Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Manelizarea femeilor din Romania

  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Jammalan-the-Prophet, on 08 martie 2019 - 16:32, said:

Astea chair exista?
Iegsista si se si afiseaza public cu mandrie desi arata precum WC public.

Edited by projectfp, 08 March 2019 - 18:07.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 _carpatos, on 08 martie 2019 - 16:22, said:

Am ramas surprins de faptul ca daca barbatii devin tot mai manierati si mai cizelati, femeile incep din ce mai mult sa adopte obiceiurie cocalarilor. Este plin feisbucul de profiluri gen Luiza Mondiala, Dana Barosana, Ioana Periculoasa samd.

Nu mi se pare ca-i asa.. Populatia s-a tzaranizat cu totul...  nu mai gasesti oameni de calitate.. numa romani cu foamea'n glanda... parca au taiat-o toti oamenii de calitate pe afara...

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E vorba de popor cu foamea'n glanda.. pe interes.. de asta oriunde arunci privirea dai de tzarani cu capsa pusa sa se scoata... Deci nu e vorba de femei, e vorba de popor in ansamblu, de anturaj, de valori sociale.

#22
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

 rosix, on 08 martie 2019 - 18:11, said:

parca au taiat-o toti oamenii de calitate pe afara...

De aia ne injura toti pe toate forumurile? Proportia de oameni "de calitate" plecata este cam la fel cu cea existenta aici - scazuta si in continua scadere. Nu am 150 de ani sa nu-mi aduc aminte de liceu de exemplu - eram 100 de clase peste marlanii astia de pustani care navalesc pe locul de joaca al tancilor sa se dea in leagane (desi scrie clar ca cei peste 14 ani... nu au ce cauta pe "echipamente"). Si ca student la fel - mergeam la munte (munte, nu una mica in spate la Busteni) nu ranjeam ca idiotul ca baba nu a mai apucat bilet cu loc ca si-au luat ei online cu o zi inainte..gratuit! E rezultatul a peste un deceniu..ce vorbesc, aproape 20 de ani de implozie a invatamantului. Cam prin 2000 s-a taiat treaba, zic eu, dar a mai mers din inertie.

#23
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 _carpatos, on 08 martie 2019 - 16:22, said:

Nu mai este nici o jena in a-si arata tatuajele de pe umar, burtile generoase si bineinteles hanora ul si pantalonii de trening.
Mai mult, eu am observat că manelistele umblă în spațiul public nu doar în pantaloni de trening, ci direct în pantaloni de pijama sau în pantaloni, materiale care ar fi mai potrivite să fie folosite pe post de pijama sau de cârpe de spălat pe jos. Nu cred că este vorba doar despre ieftinătatea pijamalelor „de stradă”, deși este evident că la mijloc este vorba și despre sărăcia sau „nebogăția” multor maneliste; cred că este vorba, mai mult, de acceptanța socială față de propria persoană sau față de diverse grupuri din care ele fac parte.

Burțile „generoase” se datorează atât stilului de viață sedentar, lipsit de muncă, de efort, dar probabil se datorează și faptului că mulți maneliști poartă și ei burta la vedere, ba chiar fac paradă cu burțile lor umflate și „generoase”. Practic burțile umflate sau care dau peste „curea” (mai degrabă peste șiretul de la trening sau pijamale) de grăsime sau umflare reprezintă un fel de element de imagine transferat dinspre maneliști înspre maneliste, care fiind și mai lipsite de efort fizic, consideră până la urmă că nu este chiar așa „mare problemă” de imagine socială existența „burtanismului”. Burtaniștii maneliști sînt practic creatorii sociali ai burtanistelor maneliste; pe de altă parte, mai este și lipsa de muncă și efort fizic, stilul de viață mai mult sau mai puțin sărac, dar în care multe le vin de-a gata fie de la sponsorii maneliști, fie de la statul român ca ajutoare, fie din străinătate tot ca ajutoare. Nemuncind nimic sau aproape nimic, însă consumând produse ieftine de genul celor vândute sub mărcile unor supermarketuri, în timp ce și banii aceia nu prea mulți vin din tot felul de ajutoare „picate ca din ceruri”, cumpărând haine de genul „pijamalelor de stradă” ieftine, adică avînd practic un minim la discreție fără aproape niciun efort, astfel se explică îngrășarea sau umflarea pe fondul lipsei de muncă, de lucru, de efort, combinată cu autosuficiența și cu sentimentul acceptanței sociale în grupurile de referință unde multe alte maneliste trăiesc cam în aceleași condiții.

Edited by Iochanan, 30 March 2019 - 10:51.


#24
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Eu i-am trimis cerere Mondialei.Posted Image Nice milf by the way, beauty is in the eyes of the beholder.

Edited by doxan, 07 April 2019 - 02:46.


#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,980
  • Înscris: 15.06.2007

 Jammalan-the-Prophet, on 08 martie 2019 - 16:32, said:



Astea chair exista?
cum e zicala, pana nu vezi cu ochii tai, nu stii pe ce lume traiesti.  Nici nu e bine sa le vezi pe toate.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,980
  • Înscris: 15.06.2007

 Rookie_2, on 12 martie 2019 - 01:58, said:



De aia ne injura toti pe toate forumurile? Proportia de oameni "de calitate" plecata este cam la fel cu cea existenta aici - scazuta si in continua scadere. Nu am 150 de ani sa nu-mi aduc aminte de liceu de exemplu - eram 100 de clase peste marlanii astia de pustani care navalesc pe locul de joaca al tancilor sa se dea in leagane (desi scrie clar ca cei peste 14 ani... nu au ce cauta pe "echipamente"). Si ca student la fel - mergeam la munte (munte, nu una mica in spate la Busteni) nu ranjeam ca idiotul ca baba nu a mai apucat bilet cu loc ca si-au luat ei online cu o zi inainte..gratuit! E rezultatul a peste un deceniu..ce vorbesc, aproape 20 de ani de implozie a invatamantului. Cam prin 2000 s-a taiat treaba, zic eu, dar a mai mers din inertie.
uite asa isi asigura viitorul guvernantii, masa de alegatori.. tara ne vrea prosti

#27
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 _carpatos, on 08 martie 2019 - 16:22, said:

Este plin feisbucul de profiluri gen Luiza Mondiala, Dana Barosana, Ioana Periculoasa samd.

Astea sunt nume de piţipoance, adică femei de joasă probă.

Ce mai poţi aştepta de la ele ?

Au fost, există şi vor mai fi.

#28
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 _carpatos, on 08 martie 2019 - 16:22, said:

Am ramas surprins de faptul ca daca barbatii devin tot mai manierati si mai cizelati, femeile incep din ce mai mult sa adopte obiceiurie cocalarilor. Este plin feisbucul de profiluri gen Luiza Mondiala, Dana Barosana, Ioana Periculoasa samd.
Nu mai este nici o jena in a-si arata tatuajele de pe umar, burtile generoase si bineinteles hanora ul si pantalonii de trening.
Nu se poate vorbi la modul general despre „femeile din România”. Majoritatea celor care adoptă stiluri cu origine în manelism sînt de fapt țigănci, care ieșind sau vrînd să iasă din țigănie într-o formă de „modernizare”, adoptă stilul manelistic specific subculturii țigănești, pentru că această subcultură echivalează pentru ele cu „modernismul”, „urbanismul”, țigănia actualizată la vremuri noi mai mult sau mai puțin urbane. Frezele și machiajele bombastice, ghiuluri și tot felul de inele și lanțuri mari, groase care imită aurul strălucitor, toate la cât mai multă vedere, țigările și fumatul ca adicție și imagine socială, ba chiar și consumul de alcool în anumite cazuri, toate aceste elemente de imagine sînt practic transferate de la țîgani maneliști la țigănci pe filiera subculturii maneliste țigănești. Pentru că și multe țigănci și țigăncușe vor să țină pasul cu „modernizările”, cu „evoluțiile urbane” din mediul lor social de apartenență, din țigănie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate