Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

3 luni de muncă fără contract - pot recupera banii?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salutări!
O să fiu descriu întâmplarea cât de scurt se poate.

Am lucrat la firma X care a închiriat un stand de prezentare in mall. Perioada a fost 12.07.2018 - 27.10.2018.
Eu eram nevoit sa stau acolo si sa consiliez clientii. Lucram 12h pe zi, ajungand in 2 luni si jumatate pe la vreo 7.000 lei.
Contractul, a fost vorba ca o sa-l primesc putin mai tarziu si primind banii in fiecare luna, nu i-am mai dat importanta. Nici pana in ziua de azi nu l-am semnat pentru ca nu l-am primit.

Ideea este ca mai am de primit 1.500 de lei de 3 luni. Cei de la Bucuresti (ca de acolo am fost angajat) spun intruna ca au ceva probleme ANAF-ul, asta fiind motivul pentru care ma tot amana cu banii.
Nu este o suma deloc mare, insa sunt totusi 15 zile(1500 lei) pe care le-am lucrat acolo si pana acum cred ca degeaba.

Intrebarea mea este, mai pot recupera banii respectivi, in mod legal, avand in vedere ca nu am semnat niciun contract, iar angajatorul este de la Bucuresti, eu fiind in Timisoara?
Astazi primesc e-mail-ul lor. Ce imi recomandati sa le scriu?
Am vorbit deja astazi cu un prieten care este avocat, dar momentan vreau sa rezolv asta pe cale amiabila.

Multumesc frumos.

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018

View Postasdfa34, on 07 martie 2019 - 11:53, said:

Nici pana in ziua de azi nu l-am semnat pentru ca nu l-am primit

View Postasdfa34, on 07 martie 2019 - 11:53, said:

Cei de la Bucuresti (ca de acolo am fost angajat) spun intruna ca au ceva probleme ANAF-ul, asta fiind motivul pentru care ma tot amana cu banii.
Cu astia vrei tu sa rezolvi pe cale amiabila?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Trimite-i notificare scrisa prin care soliciti salariul aferent perioadei lucrate.
Mentioneaza delicat faptul ca s-au incalcat prevederile legale si lasa-l sa inteleaga ca vei trimite o plangere si la ITM.
Vezi ce raspunde

#4
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostPuferiu_, on 07 martie 2019 - 11:58, said:

Cu astia vrei tu sa rezolvi pe cale amiabila?
Stii cum e, cand esti empatic incerci sa-ntelegi, cu riscul de a ti-o lua rau.

View PostNaijax, on 07 martie 2019 - 12:00, said:

Trimite-i notificare scrisa prin care soliciti salariul aferent perioadei lucrate.
Mentioneaza delicat faptul ca s-au incalcat prevederile legale si lasa-l sa inteleaga ca vei trimite o plangere si la ITM.
Vezi ce raspunde

Asta o sa fac diseara cand primesc e-mail-ul. Insa nu sunt genul care sa ameninte, ci as prefera sa trec direct la fapte. Sa le dau un termen pana cand sa-mi trimita banii? Ar fi ok?
Avand in vedere ca nu e semnat contractul, ITM-ul s-ar ocupa de ei?

#5
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Ce plangere la ITM daca el nu are contract cu ei?
Considera-i pierduti, aia 1500 lei

#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postasdfa34, on 07 martie 2019 - 11:53, said:

...
Am lucrat la firma X care a închiriat un stand de prezentare in mall. Perioada a fost 12.07.2018 - 27.10.2018.
Eu eram nevoit sa stau acolo si sa consiliez clientii. Lucram 12h pe zi, ajungand in 2 luni si jumatate pe la vreo 7.000 lei.
Contractul, a fost vorba ca o sa-l primesc putin mai tarziu si primind banii in fiecare luna, nu i-am mai dat importanta. Nici pana in ziua de azi nu l-am semnat pentru ca nu l-am primit.
....

View PostNaijax, on 07 martie 2019 - 12:00, said:

Trimite-i notificare scrisa prin care soliciti salariul aferent perioadei lucrate.
Mentioneaza delicat faptul ca s-au incalcat prevederile legale si lasa-l sa inteleaga ca vei trimite o plangere si la ITM.
Vezi ce raspunde

Fiind in mall ai avantajul ca sunt camere peste tot si posibil sa fie si contract de inchiriere (sau alta forma) intre Mall si firma X.

Deci "notificarea" poate sa atinga si aceste aspecte, adica sa fie siguri ca poti demonstra ca ai stat la stand-ul lor pe acea perioada.

Teoretic ITM se implica, deoarece tu demonstrezi ca ai muncit la ei dar nu ai primit contractul, fiind perioada limitata nu puteai astepta sa vina contractul ... asta e parere personala.

Succes.

Edited by superm, 07 March 2019 - 12:11.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Se poate face plangere la ITM pentru munca la negru
Scrii in plangere ca ai fost dus cu vorba si nu s-a incheiat contract
Stie ITM ce trebuie facut mai departe

#8
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Fiica mea cea mare 19 ani a prestat deasemenea intr un mall o promovare de produs la un stand timp de 1 luna si exact la fel s-a intamplat cu contractul. A stat pana la 14 ore in picioare si a primit putin peste jumatate din suma stabilita. Eu ma mai duceam pe acolo si ii mai duceam de macare si apa. I-am facut cateva poze in costumatia pe care a primit-o de la angajator si pe care a pastrat-o cand a vazut ca o tot amana cu banii. Finii mei sunt inspectori la ANAF, si am facut plangere, s-a sesizat si ITM-ul si uite asa promoterul care face reclama in Constanta la acele produse( nu spun care, ca astia nu au nici o vina), este supus unei investigatii de frauda si "angajare" de forta de munca la negru.

Edited by costin001, 07 March 2019 - 12:17.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postasdfa34, on 07 martie 2019 - 11:53, said:

Intrebarea mea este, mai pot recupera banii respectivi, in mod legal, avand in vedere ca nu am semnat niciun contract, iar angajatorul este de la Bucuresti, eu fiind in Timisoara?
Astazi primesc e-mail-ul lor. Ce imi recomandati sa le scriu?
Am vorbit deja astazi cu un prieten care este avocat, dar momentan vreau sa rezolv asta pe cale amiabila.

Multumesc frumos.

Scrie-le ca vei sesiza Disciplina muncii si ANAF pentru munca la negru... Totusi.. suma aia imi pare mare... Chiar si in Bucuresti, muncesti de te caci pe tine pentru 2000 lei pe luna la un stand... cel mai probabil faci cel mult 1500 ei caci se plateste la ora, cel mai minim salariu posibil de sclav pe care il poti primi.

SO.. poti sesiza inspectoratul de munca.. dar daca n-ai nimic semnat, ma indoiesc ca mai vezi vreun ban - te-au pacalit cu o suma mai mare si de fapt cat ai primit cam aia e.

View Postpisty16, on 07 martie 2019 - 12:08, said:

Ce plangere la ITM daca el nu are contract cu ei?
Considera-i pierduti, aia 1500 lei

Pai tocmai.. plangere la ITM ca nu a avut un contract pentru munca prestata ca promoter.

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018

View Postcostin001, on 07 martie 2019 - 12:16, said:

Cati ani are fiica ta? Are cont pe forum?

#11
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postpisty16, on 07 martie 2019 - 12:08, said:

Ce plangere la ITM daca el nu are contract cu ei?
Considera-i pierduti, aia 1500 lei
Bun. Banii sunt pierduti, aproape nicio problema. Dar reclamatia tot are rost s-o fac, nu? Pentru munca la negru.


View Postsuperm, on 07 martie 2019 - 12:09, said:

Fiind in mall ai avantajul ca sunt camere peste tot si posibil sa fie si contract de inchiriere (sau alta forma) intre Mall si firma X.

Deci "notificarea" poate sa atinga si aceste aspecte, adica sa fie siguri ca poti demonstra ca ai stat la stand-ul lor pe acea perioada.

Teoretic ITM se implica, deoarece tu demonstrezi ca ai muncit la ei dar nu ai primit contractul, fiind perioada limitata nu puteai astepta sa vina contractul ... asta e parere personala.

Succes.

Am poze la stand si am pastrat si niste tricouri. Sunt si camerele de la mall, am si martori vreo 5-6 magazine vis-a-vis de care era stand-ul.
Multumesc!

View PostNaijax, on 07 martie 2019 - 12:12, said:

Se poate face plangere la ITM pentru munca la negru
Scrii in plangere ca ai fost dus cu vorba si nu s-a incheiat contract
Stie ITM ce trebuie facut mai departe
Multumesc. Probabil ca si la varianta asta o sa ajung.

View Postcostin001, on 07 martie 2019 - 12:16, said:

Fiica mea cea mare 19 ani a prestat deasemenea intr un mall o promovare de produs la un stand timp de 1 luna si exact la fel s-a intamplat cu contractul. A stat pana la 14 ore in picioare si a primit putin peste jumatate din suma stabilita. Eu ma mai duceam pe acolo si ii mai duceam de macare si apa. I-am facut cateva poze in costumatia pe care a primit-o de la angajator si pe care a pastrat-o cand a vazut ca o tot amana cu banii. Finii mei sunt inspectori la ANAF, si am facut plangere, s-a sesizat si ITM-ul si uite asa promoterul care face reclama in Constanta la acele produse( nu spun care, ca astia nu au nici o vina), este supus unei investigatii de frauda si "angajare" de forta de munca la negru.
Imi pare rau pentru fiics dvs., nu s-a rezolvat nici pana in ziua de azi?

View Postrosix, on 07 martie 2019 - 12:29, said:

Scrie-le ca vei sesiza Disciplina muncii si ANAF pentru munca la negru... Totusi.. suma aia imi pare mare... Chiar si in Bucuresti, muncesti de te caci pe tine pentru 2000 lei pe luna la un stand... cel mai probabil faci cel mult 1500 ei caci se plateste la ora, cel mai minim salariu posibil de sclav pe care il poti primi.

SO.. poti sesiza inspectoratul de munca.. dar daca n-ai nimic semnat, ma indoiesc ca mai vezi vreun ban - te-au pacalit cu o suma mai mare si de fapt cat ai primit cam aia e.



Pai tocmai.. plangere la ITM ca nu a avut un contract pentru munca prestata ca promoter.

Deci sa-i iau tare direct?
Multumesc pentru raspuns.

#12
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postasdfa34, on 07 martie 2019 - 12:42, said:

Imi pare rau pentru fiics dvs., nu s-a rezolvat nici pana in ziua de azi?
Bineinteles ca nu, dar de fiecare data cand merg in mall si vad fete sau baieti in standuri de prezentare ii intreb daca au semnat contractul. Toti ridica din umeri. Problema nu este la firma "angajatoare" ci la directorii de zona care isi insusesc o parte din salariile celor pe care ii angajaza. In mod normal este un contract de colaborare, dar nici ala nu este in regula si oricum il semneaza in alb.

Edited by costin001, 07 March 2019 - 12:58.


#13
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

Scrie-le ca vei sesiza Disciplina muncii si ANAF pentru munca la negru..
O idee escelenta sa-i anunti pe aia de la ITM ca ai lucrat la negru 3 luni- iti vor face cadou o amenda de 5000 de lei.Iar ANAF-ul un dosar...

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
spune-le pur și simplu ce le poți face.le dai o săptămână termen să-ți dea banii iar dacă nu-i primești într-a opta zi te duci cu reclamația.dacă doresc și sunt de bună credință îți dau banii

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcostin001, on 07 martie 2019 - 12:16, said:

Fiica mea cea mare 19 ani a prestat deasemenea intr un mall
Ce a prestat fiica ta cea mare timp de 19 ani intr-un mall ?

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostH6D-100c, on 07 martie 2019 - 13:14, said:

O idee escelenta sa-i anunti pe aia de la ITM ca ai lucrat la negru 3 luni- iti vor face cadou o amenda de 5000 de lei.Iar ANAF-ul un dosar...

Nu cred. Institutiile statului abia asteapta sa altoiasca firme... iar amenda pleaca de la 100 de milioane plus dosar penal pentru evaziune si munca la negru.

Edited by rosix, 07 March 2019 - 13:34.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
1. Le trimiti scrisoare ca le faci plangere si apelezi la un avocat daca nu iti plateste diferenta pana pe data de XY.
2. Nu platesc -> le faci plangere pe baza ca au promis un contract si nu a mai fost trimis, la fel si banii.
3. Nu reusesti cu plangerea nimic -> ori te dai batut, ori iei avocat (care costa mai mult de 1.500ron si sansa de castig este minima).

Problema este ca nu ai dovezi in mana, ma rog poate prin e-mailul si corespondenta dar totusi.

#18
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Cei de la ITM te vor intreba de ce ai acceptat sa lucrezi fara contract.

Probabil n-ai nici pontaje, condica de prezenta, nu apari nici pe state de plata...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate