Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Fujifilm X-T3

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
De vreme ce X-T3 nu mai este la capitolul știri ci deja e în producție / vânzare voi împărtăși aici impresiile personale.

După câteva ore de butonat până s-a încins, în privința meniului concluzia (mea) este că Olympus e cu câteva clase peste la uzabilitate. Poate o fi și chestia că e nou.
Mă disperă maxim că la fiecare ieșire se resetează poziția din meniu.
La AF... X-T3 dă lecții de mare clasă la E-M5.2 și A7II. A7II stă chiar mai prost decât Oly. Degeaba are PDAF dacă nu are creier să-l folosească.
Băi, deci X-T3 focusează instantaneu, aproape înainte să apăs pe buton :).
În mână nu se simte chiar bine, E-M1.2 / G9 sunt campionii absoluți la asta cu puncte bonus pentru G9. Cred că ăla e perfecțiunea ergonomiei în fotografie. Păcat de mizeria aia de AF.
La Fuji o să-i iau un grip din ăla cu arca, cum am la E-M5.2.
Deocamdată încerc să-mi vindec spatele de la greutate, 45 kile, body + obiectiv.
Îmi plac maxim butoanele de blocare expunere și focus, foarte mișto implementarea. Și butoanele alea rotative, super cool, toate lăsate glorios pe "A". :)

Am găsit ceva ce nu e chiar kosher la aparatul ăsta.
În mod foto nu pot customiza butonul delete. Sau e posibil să fiu eu limitat și să nu găsesc de unde se face chestia asta.
Practic am un buton super degeaba. Ar fi fost frumos să-i dau ceva funcție și când fotografiez nu doar când mă uit la poze.


#2
photoman2008

photoman2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2008
Salut,
Sunt interesat de acest aparat sau potential de X-T30, fratele mai mic.
Dar am o mare intrebare catre tine, legata de focus...
Zici ca este rapid focusul, ok. Dar asta dupa ce ai ales punctul de focus ?
Poate alege el automat subiectul ? Sau trebuie de fiecare data sa il aleg eu (cu touch screen sau plimband dreptunghiul )?
Ma intereseaza daca are acest feature.

Edited by photoman2008, 09 March 2019 - 00:01.


#3
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
O să fac niște teste azi.
Cât despre ecran... este praf. Mă refer la funcția touch to focus sau declanșare / focus la atingere. Este cu mult sub Olympus E-M5.2. Am înțeles că urmează o actualizare de firmware în Aprilie care rezolvă problema asta la X-T3.
X-T30 se pare că l-au făcut bine din prima.

#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
E macar asa?  Posted Image  omul testeaza Panasonic S1R(S Pro 50mm 1.4)  si Nikon Z6(50mm 1.4 AFS cu adaptor)

https://youtu.be/Z8lZgPimNjI?t=145

Edited by mircea812, 09 March 2019 - 10:31.


#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ceva nu este in regula. Si D750-ul meu este racheta la AF pe langa Z6-le din clipul asta. Nu la fel de rapid ca Panasonicul ala dar pe aproape.
Nu stiu cum e la Nikon ML dar la Sony(ML fireste) poti seta viteza de reactie a AF-ului. Si chiar este rapid. Cel mai rapid din ce-am testat eu vreodata.

L.E. la Nikon este cu adaptor pentru obiectiv. Deci... abureala. Ca sa nu spun altfel. Trebuia sa-l comparte cu un obiectiv nativ Nikon pentru ML, nu cu unul de DSLR.

Edited by Reactor2015, 09 March 2019 - 11:58.


#6
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Sincer, X-T3 parcă e mai mult spre Z6 ăla când folosesc ecranul.
La focus din butoane parcă e mai rapid decât Panasonic. E clar o problemă de driver la matricea touch. Sper să se rezolve.

@Reactor2015, Nikon zice că obiectivele Nikon pe FTZ se comportă nativ.

Nu știu de ce Sony vorbești, dar A7II mi se pare foarte lent. Poate tu ai A7III, ceea ce e cu totul altă poveste. ;)

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
A7III am. Si da, face focusul cand i l-ai dat, indiferent ca e buton sau touchscreen. Inclusiv cu vestitul si popularul Tamron 28-75 f/2.8 :D
Display-ul poate fi configurat ca suprafata cum vrei sa-ti functioneze la focusare. Poti pe intreaga suprafata, pe jumatate sau pe unul din colturi (impartit ecranul in 4). Astfel incat punctul de focalizare il poti schimba in mai multe feluri. Sa aiba fiecare dupa cum ii convine.  A se intelege ca functioneaza nu doar in Live View cu ecranul mare ci si cu ochiul in EV si display-ul mare are rol de touchpad. Si nu doar ca poti sa apesi, se poate culisa pe ecran si-l duci unde vrei, cum vrei, in timp real. Daca ai si AF-C activat, teoretic, dai cu "dejtu" pe ecran si urmaresti subiectul.

#8
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
În teorie și X-T3 face fix la fel. Doar că mai au ceva de lucrat la software. Apeși, mă rog... atingi ecranul și are un lag sesizabil.
La E-M5.2 totul e instantaneu. Așteptăm actualizare. ;)

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 bv01, on 09 martie 2019 - 12:20, said:


@Reactor2015, Nikon zice că obiectivele Nikon pe FTZ se comportă nativ.


Da... Adica 50mm f1.4 va fi lent la capitolul AF si mediocru optic :)

#10
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

 photoman2008, on 09 martie 2019 - 00:00, said:

Dar asta dupa ce ai ales punctul de focus ?
Instantaneu!

 photoman2008, on 09 martie 2019 - 00:00, said:

Poate alege el automat subiectul ?

Dacă aleg tot ecranul găsește instantaneu ceva pe care să focalizeze.
Fețele le găsește automat dacă selectezi funcția asta si le urmărește foarte fidel.
Focusul pe ochi funcționează impecabil, inclusiv pe subiecte în mișcare continuă și aleatorie.
Sunt foarte mulțumit de asta. E peste E-M5.2, normal.

 photoman2008, on 09 martie 2019 - 00:00, said:

Sau trebuie de fiecare data sa il aleg eu (cu touch screen sau plimband dreptunghiul )?
Ma intereseaza daca are acest feature.
La touch e ca un Nokia 3310 de acum 20 de ani. Cel puțin în comparație cu E-M5.2 sau orice telefon decent.
Apeși, apoi aștepți cam 0.5 secunde. E enervant, aștept atualizarea din Aprilie.

#11
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Bineînțeles că trag RAW / JPEG, cu ceva simulare film, parcă Velvia.
Procesorul meu da RAW-uri logic că nu suportă X-T3. ACDSee adică. Cred că o să descarc Capture One Express. Am auzit că e destul de capabil. În cel mai rău caz băgăm un VPN de US și cumpărăm versiunea Pro la preț normal cu Revolut. Am văzut că e ceva promoție și pe lângă, se mai găsesc și ceva cupoane. Cred că scot versiunea full cu toate extra-urile pe la 1500 lei.

Edited by bv01, 10 March 2019 - 08:50.


#12
photoman2008

photoman2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2008

 Reactor2015, on 09 martie 2019 - 12:34, said:

A7III am. Si da, face focusul cand i l-ai dat, indiferent ca e buton sau touchscreen. Inclusiv cu vestitul si popularul Tamron 28-75 f/2.8 Posted Image
Display-ul poate fi configurat ca suprafata cum vrei sa-ti functioneze la focusare. Poti pe intreaga suprafata, pe jumatate sau pe unul din colturi (impartit ecranul in 4). Astfel incat punctul de focalizare il poti schimba in mai multe feluri. Sa aiba fiecare dupa cum ii convine.  A se intelege ca functioneaza nu doar in Live View cu ecranul mare ci si cu ochiul in EV si display-ul mare are rol de touchpad. Si nu doar ca poti sa apesi, se poate culisa pe ecran si-l duci unde vrei, cum vrei, in timp real. Daca ai si AF-C activat, teoretic, dai cu "dejtu" pe ecran si urmaresti subiectul.

Respect aceasta camera, am testat-o si eu, este de referinta in materie de focus.
Totusi culorile Sony nu sunt pe gustul meu, mai toate pozele au o tenta galbuie-verzuie si nu reproduce bine "skin tones".
De asta m-am intors catre Fuji.

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Vin de pe Nikon unde tonul pielii nu era chiar pe placul meu. Sunt sensibil la culori, mai ales la tonurile pielii dar la Sony nu am vazut asta.
Atentie sa nu fi fost ales vreun program de culoare ca atunci, este de inteles. Iar balansul de alb o singura data l-a busit in cateva mii de cadre.
Bine ca avem insa de unde alege astfel incat sa fim multumiti. Fuji este un nume de referinta in domeniul foto si este usor de inteles cand cineva alege aceasta marca.

#14
photoman2008

photoman2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2008

 Reactor2015, on 13 martie 2019 - 22:23, said:

Vin de pe Nikon unde tonul pielii nu era chiar pe placul meu. Sunt sensibil la culori, mai ales la tonurile pielii dar la Sony nu am vazut asta.
Atentie sa nu fi fost ales vreun program de culoare ca atunci, este de inteles. Iar balansul de alb o singura data l-a busit in cateva mii de cadre.
Bine ca avem insa de unde alege astfel incat sa fim multumiti. Fuji este un nume de referinta in domeniul foto si este usor de inteles cand cineva alege aceasta marca.
Ma surprinde, poti posta 1-2-3 poze chiar de mici dimensiuni cu cateva skin tones ? sau peisaje ? ce vrei tu. Sa vad daca vedem acelasi lucru.

#15
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
O comparație cu E-M5.2.

[ https://i.imgur.com/Yv8HyVU.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/bgW8wCd.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deși X-T3 + 16-55 pare că are undeva la 67 de kile, nu știu, probabil datorită dimensiunilor fizice, realiteatea ne arată că diferența nu e așa mare.
[ https://i.imgur.com/ZhrBBdm.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/5j59f2Y.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 photoman2008, on 13 martie 2019 - 22:49, said:

Ma surprinde, poti posta 1-2-3 poze chiar de mici dimensiuni cu cateva skin tones ? sau peisaje ? ce vrei tu. Sa vad daca vedem acelasi lucru.
Suntem total offtopic aici.
Nu înteleg, sincer, despre ce tentă galben-verzuie vorbești. Îți pot da direct ARW (RAW) cu WB pe auto și programul de culoare standard dar nu văd relevanța. Găsești tone de imagini făcute cu aparatele Sony pe internet. Și nu, nu au tentă galben verzuie. dpreview are la greu materiale pe tema asta.

Uite un cadru care a fost trecut doar din ARW în JPEG.
Attached File  A7300290.jpg   255.32K   42 downloads

#17
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Trebuie specificat că Sony manipulează RAW-urile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9GGDkf4wMWg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Toți fac asta. Și mai trebuie specificat despre care ARW vorbim. Despre ăla comprimat sau ala necomprimat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate