Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Mini sistem off-grid camping

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013
Salutare, experimentez si eu tehnologia asta cu panouri fotovoltaice. Urmaresc sa imi fac un sistem cat mai mare, dar pana atunci vreau sa inteleg cat mai mult cu ce se mananca toata treaba asta.
Astfel ca am inceput sa achizitionez cate 2,3 mini panouri fotovoltaice din China si asa am ajuns sa am cateva de 12V/1,5W, de 12V/3,5W, de 12V/4,5W.

Am un controler PWM de 30A si 3 bateri Pb de 12v/9Ah in paralel
Panourile de puteri diferite sunt legate in paralel, am inteles ca, pentru ca au puteri diferite si nu numai, fiecare panou trebuie pus in paralel cu o dioda de blocare cu valori cel putin duble fata de panoul cu care e legat. Am inteles bine?

Totalitatea panourilor pe care le folosesc pana acum scot undeva la 13,5V si banuiesc ca sunt insuficiente pentru a incarca bateriile la maxim(astfel incat controlerul sa intre in faza de intretinere a bateriei)

Pe masura ce sosesc panouriledin China voi adauga din ce in ce mai multe, pana cand panoul mare va fi suficient de puternic sa incarce la maxim bateriile pana la ora 14(nu am deloc umbra, am panoul spre sud)intr-o zi fara nori.

Intrebari?
Cum aflu cati Ah da un mini panou, de ex cel de 12v/1.5w?
Am inteles bine treaba cu diodele de sens(sau de blocare? sau nu e acelasi lucru?)?
O schema de montare m-ar ajuta.
Urmaresc cu interes raspunsurile voastre si o sa revin cu update.
Multumesc!

#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă toate panourile au aceeaşi tensiune, deci acelaşi număr de celule, le poţi lega şi paralel direct, fără diode. E mai bine totuşi să înseriezi câte una cu fiecare panou, pe care le legi apoi cu catozii împreună. De diode paralel nu e nevoie decât la panourile înseriate, aici vorbim de legare paralel.
Cât priveşte puterea debitată de panourile chinezeşti, calculul e simplu, înjumătăţeşti ce zice chinezul şi obţii valoarea reală. De ex. cel de 12V 1,5W va debita probabil undeva pe la 80mA la soare maxim.
Mai simplu e să verifici cu suprafaţa unei celule, luând ca referinţă valoarea de 25mA/cm2. deci dacă o celulă are 10cm2 va scoate max. 250mA.

#21
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013

View Postmihaicozac, on 21 martie 2019 - 22:09, said:

Dacă toate panourile au aceeaşi tensiune, deci acelaşi număr de celule, le poţi lega şi paralel direct, fără diode. E mai bine totuşi să înseriezi câte una cu fiecare panou, pe care le legi apoi cu catozii împreună. De diode paralel nu e nevoie decât la panourile înseriate, aici vorbim de legare paralel.
Cât priveşte puterea debitată de panourile chinezeşti, calculul e simplu, înjumătăţeşti ce zice chinezul şi obţii valoarea reală. De ex. cel de 12V 1,5W va debita probabil undeva pe la 80mA la soare maxim.
Mai simplu e să verifici cu suprafaţa unei celule, luând ca referinţă valoarea de 25mA/cm2. deci dacă o celulă are 10cm2 va scoate max. 250mA.
inteleg ca pot lega in paralel panouri de orice putere, conditia e ca tensiunea lor sa fie identica?
cum ai ajuns la un curent debitat de 80mA pt panouri de 12V 1,5W? ai impartit la jumate din experienta sau chiar asta e calculul?
Nu cred ca am inteles cum ai zis sa inseriez diodele. cate o dioda, anodul la plusul panoului, iar ansamblurile dioda- panou legate in paralel (minusul de la minipanouri impreuna si catozii de la diode impreuna? Am inteles bine?
Ce diode de pe eBay ar trebui sa folosesc? Un link mi-ar fi de folos, daca se poate.
Panoul va deveni mai mare, iar daca acum e ceva rudimentar, facut pe genunchi, lipit cu banda de  scoci, mai tarziu va trebui facut mai serios. Ce sticla recomandati pentru panou? Un tutorial bun stiti pe undeva?

Edited by fiestalte, 22 March 2019 - 00:19.


#22
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 18.10.2006
Nu mai arunca banii pe celule/panouri miniatura  din China ca nu vei ajunge nicaieri cu ele. Cauta pe online orice panu second de la 100w in sus si faci mai multa treaba cu el, in plus te va si tine ceva mai mult. Daca aduni banii la final iesi mai bine cu panoul. Doar daca nu ai tu vre-o alta ambitie. Altfel nu se justifica...

#23
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013

View Postdakota, on 22 martie 2019 - 01:14, said:

Nu mai arunca banii pe celule/panouri miniatura  din China ca nu vei ajunge nicaieri cu ele. Cauta pe online orice panu second de la 100w in sus si faci mai multa treaba cu el, in plus te va si tine ceva mai mult. Daca aduni banii la final iesi mai bine cu panoul. Doar daca nu ai tu vre-o alta ambitie. Altfel nu se justifica...
mni panourile din China sunt foarte ieftine pentru ce fac eu acum, adica experimentare. Evident, dupa ce ma lamuresc cu treaba asta, vreau sa trec la un sistem serios de panouri, controler, baterii, inverter on-grid de calitate, cu instalare profi si garantie.
Dar pana atunci, 3 lei/wat din china e un pret bun pentru a ma scoli.
Toata experienta de invatare o voi folosi si la iluminatul ambiental din curte, backup la sistemele de securitate ale casei, unde nu necesita puteri mari.
Inteleg sugestia ta, pentru care iti multumesc. Experienta ta, in aceasta sugestie, ma ajuta sa cantaresc bine ce voi alege pe viitor.

Daca mai ai si alte sugestii/sfaturi/idei legate de proiectul pe care-l desfasor acum, te rog sa mi le impatsesti!

#24
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
1 nu mai cita postul imediat anterior , se subantelege ca la el faci referire ,
2 termino cu "joaca" vrei sa experimentezi panouri cumpara un panou mic de 50w e 200lei nu ai ce pierde ,lasa prosteala cu panouri mici iti spun din experienta nu isi merita efortul , alea sunt pentru barcute plutitoare de piscina sa le vezi cum se invart , cu un panou de 50w si o baterie bunisoara  luminezi cu leduri toata curtea

3 sistemele de securitate nu necesita puteri mari insa necesita continuitate , cauta si ai sa vezi ca pentru a mentine un sistem activ 7cu24 iti ia mai jult de 1kw zilnic , pentru 1kw zilnic vezi cam ce sistem iti trebuie inmultesti cu 3 totul sa mearga si iarna .

Edited by marius_vfp, 22 March 2019 - 13:34.


#25
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 18.10.2006
Un panou de 300W se gaseste si la 1.6-1.9 lei /W din RO.  Tu din alea cumparate asa  vei iesi mult mai scump cu toata munca diodele, sarmele, sticla si ce mai crezi ca bagi pe acolo sa reziste. La fel poti experimenta si cu ala, ba chiar inveti mai mult decat ce consideri ca faci acum...

In definitiv saunt banii tai, deci spor la experimente...Posted Image

#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005

View Postfiestalte, on 22 martie 2019 - 11:28, said:

Dar pana atunci, 3 lei/wat din china e un pret bun pentru a ma scoli.
De fapt 6 lei/watt, dacă socoteşti cât mint chinezii.
Pe de altă parte un panou foarte mare e prea voluminos pt. a fi luat în camping, mai multe din astea mici pot fi puse pe o placă de lemn şi generează destul pt. iluminare şi telefoane.
Eu obişnuiam să iau cu mine unul mediu de 25W care era suficient pt nevoile noastre..

#27
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013
Back-up pt cand pica/taie curentul, nu non stop pe sistem.

Am inteles ideea cu panourile ieftine din china. Le am si nu o sa cumpar altceva pt experimentare.
Intrebari:
Cum aflu cati Ah da un mini panou, de ex cel de 12v/1.5w?
Am inteles bine treaba cu diodele de sens(sau de blocare? sau nu e acelasi lucru?)? cele de 1A la 20V sunt suficiente mp fiecare panou?
O schema de montare m-ar ajuta.

#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Diode Schottky merg cel mai bine, cele de 1A şi 20V sunt potrivite. Cablarea aşa cum ai descris-o este OK.
Nu ştiu ce mAh vrei să afli, panourile livrează mAp sau Ap, adică la iluminarea maximă scot un anumit curent de vârf (peak) de aici valoarea Ap. De ex. cel de 12V 1,5W scoate teoretic 125mAp, expus perpendicular la soare la amiază, adică peste zi curentul ăla va fi bineînţeles mai mic. mAh este o unitate de măsură pentru capacitate şi se poate aplica la baterii sau acumulatori nu la panouri solare. Chinezii fac deseori confuzia asta, dar ăia sunt comercianţi nu specialişti.

#29
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 18.10.2006
@mihaicozac mA este o subdiviziune a unitatii de masura a curentului exprimata in amperi (A). Capaciatea e care tu discuti este raportata la timp adica Ah sau amperi/h, ori in cat timp la un anumit curent bateria poate sa sustina o tensiune electromotoare.

Puterea in curent continuu P exprimata in W, este data de U (tensiune) * I (intensitatea curentului in amperi). Astfel cunoscand P = 1.25 si VMP (tensiunea in sarcina care este mai mica decat tensiunea in gol la panouri numita VOC) se poate calcula ce curent teoretic debiteaza panoul daca este pus in scurt, numit altfel ISC= P/U adica in cazul de fata, 1.5/12=0.125A sau 125mA.

Acum ca sa mergem spre capacitate, daca timp de 1 ora panoul livreaza un curent constant de 125mA, putem spune ca a generat 125mAh sau 1.5Wh (watt ora).

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
E vechea confuzie dintre putere şi energie, pe care o fac mulţi din păcate.
Sunt mulţi vânzători care oferă panouri la care specifică de ex. 200Wh. Unii cumpărători sunt tentaţi să le ia pt. că par puternice şi ieftine, însă specificată este de fapt energia recoltată într-o zi tipică de panou, care are de fapt o putere reală mult mai mică.

#31
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013
@mihaicozac  Sa spui ca panoul are o putere de 200Wh (adica 200W/ora, in conditii ideale) si de fapt panoul sa furnizeze 200W recoltati pe tot timpul zilei(fie ea si in conditii ideale) este inselatorie.

200Wh nu inseamna 200W/ora? Adica ma astept ca in conditii ideale, un panou de 200Wh sa-mi dea o putere mica dimineata care sa ajunga la un varf de putere de 200W, atunci cand soarele e perpendicular pe panou, dupa care sa scada curba de putere pe masura ce soarele apune. Am inteles bine?

#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e obligatoriu, dacă nu se precizează timpul. Aici e escrocheria, că mulţi nu înţeleg relaţia.
Ţie dacă îţi arată contorul de la casă cu 200Wh mai mult, în cât timp ai consumat energia respectivă? de la ora la care te-ai uitat ultima oară, nu?

#33
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013

View Postdakota, on 22 martie 2019 - 14:02, said:

Un panou de 300W se gaseste si la 1.6-1.9 lei /W din RO.  ...


Ai un link ceva? Nu am gasit  la banii astia

#34
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

View Postfiestalte, on 22 martie 2019 - 16:46, said:

@mihaicozac  Sa spui ca panoul are o putere de 200Wh (adica 200W/ora, in conditii ideale) si de fapt panoul sa furnizeze 200W recoltati pe tot timpul zilei(fie ea si in conditii ideale) este inselatorie.

200Wh nu inseamna 200W/ora? Adica ma astept ca in conditii ideale, un panou de 200Wh sa-mi dea o putere mica dimineata care sa ajunga la un varf de putere de 200W, atunci cand soarele e perpendicular pe panou, dupa care sa scada curba de putere pe masura ce soarele apune. Am inteles bine?



Faci confuzie intre energie si putere. Energia este exprimata in AH iar puterea in W. Daca vezi un panou la un vanzator ca ai publica energia(AH) fugi de el. Bateria poate contine energie stocata, de aia este exprimata in x Ah, si x reprezinta capacitatea totala de stocare. Panoul e ca un dinam, generator; el produce dar nu stocheaza nimic. Si se exprima in Wp sau putere maxima. Acu depinde de timp la puterea respectiva sa calculezi energia.  De aceea este  important a face dinstinctia asta cruciala intre energie si putere.
Sa spui ca un panou are 200Ah e foarte gresit. El nu are nimic. Doar e capabil la iluminozitate max. sa produca 200w instantaneu; pentru cat timp? depinde de lumina si nori.
Ca daca al pui la umbra sau in Islanda produce ciuciu. Dar daca al pui in dubai sau egipt poate produce 1,6-2kwh,intro zi,  nu 200wh.

Deci energie-Wh
   Putere- W

Edited by RaulPV, 22 March 2019 - 19:23.


#35
fiestalte

fiestalte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2013
OK, deci un panou de 200W poate genera o putere maxima de 200W chiar daca-l ducem in spatiu, timpul in care produce 200W in continuu este timpul la care este expus la radiatiile solare perpendiculare pe panou. Corect pana aici? Puterea generata de panou banuiesc ca este direct proportionala cu Amperii generati? Daca acest panou din spatu genereaza un curent de 8A atunci cand genereaza 200W, inseamna ca va genera 7A daca-l bagam putin in umbra si totodata va genera si mai putini W. Corect?
Pentru ca am inteles ca o celula are standard o anumita intensitate, curent si putere (V, A si W), atunci, in functie de cum legam celulele intre ele, serie sau paralel, sau combinatii serie-paralel, crestem valorile acestor variabile. Corect?
Ce nu cred ca am inteles eu este diferenta dintre aceste variabile.

Curentul electric dintr-o baterie il "vad" ca pe un fluid, apa de ex, ce curge pe o conducta dintr-un rezervor definit, unde A ar fi cantitatea de apa din rezervor, W ar fi presiunea apei iar I este formula chimica, sau temperatura  a apei. Unde formula chimica/temperatura difera in functie de I.

Intr-un panou solar curentul electric il vad asa: de fapt nu se schimba treburile ci doar intervine un dispozitiv, o reglementare(panoul), care "extrage" o anumita cantitate(A) de  curent electric (apa) din rezervor(soarele) intr-o perioada de timp data, cu o presiune(W) conforma cu specificatiile dispozitivului(panoul solar)?

Astfel ca: daca trebuie sa umplem un rezervor2(un acumulator)de 9Ah din rezervorul1(soarele), cu un dispozitiv care incarca cu lingurita in care intra 1Ah, necesita 9 ore pana incarcam rezervorul2. Corect?

Aici e neintelegerea mea, ce sens mai au Watii la incarcarea unui acumulator?

Cred ca, probabil am inteles ce e cu A, Ah si I, dar nu am inteles de e cu W?

#36
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Ai dedus aproape corect, cu deosebirea că apa din rezervor (cantitatea) se consideră Wh, iar viteza de umplere-golire sunt amperii.
Waţii sunt utili în a estima câtă putere se vehiculează prin sistem. Multe instalaţii folosesc şi invertoare pt. a genera o tensiune asemănătoare reţelei, unde sunt alimentate diferite aparate, a căror consum se calculează în W sau Wh. Fiind la o tensiune diferită este mai simplu să ai în vedere puterea, nu curentul.
De ex. ai o baterie care poate stoca 1000Wh. Pt. a o putea încărca vei avea nevoie de 1200Wh din panouri. Dacă speri la 3 ore de iluminare pe zi, vei avea nevoie de 400W de panouri (reţine, W nu Wh).
Asta în cazul în care bateria este golită în fiecare noapte complet.
Dacă ai un consum de doar 300Wh peste noapte atunci ai nevoie de doar 100W de panouri pt. a avea bateria plină a duoa zi. Orice creştere de capacitate a panourilor va fi inutilă, afară de situaţia când e vreme urâtă.
Spre că ai înţeles acuma cam cum se pune problema variabilelor din sistem.

Edited by mihaicozac, 22 March 2019 - 23:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate