Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Valabilitate pașaport pentru minor

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pai nu expira la 18 ani buletinul? Cu documente expirate,nu pleacă nicăieri mai departe de punctul vamal romanesc.

Dar, ca să răspund, fiind majora, nu mai ai treaba cu semnături, notari sau altceva. E o situație aiurea (pleacă minora și se întoarce majora), dar astea sunt regulile peste tot.

#20
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

View PostPololica, on 07 martie 2019 - 19:40, said:

Pai nu expira la 18 ani buletinul? Cu documente expirate,nu pleacă nicăieri mai departe de punctul vamal romanesc.

Dar, ca să răspund, fiind majora, nu mai ai treaba cu semnături, notari sau altceva. E o situație aiurea (pleacă minora și se întoarce majora), dar astea sunt regulile peste tot.
Pot face mai devreme buletinul, sa zicem la inceputul lunii aprilie?Astfel incat sa nu expir pe 26 aprilie

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Poate să și-l facă și mâine dacă ai timp să mergi cu ea. Dacă nu, săptămâna viitoare.

#22
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

View Postsarateanu2004a, on 07 martie 2019 - 16:27, said:

problema este ca in momentul in care va pleca din tara este minora iar cand va ajunge in Italia va fi majora.
Cit dureaza drumu' pina in Italia ?

#23
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poate avionul pleaca la ora 23 si ajunge la ora 00, ora Italiei, deci problema ramane: pleaca minora.

LE: imi aduc aminte ca in 2013, cand am facut scoala de soferi, imi spunea instructorul ca veneau multi adolescenti (minori de 17 ani si 9 luni) sa se inscrie dar le zicea sa amane dosarul deoarece la majorat schimbau buletinul si trebuia refacut dosarul cu noul buletin (trebuia sa coincida buletinul din dosar cu cel de la examen).

Edited by Pololica, 08 March 2019 - 10:04.


#24
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004

View PostPololica, on 08 martie 2019 - 09:59, said:

Poate avionul pleaca la ora 23 si ajunge la ora 00, ora Italiei, deci problema ramane: pleaca minora.

LE: imi aduc aminte ca in 2013, cand am facut scoala de soferi, imi spunea instructorul ca veneau multi adolescenti (minori de 17 ani si 9 luni) sa se inscrie dar le zicea sa amane dosarul deoarece la majorat schimbau buletinul si trebuia refacut dosarul cu noul buletin (trebuia sa coincida buletinul din dosar cu cel de la examen).
Daca schimb buletinul luna aceasta, devine valabil inca 10 ani, nu trebuie sa-l mai schimb si pe data de 26 aprilie cand devine majora. Adica este buletin pt persoana majora?

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu, e valabil doar 4 ani pentru că îl schimbă înainte de a împlini 18 ani.

Quote

Pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 – 18 ani, termenul de   valabilitate a cărţii de identitate este de 4 ani;

Oricum nici după 18 nu era valabil 10 ani, ci doar 7.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate