Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Ghid Reziliere Telecom - aprilie 2019 - majorare tarife pentru toate serviciile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#127
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
E o tzapa pe undeva.. Cand ajung acasa ma uit pe anexele alea

#128
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,339
  • Înscris: 01.12.2001
Deschide Anexa la factura, nu factura. Acolo vezi exact ce si cum.

#129
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postpartyman, on 11 mai 2019 - 07:54, said:

Nu am niciun abonament de mobil. Când a venit anunțul de mărire am înțeles de cei 0.42 euro pentru fiecare serviciu. Abonamentul e foarte vechi. Luna trecută am plătit 77 lei acum 105, nu înțeleg de unde provine diferența.

Ar fi fost util sa vedem doua anexe consecutive, inainte si dupa majorare, nu facturile ca nu rezulta nimic din ele.
Ca o prima observatie.. vad ca ai niste servicii pe langa pachetul principal care presupun ca are TV+net+voce fixa... Trebuie vorbit cu ei sau vazut ce inseamna acele servicii ca numai ele sunt vreo 40-50 lei din factura.  In mod normal TV Web&Mobile ar fi trebuit sa fie inclus in pachetul principal, adica furnizat cu reducere integrala, pentru un contract nou pe perioada data (ex: 24 de luni).

Cred ca a exepirat contractul - serviciile au intrat toate la pretul de lista, care la Telekom este exagerat de mare, si de acolo diferenta.  In general, cand expira trebuie sunat la ei si negociat un nou pachet care sa nu depaseasca 85-90 lei cu tot cu scumpirea aia a lor.

#130
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View PostKres, on 11 mai 2019 - 11:18, said:

Cred ca a exepirat contractul
Daca a expirat contractul in ce baza il mai factureaza?

#131
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
pun și anexele

Attached Files



#132
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,339
  • Înscris: 01.12.2001
S-a marit cu 12 lei. Insa lunar e mai putin, ca cei 12 lei e pt o luna jumate.
Hai ca la Midnight nu ti-a crescut nika ;)

Si Gratuitate Legea 189/2000 ti s-a micsorat ultima luna.

#133
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postdorin_2k, on 11 mai 2019 - 19:03, said:

S-a marit cu 12 lei. Insa lunar e mai putin, ca cei 12 lei e pt o luna jumate.
Hai ca la Midnight nu ti-a crescut nika Posted Image

Si Gratuitate Legea 189/2000 ti s-a micsorat ultima luna.
cum se schimbă suma asta de la gratuitate, care e regula?

Edited by partyman, 11 May 2019 - 19:11.


#134
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,339
  • Înscris: 01.12.2001
Asta intrebi direct la cei ce iti acorda reducerea. Ce autoritate ti-a acordat reducera catre Telekom.
Aia platesc la Telekom diferenta. Si acum vad ca au redus cota lor.
Poate a exirat, poate s-a micsorat, poate...
Vezi si tu pe ce motiv ai obtinut reducerea si de unde. Sunt mai multe cazuri pe acea lege.

Edited by dorin_2k, 11 May 2019 - 19:29.


#135
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Reducerea a acordat-o Telekom ptr contract pe 12/24 luni. Cand se termina perioada, contractul nu se inchide dar dispar reducerile de pe cont. Trebuie negociat din nou

Edited by Kres, 11 May 2019 - 19:25.


#136
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Păi, teoretic, nu trebuia anunțat dacă se schimbă? E vorba de un refugiat de război. Documentele au fost depuse cu mulți ani în urmă la Telekom.

#137
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,339
  • Înscris: 01.12.2001

View PostKres, on 11 mai 2019 - 19:23, said:

Reducerea a acordat-o Telekom ptr contract pe 12/24 luni. Cand se termina perioada, contractul nu se inchide dar dispar reducerile de pe cont. Trebuie negociat din nou
Reducerea aia e data de alta autoritate catre Telekom. Nu pt contract.

Au fost astfel de reduceri date si pt nevazatori. Apoi s-au scos si se acordau direct pe cuponul de pensie. Acum cred ca s-au scos de tot.
Tu trebuie sa te interesezi la respectiva autoritate.

Edited by dorin_2k, 11 May 2019 - 19:29.


#138
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

View Postaris86, on 08 martie 2019 - 09:55, said:

Scumpirea ca scumpirea, dar magaria mare este la cursul EUR/RON luat de la ING.
Bravo, vad o discutie aprinsa si nu am timp sa spun pasul, dar este o inselaciune pe fata ceea ce face Telekom, si toate la un loc vad ca tu ai pus punctul pe "i".
Dragi abonati, nu pot sa inteleg cum este posibil ca in Romania unde moneda oficiala este LEU si castigurile sunt in lei, un operator de cablu sa puna preturile in euro. Oricum asta e veche, dar mai nou, odata cu scumpirea serviciilor datorita legilor date de preaiubitul guvern care s-au transmis direct la noi la consumator, Telekom si-a asumat riscul sa mai faca o magarie, adica sa hotarasca cursul euro cel ING in loc de BNR. Cursul ING este mai mare explicabil, datorita faptului ca poti cumpara cu un card in lei chiar si din Germania unde vei avea acest curs in loc de comision, dar este un serviciu platit, conversie monetara pentru utilizare moneda altei tari. In schimb aici vorbim de serviciu oferit in Romania, la un curs euro ING. Eu o vad ca o inselaciune pe fata, sau o scumpire a serviciilor ascunsa.

Este clar ca pe piata ori li se impune sa nu mai lucreze cu moneda asta euro, ori noi alegem sa plecam la altii fara intoarcere la cei ce aplica astfel de tactici fata de consumator. Nu stiu daca protectia consumatorului se poate sesiza, nu pare ilegal, dar nesimtirea e mare si este imoral.

cu stima,

#139
alexius77

alexius77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013
acu, am ramas si eu perplex 😊 la factura Telekom. Ajustari ( nici o detaliere) 72 lei, rata schimb valutar 4.83....Toate abonamentele faceau vro 150 lei lunar acum 240.....Tara lu'papura voda.Is curios luna viitoare

#140
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View Postkondordv, on 13 mai 2019 - 08:43, said:

Nu stiu daca protectia consumatorului se poate sesiza, nu pare ilegal, dar nesimtirea e mare si este imoral.
Nu e ilegal, doar in situatia in care cele doua parti contractante au convenit sa utilizeze cursul unei anumite banci comerciale din Romania, atunci nu se poate folosi alt curs pentru ca e nerespectare de contract. Dar parca era vorba ca guvernul decisese sa termine cu mizeria asta cu denominarea in euro? Ati mai auzit ceva, sau au pus deja batista pe tambal?

Edited by Inginerul_, 23 May 2019 - 20:49.


#141
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
treabă de campanie electorală! ai pus botul la factura raportată la leu?

#142
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dacă era după promisiuni, aveam di tăti…

#143
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
s-au intors cu majorari noi si taieri de beneficii:

NOTIFICARE PRIVIND MODIFICAREA UNILATERALĂ A CONTRACTULUI AVÂND CA OBIECT SERVICIILE FIXE FURNIZATE DE TELEKOM Romania COMMUNICATIONS S.A.
Dragă Client,
Pentru a continua să oferim produse și servicii cât mai simple și de calitate, precum și pentru a asigura viabilitatea economică a serviciilor furnizate, vom modifica prețurile serviciilor de comunicații de care beneficiați în baza contractului.
Așadar, începând cu data de 10 octombrie 2019, Serviciile contractate pe contul R************ vor fi furnizate în cadrul unui Pachet de servicii fixe cu denumirea TV M_NET L al cărui preț va fi majorat la 13 Euro, TVA inclus.
De asemenea Pachetul Suplimentar Maxpack nu va mai fi furnizat.
Dacă nu ești de acord cu modificările de mai sus ai dreptul de a denunța unilateral contractul în termen de 30 de zile de la data primirii prezentei notificări, fără plata vreunor despăgubiri.
Denunțarea unilaterală a contractului se poate face prin notificare scrisă, transmisă către Telekom Romania Communications S.A. la sediul din București, Piața Presei Libere nr. 3-5, Clădirea City Gate, Turnul de Nord, Etajele 7-18, sector 1, cod poștal 013702 sau la Drumul Taberei, nr. 41-43, etaj 3, sector 6, cod poștal 06136, conform prevederilor contractului.
În măsura în care nu sunt modificate expres sau implicit conform celor de mai sus din prezenta notificare, restul prevederilor contractului nu se modifică.

Cu stimă,
Andreas Elsner

#144
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.01.2003
Interesant.
Poștă sau email? Eu m-am uitat acum pe facturile din my account și nu am nici o notificare.
Mai erai în perioadă minimă obligatorie?

Haha, chiar când dădeam submit aici am primit emailul cu notificarea.
Of, iar rezilieri, negocieri.

Quote

Așadar, începând cu data de 10 octombrie 2019, Serviciile contractate pe contul R... vor fi furnizate în cadrul unui Pachet de servicii fixe cu denumirea TV L_NET L_VOCE ZERO al cărui preț va fi majorat la 15 Euro, TVA inclus.
De asemenea Pachetul Suplimentar HBO nu va mai fi furnizat.

Aveam toate serviciile la 33 de lei, inclusiv HBO GO.

Edited by georgica, 29 August 2019 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate