Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

rulmenti sudati?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Rulmentii nu se sudeaza si nu se prelucreaza pe masini unelte (strung, freza, raboteza) nu se polizeaza.
Terminati cu prostiile.

#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Chiar crezi asta?
Ca sa pui un steag faci prelucrari la cote h6/H7?
Daca trebuie se si sudeaza, rectifica si ...se iau la strung!
Posted Image

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://rulmentika.r...cfc208-fbj.html
Ceva de genul. Mai ramane sa gasesti o metoda de prindere a panoului pe flansa.

Sau

https://rulmentika.r...ucf208-kbs.html

Mai cauta pe site si alte versiuni daca e ok.

PS vad ca link-urile sunt aiurea....vezi in poza.

Attached Files


Edited by bumpocbum, 07 March 2019 - 11:18.


#22
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Eu am sudat rulmenti, sugura argon, pe exterior, erau cu protectie. Am facut ceva asemanator cu ce vrea colegul.
Dupa ce s-a racit sudura, am scos protectiile si am bagat tot ansamblul intr-o baie serioasa de ulei de motor (nears)... apoi am pus inapoi protectiile.
Au trecut de atunci, vreo 8 ani si ansamblul inca isi face datoria pentru ce a fost conceput, pe ploaie, zapada, vant, etc... nu scartie, nu blocheaza, nu freaca.
Daca nu implica rotatii rapide sau o greutate de sustinut (cum ar fi la masini), o sudura minora il afecteaza prea putin.

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Rulment cu talpa .

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   30.24K   14 downloads


#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostBaxon, on 07 martie 2019 - 11:10, said:

Rulment cu talpa .
Asa e denumirea?
(eu stiam ca ii zice 'cu guler')
https://www.pieseaut...1873742391.html

Pentru meseriasii care sudeaza rulmenti:
-vedeti ca protectie e una, capac e alta.
-la rulmentii cu capace se pune vaselina pt. rulmenti, nu ulei.

@initiator
Nu iti trebuie rulmenti cu role? (sa preia  vantul din toate partile)
-zicea un cetatean la piata ca astia se sudeaza mai bine.

#25
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Chestia asta e mai usor de facut decat de explicat cum. Folosesti rulmenti "axiali" nu stiu daca se zice asa si in romaneste. Ca sa-l fixezi, sudezi sau prinzi in suruburi un colier sub rulment.



[ https://www.skf.com/binary/77-149137/0901d196802f2ab7-SDThBB-with-seat-washer_tcm_12-149137.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View PostQuantum, on 07 martie 2019 - 14:05, said:

Pentru meseriasii care sudeaza rulmenti:
-vedeti ca protectie e una, capac e alta.
-la rulmentii cu capace se pune vaselina pt. rulmenti, nu ulei.

Ma rog... protectie, capac... eu m-am referit la chestia asta... metalica...

Attached File  rulment.jpg   81.09K   4 downloads

Cat despre "vaselina pentru rulmenti"... aia poate ca este strict necesara în domeniul auto, la alte utilaje grele sau in alte domenii.
Pentru un "agregat" casnic fara pretentii, sa aiba gresare, probabil ca si untura era suficienta (temporar, in lipsa de altceva)...

#27
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, acela este rulment cu "scut metalic" , Z sau ZZ sau 2Z,  nu etanseizeaza, are rolul de a nu permite intrarea corpurilor straine in calea de rulare.
Cele cu etansare tip simering, RS, 2RS sint mai potrivite in scopul dorit de initiator, macar prin prisma ca se dau jos mai usor de pe rulment

#28
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View Postarg, on 07 martie 2019 - 00:37, said:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Stehlager.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar trebuiesc cumva protejati, facut un guler de protectie, ca intra apa de ploaie in ei si se distrug rapid.
Si prinderea de tabla cum o fac? Mi se pare aiurea acest tip de rulment pentru aplicatia mea

View Postwaterman, on 07 martie 2019 - 08:44, said:

Nu e mai simplu să pui un steag în loc de tabla aia ?


https://www.headprin...ZxoCxVsQAvD_BwE


Drapel personalizat
Drapel personalizat pe material textil
Preț: 12 € + TVA
Drapel personalizat pe material textil, cu imprimare directă prin sublimare – un produs de nelipsit pentru promovarea unei afaceri, pentru susținerea echipei favorite sau pentru un plus de vizibilitate pentru brandul tău. Confecționăm o gamă largă de modele și dimensiuni de drapele personalizate și, în funcție de spațiul unde vor fi amplasate, alegem materialul potrivit pentru interior sau exterior.
Materialul textil pentru exterior este rezistent la condiții meteo extreme, dar și la razele soarelui, așa că dacă vei comanda de la noi un drapel personalizat îți garantăm o folosire îndelungată cu respectarea formelor și intensității culorilor din grafica ta.

https://banner-rollu...el-personalizat
La inceput am luat in calcul un steag, dar cand nu bate vantul cum mai iese in evidenta reclama?
Deci, e mult mai estetic, indicat o tablita.

View PostIon_Bumbu, on 07 martie 2019 - 10:35, said:

Nu se sudeaza in aplicatii serioase, asta nu`i!
Initiator, iei 2 rulmenti cu protectie plastica 2RS, desfaci cu grija protectiile, ii sudezi, ii umpli cu vaselina, pui la loc protectiile si ai rezolvat.
Vrei neaparat sa tina mult, cauti rulmenti din inox.
https://rulmentika.r...lmenti-din-inox
Cind se blocheaza mantocaria iei de la capat procedura.
Nu`i stiinta rachetelor sa faci asta si n`au nici pe gaia rulmentii ca`s sudati in aplicatia aia.
De, si prea multa stiinta si teorie strica in majoritatea cazurilor!
Posted Image
Doresti siguranta si functionare indelingata, bucse de bronz in colier metalic si merge o viata daca nu traiesti prea mult!

P.S. sudura o faci cu electrod de tip inox, E308 de preferat sau brazare cu sirma CuSi3 sau CuAl8
Imi aduc acum aminte ca rulmentii aceia mici de la motorasele de ventilatoare auto au acest tip de rulment cu 2RS in coada tocmai ca sunt predispusi la umezeala.
Acum daca iau si de inox ce-mi mai trebuie altceva.
Am gasit produsul https://rulmentika.r...s-fbj-inox.html numai ca diametrul interior e 25mm iar eu as avea nevoie de minim 40mm tocmai ca acel "catarg" (carlig de pescuit) sa para mai impunator si nu sa semene cu o putzulica; si pe site, rulment de inox 2RS cu diametru interior de 40mm nu gasesc.

Nu am inteles cu bucsele de bronz. Pe post de rulment folosesc doar bucsi de bronz? Imi poti da un exemplu mai precis de care bucsa de bronz? Ca la o cautare pe google imi apar fel si fel si nu pot stii la care model exact te-ai gandit.
Plus ca doresc ca placuta metalica sa se roteasca in bataia vantului.

Pentru prindere am gasit un colier f simplu.

Attached Files



#29
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, resursele dumneavoastra tehnice sint reduse, la fel si timpul meu.
Ramineti la rulmenti inox, seria SS6208 2RS este ce va trebuie.
https://rulmenti-tin.../rulmenti-inox/

P.S.
bucsele trebuie sa vi le faca cineva, la dimensiune dupa un proiect.
Cred ca e mai sump decit varianta cu rulmentii de inox.

Edited by Ion_Bumbu, 07 March 2019 - 21:54.


#30
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Foarte tare. Multumesc. Ion_Bumbu, tocmai ca sunt reduse usor usor le deprind.

Trebuie sa tin cont de ceva anume cand introduc rulmentul pe teava? Se introduce greu, usor, am nevoie de ceva scule? Imi inchipui doar ca in zona unde va sta prinsa tablita si automat si rulmentii, va trebui sa fie perfect dreapta teava si in acelasi timp aliniata la boloboc ca atunci cand o joaca vantul sa aiba o rotatie perfect pe orizontala, nu-i asa?

Acum sa nu mai deschid alt topic pun problema cum indoi eu teava de fi50 cu 1mm grosime sa-i dau acea forma de carlig cu o circumferinta de aproximativ 50cm?

Edited by searchedis, 07 March 2019 - 22:53.


#31
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View PostIon_Bumbu, on 07 martie 2019 - 18:00, said:

Domnule, acela este rulment cu "scut metalic" , Z sau ZZ sau 2Z,  nu etanseizeaza, are rolul de a nu permite intrarea corpurilor straine in calea de rulare.
Cele cu etansare tip simering, RS, 2RS sint mai potrivite in scopul dorit de initiator, macar prin prisma ca se dau jos mai usor de pe rulment

Multumesc de informatii.

#32
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostIon_Bumbu, on 07 martie 2019 - 21:48, said:

Domnule, resursele dumneavoastra tehnice sint reduse

View Postsearchedis, on 07 martie 2019 - 22:48, said:

tocmai ca sunt reduse usor usor le deprind.
Deprinzi o laie de Geo Bogza.
Plateste un consultant, ca prea esti fier moale.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsearchedis, on 07 martie 2019 - 21:40, said:

Si prinderea de tabla cum o fac? Mi se pare aiurea acest tip de rulment pentru aplicatia mea

Indoi tabla la 90 grade. Mai dai 2 gauri si gata. Sau sudezi 1 profil L de tabla. Are si rezistenta mai mare.

PS: vezi ca sunt si rulmenti capsulati tot cu talpa.... gen https://lajumate.ro/...mm-6189700.html

View Postsearchedis, on 07 martie 2019 - 22:48, said:

Acum sa nu mai deschid alt topic pun problema cum indoi eu teava de fi50 cu 1mm grosime sa-i dau acea forma de carlig cu o circumferinta de aproximativ 50cm?

La ce foloseste forma de carlig ? Din cate stiu eu se umple teava cu nsip, se incalzeste cu autogenul si se indoaie. Cam greu totusi fara scule speciale.

Edited by bumpocbum, 08 March 2019 - 09:41.


#34
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
3 panouri identice sudate in triunghi iluminate cu led si panou solar vor fi mult mai usor de citit - panoul in bataia vantului va fi conform legilor lui Murphy intodeauna cu latura invizibila catre client .
In varful catargului poti pune un led blitz sa atraga atentia , pana si din avion te vede .

Ai omis frecarea , la asa rulmentoi si teava centrala ca ax intre rulmenti plus greutatea ansamblului va avea nevoie de vant sustinut sa se invarta, daca se invarte prea repede nu poti citi , daca sufla in rafale avion face din catarg . trebuie periodic facuta mentenanta, curatat cu spray gen wd 40 si gresat , se aduna praf si umezeala si va scartai iaiaia ca la o casa parasita .

Edited by ldpe, 08 March 2019 - 12:31.


#35
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

View Postdicdobre, on 07 martie 2019 - 10:54, said:

Rulmentii nu se sudeaza si nu se prelucreaza pe masini unelte (strung, freza, raboteza) nu se polizeaza.
Terminati cu prostiile.

Si totusi cind n`ai ce face se prelucreaza... :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AFzaqfxtnQE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Daca vrei poti. Nu am spus ca nu se poate ci ca nu se face asa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate