Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Protectie la inghet pt stergatoare parbriz

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 ionutsb, on 07 martie 2019 - 22:51, said:

Sa intreb putin altfel : daca prin absurd eu vreau sa pun la caruta o luneta care dezabureste si am doar o baterie la 12 v si asi vrea sa creez tot sistemul cap coada. Asi putea ? Ma bucur pentru cei ce au cunostiinte, imi pare rau pentru cei ce au cunsotiinte si iau in ras postarile.
12V ca 12V, dar curent ?
apoi, cand vorbesti de incalzire vorbesti de transfer de caldura, adica jouli
vezi cum le "legi"

Edited by MarianG, 07 March 2019 - 22:55.


#20
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 MotanulAlb, on 07 martie 2019 - 22:53, said:

Mersi

 argonaut, on 07 martie 2019 - 22:53, said:



Mai ionut, intrebi despre un fenomen pe care cineva care a absolvit clasa a IX ar trebui sa-l cunoasca pe de rost, Legea lui Ohm, Legea lui Joule, etc.

Vezi in spoiler cam ce poti intelege de acolo.

Spoiler
Multumesc

Eu am nevoie de un furtun pe care sa il incalzesc, adica sa pot baga acele rezistente prin el( prin topire sa creez furtunul cu rezistente in el) si sa imi incalzeasca lichidul care trece prin el.

#21
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Bai nene. O rezistenta se incalzeste cu U2/R. Adica patratul tensiunii supra rezistenta.
Masoara rezistenta sa vezi cat e. Tensiunea zici ca e de 12 volti si vezi cati Wati iti iese. Wattii aia se transforma integral in caldura in cazul unei rezistente. Daca nu stii cata caldura face xWati, compara si tu organoleptic cu un bec de putere similara. Practic un bec transformma peste 90% din putere in caldura, doar un 2-3-4% acolo se transforma in lumina.
Un 100W pe un parbriz(sau luneta cum mama naibii ii zice), la o asemenea suprafata nu va topi nimic. Dar ma indoiesc ca-s 100W acolo. ar trebui sa ai o rezistenta de 1.44 ohm pentru ca pe 12V sa ai 100W

#22
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 maccip, on 07 martie 2019 - 22:59, said:

Bai nene. O rezistenta se incalzeste cu U2/R. Adica patratul tensiunii supra rezistenta.
Masoara rezistenta sa vezi cat e. Tensiunea zici ca e de 12 volti si vezi cati Wati iti iese. Wattii aia se transforma integral in caldura in cazul unei rezistente. Daca nu stii cata caldura face xWati, compara si tu organoleptic cu un bec de putere similara. Practic un bec transformma peste 90% din putere in caldura, doar un 2-3-4% acolo se transforma in lumina.
Un 100W pe un parbriz(sau luneta cum mama naibii ii zice), la o asemenea suprafata nu va topi nimic. Dar ma indoiesc ca-s 100W acolo. ar trebui sa ai o rezistenta de 1.44 ohm pentru ca pe 12V sa ai 100W
Multumesc

#23
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 ionutsb, on 07 martie 2019 - 22:58, said:



Eu am nevoie de un furtun pe care sa il incalzesc, adica sa pot baga acele rezistente prin el( prin topire sa creez furtunul cu rezistente in el) si sa imi incalzeasca lichidul care trece prin el.

Vezi ca apa e bun conducator de electricitate, cele doua fire, chiar si izolate pot face scurt circuit. E riscant sa pui alaturi firele de curent si apa, gaseste alta metoda, ca sa te mai vedem pe aici.

#24
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 argonaut, on 07 martie 2019 - 23:01, said:



Vezi ca apa e bun conducator de electricitate, cele doua fire, chiar si izolate pot face scurt circuit. E riscant sa pui alaturi firele de curent si apa, gaseste alta metoda, ca sa te mai vedem pe aici.
Pai alta varianta nu prea am :) in afara de curent si apa :) si un cauciuc sa le protejeze. Sau cel putin alta varianta nu stiu

Edited by ionutsb, 07 March 2019 - 23:03.


#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 ionutsb, on 07 martie 2019 - 22:58, said:

Eu am nevoie de un furtun pe care sa il incalzesc, adica sa pot baga acele rezistente prin el( prin topire sa creez furtunul cu rezistente in el) si sa imi incalzeasca lichidul care trece prin el.
care rezistente?

tu vrei sa faci un instant de apa calda, alimentat la 12 V ?

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Cumperi o cafetiera auto, scoti rezistenta cu teava din interior , furtunul il conectezi la teava iar firele de la rezistenta la 12 volti . Sunt cani de la 180W pana la 300W . Debitul de apa calda este mic dar daca mergi pe rezistenta mai puternica se blegeste acumulatorul , nu cred ca vrei sa cari unul de camion dupa tine .
Nu stiu ce vrei sa faci dar la randament cu 12 volti da cu virgula la consumatori de genul rezistenta electrica , trebuie acumulator potent, amperajul este mare mai ales la transfer termic pentru incalzire lichide , este vorba de rezistente de peste 1500W ca sa ai randament , optim e undeva la 3000W - vezi instanturile de apa gen "delimano"

Edited by ldpe, 07 March 2019 - 23:12.


#27
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 ionutsb, on 07 martie 2019 - 22:58, said:

Eu am nevoie de un furtun pe care sa il incalzesc, adica sa pot baga acele rezistente prin el( prin topire sa creez furtunul cu rezistente in el) si sa imi incalzeasca lichidul care trece prin el.
Pai... la ce cunostinte de fizica ai, mi-e greu sa cred ca-ti va iesi ceva.
Caldura pe secunda necesara e egala cu debitul inmultit cu caldura specifica a lichidului inmultit cu numarul de grade cu care vrei sa cresti temperatura.

Si caldura pe secunda necesara e egala cu puterea electrica a kiptilnicului care incalzeste.
Atentie mare, o sa-ti iasa o putere semnificativa. Ideea e ca daca pentru cateva secunde va lipsi acel lichid, vei da foc la ceva.
Deoarece lichidele au (in principiu cam) de 1000 de ori mai multa capacitate calorica decat aerul, in momentul cand acel lichid va lipsi, temperatura va creste brusc, vei da foc la ceva.

Aici intra in ecuatie inertia termica (capacitatea calorica) a elementului de incalzire + un mecanism de termostatare.

Nu mai zic ca  lichid + curent electric necesita un dizain serios, nu ceea ce cred eu ca vrei tu sa faci. Multe lichide conduc curentul (formeaza rapid electroliti), apa e cel mai bun conducator (formeaza cel mai repede electroliti) La 12V nu-i bai,  dar ma indoiesc ca vei putea sa faci un dizain care sa incalzeasca apa dintr-un furtun la 12V.

Spre comparatie exista instanturi din alea de apa calda. Fac cam acelasi lucru, puterea e de ordinul kW. 3-4kW, destul de mult.

#28
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Vreau sa faca acelasi lucru ca dezaburirea de la luneta. Sa imi topeasca zapada ce se depune pe furtunul supus interferentelor. In special zapada sau gheata , nu apa. Sa o incalzeasca cat sa nu se depuna sau sa nu stea pe furtun

Multumesc pentru raspunsuri

Edited by ionutsb, 07 March 2019 - 23:18.


#29
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Cauta alta solutie tehnica. Lasa inventiile ca nu pari a fi Tesla.

#30
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 maccip, on 07 martie 2019 - 23:19, said:

Cauta alta solutie tehnica. Lasa inventiile ca nu pari a fi Tesla.
Incerc sa il prind din urma :P

#31
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
"furtunul supus interferentelor"
Nu se vede ce vrei sa ne spui , a cui furtun si care interferente .
Una peste alta in acea locatie ai 230 volti ? daca ai vezi ca sunt fire de incalzire pentru alei pietonale la dedeman, cumperi fir, faci sinusoida pe interferenta furtunului , il bagi in priza si dezgeti .
Mai exista o solutie simpla cu aeroterma auto sau celula peltier .

Edited by ldpe, 07 March 2019 - 23:22.


#32
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 ionutsb, on 07 martie 2019 - 23:20, said:

Incerc sa il prind din urma Posted Image
Nu te grabi.
Tesla a murit.
hahahaha

#33
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
maccipe, calculeaza-i tu ce tensiune sa puna pe o teava de pexal (pe armatura) ca sa-i dea caldura necesara :)

#34
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 maccip, on 07 martie 2019 - 23:21, said:


Nu te grabi.
Tesla a murit.
hahahaha
Avantajul calaretului

 argonaut, on 07 martie 2019 - 23:22, said:

maccipe, calculeaza-i tu ce tensiune sa puna pe o teava de pexal (pe armatura) ca sa-i dea caldura necesara :)
o idee foarte buna. Doar sa fie alimentata la 12/24 v. Ms

Edited by ionutsb, 07 March 2019 - 23:26.


#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
am impresia ca tu vrei sa reinventezi un cablu de degivrare.

#36
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 ldpe, on 07 martie 2019 - 23:21, said:

"furtunul supus interferentelor"
Nu se vede ce vrei sa ne spui , a cui furtun si care interferente .
Una peste alta in acea locatie ai 230 volti ? daca ai vezi ca sunt fire de incalzire pentru alei pietonale la dedeman, cumperi fir, faci sinusoida pe interferenta furtunului , il bagi in priza si dezgeti .
Mai exista o solutie simpla cu aeroterma auto sau celula peltier .
Am nevoie la 12/24 v

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate