Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acte necesare angajare programator in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ursul_carpatin

ursul_carpatin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2019
Buna ziua!

As fi interesat ca in perioada urmatoare sa lucrez in Germania, momentan, lucrez in Romania, ca web developer.  Doresc sa stiu in vederea unei eventuale angajari in Germania, de ce acte as avea nevoie.

Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
a. actul de identitate-original si in copie
b. pasaportul, in original, paginile cu fotografia si cu viza in copie. Viza nu este necesara in UE
c. actele de calificare, diplome, adeverinte, original si copie
c. adeverinţa medicala eliberata de medicul de familie, din care sa rezulte ca persoana in cauza este apta de munca
d. dovada emisa de structura specializata din cadrul Ministerului de Interne, din care sa rezulte ca solicitantul nu are interdictia legala de a parasi localitatea ori alte limitari ale exercitarii dreptului la libera circulatie în afara granitelor tarii;
e. cazierul judiciar;
f. CV-ul actualizat.

O sa le cam vrea traduse in gemana posibil si legalizate
Cam asta ar fi

#3
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Naijax, on 07 martie 2019 - 10:51, said:

a. actul de identitate-original si in copie
b. pasaportul, in original, paginile cu fotografia si cu viza in copie. Viza nu este necesara in UE
c. actele de calificare, diplome, adeverinte, original si copie
c. adeverinţa medicala eliberata de medicul de familie, din care sa rezulte ca persoana in cauza este apta de munca
d. dovada emisa de structura specializata din cadrul Ministerului de Interne, din care sa rezulte ca solicitantul nu are interdictia legala de a parasi localitatea ori alte limitari ale exercitarii dreptului la libera circulatie în afara granitelor tarii;
e. cazierul judiciar;
f. CV-ul actualizat.

O sa le cam vrea traduse in gemana posibil si legalizate
Cam asta ar fi
Eu zic ca doar a(ca un minim). Si pasaport si ci intr-un stat UE? LOL! Dar ce stiu eu... adeverinta medicala romaneasca la nemti? hmm... nu stiu...

Nu stiu de unde ai scos d) , n-am mai auzit niciodata de asa ceva.

Edited by TruthHurts, 07 March 2019 - 11:03.


#4
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Daca te vor angaja , atunci HR-ul lor iti va spune exact ce acte le trebuie.

#5
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Iti spun cum a fost la mine.

Pentru semnarea contractului de munca, doar de buletin.
Pe baza contractului de munca, am inchiriat o locuinta (am aplicat pe diverse site-uri). Dupa semnarea contractului cu proprietarul locuintei, am facut inregistrarea (anmeldung).
Dupa inregistrare:
1. M-am dus la banca si am facut contul bancar
2. Am facut o asigurare de sanatate (AOK de exemplu)
3. Am fost la finante (Finanzamt) sa-mi dea un numar de identificare fiscala

Toate actele de la 1, 2 si 3 trebuie duse la firma unde lucrezi. Mentionez ca, dupa semnarea contractului poti incepe deja munca, adica poti duce actele mentionate chiar si dupa 20-25 de zile.

O singura data am avut nevoie de diploma de licenta (la interviu), dar nu a fost nevoie de traducere.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Naijax, on 07 martie 2019 - 10:51, said:

O sa le cam vrea traduse in gemana posibil si legalizate
Cam asta ar fi
+ Apostila de la Haga pe ele.

O dată pe originale de obicei la prefectura de care aparții după care pe traducerile legalizate iar apostila aplicată de Tribunal. La fel cel de care aparții.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 TruthHurts, on 07 martie 2019 - 11:03, said:

Eu zic ca doar a(ca un minim). Si pasaport si ci intr-un stat UE? LOL! Dar ce stiu eu... adeverinta medicala romaneasca la nemti? hmm... nu stiu...
Nu stiu de unde ai scos d) , n-am mai auzit niciodata de asa ceva.

Asta contine dosarul meu care este valabil oriunde pe planeta
Pentru ca este atat de complet, pot lucra oriunde pe planeta in orice secunda - nu este nevoie sa mai caut alta hartie

Ai si ceva contributie la topic sau .... ?

#8
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Naijax, on 07 martie 2019 - 11:06, said:

Asta contine dosarul meu care este valabil oriunde pe planeta
Pentru ca este atat de complet, pot lucra oriunde pe planeta in orice secunda - nu este nevoie sa mai caut alta hartie

Ai si ceva contributie la topic sau .... ?
Da, am contributie la topic: doar de carte de identitate e nevoie neaparata. Restul, depind de angajator daca le vor sau nu.

OP nu vrea sa lucreze oriunde pe planeta, ci intr-un stat membru UE. Datele sunt altele.

Repet intrebarea: de unde d) aia cu "dovada" ca nu ai interdictie e a parasi localitatea (n-am auzit de o asemenea abominatie pana acum)

Si nu, nu ai dosar pentru a lucra oriunde pe planeta. In multe tari(non-UE) ti se cer anumite calificari sau experienta relevanta, eventual sa te califici la un sistem de punctaj, altfel nu te primesc.

Edited by TruthHurts, 07 March 2019 - 11:12.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 Naijax, on 07 martie 2019 - 11:06, said:

Asta contine dosarul meu care este valabil oriunde pe planeta
Pentru ca este atat de complet, pot lucra oriunde pe planeta in orice secunda - nu este nevoie sa mai caut alta hartie
s-o crezi tu :lol: in afara UE, nu prea poti nici sa intri in tara doar cu actele astea, darmite sa lucrezi acolo. ia incearca sa pleci in canada sau statele unite cu dosarul asta si spune-ne ce se intampla    :huh:

iar in UE, nu ai nevoie decat de buletin.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 born2lose, on 07 martie 2019 - 11:59, said:

s-o crezi tu Posted Image in afara UE, nu prea poti nici sa intri in tara doar cu actele astea, darmite sa lucrezi acolo. ia incearca sa pleci in canada sau statele unite cu dosarul asta si spune-ne ce se intampla Posted Image
iar in UE, nu ai nevoie decat de buletin.

Acum sunt in West Africa
Am "cazut" aici din Canada
Dosarul neschimbat - a mers peste tot - brici
Te pup dulce

 TruthHurts, on 07 martie 2019 - 11:12, said:

Da, am contributie la topic: doar de carte de identitate e nevoie neaparata. Restul, depind de angajator daca le vor sau nu.
OP nu vrea sa lucreze oriunde pe planeta, ci intr-un stat membru UE. Datele sunt altele.
Repet intrebarea: de unde d) aia cu "dovada" ca nu ai interdictie e a parasi localitatea (n-am auzit de o asemenea abominatie pana acum)
Si nu, nu ai dosar pentru a lucra oriunde pe planeta. In multe tari(non-UE) ti se cer anumite calificari sau experienta relevanta, eventual sa te califici la un sistem de punctaj, altfel nu te primesc.

In sfarsit ai spus oarece dar, nimic nou sau iesit din comun
Unele tari cer obligatoriu si carnet international de vaccinuri
Am si d'asta la dosar Posted Image

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 TruthHurts, on 07 martie 2019 - 11:12, said:

Si nu, nu ai dosar pentru a lucra oriunde pe planeta. In multe tari(non-UE) ti se cer anumite calificari sau experienta relevanta, eventual sa te califici la un sistem de punctaj, altfel nu te primesc.
- sau set de analize medicale la un centru acreditat de ei nici vorba de medic de familie
- sau diplome si certificate legalizate si supralegalizate de de organizatiile lor guvernamentale

:) oricum, tare aia cu "dosar valabil oriunde pe planeta"

#12
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

 Isaak, on 07 martie 2019 - 11:05, said:

Iti spun cum a fost la mine.
Pentru semnarea contractului de munca, doar de buletin.

Posted Image

O sa primesti de la angajator Sozialversicherungsausweis sau cel putin asa era acum ceva ani.Succes.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ursul_carpatin, on 07 martie 2019 - 10:35, said:

Buna ziua!

As fi interesat ca in perioada urmatoare sa lucrez in Germania, momentan, lucrez in Romania, ca web developer.  Doresc sa stiu in vederea unei eventuale angajari in Germania, de ce acte as avea nevoie.

Multumesc!
Vezi ca in Germania e lipsa mare de programatori. Daca esti competent si stii sa te porti in echipa, nu te lasa tras in piept la salariu. Vino cu mai multe detalii despre ce experienta ai daca vrei sfaturi mai bune.

#14
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
daca nu esti la prima angajare, o sa ti se ceara fisa de lichidare de la fostul angajator si posibil evaluarea fostului angajator a competentelor tale.

Edited by BraviaAmpero, 07 March 2019 - 19:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate