Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Peste la gratar

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#19
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
O metoda cu care nu dau niciodata gres..ung bine de tot pestele cu untura de porc...da untura si aruncat pe gratar incins.

Bon apetit !

#20
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Conteaza putin si ce peste e dar eu am 3 reguli simple:
- las solzii pe peste.
- pestele sa fie uscat.
- gratarul sa fie foarte incins, uns cu sunca, pestele nu trebuie intors decat 1 data de pe o parte pe alta.

Edited by ioppo, 08 March 2019 - 11:23.


#21
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Sterge/tamponeaza pestele cu un servetel inainte sa-l pui pe gratar, nu trebuie sa-l intorci pana nu este bine facut. Cand s-a fript pe o parte se desprinde singur. Gratarul trebuie incins bine cand pui pestele dar trebuie sa ai grija la distanta dintre gratar si carbuni sa nu fie focul prea puternic.

Attached Files



#22
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Pune pe gratar o tabla subtire iar pe tabla presara un strat subtire de sare,lasa sa se incinga bine si pui pestele dupa ce l-ai sters cu un prosop.Il intorci numai dupa ce s-a facut bine pe partea pusa pe sare. Pentru saramura mixeaza intr-un blenter usturoiul, citeva frunze de patrunjel, putin busuioc, citeva frunze de cimbru, o crenguta de rosmarin, o lingura de ulei de maslinesi putina sare. Cind mixul este gata adauga o rosie coapta pe gratar si curatata de coaja, jumatate de pahar de apa minerala si mai mixeaza citeva secunde apoi potriveste de sare. Pofta buna!

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
daca si cu acele forme dai gres am sfatul perfect pt tine,LASA-TE nu e de tine asa ceva
pune pe altcineva la peste si gata,perfecti nu putem fi

#24
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Sau iti recomand o alternativa .....Posted Image

Attached Files



#25
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 iuliean50, on 08 martie 2019 - 11:27, said:

Pune pe gratar o tabla subtire iar pe tabla presara un strat subtire de sare,lasa sa se incinga bine si pui pestele dupa ce l-ai sters cu un prosop.Il intorci numai dupa ce s-a facut bine pe partea pusa pe sare. Pentru saramura mixeaza intr-un blenter usturoiul, citeva frunze de patrunjel, putin busuioc, citeva frunze de cimbru, o crenguta de rosmarin, o lingura de ulei de maslinesi putina sare. Cind mixul este gata adauga o rosie coapta pe gratar si curatata de coaja, jumatate de pahar de apa minerala si mai mixeaza citeva secunde apoi potriveste de sare. Pofta buna!
Asa fac pescarii, cu sare din aia grunjoasa merge la sigur...

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
-grătarul să fie foarte bine încins
-pestele să fie „uscat”
-nu-l întorci încontinuu
-încerci să-l ridici, dacă se dezlipește bine, dacă nu atunci lasă-l...

Attached Files



#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Mersi mult,

@gushpi arata excelent si mi s-a facut foame.

O sa incerc in weekend si revin cu info.

#28
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
La mine nu se prinde deloc peștele, mi-am construit un grătar argentinian cu canale de scurgere numai din inox astenitic, o să fac niște poze ! Temperatura trebuie să fie foarte mare la frigerea peștelui, dacă ai mai multe feluri de carne de fript pe grătat, prima oară frigi peștele, apoi carnea, nu presari sare decât atunci când întorci peștele, altfel sarea presărată înainte va face ca porii să se deschidă și o sucul gustos din carne să-l pierzi, valabil pentru orice tip de carne dacă vrei să rămână suculentă și gustoasă, este un secret pe care mulți îl ignoră, sau încă nu l-au aflat ! Posted Image

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ioppo, on 08 martie 2019 - 11:23, said:

Conteaza putin si ce peste e dar eu am 3 reguli simple:
- las solzii pe peste.
- pestele sa fie uscat.
- gratarul sa fie foarte incins, uns cu sunca, pestele nu trebuie intors decat 1 data de pe o parte pe alta.
Eu mi-am facut acu o saptamana pastrav la gratar si l-am intors de vreo 4 ori si tot nu sau lipit
La intors am folosit o paleta si un cleste...si pot sa zic ca i-am brutalizat bine de tot....
Eu i-am uns cu ulei sare mare si piper...
Nu are rost sa mai spun ca am folosit un gratar dintr-o plasa de sarma cu sarme subtiri de zici ca erau andrele si tot nu sau lipit

#30
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Nu zic nu, se poate... dar DE CE? :)
Nu necesita intoarcere multipla.

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ioppo, on 08 martie 2019 - 15:12, said:

Nu zic nu, se poate... dar DE CE? Posted Image
Nu necesita intoarcere multipla.
Erau mari imensi si se ardeau daca-i lasam mult pe o parte....

#32
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Aha... am patit asa la niste platici foarte mari ce nu se faceau pe interior... le-am despicat pe jumate in lung. Vaaaai ce pofta mi s-a facut. Posted Image Posted Image Posted Image

#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 business11, on 08 martie 2019 - 10:10, said:

Am si eu o problema destul de cunoscuta si incerc aici pe forum poate este cineva mai ingenios si a gasit o modalitate de a gati peste (intreg) pe gratar.

Am incercat cam orice am gasit pe internet pana acum, dar de fiecare data mi se lipeste pielea pe gratar si pestele ramane vai de el. Singura chestie care functioneaza este sa il bagi in folie de aluminiu (care nu prea este foarte sanatos si pe langa asta nu are aroma aia de gratar) si a doua varianta este un fel de folie neagra dintr-un plastic ciudat care se pune pe gratar si pestele deasupra, dar la fel nu exista aroma gratarului.

Am uns gratarul, am bagat pestele in forme de peste (dar dupaia se lipeste de formele de peste), l-am invelit in lamaie, si asa mai departe pur si simplu nu imi iese. Acum in weekend vreau sa fac peste la gratar si ma gandesc cum sa reusesc sa nu il distrug.

Voi cum faceti?

În general problema e grătarul. Trebuie să fie făcut din bare groase (~10 mm) de fier moale (fier beton) sau ideal de fontă. Incinse bine.
Peștele și orice altceva pui pe grătar trebuie să fie uscat la suprafață. Un prosop uscat sau prosoape de hârtie sunt indispensabile.

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ioppo, on 08 martie 2019 - 17:39, said:

Aha... am patit asa la niste platici foarte mari ce nu se faceau pe interior... le-am despicat pe jumate in lung. Vaaaai ce pofta mi s-a facut. Posted Image Posted Image Posted Image
Eu nu mai mananc pesti cu oase multe gen platica,caras...scrumbie nici atat ca aia are patura de oase....
Eu ma incurc numa cu crap,pastrav,biban..chestii de genu asta

#35
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Despre ce peste vorbim ?

#36
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Aş da toţi peştii din lume pe o scrumbia de primăvară făcută pe grătar, pentru gustul meu este de departe cel mai delicios pește pe care l-am consumat ever ! Deh unii dacă n-ajung la ea, cu siguranţă are oase prea multe ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate