Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Probleme Laptop Clevo W350SSQ

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Salut,

Am un Clevo W350SSQ si am o problema destul de ciudata cu laptopul, am observat ca de cateva zile dupa vreo 10-15 minute de functionare a laptopului incepe sa treaca pentru 1-2 secunde pe baterie si iar pe incarcator ... si face asa cam din minut in minut. Laptopul l-am pus cand e pe baterie sa fie la 25% luminozitate si cand e pe cablu la 50% luminozitate ca sa vad cand trece de pe cablu pe baterie.
Am incercat si cu alt incarcator si tot la fel face, am pus incarcatorul meu la alt laptop si nu face figuri...

Ce am observat acum ca daca scot bateria din laptop nu face nicio figura (practic ar trebui sa se stinga daca are vreo problema la incarcator sau mufa de pe placa de baza in care intra incarcatorul)

Ce as putea face?

PS: Bateria nu e moarta de tot, mai tine in jur de 10 minute pe baterie... sa fie ceva din soft (windows) sau problema este bateria? Se mai poate face ceva?

Multumesc anticipiat :)

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia încearcă cu o baterie nouă.
Dacă ar fi ceva problemă cu încărcătorul s-ar stinge când e fără baterie.

Deci ori o dai jos ori iei alta nouă.

Edited by waterman, 09 March 2019 - 20:37.


#3
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
se poate anula cumva din windows bateria ? gen sa o tin in laptop dar sa nu o mai recunoasca laptopul ... ca nu prea am bani acum de alta baterie si sta cam ciudat laptopu fara baterie :(

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-aș crede.

Ia pune o poză cu laptopul cu și fără baterie.

#5
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
pui o bucata de prezervativ pe contactele la baterie si o bagi la loc :))

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și nici nu ți se va virusa bateria Posted Image

#7
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Cred ca merge si cu o bucata de soseta flausata.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postdragosmurgescu, on 09 martie 2019 - 20:31, said:

PS: Bateria nu e moarta de tot, mai tine in jur de 10 minute pe baterie...
Hmmm, daca TU nu esti mort de tot, ci doar 90%..... pai, mai poti sa alergi cu viteza mare de ursul care te-a facut harcea-parcea ?!
Nu cred.
Asa si bateria aia.
Nu e moarta de tot, mai tine 10 minute. Posted Image Posted Image Posted Image Buna gluma.
Adica 90% e dusa bateria si tu pui asemenea intrebari ?!
Adica fara baterie merge bine si tu pui asemenea intrebari ?!
De ce nu-l folosesti fara baterie si gata ???

View Postdragosmurgescu, on 09 martie 2019 - 20:43, said:

sta cam ciudat laptopu fara baterie Posted Image
Clumesti, nu-i asa ?!
Cum ziceam mai sus, te tii de glume !
Pune un carton si gata.
Daca indesi ceva intre contactele bateriei si cele din laptop, poate ai mari sanse sa deformezi locasul ala si vreo alta baterie noua nu mai merge nici aia cum trebuie.

Edited by buyonevideo, 10 March 2019 - 10:05.


#9
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Nu ma tin de nicio gluma, eu intrebam de ce decupleaza laptopu el fiind conectat la cablu ... nu am zis ca vreau sa il tin pe baterie (e clar ca nu mai e sanatoasa), dar nu vad logica de ce atata timp cat e conectat la cablu cu bateria in el sa decupleze cablu si sa treaca pe baterie si dupa iar pe cablu, iar pe baterie... si tot asa si daca scot bateria din el nu are nicio treaba... ce e asa prostesc la intrebarea mea? Nu e logic ca daca e in priza sa stea in priza ce treaba are bateria ca e in el (moarta sau vie) ... eu intreb ceva si voi raspundeti la cu tot si cu totu alte aberatii ... dupa aceea am intrebat si daca exista cumva sa o anulez din windows sa nu o mai vada (stiu ca se poate pt ca am gasit candva pt un laptop ce daca avea bateria in el se restarta laptopul ... la fel bateria era moarta si am anulat din windows sa nu o mai vada dar nu mai stiu cum)

PS: Imi cer scuze ca v-am deranjat cu o intrebare pe forum... stiam ca pt asta sunt forumurile sa intrebam si daca putem fi ajutati suntem ajutati iar daca nu ... nu, nicidecum sa fim luati la misto si culmea tot eu sunt invinovatit ca v-am luat la misto...

Edited by dragosmurgescu, 10 March 2019 - 11:20.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Bateria este bulita.
Nu exista explicatie logica usoara de ce se comporta asa.
In momentul in care un dispozitiv este stricat, e clar ca nu se mai comporta normal.
Iar explicatia acestui comportament anormal nu este deloc simpla si usoara.
Pe de lata parte, de ce te intereseaza atit de precis explicatia, atunci cind solutia este atit de evidenta si usoara ?!

Este foate logic ca atunci cind e la priza sa aiba treaba si cu bateria.
Nu se incarca si bateria cind este la priza ?????
Nu interactioneaza cu bateria tot timpul, desi este la priza ? Ba da !

Poate ce ai anulat tu la celalalt laptop mergea doar la anumite modele/producatori.
Si, din nou, cam bataie de joc si aici: de ce nu ai salvat solutia respectiva undeva  ?!
Poate aveai nevoie de ea pe viitor, poate avea nevoie altcineva de ea....
Uite, de exemplu, la anumite modele de laptop Dell, bateria se descarca - atunci cind este conectat foarte mult pe priza: https://www.dell.com...ge/td-p/3865889
Asta doar la Dell si doar la anumite modele.
Si nu dezactveaza bateria complet, ci doar o incarca altfel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate