Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Problema multitronic.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Salutare baieti.
Detin un Audi A4 B8 2011 Multitronic, 185.000km, uleiul schimbat la 59.000km si la 145.000km.

De curand am o problema si anume ca se simte cand cutia schimba din 2 in 1, un fel de mic soc cand franez la semafor, trecere de pietoni etc.. socul nu este constant cateodata da, cateodata nu

De altfel cutia se comporta bine, din ce am vazut in S si in M nu face acest soc.

Am sunat la reprezentanta le am zis problema si mi au zis ca e cutia defecta si necesita reparatie.. chiar asa sa fie defecta 😓?


#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
nu nu. asa trebuie sa functioneze o cutie automata. sa iti dea socuri cand schimba treptele

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Asa se intampla cand motorul face regenerare la dpf si sta mai turata. Nu are nimic cutia. Nu te apuca sa umbli degeaba pe acolo..

Am avut multi ani modelul ala.. Il stiu ca pe ''tatal nostru''.  :)

Edited by mariovrs, 07 March 2019 - 18:50.


#4
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019

 mariovrs, on 07 martie 2019 - 18:49, said:

Asa se intampla cand motorul face regenerare la dpf si sta mai turata. Nu are nimic cutia. Nu te apuca sa umbli degeaba pe acolo..

Am avut multi ani modelul ala.. Il stiu ca pe ''tatal nostru''.  :)

Sper sa fie ceea ce ai zis tu.. eu merg cu masina in proportie de 90 la suta urban si e aglomerat si trebuie sa franez des.. asa la viteze mari cutia se comporta excelent.. socul asta m a deranjat

#5
Ditsa

Ditsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2009
Eu am avut probleme la un A6 s-tronic,la inceput se manifesta la fel mici socuri,in final a fost nevoie sa reconditionez cutia si m-a costat aproximativ 2000 de euro
Problema la mine a fost ca am stat foarte mult cu ea pana am fost la o constatare,si asta mai mult ca sigur a agravat problema

#6
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Ce ulei ai pus si unde? Ai pus cantitatea care trebuie? La mine la A8 facea asa cand am avut lipsa ulei in cutie mai mult de 0.5-0.8 litri. Face si la rece sau doar la cald?

#7
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019

 Ditsa, on 07 martie 2019 - 20:11, said:

Eu am avut probleme la un A6 s-tronic,la inceput se manifesta la fel mici socuri,in final a fost nevoie sa reconditionez cutia si m-a costat aproximativ 2000 de euro
Problema la mine a fost ca am stat foarte mult cu ea pana am fost la o constatare,si asta mai mult ca sigur a agravat problema

Socurile erau dese, cand se manifestau exact?

#8
Ditsa

Ditsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2009
La inceput se intampla foarte rar din treapta 3 in 4 apoi au inceput sa fie si din 2 in 3,ca sa stai linistit cel mai bine te duci sa iti puna un tester sa vada exact daca e ceva ciudat la cutie!

#9
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Am facut o diagnoza, nu erau erori la cutie.

Socurile acelea cum se manifestau? Erau mici, smucea toata masina?


#10
Ditsa

Ditsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2009
Erau destul de puternice,daca nu ai nici un fel de eroare si toti parametrii cutiei sunt ok zic ca nu ai de ce sa iti faci griji cel putin momentan

#11
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Ma mai deranjeaza o problema si anume cand iau piciorul de pe acceleratie la viteza mica parca masina smuceste si turometrul se comporta ciudat..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L7rNmzDZezk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E cam miscat dar daca te uiti atent la turometru observi

#12
Ditsa

Ditsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2009
Asta vroiam sa iti scriu acum de turometru sa fie atent la el sa vezi daca cresc sau scad turatiile aiurea..exact asa pateam eu!

#13
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Te ai uitat la filmare? Mie mi se pare ciudat acest comportament

#14
Ditsa

Ditsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2009
Da m-am uitat, la mine erau putin mai pronuntate scaderile de turatie ,este un comportament ciudat oricum

#15
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Nu e vb de scadere e vorba de hopul ala care il face turometrul inainte sa scada de tot, e normal?

#16
Ditsa

Ditsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2009
Mie acum nu mai imi face acel hop dupa ce am reparat cutia!deci nu cred ca este normal

#17
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Mda.. ai avut ceva erori pe cutie ?

#18
Ditsa

Ditsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2009
Ohoo...cam 5 sau 6,inclusiv mecatronicul!
In caz ca iti mai face probleme iti recomand sa consulti un service care se ocupa strict de cutii de viteze!eu am fost la cineva in Urlati Prahova la recomandarea unui prieten care a avut exact aceeasi problema ca mine la un a7

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate