Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Cade internetul atunci cand descarc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!
Am o problema, am mai cautat pe internet raspunsuri, intrebat pe alte forumuri dar nimic concret, poate stiti voi.

Am internet de la RDS 1000 FiberLink(Fibra) deci nu ma plang de viteza. DAR!

De cand ma stiu, de cand m-am bagat de fapt la ei, internetul sau calculatorul o ia razna, am de foarte mult problema asta, imi cade internetul foarte foarte des atunci cand descarc ceva de pe internet in special torrente, uneori imi cade internetul pentru cateva secunde 5,10,15 secunde si isi revine tot singur, si pe tot parcursul descarcarii torentului respectiv el tot cade si isi revine, drop-uri d'astea, uneori mai cade de tot, in sensu ca nu mai am ce sa-i fac, decat sa dau restart la pc, imi apare acel semn exclamarii " ! " pe  Network si aia e.  

Mi s-a intamplat si cand sa descarc ceva de pe internet random, nu stiu, un fisier ceva, mai rar, dar mi s-a intamplat.

Nu stiu, oricum chestia e foarte random si foarte intalnita, adica mai tot timpu e asa.

Aveti idee? se poate rezolva? am incercat limita de viteza la torrente, limite de download la persoane, tot felul' , altii imi spuneau ca se incarca ramii cu nu stiu ce, si trebuie sa astepti doar, dar e nasol, nu tre' sa existe asta.
Unii mi-au spus ca este de la RDS pentru ca ei blocheaza nu stiu ce canale/porturi  incat sa nu le faci tu spam cu nu stiu ce, dar de ce la altii nu se blocheaza???

Edited by Calypsso, 07 March 2019 - 02:26.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ești legat pe direct sau via router/ont? Dacă e varianta 2, ce aparate ai?

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 21.04.2009

 xeleron, on 07 martie 2019 - 02:18, said:

Ești legat pe direct sau via router/ont? Dacă e varianta 2, ce aparate ai?

Sunt legat direct cu acel modem/router sau ce e.. huawei HG8245H

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Calypsso, on 07 martie 2019 - 02:01, said:

De cand ma stiu, de cand m-am bagat de fapt la ei, internetul sau calculatorul o ia razna, am de foarte mult problema asta, imi cade internetul foarte foarte des atunci cand descarc ceva de pe internet in special torrente, uneori imi cade internetul pentru cateva secunde 5,10,15 secunde si isi revine tot singur, si pe tot parcursul descarcarii torentului respectiv el tot cade si isi revine
Se mai intampla atunci cand descarci via torrent distributii legale de Linux si alte pachete cam la fel.

Sau te referi la mizerii pe care le ciordesti de la altii?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Intrebarea este cam asa:
1. In casa iti intra fibra optica, care apoi intra intr-un ONT RDS, urmat de router-ul tau?
2. Sper ca nu folosesti WIFi pt torente.
3. Testele trebuie sa le faci cat mai simplu, ca sa izolezi problema, adica fara router, apoi cu alt computer.

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
nu prea mai trebuie facute multe teste, in astfel de cazuri, routerul e de vina. daca inlocuiesti echipamentul, problemele vor disparea

#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 07.03.2006
Bufferbloat.
Cumpara un router decent si suna la RDS sa-ti puna Huawai-ul in bridge.



#8
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005
Renunta la ilegalitati.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Cumva folosesti uTorrent ? Are obiceiul sa blocheze routerele cand viteza de descarcare e prea mare.
Recomanda sa incerci Deluge si de test sa descarci o distributie de Ubuntu - are foarte multi seederi - viteza foaret mare de descarcare. Asa vezi usor daca se blocheaza sau nu.

#10
mariusica2012

mariusica2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.07.2012
Routerul e problema, se blocheaza pe torrente. Am avut exact aceeasi problema, aveam router in custodie de la RCS. Am cumparat dintr-un magazin un router TP Link de tip GB si l-am inlocuit pe cel de la RCS si nu mai am aceasta problema, indiferent ce client de torrent folosesc. La tine e un pic diferit, dar cred ca trebuie router mai stabil si bridge la Huawei HG8245H (adica Huawei sa nu mai functioneze ca router).

Edited by mariusica2012, 07 March 2019 - 10:17.


#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 dexterash, on 07 martie 2019 - 02:41, said:

Se mai intampla atunci cand descarci via torrent distributii legale de Linux si alte pachete cam la fel.
Sau te referi la mizerii pe care le ciordesti de la altii?

 danyel61, on 07 martie 2019 - 08:51, said:

Renunta la ilegalitati.

Sinteti complet pe linga subiect.

#12
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Poate viteza de descărcare este mai mare decât viteza de scriere pe HDD. Pățeam pe vremuri când aveam un HDD obosit, de la 10MB/s scădea viteza până spre 0 la torrente, își revenea după ce probabil scria pachetul respectiv. Iar creștea viteza, iar scădea. Încearcă și qBittorrent.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am cumparat dintr-un magazin un router TP Link de tip GB si l-am inlocuit pe cel de la RCS si nu mai am aceasta problema, indiferent ce client de torrent folosesc.
Sa vezi ce mi-se bloca un 1043 de la TP-Link cand foloseam uTorrent... zici ca nu-i adevarat.
Doar scos din priza isi revenea. Cu Deluge nu se bloca.

Intr-un final i-am rescris firmware-ul cu Gargoyle si nu s-a mai blocat la niciun client. Dar Deluge si qBittorent au fost cele mai rapide . utorrent tot forta - mergea cam 1-2MB/s mai lent dar nu se mai bloca.
Exista topic dedicat despre clienti - https://forum.softpe...torrent-client/ S-a mai discutat si acolo de problemele create de utorrent. ( versiunile vechi - 2 par sa fie ok, dar sunt depasite ).

#14
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
uTorrent nu mai este demult de recomandat pentru torrente. Un soft plin de bloatware si cu un cod facut varza.

Pentru cei care INCA mai folositi torrente, incercati Deluge sau qBittorrent.

#15
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 21.04.2009
Mi-a mai spus si chestia asta, ca s-ar putea sa fie de la router.
Faza sa fie de la uttorent nu e, sigur, nu are nicio treaba programul, de la calculator nici atat, am un SSD si un SSHD, si 16 gb rami, deci nu ar trebui sa am probleme.
Deci, pana la urma ar fi acest router, ce ar trebui sa fac? sa-mi cumpar e altul sau sa-i sun pe cei de la RDS si sa le zic ce anume? Posted Image

Edited by Calypsso, 07 March 2019 - 16:34.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Deci folosesti prostia de uTorrent carevasazica...
Ia baga un Deluge sa vezi surpriza...

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
el are o problema cu routerul care trebuie schimbat, uTorrent nu are nici o treaba... ca o fi avut o versiune candva probleme e altceva

utorrent si qBittorrent au si versiuni portable.

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Utorrent nu mai e ala de acum 10 ani sau mai bine care consuma resurse putine si mergea perfect.
Acum e un gunoi,multe portaluri de torente nu-l mai accepta demult.
Qbittorrent este cel mai bun.Are versiune pe 64bit,limba romana si merge brici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate