Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Peste la gratar

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Am si eu o problema destul de cunoscuta si incerc aici pe forum poate este cineva mai ingenios si a gasit o modalitate de a gati peste (intreg) pe gratar.

Am incercat cam orice am gasit pe internet pana acum, dar de fiecare data mi se lipeste pielea pe gratar si pestele ramane vai de el. Singura chestie care functioneaza este sa il bagi in folie de aluminiu (care nu prea este foarte sanatos si pe langa asta nu are aroma aia de gratar) si a doua varianta este un fel de folie neagra dintr-un plastic ciudat care se pune pe gratar si pestele deasupra, dar la fel nu exista aroma gratarului.

Am uns gratarul, am bagat pestele in forme de peste (dar dupaia se lipeste de formele de peste), l-am invelit in lamaie, si asa mai departe pur si simplu nu imi iese. Acum in weekend vreau sa fac peste la gratar si ma gandesc cum sa reusesc sa nu il distrug.

Voi cum faceti?

#2
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015
copt in frunză de banană, metodă folosită foarte mult în bucătăria tropicală.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ideea e ca pestele trebuie lasat sa se faca complet pe o parte (chiar sa se arda un pic) inainte de a umbla la el, adica toata partea aflata pe gratar trebuie sa faca crusta.. Apoi intors cu un cleste mare pe partea cealalta... Ar mai fi si traditionala tabla care se foloseste pentru pestii mai mici, ca ii scapi prin foc..

Exista pe piata niste cadre metalice de prins pestele in ele, de acest tip.. si te descurci usor cu intorsul

https://www.grillmar...ndmann-0287.jpg

https://dmailshop.ro...s/330257l_1.jpg

#4
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
si inca una...lasa solzii pe el

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Vezi daca nu ai iubit  t i g a n c a ? Ti-e frica de foc
Secretul la peste este ... focul
Trebuie foc serios - DAR SERIOS
Laser frate Posted Image
Daca faci un foculet acolo, chinui si pestele, nici nu-ti iese
Baga carbune

#6
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Pune peste pe niste felii subtiri de cartofi, astfel incat carnea sa fie foarte aproape de gratar, fara a o atinge.

#7
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Cand il fac la gratar, pestele trebuie sa fie uscat, iar gratarul trebuie sa fie foarte incins !...

Altfel, se prinde si se lipeste.

#8
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
https://www.gustos.r...-la-gratar.html

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 sylvius, on 08 martie 2019 - 10:24, said:

Cand il fac la gratar, pestele trebuie sa fie uscat, iar gratarul trebuie sa fie foarte incins !...
Altfel, se prinde si se lipeste.

Corect
Focul este "secretul"  Posted Image
Gratarul trebuie sa fie al naibii de incins

#10
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 p0rtalu, on 08 martie 2019 - 10:19, said:

copt in frunză de banană, metodă folosită foarte mult în bucătăria tropicală.
Bun sfat! Chiar mai devreme am dat peste un morman de frunze de banane, dar nu le-am luat. Oricum, se gasesc usor, asa ca nu imi fac griji.

#11
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Este un fel de plasa de sarma care închide pestele înăuntru .
Apoi la foc mic și domol, dar înainte scurși bine și șterși altfel se prinde și se desfac.
Eu am făcut așa păstrăv și crap.
Nu se ung cu ulei , se presară doar cu sare.
Daca pui pestele că pe fleica sa sfârâie , normal se prinde.
In plasa pt peste, se desface in două se pune cu fata , carnea, sa se scurga sucul apoi cu pielea pe jăratec.
Încet să se facă nu forțat.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 redbotos, on 08 martie 2019 - 10:30, said:

Apoi la foc mic și domol, ...
......
Încet să se facă nu forțat.

Rau sfat - foarte rau
Pestele nu este pastrama
Aia se face la foc domol

#13
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Folosesti forma de peste cu balamale, din doua piese. Intorci des forma cu pestele in ea, iar la fiecare intoarcere deschizi forma si ridici incet partea de deasupra pana se dezlipeste. Astfel pestele nu are timp sa se lipeasca definitiv de forma.

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
acea "plasa" sau instrument in care inchizi pestele in interior o detin deja, dar nu mi se pare foarte eficienta, se prinde de instrument si cand deschizi se rupe pestele complet.

Frunzele de banana nu le gasesc mereu si tot asa mai mult mi se pare ca "fierbi" mai mult pestele in aburi, decat sa il faci la gratar.

Cred ca o sa incing mai intai focul bine de tot la 250-300 grade si dupaia o sa il pun pe gratar bine uns sa vad daca reusesc.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Naijax, on 08 martie 2019 - 10:22, said:


Daca faci un foculet acolo, chinui si pestele, nici nu-ti iese
Baga carbune

Iti iese pana la urma si la foc mai domol dar trebuie sa rezisti tentatiei de a-l intoarce inainte de a se fi facut complet pe o parte.

#16
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 business11, on 08 martie 2019 - 10:55, said:

acea "plasa" sau instrument in care inchizi pestele in interior o detin deja, dar nu mi se pare foarte eficienta, se prinde de instrument si cand deschizi se rupe pestele complet.
Incearca cum ti-am spus, se va lipi putin intre doua intoarceri, se dezlipeste usor si la sfarsit vei avea un peste nelipit. Are avantajul ca poti sa faci focul cum vrei.

Edited by Louisy, 08 March 2019 - 10:57.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 redbotos, on 08 martie 2019 - 10:30, said:

Este un fel de plasa de sarma care închide pestele înăuntru .
Apoi la foc mic și domol, dar înainte scurși bine și șterși altfel se prinde și se desfac.
Eu am făcut așa păstrăv și crap.
Nu se ung cu ulei , se presară doar cu sare.

Ei da.. Ungi un pic gratarul ala sau pestele cu ulei si nu se mai lipesc.. Macroul e un peste gras sigur nu se agata cand desfaci.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
eu folosesc un grill de fonta teflonata (ikea), las sa se incinga bine grill-ul, pestele il dau cu putin ulei, sare, piper, rozmarin, etc. rareori s-a intamplat sa ramana pestele lipit de gratar, atunci cand m-am grabit sa verific daca pot sa-l intorc.
alta data, cand am preparat saramura de peste, am pus un strat nu foarte gros de sare grunjoasa in grill si am preparat pestele pe acel strat de sare (chiar daca avea solzii curatati).

apropos, pentru cine are metro in orasul sau, nu stiu daca promotia e valabila in toate magazinele, dar pana maine 9 martie gasiti biban de mare (origine grecia) la un pret extraordinar de bun, 19,90 lei/kg.

Edited by corinadaniela, 08 March 2019 - 10:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate