Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Indemnizație creștere copil

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Necunoscuta22

Necunoscuta22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.01.2019
Bună tuturor și la mulți ani dragi doamne și domnisoare! Am câteva intrebari referitoare la indemnizatia de creștere copil. Cand mi-am facut dosarul pentru concediu, sotul nu a declarat ca accepta sau renunța la așa numita "luna tatălui". Fetița împlinește 2 ani in 22 martie. Mie mi-au intrat chiar azi cv bani dar nu toți(în loc de 1250, mi-au intrat 1095). Bun, acuma daca sunteti in cunoștință de cauză vă rog să mă ajutați:
1. Am luat eu banii automat și pentru luna tatălui?
2. Am auzit ca va trebui să îi dau înapoi, pt ca au intrat automat, din greșeală. E adevarat? Sau aprilie ar fi luna soțului?
Multumesc

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu poate fi aprilie luna tatălui, ccc ține până în ziua când copilul împlinește doi ani.

Dacă tata lucrează (bănuiesc că da) trebuie să-i restitui pentru că ar fi îndeplinit condițiile să intre în ccc.
Nu-i cheltui, 100% o să primești decizie de impunere de la AJPIS.

#3
ingrid_

ingrid_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.03.2019
Buna,
Ai luat banii pentru Februarie , dar nu pentru întreaga luna ci pana in 22 feb, de asta au fost mai putini.
Luna tatălui e 22 feb - 22 Martie.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu știam că se plătesc după ce se încheie luna, și nu pentru luna în curs - am crezut că-s pentru 1 - 22 martie.
Atunci e ok.

#5
Adry_2019

Adry_2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2019
Buna ziua! Știți cumva când se poate lua concediul pentru creșterea copilului. Adică, dacă după finalizarea concediului de maternitate pot merge o lună la serviciu și apoi să intru în CCC. Este obligatoriu sa intri imediat după concediu de maternitate? În situația mea, tatăl nu poate intra deoarece nu a realizat venituri în ultimii ani.

Edited by Adry_2019, 07 June 2019 - 08:39.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Poți merge la serviciu imediat după ce ți se termină concediul de sarcină și lăuzie, vei primi bani în plus pentru asta - vei lua stimulent de inserție.
Poți și să întrerupi după o lună și să intri în concediu de creștere copil însă cred că în acest caz se consideră că ai optat pentru concediu de ccc doar un an, deci va trebui să te întorci la muncă atunci când bebe va împlini un an (zici că tata nu lucrează).

Spun cred că pentru că nu știu dacă s-a modificat sau nu partea cu ccc doar un an dacă te întorci așa repede la muncă, dar în mod sigur poți să te întorci imediat la muncă și dup-aia să întrerupi. Trimite un mail la AJPIS de care aparții și vei primi un răspuns care îți poate folosi și la serviciu, la resurse umane:

http://www.mmanpis.r...ii-teritoriale/

#7
Adry_2019

Adry_2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2019
Îți mulțumesc mult pentru răspuns. Le voi da un mail.poate totuși merge să nu iau stimulentul de inserție în luna aceea și doar salariu normal și apoi să intru în ccc. O sa postez răspunsul.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Dar de ce ai vrea sa mergi la serviciu pentru o luna și apoi sa intri în CIC?!?
Cine va avea grija de bebe, cum îl vei alapta dacă e cazul?

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 Adry_2019, on 07 iunie 2019 - 17:08, said:

poate totuși merge să nu iau stimulentul de inserție în luna aceea și doar salariu normal și apoi să intru în ccc. O sa postez răspunsul.
Mă îndoiesc că se poate cum ai vrea, și n-are nicio noimă să faci asta... e dreptul tău să primești salariu + stimulent.
Să pui toate întrebările pe care le ai în acel mail.

 Adry_2019, on 07 iunie 2019 - 17:08, said:

Îți mulțumesc mult pentru răspuns.  
Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate