Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

De ce Windows va este dor ?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

Poll: De ce Windows va este dor ? (105 member(s) have cast votes)

De ce Windows va este dor ?

  1. 1 pana la 3.0 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. 3.1 (6 votes [4.58%] - View)

    Percentage of vote: 4.58%

  3. 98 (21 votes [16.03%] - View)

    Percentage of vote: 16.03%

  4. 2000 (7 votes [5.34%] - View)

    Percentage of vote: 5.34%

  5. Milenium Edition (9 votes [6.87%] - View)

    Percentage of vote: 6.87%

  6. XP (56 votes [42.75%] - View)

    Percentage of vote: 42.75%

  7. VISTA (5 votes [3.82%] - View)

    Percentage of vote: 3.82%

  8. 7 (26 votes [19.85%] - View)

    Percentage of vote: 19.85%

  9. 95 (1 votes [0.76%] - View)

    Percentage of vote: 0.76%

Vote Guests cannot vote

#19
deoron

deoron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.08.2018
eXPiratu'!

#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postdaymion, on 08 martie 2019 - 23:49, said:

Win 8 mi s-a parut o batjocura totala la adresa detinatorilor de PC-uri.
Trebuiau sa se limiteze la telefoane si tablete.
Am spus Windows 8.1.
Pentru cei care nu vor Windows 10, este o alternativa foarte buna.

#21
daymion

daymion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.03.2019

View Postnotrust, on 08 martie 2019 - 23:59, said:

Am spus Windows 8.1.

Daca are interfata tot cu  aspectul ala de OS pentru tableta, tot nu vreau sa-l instalez.
De fapt, eu oricum sunt in imposibilitatea de a mai face downgrade din cauza pieselor.
Iar jocurile de pe anul asta deja cer doar WIN10

Jocul  Anthem produs de EA , aparut luna trecuta, cere   strict WIN10.
O sa vina si vremea cand toti vom fi obligati sa instalam Win10.
Eu am fost fortat de procesorul AMD  Ryzen pe care l-am cumparat.
Te vor forta toti sa instalezi WIN10, si producatorii de jocuri , si producatorii de piese, poate chiar si internetul.

Ca idee, foarte greu mai poti avea acces la internet de pe un PC cu WinXP instalat din motiv ca nu mai are suport. Bunica' mea a ramas fara acces la internet tocmai din cauza asta si a trebuit sa-i schimbam componentele PC-ului ei si sa-i instalam Win7.

Edited by daymion, 09 March 2019 - 00:09.


#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Fiecare windows a avut partile lui bune si partile lui mai putin bune.
In schimb ce nu trebuie sa uitam este perioada in care a fost folosit acel windows, partile hardware care le putea gestiona acel windows, tipul de procesoare pe care putea lucra acel windows etc.
Adica sa compar winxp cu win7...ambele au fost bune la vremea lor. Sa nu uitam ca si XP-ul, pana la SP2, nu prea era stabil...la fel cum a fost si VIsta. Defapt Win7 e un Vista rebranduit si configurat dupa cerintele utilizatorului.
La fel este si win10...este un windows 8.1 care a fost imbunatattit datorita experientei si feed-backului dat de utilizator.
Sincer sa fiu, eu lucrez si cu win10 si cu win7. Sunt softuri care merg mult mai bine pe windows 10 decat pe windows 7.
De ce lume iubeste mai mult windows 7 ? Tind sa cred ca este datorita faptului ca organizarea windowsului a ramas oarecum la fel cu XP-ul (device manager, control panel, etc). Adica lumea deja era obisnuita si familiarizata cu XP_ul iar trecerea la windows 7 a fost mai usoara pentru ca utilizatorul putea configura widnows-ul usor fara prea mari batai de cap stiind deja ce are de facut.
In schimb la Windows 8, toata interfata redefininta mai mult pentru device-urile mobile a fost un pic cam fortata sa zic asa si oarecum le-au reparat in win 8.1. Dar nu a fost destul de multumitor asa ca Windows 10 as spune in momentul de fata ca este ok. Se preteaza bine si pentru platforma mobila cat si cea stationara.
Asa ca eu raman la Windows 10. Sincer imi place.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Nu înțeleg daca întrebarea este pusă pentru specialiști, ori pentru modestul domestic.
Pe domestic", cel mai mult am folosit XP professional.
Imi placea.
Apoi am migrat pe telefon, si acolo am rămas.

#24
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Windows XP pentru ca imi aduce amintiri placute din copilarie,si primul contact cu un PC (2003),XP l-am folosit din 2007 pana prin 2012,odata cu noul PC am folosit Windows 7,din Martie 2013 pana prin Octombrie 2015,la fel si cu 7 am numai amintiri placute.
Acum folosesc Windows 10 ca nu am de ales,defapt mi-a placut sporul de performanta dat de versiunea 1507 fata de Windows 7,asadar prin Octombrie 2015 Windows 10 si-a castigat locul,chiar daca dpdv estetic si acum il urasc intr-o oarecare masura:D.

De XP si de Windows 7 o sa-mi fie dor mereu,dar le am in VMWare si cand ma apuca nostalgia mai intru pe ele acolo,mai joc un joc vechi,mai ascult niste muzica ... etc.

Edited by Petran_Marius, 09 March 2019 - 01:21.


#25
LiviuStefanLiviu

LiviuStefanLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 20.02.2019
"ai un xp?"
"mi-am pus xp-ul"

#26
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Windows 10 cu intefata Win Xp style
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ULDCUvgkSQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si celebra melodie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oNXzMBA9VU4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Visez la WINDROID 11. Mai utilizez frecvent un notebook  din 2004 cu XP... si merge bine cu SSD si maximul de memorie acceptat.

Edited by keta, 09 March 2019 - 03:08.


#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Primul contact a fost in ianuarie 2000 cu Windows '98, l-am detestat, prea multe BSOD, prea multe blocari.

XP in 2006 mi s-a parut ceva SF si perfect. Apoi din 2013 folosesc 7-le care inca este bun. 10 mi-a pus IT-istul pe PC-ul refurbished de la birou, nu-mi place dar ma pot obisnui, pe dual core ala se misca cam greu, 7-le pe desktop cu I5 din 2015 e floare la ureche, pe laptop vechi din 2008 e greoi.

#29
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
De 8.
De departe cel mai rapid si light  pe sistemul meu.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nenea Bill a găsit întotdeauna metode să-și vândă marfa ultimele crații chiar dacă au fost adevărate dezastre.
Am început cu 3.11, care nu era sistem de operare. A urmat o vreme win95osr2 și cred că a fost printre cele mai bune versiuni de sistem de operare făcute de microsoft. Singura lui hibă a fost limitarea la procesoare sub 350 MHz. Așa a apărut în scenă win98 sau versiunea ceva mai stabilă 98SE. Istoria mai recentă o știu mai mulți
Adevăratul titanic al microsoftului este însă WinMe fiind singura versiune care a rezistat pe calculator mai puțin de o săptămână, timp în care am reinstalat-o de mai multe ori. Cred că mi-ar place să văd pe calculatorul vreunui masochist un Milenium ce încearcă, la fiecare 15 minute, să se contecteze la internet prin dialup chiar dacă nu ai instalat un modem.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Am început în 1998 cu Win3. 11, apoi am tot schimbat PC-urile. Win95, Win98, WINXP, Win7, Win8. 1.
Nu am avut Wista. Nici Win10 nu am pus. Probabil la următorul.
Pt mine (toți cred) Win e doar un SO. L-am tot schimbat ca unele aplicații nu funcționează bine cu un SO vechi nici în mod compatibilitate.
Deci pt mine nu contează SO folosit. Doar programele instalate pe acel PC.

Edited by dorin_2k, 09 March 2019 - 08:32.


#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sa iti para rau dupa un windows trecut e ca si cum ti-ar parea rau dupa un televizor diamant de pe vreme alui Ceasca. :) Era bun din lipsa de alternativa la momentul acela.

#33
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostMembruAnonim, on 09 martie 2019 - 07:03, said:

[...]
Adevăratul titanic al microsoftului este însă WinMe fiind singura versiune care a rezistat pe calculator mai puțin de o săptămână, timp în care am reinstalat-o de mai multe ori. Cred că mi-ar place să văd pe calculatorul vreunui masochist un Milenium ce încearcă, la fiecare 15 minute, să se contecteze la internet prin dialup chiar dacă nu ai instalat un modem.

Eu sunt masochistul caruia i-a placut Milennium. Cand se spumegau mii de critici si injurii la adresa acestui SO, personal, inteleg. Am observat clar ca pe multe configuratii hardware de atunci era instabil. La trei clickuri de mouse aparea celebrul "This program has perform an illegal operation...". Cu toate astea va confirm personal ca existau configuratii cu care Me se pupa la perfectie. Probabil mie mi-a fost dat sa utilizez doar genul acela de configuratii. Un alt motiv pentru care am fost sedus de Millenium este ca primele jocuri ce le-am jucat pe PC (nu sunt gamer, insa exista cateva jocuri ce-mi amintesc de tinerete, cum ar fi Worms Armageddon) nu au mers bine sub nici un Windows ulterior. Asa ca ani de zile am mers cu PC-uri duale cu SO Me-XP. Si acum mai am un PC dual, pe care-l tin pentru jocuri si cand il mai pun din cand in cand inclusiv copiii mei (ce acum sunt destul de mari)  sunt incantati si vor sa se joace.

Fiind un fost tehnician IT mi-au cam trecut pe sub maini cam toate Windowsurile:

-Win. 3.11 for WG (era de fapt un mediu de operare, nu un SO propriuzis, pentru ca lucra sub MS-DOS), l-am prins pe un AMD 586, fara internet, am lucrat pe el, era pe 16 biti, facea sub MS-DOS un multitasking artificial, lucrand la performante (viteze) de MS-DOS. Prin 2003 am incercat sa-l racordez la internet, gasindu-i un browser (Netscape) si protocolul TCP-IP - nu-l avea instalat by default. De mers a mers, insa mergea groaznic de greu - ca sa va creati o idee, numai incarcarea paginii de google dura o vesnicie...;
-Win 95 OSR2, unul dintre cele mai bune SO facute de microsoft ce a ramas superior categoric si primei versiuni de Windows 98;
-Windows 98 prima editie, la el am remarcat stabilitatea si ideea de a inchide din soft un calculator (parca discul);
-Windows 98 SE, parerea unanima a fost ca a fost cel mai bun SO pentru Home de la Microsft. Personal nu prea l-am folosit, observand totusi ca la capitolul shut down a fost mai prost ca Win98 prima editie (nu-ti dadea mesajul de "it's now safe to..."), a avut un bug foarte urat in aceasta zona, nerectificat nici pana la final.
-Win Me de care am vorbit mai sus;
-Windowsurile bazate pe "NT technology" din cele mai vechi timpuri pana la ora actuala: Win NT, 2000, XP, 7. 8.1, 10 - La ora actuala folosesc Windows 7. Mi-a placut si Windows 2000, dorind sa-l folosesc pe configuratii mai indraznete, cert este ca nu vedea tot HDD-ul si nici nu ma avertiza. Windows 10 i-am pus mamei pe un laptop, insa nu-mi place la acest SO nerespectarea intimitatii, consumul urias de resurse transmiterea de date la microshit sau updateurile obligatorii.

In final, as crede ca si microsoft va trebui sa se inscrie in tendinta spre care evolueaza lumea SO-urilor: gratuitatea.

#34
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Cel mai dor de XP, probabil pentru ca a fost primul sistem de operare pe care l-am avut pe PC, dar si pentru ca era foarte stabil si simplu de folosit. Am trecut apoi la Vista care mi-a placut foarte mult dpdv al aspectului, dar stim foarte bine ce probleme avea. A urmat 7, probabil cel mai bun Win (inca il folosesc pe PC-ul de la munca). 8 si 8.1 am folosit foarte putin, la fel si 10. De cativa ani am trecut pe OSX si nici n-am de gand sa mai trec la Win prea curand.

#35
zalyx

zalyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.12.2018
Imi este dor de Windows-ul pe care il vor avea nepotii mei peste 50 de ani. Versiunile disponibile in prezent nu sunt suficient de performante.

#36
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
De niciunu, ba chiar am urat windowsul din ziua in care am inceput sa lucrez pe un mac.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate