Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mini sistem off-grid camping

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

View Postfiestalte, on 22 martie 2019 - 22:49, said:

OK, deci un panou de 200W poate genera o putere maxima de 200W chiar daca-l ducem in spatiu, timpul in care produce 200W in continuu este timpul la care este expus la radiatiile solare perpendiculare pe panou. Corect pana aici?


Poate genera si mai mult, parametrii sunt dati la un flash test cu iluminositate de 1000w/m2. Sunt locatii si momente cand insolatia depaseste 1000w/m2 si implicit puterea panoului.



Puterea generata de panou banuiesc ca este direct proportionala cu Amperii generati? Daca acest panou din spatu genereaza un curent de 8A atunci cand genereaza 200W, inseamna ca va genera 7A daca-l bagam putin in umbra si totodata va genera si mai putini W. Corect?



W=V x A Deci ca sa ai putere ati trebuie amperi dar si volti; altfel aia 8A  nu valoreaza nimic




Pentru ca am inteles ca o celula are standard o anumita intensitate, curent si putere (V, A si W), atunci, in functie de cum legam celulele intre ele, serie sau paralel, sau combinatii serie-paralel, crestem valorile acestor variabile. Corect?


Corect, o celula scoate cam 0.5v si marimea ei reprezinta potentialul amperajului. Ex, Un panou de 60cel va scoate 30v la putere max, in gol poate fi si mai mult dar fara amperaj.
Ce nu cred ca am inteles eu este diferenta dintre aceste variabile.



Curentul electric dintr-o baterie il "vad" ca pe un fluid, apa de ex, ce curge pe o conducta dintr-un rezervor definit, unde A ar fi cantitatea de apa din rezervor, W ar fi presiunea apei iar I este formula chimica, sau temperatura  a apei. Unde formula chimica/temperatura difera in functie de I.


Cantitatea de apa e AH, voltajul e presiunea , iar debitul este A. Cu cat mai mare teava (cablul) cu atat creste  amperajul. Bateria e sursa de voltaj.



Intr-un panou solar curentul electric il vad asa: de fapt nu se schimba treburile ci doar intervine un dispozitiv, o reglementare(panoul), care "extrage" o anumita cantitate(A) de  curent electric (apa) din rezervor(soarele) intr-o perioada de timp data, cu o presiune(W) conforma cu specificatiile dispozitivului(panoul solar)?



Panoul e sursa de current A. nu are rezervor. Daca este lumina electronii circula daca au circuit: daca nu, nu se intampla nimic. Un panou defect poate scoate full voltaj dar fara amperaj, sau foarte mic. La fel cu panoul expus la iluminozotate slaba.




Astfel ca: daca trebuie sa umplem un rezervor2(un acumulator)de 9Ah din rezervorul1(soarele), cu un dispozitiv care incarca cu lingurita in care intra 1Ah, necesita 9 ore pana incarcam rezervorul2. Corect?

Aici e neintelegerea mea, ce sens mai au Watii la incarcarea unui acumulator?



Au mare importanta. Eficienta bateriei, La 12v( descarcata)x1a= 12w sa incarci, iar la 14,4v(absorb 80% incarcata) x 1a = 14,4w. Citeste despre Peukert effect si eficienta columbmetrica.

In final tu folosesti W ca produs finit, rezultat din volti x amperi.




Cred ca, probabil am inteles ce e cu A, Ah si I, dar nu am inteles de e cu W?


#38
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013
1. Eu am 3 acumulatori de 12V si 9Ah fiecare, asta inseamna ca bateria mea deacumulatori poate stoca 12*9 = 108Wh?
2. Pentru a o incarca complet in 4 ore are nevoie de panouri de: putere totala PV=120W? Deci pot fi si 2 PV de 60W sau 3 de 40W? care sa stea sub soare plin timp de 4 ore?
3. Daca PV in paralel au 12V 120W, am un curent de 10A?
4. Daca aceleasi PV le leg serie-paralel astfel incat sa am U=24V inseamna ca am 24 * 60W = 1440mA(14,4A), prin urmare PV vor avea o putere peak de aproape 173W?

Ma bucura foarte mult si va multumesc pentru rabdarea, pasiunea si dorinta voastra de a impartasi si explica celor nepriceputi ca mine.

Edited by fiestalte, 23 March 2019 - 09:10.


#39
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
1. Nu, fiecare baterie are 108Wh, deci totalul e 324Wh.
2. Se triplează necesarul de panouri.
3. Da.
4. 1440mA sunt 1,44A, nu 14,4.

#40
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013
Daca am 10 panouri a cate 12V si 1,5W, legate in paralel, voi avea U=12V si Wp=15W? De unde rezulta Amp=1,25A?
Iar daca leg aceleasi 10 panouri dar 5  in serie si 5 in serie, iar cele doua serii in paralel voi avea U=24V si Wp=7,5W? Deci 0,3125A?
E corect calculul?

#41
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
La legarea serie se adună tensiunile şi se păstrează curentul, la paralel e invers, rămâne tensiunea şi se adună curenţii.
La paralel ai calculat corect, la serie-paralel nu, pt. că vei avea 60V şi 0,25A, deci tot 15W.
Ca să vizualizezi mai uşor închipuie-ţi panourile ca pe nişte baterii.

Edited by mihaicozac, 23 March 2019 - 11:17.


#42
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
W nu seschimba. Doar V A.
15w la la12v e 1,25A
15w la 24v e  0,625A
Respecta formula  W=V x A

#43
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postfiestalte, on 23 martie 2019 - 08:54, said:

1. Eu am 3 acumulatori de 12V si 9Ah fiecare, asta inseamna ca bateria mea deacumulatori poate stoca 12*9 = 108Wh?
2. Pentru a o incarca complet in 4 ore are nevoie de panouri de: putere totala PV=120W? Deci pot fi si 2 PV de 60W sau 3 de 40W? care sa stea sub soare plin timp de 4 ore?
3. Daca PV in paralel au 12V 120W, am un curent de 10A?
4. Daca aceleasi PV le leg serie-paralel astfel incat sa am U=24V inseamna ca am 24 * 60W = 1440mA(14,4A), prin urmare PV vor avea o putere peak de aproape 173W?

Ma bucura foarte mult si va multumesc pentru rabdarea, pasiunea si dorinta voastra de a impartasi si explica celor nepriceputi ca mine.
Tu vrei sa fierbi/usuci bateriile ale si nu stii cum , deci daca ai o baterie de 12v 9 ah calculezi tu pentru 3 in paralel , deci orice baterie plumb ca sa aibe viata lunga nu o incarci sau descarci cu un curent mai mare de 10% din amperii trecuti pe eticheta daca e gel mai putin , deci la bateria de 9ah incarci doar cu maxim 0,9 -1 A maxim , pentru toate bateriile alea ale tale de 9ah un panou de 30w e arhisuficient .
Uitasem , da tu ai stocati in acea baterie 108w , insa nu vei putea extrage decat 20% din acea energie  circa 66wh din toate cele 3 baterii , asta daca vrei sa aibe viata cat mai lunga .

Edited by marius_vfp, 23 March 2019 - 19:31.


#44
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013

View PostRaulPV, on 23 martie 2019 - 11:20, said:

Respecta formula  W=V x A
Daca W= V*A  atunci A=W : V?
Ma intereseaza cati A are panoul meu si cum pot afla. Teoretic am doua variabile pe care le cunosc: V si W

#45
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Masori cu ampermetru curentul de Short Circuit Current,  Maximum Power Current.

#46
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013
@Zut1 imi poti da un link cu un ampermetru bun pt ce-mi trebuie mie si la un pret decent?

#47
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Poti folosi un multimetru digital pus pe mA s-au A.

#48
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

View Postfiestalte, on 24 martie 2019 - 08:55, said:

Daca W= V*A  atunci A=W : V?
Ma intereseaza cati A are panoul meu si cum pot afla. Teoretic am doua variabile pe care le cunosc: V si W


Corect

#49
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013

View Postzut1, on 24 martie 2019 - 13:02, said:

Poti folosi un multimetru digital pus pe mA s-au A.
in paralel, in serie? cu ce? in afara sa masor tensiuni si continuitate nu ma prea pricep

#50
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
}nseriat cu panoul. Sau dac[ m[sori curentul de scurtcircuit paralel pe borne.

#51
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013
In serie cu intrarea in controler? Pe plus banuiesc, nu?

#52
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu contează.

#53
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013
Poate exista asa ceva?
https://www.ebay.com...1YAAOSwX85clyup

#54
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Cu sigiranţă nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate