Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Experiențe vânzări / cumpărări SH

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Salut,

M-am gândit că poate ar fi amuzant să povestim prin ce experiențe am trecut la vânzarea sau cumpărarea de echipament foto SH.
OK...

Deci,
Primul meu DSLR, cumpărat de nou de pe Camere Digitale.ro, un Nikon D5300.
Înainte de acesta am folosit un Samsung NX100.

După o lună în care l-am folosit la vreo 2000 de cadre m-am hotărât să îl vănd pentru că pur și simplu nu mă împăcam cu el. Nu știu, ceva nu mergea.
Eu de obicei când vând un produs nu am pretenții, așa că l-am pus la vânzare pe olx la 1300 lei, dădusem pe el 2400, era în garanție încă 35 luni.
M-a contactat o "fotografă", după zeci de mesaje am ajuns la clasicul "câte cadre are boss?". Mno, câte să aibă... în jur de 2k, de-abia l-am scos din cutie.
Mai exact 2145.
Răspuns: Aaaaa, păi în cazul ăsta cumpăr unul nou :)))

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Ceva de demult - inainte de 89 la o consignatie de pe Covaci.
Am vrut sa-mi schimb obiectivul asa ca m-am dus sa-l vand pe cel vechi.

Ma intreaba vazatorul - da ce diafragma are ? Ii zic 2,8.
A... pai mai mult de 200 de lei nu pot sa-ti ofer. Daca avea macar 4...

#3
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Bună bună asta... :))

Apropo de D5300... l-am vândut la un băiat de treabă din Oradea care a venit tocmai la Brașov să-l ia.
Deși i-am zis omului că i-l trimit cu verificare colet, că are garanție, că nu are sens să bată atâția km... etc etc.

#4
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Eu când vând câte ceva, depinde de produs, pun preț fix sau negociabil.
Mai mult, uneori scriu pe prima linie a anunțului că prețul e fix, nu se negociază.
Ei... de foarte multe ori primul contact la aceste anunțuri este: "Care e ultimul pret?".
Băi... inclusiv la anunțurile negociabile, când văd chestia asta, primul lucru este să blochez utilizatorul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate