Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme retea

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AdiVaduvescu

AdiVaduvescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.10.2014
Salutare,

Am si eu urmatatoarea problema la o retea. Am un Folder pe un PC pe care iam dat share si am 7 calculatoare care trebuie sa vada folderul respectiv. Cateva dintre ele vad tot continutul din acel folder, cateva vad doar partial. Am incercat cu alt router si switch, inainte am folosit un microtik cu 16 porturi, am incercat cu un router TP-link si cu un switch dar aceeasi problema. Am incercat cu PC-ul pus pe wireless nu pe cablu iar calculatorul care nu vede tot continutul sa fie tot pe wireless dar acelasi lucru. Nu sunt virusate PC-urile, au fost scanate de virusi iar cateva dintre ele au windows chiar reinstalat, am acelasi nume la WorkGroup, am aceleasi setari la sharing center la toate pc-urile, am incercat si cu firewall off inainte, nimic nu merge. Am atasat 2 printscreen una este cu un PC care vede tot ce este in folder iar al doilea print este de la un PC care nu vede mai nimic din folderul respectiv. Daca are cineva vreo idee va rog lasati un comment.

Va multumesc.

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Dropbox dacă nu reușești.
2. Cheamă un It-st.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Poate e o problema de drepuri de acces. Unele PC-uri se logheaza cu anumite credentiale care au drept de citire si enumerare fisiere peste tot, altele cu un credential mai restrictionat. Vezi cum se logheaza fiecare PC si apoi verifica permisiunile pentru folderele ’cu vizibilitate variabila’.

Edited by sags, 09 March 2019 - 13:14.


#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
În poze se vede că un pc vede partajările și pe  ip-addr(chiar si samba) iar celălalt vede totul pe machine-name. Așadar o diferență tot este undeva.
Deci dacă ai verificat toate setările și sunt identice atunci vezi că poate depinde și de user-name, user-right, ș.a.

Edited by jobist, 09 March 2019 - 13:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate