Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Roata rezerva slim(ingusta)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Fmmd

Fmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2019
Va salut.
De curand am dat comanda la o masina noua care va veni cu jante pe 17 si cauciucuri marimea 205/50 R 17 ,in 5 prezoane
Din cauza unui sistem audio,in locul rotii de rezerva are un subwoofer si doar un kit de reparatii pneuri in caz de pana

Nu prea am incredere in acel kit si as vrea sa i achizitionez o roata de rezerva slim pe care sa o transport in portbagaj sau chiar sa o montez sub acel subwoofer(spatiu exista)

Ce dimensiune trebuie sa fie sau merge orice slim in 5 gauri? Masina este Renault Megane Estate si jantele cu care vine sunt 17" Celsium Dark

Edited by Fmmd, 07 March 2019 - 16:14.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Intreaba-i pe baietii astia ...
https://www.anvelope...-spare--15.html

#3
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Iati o roata fulsaiz nu te complica. ca sa nu iti para rau dupa ce intri in sant cu covrigul ala.
Eu cand cumpar o masina daca nu are roata normala ii zic imediat pas

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
125/80 R17 dimensiune roata subtire. Trebuie luat si un cric si o cheie!

Edited by arab, 07 March 2019 - 16:44.


#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Roata subtire e ca sa ajungi la prima vulcanizare nu sa pui rezerva si sa mergi la nesfarsit cu ea.Avantajul rotii inguste e ca mai poti pune ceva peste ea in locasul rotii de rezerva pentru ca nu ocupa tot spatiul.Dezavantajul e ca la folosire nu poti merge cu peste 80km/h cu ea.
Kit-ul de pana e bun in oras,dar ce faci pe un drum de munte sau un drum mai izolat daca tai cauciucul?

Edited by george_eu25, 07 March 2019 - 16:55.


#6
Fmmd

Fmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2019

View Postarab, on 07 martie 2019 - 16:33, said:

125/80 R17 dimensiune roata subtire. Trebuie luat si un cric si o cheie!


multumesc de raspuns

View Postgeorge_eu25, on 07 martie 2019 - 16:54, said:

Roata subtire e ca sa ajungi la prima vulcanizare nu sa pui rezerva si sa mergi la nesfarsit cu ea.Avantajul rotii inguste e ca mai poti pune ceva peste ea in locasul rotii de rezerva pentru ca nu ocupa tot spatiul.Dezavantajul e ca la folosire nu poti merge cu peste 80km/h cu ea.
Kit-ul de pana e bun in oras,dar ce faci pe un drum de munte sau un drum mai izolat daca tai cauciucul?


Stiu avantajele/dezavantajele dar in portbagaj are un subwoofer in  lacasul rotii de rezerva si acesta trebuie sa stea deasupra. Surubul central in care se fixeaza roata si subwooferul nu e atat de lung incat sa mi permita o roata normala

ca sa intelegi cum vine treaba uite un video  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GmAZnW55FGQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] MIN 4:32

View Postgiovani_x7, on 07 martie 2019 - 16:21, said:

Iati o roata fulsaiz nu te complica. ca sa nu iti para rau dupa ce intri in sant cu covrigul ala.
Eu cand cumpar o masina daca nu are roata normala ii zic imediat pas

Am mai avut slim,mergi cu morcovul cu tot cu iepurasi adanc infipt cativa km dar e mai bn decat sa stai sa te uiti ca ...la ... Acel kit de reparatie e total inutil in multe cazuri

#7
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu da banii pe prostia aia, cumpara una normala.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postprojectfp, on 07 martie 2019 - 17:36, said:

Nu da banii pe prostia aia, cumpara una normala.
Și te ții tu după el cu rezerva normală?

Ce dracu' măi colegi. Omu' a întrebat despre dimensiunea rezervei înguste, nu dacă să ia îngustă sau normală.

#9
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
A pus o intrebare la care deja are raspunsul... sa fie de 17 si sa aiba standardul de gauri potrivit pentru Renault

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Numai formula 1 pe aici.. Sa mearga Gigi cu 80 la ora pana la vulcanizare cu roata de rezerva slim...  El face 0-100 la fiecare semafor.

Initiator, de cate ori ai facut pana? Eu as sta linistit si cu kit de pana. Nu merg in Somalia cu masina..

View Postprojectfp, on 07 martie 2019 - 17:55, said:

A pus o intrebare la care deja are raspunsul... sa fie de 17 si sa aiba standardul de gauri potrivit pentru Renault

Roata slim nu-i pe 17.. Ce legatura are rezerva cu ce jante ai tu pe masina..

#11
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostFmmd, on 07 martie 2019 - 16:07, said:

Va salut.
De curand am dat comanda la o masina noua care va veni cu jante pe 17 si cauciucuri marimea 205/50 R 17 ,in 5 prezoane
Din cauza unui sistem audio,in locul rotii de rezerva are un subwoofer si doar un kit de reparatii pneuri in caz de pana

Nu prea am incredere in acel kit si as vrea sa i achizitionez o roata de rezerva slim pe care sa o transport in portbagaj sau chiar sa o montez sub acel subwoofer(spatiu exista)

Ce dimensiune trebuie sa fie sau merge orice slim in 5 gauri? Masina este Renault Megane Estate si jantele cu care vine sunt 17" Celsium Dark
Daaa... bine ca ti-ai comandat subwoofer si roata de rezerva... ciu-ciu!!! In caz de pana... te "salveaza" subwooferul...
Cum naiba sa comanzi asa ceva?!? Este si masina noua!!! Cand ai semnat comanda, la ce te gandeai?!? Cum sa ai bass la muzica "haus"... sau ce vei face in caz de pana?!?
Cand mi-am comandat si cumparat masina noua, primul lucru a fost sa aiba roata de rezerva de dimensiuni normale! La tine pe primul plan este basul sau faptul ca n-ai roata de rezerva!?!
Ce sa zic... "excelenta alegere" facuta "cu cap"! "Bravo"... tine-o tot asa si-n viata c-o tii bine...

#12
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Are, ca presupun ca vrei sa si mergi cu roata aia in caz de ceva, nu sa te tarasti... sau tu crezi ca e ok ca o masina sa aiba 3 roti de 17 si una de 15?

View Postmariovrs, on 07 martie 2019 - 18:05, said:

Roata slim nu-i pe 17.. Ce legatura are rezerva cu ce jante ai tu pe masina..


#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Nu mai bine pui cauciucuri run-flat? De cate ori ai facut pana pana acum?

#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu am facut pana pe 31 decembrie, in Maramures, pe o vreme infecta, intr-o groapa epica. Noroc ca aveam rezerva slim, ca probabil kitul de pana l-as fi mancat de nervi.
Azi am facut presiunea la toate cele 5 roti, am iar un drum in necunoscut :)

#15
Fmmd

Fmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2019

View PostTehnicianul090370, on 07 martie 2019 - 18:13, said:


Daaa... bine ca ti-ai comandat subwoofer si roata de rezerva... ciu-ciu!!! In caz de pana... te "salveaza" subwooferul...
Cum naiba sa comanzi asa ceva?!? Este si masina noua!!! Cand ai semnat comanda, la ce te gandeai?!? Cum sa ai bass la muzica "haus"... sau ce vei face in caz de pana?!?
Cand mi-am comandat si cumparat masina noua, primul lucru a fost sa aiba roata de rezerva de dimensiuni normale! La tine pe primul plan este basul sau faptul ca n-ai roata de rezerva!?!
Ce sa zic... "excelenta alegere" facuta "cu cap"! "Bravo"... tine-o tot asa si-n viata c-o tii bine...

Nene esti frustrat rau cu viata sau nu intelegi foarte multe...orice Renault Megane cu sistem audio Bose vine din fabrica fara roata de rezerva ,doar cu kit de reparatie( spre deosebire de Kadjar cu acelasi sistem audio care vine din fabrica cu roata slim)

Masina comandata are ultimul nivel de echipare,asa a fost comandata de cei de la reprezentanta si nu a fost configurata de mine(pt a nu astepta 4 luni fara masina am cumparat o fara sa clipesc pt ca e full si o oferta fff buna)

Dc ai avea cele mai elementare notiuni despre roti de rezerva/ sisteme audio ai afla ca o groaza de masini folosesc roti slim pt a compensa lipsa de spatiu datorita unui subwoofer sau a scadea din greutatea masinii( eu de ex am avut Ford Focus 2 luat de nou  cu roata de rez slim)

Chiar n am inteles de ce nu vine cu o roata slim ca si Kadjarul pt ca spatiu pt asa ceva este...tocmai asta e motivul pt care mi o cumpar singur. Eu intrebam de dimensiuni , nu te mai inflama atata ca o sa faci " poc"...de curiozitate afla ca am trecut de mult de varsta la care consideram ca un sistem audio este chintesenta unei masini,dar acum dc asa a venit masina rezolv totul cumparand o roata slim pe 17 cu 5 gauri .Stai linistit ca deja am gasit o de noua pe olx si dc cauti putin de curiozitate,o sa gasesti anunturi de genul" vand roti slim compatibile cu sistemul audio Bose"



Edited by Fmmd, 07 March 2019 - 21:49.


#16
Fmmd

Fmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2019

View PostArgv, on 07 martie 2019 - 18:18, said:

Nu mai bine pui cauciucuri run-flat? De cate ori ai facut pana pana acum?

Multumesc de sfat,nu stiu ce sa zic dar un runflat ok este la 7 milioane.Sa dai 650 de euro pe 4 cauciucuri cand masina vine cu cauciucuri normale,noi si de firma,iar o roata de rezerva slim noua o iei cumaxim 150 de euro


Edited by Fmmd, 07 March 2019 - 22:02.


#17
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Da, te inteleg, sunt intr-adevar mai scumpe. Oricum roata slim isi face treaba mai bine decat kitul de reparatie, o folosesti pana ajungi la prima vulcanizare. Am facut o pana acum vreo 3 saptamani, o groapa cu apa, cu ceva margine ascutita, cand m-am parcat mi-a alunecat roata in groapa si mi-a taiat cauciucul pe lateral interior. Eu cred ca niciun kit nu putea repara gaura aia; am schimbat ambele cauciucuri pe fata cu ocazia asta..

#18
Fmmd

Fmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2019

View PostArgv, on 08 martie 2019 - 12:07, said:

Eu cred ca niciun kit nu putea repara gaura aia


Asta e si parerea mea,roata de rezerva e sfanta,fie ea si n versiunea slim.Asta e si motivul pt care astept sa mi vina masina si primul lucru care l fac imi achizitionez de pe olx un slim pe 17 cu 5 gauri,am vorbit deja cu vanzatorul

E ciudat ca n a venit din fabrica cu un slim pt ca loc este pt asa ceva + ca alte marci si alte modele Renault au (Kadjar)


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate