Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

[prefata] Amintirile noastre. Viitorul vostru ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postwolfenste, on 25 mai 2020 - 10:52, said:

Exista informatie disponibila doar in cursul de la facultate si nicaieri "pe google"?
Punem 100 persoane pe drumul facultatii si alte 100 pe cont propriu. Care va fi ponderea celor doua grupe in a ajunge angajabili?
Da, facultatea nu te scoate strict din cursuri meserias, ea iti face o intoducere, iti da o bibliografie si tu urmezi calea cunoasterii. Dar cel fara indrumator, va orbecai mai mult, nu cred ca va avea acelasi orizont asupfa software-ului fiindca se va arunca pe o tehnologie si ignora ansamblul. Nu spun ca nu sunt si exceptii dar statistic nu cred ca reusesc prea multi de capul lor.

Edited by neagu_laurentiu, 25 May 2020 - 12:05.


#56
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Ok, ok va dau dreptate. Abia saptamana sau luna trecuta am auzit de algoritmica, deci ... Dar daca nu faci ce am facut eu si te duci mai repede spre site-uri care iti testeaza abilitatile de programare, inevitabil auzi, pentru ca exercitiul te obliga sa te informezi ce iti trebuie pentru a-l rezolva. Pe masura ce avansezi apar si exercitiile ce necesita anumite cunostinte mai avansate.

#57
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Nu reuseste colegul sa parseze un fisier text de 50GB fara sa-l incarce tot in memorie (eventual si cu 2-3 copii)
Am avut de-a face cu un program - detaliile sunt irelevante - scris in C++. Programul incarca niste fisiere binare (tipic cativa mega, daca tin minte bine, a trecut ceva vreme de atunci) si facea tot felul de chestii cu datele alea.
Programul a fost implementat de un autodidact (relativ inteligent, e drept).
La un moment dat, ma contacteaza unul disperat: Avem un fisier care se incarca in doua ore jumatate! Poate ma insel, dar ordinul de marime era cam ala la timp.

Iau programul, fac profiling sa aflu cu ce-si petrece ala timpul in timp ce incarca... si incep a ma uita peste cod. HORROR! Ce structuri de date? Ce algoritmi? Cautari secventiale repetate de nenumarate ori, pe liste care fie erau ordonate, fie puteau fi ordonate dupa incarcare. Si asta e doar asa, ca idee, erau pe-acolo chestii mult mai complicate decat liste simple.

E drept, continutul fisierului nu era tocmai simplu, dar asta nu justifica deloc modul in care se incarcau datele.

M-am pus pe treaba si dupa ceva vreme am scazut timpul de incarcare undeva pe la ordinul 5 secunde. Cred ca puteam chiar mai bine :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate