:49, said:


E chiar o fericire maximă să trăiești ca un parazit social, din munca altora și din alocațiile copiilor și din cerșit online.

Pe bune ? Daca esti sarac inseamna automat ca esti parazit social ? De unde ai scos-o ?

Eu am stiut o familie cu 2 copii unde in majoritatea lunilor din an, era un singur venit de aproximativ 1000 lei (acu 3-4 ani). Deci efectiv era la limita cu totul, dar se descurcau cum puteau. Familia era foarte ok si unita. Unul din copii e inginer acum si altul e manager la sediul central al unei banci.

#34
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Saracia se cerne.

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postgreywolfact, on 09 martie 2019 - 22:06, said:


Pe bune ? Daca esti sarac inseamna automat ca esti parazit social ? De unde ai scos-o ?

Eu am stiut o familie cu 2 copii unde in majoritatea lunilor din an, era un singur venit de aproximativ 1000 lei (acu 3-4 ani). Deci efectiv era la limita cu totul, dar se descurcau cum puteau. Familia era foarte ok si unita. Unul din copii e inginer acum si altul e manager la sediul central al unei banci.
Eu vorbeam de sărăcia aia lucie.
Gen Arthur de la Ceptura.
Stai calm că și ai mei au fost săraci și eu sunt sărac. Dar nu chiar așa.

#36
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postwaterman, on 09 martie 2019 - 22:02, said:

Hai să fim serioși.

Ce să oferi când tu trăiești ...
Principala problema e alcoolul. Restul sunt de regula neimportante prin comparatie. Daca nu exista problema alcoolului, atunci e inca bine. Unele orase au cantina sociala, poate si un cartier cu locuinte sociale, deci e ceva mincare, ceva loc de dormit...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate