Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Imprimanta wireless "pierde" conexiunea

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Salut ,
Detin o imptimanta Brother MFC-L8690CDW conectata wireless la un ONT de la RDS. Printez zilnic atat de pe laptop/PC cat si de pe terminale mobile conectate la aceeasi retea.
Problema care apare aleator este ca la un moment dat nu mai pot printa - printer offline- desi imprimanta apare conectata la retea.
Singura rezolvare este restart manual la router, nu restart PC, nu restart imprimanta, nu deconectare /reconectare de la imprimanta la retea. IP-ul imprimantei pus pe STATIC sau AUTO...same s...it! :(
Ceva interesant:
Cand dau ping la IP-ul imprimantei atunci cand nu functioneaza printul, primesc reply de la .7 fata de .3 cat este setat pe imprimanta. Cand functioneaza primesc reply de la IP-ul de ping. Cred ca aici este solutia dar " nu sunt atat de avansat" . :)
Ce credeti ca este gresit setat?

Multumesc!

Edited by Dodo03, 07 March 2019 - 10:46.


#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Am o imprimanta HP si am avut aceeasi problema. S-a rezolvat dupa ce i-am setat un IP static.La fiecare porire imprimanta isi schimba IP-ul astfel incat device-urile nu o mai gaseau. Verifica in manualul imprimantei cum se seteaza IP-ul static.

#3
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Salut, am pus pe static, face la fel, imprimanta nu este oprita niciodata.
De ce problema se rezolva doar cu restart router?
Mersi!

Edited by Dodo03, 07 March 2019 - 10:59.


#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Problema apare dupa ce imprimanta intra in save power mode? (daca exista optiunea asta la modelul tau)

PS
2 idei:
- seteaza la serverul de dhcp un lease time cat mai scurt - ex. 60 sec (si dupa sa cresti valabilitate in trepte -  imprimanta sa fie cu reserved dhcp in router - nu stiu cum se numeste exact optiunea asta la routerul tau)
- modifica dtim sau dtim interval in router-ul tau la 1

Edited by ogo, 07 March 2019 - 11:07.


#5
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Exista si optiunea asta, idle...sigur intra in acest mod, ca doar nu printez continuu...dar problema apare aleator...dupa 1 zi, 2 zile...1 saptamana. Cred ca cel mai mult a durat 2 saptamani pana cand a trebuit sa dau restart la router.
Nu stiu ce optiuni am in ONT-ul acela, este ZTE. In ce TAB-uri ar trebui sa gasesc setarile respective?

L.E :
L.E : Am gasit : Lease Time este setat la 86400 sec pe LAN, dtim este setat 1.

Edited by Dodo03, 07 March 2019 - 11:25.


#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Le gasesti la modul general in:
DTIM  la setari wireless
dhcp lease time - la serverul de dhcp

n-am idee unde sunt specific acele setari (sau daca ai optiunea de dtim la echipamentul tau)

#7
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007

 ogo, on 07 martie 2019 - 11:00, said:

-  imprimanta sa fie cu reserved dhcp in router - nu stiu cum se numeste exact optiunea asta la routerul tau)


Eu am ca in imaginile atasate, cred ca este o problema. :) Sau?

.1.3 este imprimanta care apare la associated devices dar nu apare la LAN->DHCP Server-> Allocated Address

Edited by Dodo03, 07 March 2019 - 11:42.


#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Modifica lease time la 180 sec (60 cred ca e f exagerat) (o sa faci ceva broadcast pe retea dar asta e). Nu uita sa setezi dhcp static (nu ip static) pentru imprimanta din router.
La 180 sec lease clientul va face renew la 90 sec (obligi astfel toti clientii -in cazul se fata imprimanta ne intereseaza- sa verifice conexiunea cu routerul f des).

PS parca nu observ din poze unde poti face dhcp reservation (sau ceva de genul asta). Cauta si tu pe goagal “zte modelul-tau dhcp reservation”.

PS parca nu observ din poze unde poti face dhcp reservation (sau ceva de genul asta). Cauta si tu pe goagal “zte modelul-tau dhcp reservation”.

#9
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Aici adaug ip si mac-ul de la imprimanta?

#10
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
@Dodo03: dhcp server-ul tau are plaja de emitere ip prea mare : schimba de la 1.2 pana la 1.150  ( nu 1.254 cat e acuma )   ; de la butoanele imprimantei ( sau cu softul brother utlities daca l-ai instalat )  pune pe imprimanta ip static 1.151  [ intri in meniu-> settings-> network-> te descurci mai departe ]

Edited by marmota_vasi, 07 March 2019 - 12:06.


#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
marmoto, vezi-ti de ciocolata ta.
Ce treaba are dhcp range-ul cu problema de fata?
Daca avea 10.0.0.0/8 atunci ce mai ziceai?
Dodo: da, acolo!

#12
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
@marmota - setarile sunt default, nu m-a interesat sa schimb nimic atata timp cat totul functioneaza.
Multumesc!
@ogo - am setat...iti multumesc! acum trebuie doar sa astept. :)
Revin cu update daca sunt noutati.
Numai bine,

#13
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
doar incercam sa recomand nerwork best practices : sa puna ip static in afara ariei de emitere a dhcp server, sa nu aiba conflict de ip-uri mai tarziu...

@Dodo03 : sa ne spui cand rzolvi problema, si cum ai rezolvat-o, ca sa evite si alte persoane probleme de genul asta . sa invatam ceva de pe forum , totusi..

Edited by marmota_vasi, 07 March 2019 - 12:19.


#14
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Cu siguranta,am si specificat acest lucru.
Deocamdata am facut setarile recomandate de @ovo si tot ce pot face este sa astept. Oricum, relicva aia de ZTE are semnal slab si va trebui sa iau un alt router sa il conectez in bridge, dar asta o sa fie alta poveste. :)
Daca nu functioneaza o sa incerc si metoda ta, sa setez IP static in afara ariei de emitere a dhcp server.
Numai bine,

#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Indeed, best practice e ca device-urile gen imprimanta/scaner/switch/media player/etc sa aiba ip fix , dar intr-un home setup avand la dispozitie dhcp reservation/binding e mult mai usor pentru average Joe de setat/inteles.

Edited by ogo, 07 March 2019 - 12:36.


#16
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
:( Minunea a durat 7 zile, asa cum spuneam , iarasi s-a pierdut conexiunea. Oare daca pun un alt router in mod bridge cu cel de la RDS se rezolva problema? Sa iau Kaon...de la ei?

#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Mai face asa vreun client ? Sau doar imprimanta ?

#18
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Doar imprimanta, daca la client te referi si la laptop,tableta,telefon.Daca nu, alti clienti nu mai am. :) Nici imprimanta nu se deconecteaza de la retea doar ca nu mai pot printa fara restart la router.
Poate ajuta asta si repet...daca dau ping la 192.168.1.3 atunci cand nu pot imprima primesc reply de la 192.168.1.7 cu no reply...dar cu 0 package loss iar cand pot imprima primesc reply de la 192.168.1.3 ....totul ok.

https://support.brot...00002806_007#ip

Vad aici mai multe optiuni , singura pe care am inteles-o este sa aloc manual un alt IP in afara clasei. Mai scrie si alte chestii...dar sunt prea avansate pentru mine. :) Fii bun te rog , imi poti traduce in alt limbaj ce recomanda ei ?

Si da...am sunat si la suport Brother si baiatul de acolo este depasit de situatie...nu as vrea sa folosesc alti termeni. :(  

Multumesc!

Edited by Dodo03, 13 March 2019 - 14:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate