Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare cafea boabe 1 kg amestec

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Numai pentru amatorii de cafea: ce cafea boabe care se găsește la 1 kg și e amestec 50-50 (sau 60-40) arabica și robusta recomandați?

Aș vrea ceva mai de calitate, n-am nimic împotrivă să coste kilogramul 70-100 RON și chiar un pic peste. Prăjirea să fie medie sau peste medie.

De ce boabe? Fiindcă mi-o râșnesc singur.
De ce 1 kg? Fiindcă am ajuns la concluzia că e cantitatea cea mai rentabilă.
De ce amestec? Fiindcă îmi trebuie pentru dimineață și am nevoie de ceva mai multă cafeină ingerată.

Prin supermarketuri și pe la Mega Image se găsesc numai rahaturi, iar pe magazinele online de cafea ofertele sunt al naibii de diverse și nu întotdeauna informațiile sunt corecte.

#2
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Incearca sarkis sau ecuator cafe, sigur vei gasi ceva pe gustul tau

#3
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 11.11.2017

View Postinius, on 09 martie 2019 - 19:42, said:


De ce amestec? Fiindcă îmi trebuie pentru dimineață și am nevoie de ceva mai multă cafeină ingerată.


Ferească, vezi să nu-ți faci rău, îți crapă inima sau vreo venă în cap și pici din picioare.


Cât despre întrebare, Lavazza sau Dallmayr. Mie acestea îmi plac (plus altele, dar ai vrut boabe).                      
Dacă voiai pungi speciale, cu amestec de boabe de cafea specifice, cred că e de bon ton și nișă (prea exagerat, nu că ai tu ceva că ceri asta) & ar fi mai bine să-ți cumperi tu pungile și amesteci boabele între ele.        
Cât despre prăjirea lor, recomand să ți le frigi în cuptor (nu în tigaie sau ibric).

Eu totuși recomand să ai grijă, indiferent pe unde muncești. Dacă ai ajuns într-o stare de fatalist, zic să nu te joci cu sănătatea ta.

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
https://www.coffein...._macinata-boabe

daca se sterge linkul cauta cafea-boabe-primokka-strong-bar. eu am luat de la cei de sus (coffein,ro) mai multe sortimente si au fost foarte ok.

#5
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View PostTrexman, on 09 martie 2019 - 20:09, said:


Ferească, vezi să nu-ți faci rău, îți crapă inima sau vreo venă în cap și pici din picioare.


Ha ha ha, nu, nu stau așa de rău.

Pur și simplu după vreo 15-20 de ani de băut constant cafea, abia în urmă cu vreun an a început să mă preocupe serios cum e cu robusta și arabica, prăjitul și alte chestii.

După ce am încercat diverse cafele din comerț am ajuns la concluzia că îmi trebuie un amestec ca să fie cât de cât aromat ca să nu fiu nevoit să-i pun zahăr (otravă), dar nici să nu aibă efect aproape de 0 de înviorare. Am găsit în comerț cafele 100% arabica și care mi-au plăcut, acum am în casă de pildă un Tchibo luat din Carrefour, dar problema e că pe la ora 13 simt deja nevoia să mai beau o cafea. Aș prefera ca dimineața să beau ceva mai tare, care să ducă nevoia de o a doua cafeluță ceva mai încolo, spre ora 15. Probabil cea mai bună soluție e într-adevăr aia cu boabele amestecate de mine. Am luat și din Auchan cafea vărsată, era amară ca dracu, probabil vreo robusta amărâtă care ieșea foarte ok, dar trebuia s-o îndulgești cu o linguriță de zahăr și de la o vârstă încolo devii mai atent cu zahărul și alte otrăvuri.

#6
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cofeina aia are efect in organism vreo 30 de minute...
Faptul ca iti trebuie o cafea pe la ora 13 are de-a face fix cu organismul tau, nu cu cafeaua de dimineata. Bea cafeaua buna pentru aroma.

#7
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Jacobs momente espresso.

#8
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Urmareste cand apare aici. Daca tii neaparat o poti amesteca cu robusta, dar nu cred ca merita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate