Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Monitoare Audio Active KRK Legate La Placa De Sunet?!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
Ok. Eu sunt mai old-style, nu am folosit boxe active (poate la nunți,petreceri de mult, prin mixer).
Cum leg două monitoare active KRK RP6 RoKit G3 la placa de sunet (Creative Sound Blaster Z)?
Adică, au nevoie amândouă de semnal audio, sau doar una? Și cealaltă?
./Sarcasm: "I know im stupid" Posted Image

Mulțumesc anticipat.

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cu un cablu audio jack 3.5mm - 2 x RCA. Jack-ul in placa audio si fiecare conector RCA intr-o boxa, separat.

#3
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Doar o mentiune in plus la mesajul lui D4m4g3, cred ca ar fi mai "estetic" cu doua cabluri Jack-RCA (cate un RCA in fiecare boxa) si un adaptor de la doua jack-uri la unul singur pe care sa-l bagi in placa de sunet. Daca iti iei un cablu cu doua RCA-uri si un jack, va trebui sa il dezlipesti ca sa ajungi si la cealalta boxa si o sa ai cabluri pe care nu le poti intinde bine.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
CU asa ceva. Si nu trebuie sa le dezlipesti, si nici adaptor care mai poate introduce o sursa de zgomot

https://www.audiosys...eries-3027.html

Sau asa, mai de calitate:
https://www.audiosys...e-3-m-5729.html

Edited by MembruAnonim, 09 March 2019 - 22:31.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Pt. astfel de monitoare se folosesc interfete de sunet (placi audio) profi ,cu iesiri balansate. Xonar ,Creative din astea ,indiferent cat sunt de scumpe ,nu sunt pt. asa ceva.
https://www.thomann....b1cfa99fecaec02
https://www.thomann....mk2_b_stock.htm
Nu recomand legaturile nebalansat-> balansat(si invers)

Edited by edigee, 09 March 2019 - 22:44.


#6
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
Mulţumesc Tuturor. Got It.
Să evit jack mic - RCA - unbalanced.
Dar jack mic - XLR? că văd că boxele au şi intrare xlr. Şi sunt pe balanced.

 edigee, on 09 martie 2019 - 22:37, said:

Pt. astfel de monitoare se folosesc interfete de sunet (placi audio) profi ,cu iesiri balansate. Xonar ,Creative din astea ,indiferent cat sunt de scumpe ,nu sunt pt. asa ceva.
https://www.thomann....b1cfa99fecaec02
https://www.thomann....mk2_b_stock.htm
Nu recomand legaturile nebalansat-> balansat(si invers)
Bănuiam asta, ca să nu zic că ştiam cumva, dar, dacă tot am creative z-ul ăla? why not?

Edited by djswoop, 10 March 2019 - 01:21.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Daca are si intrari nebalansate pe RCA poti incerca si alea placa creative. Dar pentru performanta/calitate optima recomand placile profi.
Home audio/HI-FI nu prea se intersecteaza cu segmentul audio pro din care fac parte acele monitoare.
Ma gandesc ca totusi vrei sa faci si ceva productie audio/prelucrari daca ai acele monitoare. Ca pentru asta sunt facute. Nu prea pentru ascultatul ,asa ,de placere.

#8
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

 edigee, on 10 martie 2019 - 10:44, said:

Daca are si intrari nebalansate pe RCA poti incerca si alea placa creative. Dar pentru performanta/calitate optima recomand placile profi.
Home audio/HI-FI nu prea se intersecteaza cu segmentul audio pro din care fac parte acele monitoare.
Ma gandesc ca totusi vrei sa faci si ceva productie audio/prelucrari daca ai acele monitoare. Ca pentru asta sunt facute. Nu prea pentru ascultatul ,asa ,de placere.

Înțeleg totul. Știu din ce segment fac parte. Știu să fac diferența.
Evident, fac ceva producție audio și video.
Produc vreo 5 jurnale de știri zilnic, vreo 2-3 emisiuni audio săptămânal, jingle, »» hit-mixuri și alte cateva proiecte audio.
Mă distrez doar așa la nivel mediu.
Am zis că sunt mai old-style fiindcă, momentan am niște chestii vechi. "Pantofarul are papucii rupți întotdeauna" sau cum o fi zicala aia.
Uite cu ce mă descurc acum:  un amplificator cu pickup Tesla NZC300 cu boxe 2x25w, Are vreo 31 de ani vechime și încă merge. Attached File  nzc-300.jpg   59.16K   14 downloads
Nu arată așa bine ca în imaginea asta. Asta e de pe net.
Nu mai găsești așa un ansamblu complet (pick-up-amplif-boxe), în ziua de astăzi Posted Image
Deși îmi pare rău să mă scap de ele - ansamblul are valoarea lui sentimentală - sunt deja depășite și nu mai funcționează cum trebuie.
Așa că vreau să trec la altceva.   Și sunt în dubii la ce anume vreau să trec !!!
Nu vreau să mă transform peste noapte într-un "Timbaland".
Dar, aș vrea să mă învârt în jurul la creative z-ul ăsta pe care îl am. Pe cât posibil.
Să zicem maxim 450 de euro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate