Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Client misterios contra unei sume de bani.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut, tocmai ce trebuie sa merg cu masina in service pentru e revizie destul de ampla si am vazut o reclama pe facebook. Ei spun ca returneaza pana la 400 lei din valoarea facturii. Ati incercat careva sau e ceva inselatorie ?
http://tinypic.com/r/20fc29c/9
[ http://i65.tinypic.com/20fc29c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu toata lumea foloseste shitbuci  sau cum se numeste
Despre ce este vorba ?

#3
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Super-proiect!!!Autoturismul tau este marca Dacia, Peugeot sau Citroen? Poti beneficia de rambursarea costurilor unei revizii (sau a altor interventii de natura mecanica sau electrica) la aceste marci - până la suma de 400 de lei!!! Trimite-ne un e-mail sau mesaj privat - cu numele, marca masinii si numarul de telefon si te vom contacta negresit!
Doresti sa-ti "rotunjesti" veniturile? Te asteptam in echipa noastra de clienti misteriosi, inscrie-te acum! Trimite-ne un mesaj privat continand datele tale de contact si te vom contacta negresit!
https://newchallenge.ro/proiecte/


* Cica te trimet la un service auto ca si client misterios. Probabil adunic ceva informatii despre cum lucreaza, etc si le dezvalui lor, iar in baza facturii primesti o anumita suma (pana in 400 lei ) contravalore.


Mystery Shopping-ul este o metoda de cercetare utilizata pentru a evalua serviciile oferite de catre angajatii unei companii, tehnicile de vanzare ale acestora sau calitatea produselor oferite. In cadrul acestui proces se utilizeaza clienti misteriosi pregatiti special pentru a observa in detaliu calitatea serviciilor oferite. Mystery shopping-ul va ofera alternative sa masurati calitatea serviciilor asa cum sunt ele surprinse de clientii obisnuiti si evalueaza in ce masura angajatii cunosc si respecta procedurile impuse de firma.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ionutsb, on 07 martie 2019 - 17:33, said:

Ati incercat careva sau e ceva inselatorie ?
Mystery shopping  nu e înșelătorie, am făcut eu acum câțiva ani pentru mai multe firme, dar nu e simplu.
Trimite-le mail și vezi ce-ți răspund. Mai demult se dădea un test ca să vadă dacă ești capabil să completezi chestionarele de evaluare.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In urma cu vreo 2-3 ani cineva intreba pe forumul Softpedia de ce nu i-a trimis avionul un aviator din Nigeria, cu toate ca i-a transferat banii in cont, insa avionul nu a aparut pe aeroportul Suceava.
Sigur iti vor cere ceva bani avans si sa faci revizia doar la service-ul pe care ti-l specifica ei.

#6
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 althea, on 07 martie 2019 - 17:42, said:


Mystery shopping  nu e Ăźnșelătorie, am făcut eu acum cĂąțiva ani pentru mai multe firme, dar nu e simplu.
Trimite-le mail și vezi ce-ți răspund. Mai demult se dădea un test ca să vadă dacă ești capabil să completezi chestionarele de evaluare.
Ms.

Dar ai idee de ce spun "pana in 400 lei" ? Ce influenteaza suma ?

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
asta vroiam sa scriu si eu acum, este Mystery Shopping. Te duci la service, dupa care trebuie sa completezi niste formulare, protocoale, cum ti s-a parut service-ul, seriozitate, calitate, etc. Si dupaia aia iti ramburseaza o suma din factura.

Cand fosta prietena avea un Mini Cooper mereu ma duceam cu masina la service si faceam Mystery Shopping (indiferent ca erau revizii, schimb de roti, etc) si primeam o suma de bani inapoi.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mai erau unii prin Constanta care la fel se laudau
De fapt, plata pe vizita era 25 de lei si PUTEAI AJUNGE la 500 lei = 20 de vizite saptamanale
Vezi sa nu fie si astia la fel

#9
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 MembruAnonim93, on 07 martie 2019 - 17:43, said:

In urma cu vreo 2-3 ani cineva intreba pe forumul Softpedia de ce nu i-a trimis avionul un aviator din Nigeria, cu toate ca i-a transferat banii in cont, insa avionul nu a aparut pe aeroportul Suceava.
Sigur iti vor cere ceva bani avans si sa faci revizia doar la service-ul pe care ti-l specifica ei.
Tocmai de aia am intrebat pe aici, sa nu fie ceva inselatorii.

Edited by ionutsb, 07 March 2019 - 17:48.


#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 althea, on 07 martie 2019 - 17:42, said:

Mystery shopping  nu e înșelătorie, am făcut eu acum câțiva ani pentru mai multe firme, dar nu e simplu.
Mai demult se dădea un test ca să vadă dacă ești capabil să completezi chestionarele de evaluare.

Am facut eu acum cativa ani de gura unui prieten care nu gasea clienti (nici nu ma mir la ce preturi aveau).
Nu a mai fost nevoie de chestionar sa fiu acceptat da mi-am blestemat zilele cand a trebuit sa il completez pe ala de final, avea parca 40 de intrebari grila si 10 in care trebuia sa tu sa povestesti in minim 250 de cuvinte ce si cum. Posted Image

 ionutsb, on 07 martie 2019 - 17:45, said:

Ms.
Dar ai idee de ce spun "pana in 400 lei" ? Ce influenteaza suma ?

Probabil e procentual..
Sa nu vrei reparatie de 420 si sa iei 400 :P.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 07 March 2019 - 17:47.


#11
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 Naijax, on 07 martie 2019 - 17:45, said:

Mai erau unii prin Constanta care la fel se laudau
De fapt, plata pe vizita era 25 de lei si PUTEAI AJUNGE la 500 lei = 20 de vizite saptamanale
Vezi sa nu fie si astia la fel
A dracu afacere 😂

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 ionutsb, on 07 martie 2019 - 17:45, said:

Ms.

Dar ai idee de ce spun "pana in 400 lei" ? Ce influenteaza suma ?

au unele servicii pe care ii intereseaza, daca te duci sa schimbi doar roti si ei vor service la stiu eu ce, atunci primesti poate doar o suma mai redusa. Pe langa asta in functie si de factura ta. Sau in functie de cat de des treci pe la service.

Edited by business11, 07 March 2019 - 17:48.


#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Și aia de dau bani de ce ii da?

Care e câștigul lor?

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Jammalan-the-Prophet, on 07 martie 2019 - 17:46, said:

Toate au chestionare complexe și toate plătesc prost pentru că s-au înmulțit tare, iar companiile care le angajează organizează licitații. Îți dai seama că aleg prețul cel mai mic.

 zzhunt, on 07 martie 2019 - 17:49, said:

Și aia de dau bani de ce ii da?
Își evaluează angajații.

#15
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 business11, on 07 martie 2019 - 17:48, said:



au unele servicii pe care ii intereseaza, daca te duci sa schimbi doar roti si ei vor service la stiu eu ce, atunci primesti poate doar o suma mai redusa. Pe langa asta in functie si de factura ta. Sau in functie de cat de des treci pe la service.
Am inteles, pai asi avea revizie periodica + schimb ulei cutie de viteze , ca e automata, verificare sfere suspensie hydractive fiindca a inceput sa devina rigida, un parbriz de schimbat . Si cam trebuie sa le fac la reprezentanta ca Citroenul e cam pacatos sa il lasi pe mana lu Gica cu service-ul din coltul strazii... Fiindca factura o sa fie cam 2000 lei, m-asi incadra 😂

Edited by ionutsb, 07 March 2019 - 17:52.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ionutsb, on 07 martie 2019 - 17:45, said:

Ms.

Dar ai idee de ce spun "pana in 400 lei" ? Ce influenteaza suma ?

E suma maxima pe care o pot ei deconta pe baza de documente.. adica uleiul si niste filtre...
Poti incerca, firma nu e fantoma, are site numere de telefon.. poti suna acolo sa intrebi ce si cum..

Nu o sa poti face orice lucrare si nu o poti face oriunde.. te trimit ei la un service.. (vezi sa nu aiba preturi mai mari decat trebuie, adica sa fie vreo fitza de service).

Edited by rosix, 07 March 2019 - 17:54.


#17
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

 zzhunt, on 07 martie 2019 - 17:49, said:

Și aia de dau bani de ce ii da?

Care e câștigul lor?

Sunt subcontractati de catre companii care vor sa-si verifice punctele de vanzare, locurile unde isi desfasoara diferite activitati (cu publicul), angajatii si asa mai departe.

Cat de pregatiti sunt angajatii, cum se comporta cu clientii, cum era sediul firmei (curat, ordonat, murdar, etc.), cat de eficienti au fost in rezolvarea sarcinilor si asa mai departe, daca ti ca si client ti s-au adresat frumos pe parcursul interactiunii cu ei, s.a.m.d.

Edited by vidiandrei, 07 March 2019 - 17:54.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Jammalan-the-Prophet, on 07 martie 2019 - 17:46, said:

Am facut eu acum cativa ani de gura unui prieten care nu gasea clienti (nici nu ma mir la ce preturi aveau).
Nu a mai fost nevoie de chestionar sa fiu acceptat da mi-am blestemat zilele cand a trebuit sa il completez pe ala de final, avea parca 40 de intrebari grila si 10 in care trebuia sa tu sa povestesti in minim 250 de cuvinte ce si cum. Posted Image

Pai da, prietene, dar la suma asta merita.... Ca la alte lucrari similare de cercetare de piata se plateste intre 10-30 lei pentru 40 de intrebari.. asa ca poti scrie o compunere pentru 400 de lei... depinde cat de foame iti este...  Eu am VW ca m-as baga in secunda doi sa fac schimbul de ulei si filtre... la super-oferta.

Mie imi suna neplauzibil ca, in general, se dau 20-50 lei pentru un mistery shopping cu completat de chestionar la final.

Edited by rosix, 07 March 2019 - 17:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate