Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

[prefata] Amintirile noastre. Viitorul vostru ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Păi și dacă era C++, tot trebuia să fac aceleași lucruri. De la decizii arhitecturale la discutat și despicat cu ceilalți dezvoltatori la întâlniri cu clienții.

Aș face unele chestii în alte limbaje, în alte stack-uri, dar asta înseamnă să nu mai aibă pe cine angaja clienții mei. Oricât de mulți ar fi pe PHP, tot sunt puțini, mai ales că 90% sunt cei care au învățat pe Google programare.

#20
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostRedDev, on 06 martie 2019 - 21:26, said:

Păi și dacă era C++, tot trebuia să fac aceleași lucruri. De la decizii arhitecturale la discutat și despicat cu ceilalți dezvoltatori la întâlniri cu clienții.
Depinde, nu neaparat. Daca esti bun, te poti "angaja"(cu sau fara ghilimele) si lucrezi pentru o companie mare. Dar e nevoie de un nivel ridicat de cunostinte atat de c++(care e mult mai complex decat php&co) cat si ceva stack tehnologic cu care interactionezi(depinde ce, sunt multe optiuni). Spre exemplu, sa contribui la o platforma de trading pe pietele de capital(cunostinte de la a crea sistem cu low latency, pana la ceva cunostinte matematica/financiare specifice - de preferat)

#21
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostTruthHurts, on 06 martie 2019 - 21:26, said:

Pai cred ca-i ok. Asta e, sunteti extrem, extrem de multi pe php&co.
Cei bre cu php-ul ?Cu cat sunt ei mai multi ca atat ne creste noua pretul. Posted Image (PS: glumesc)

Quote

Eu ziceam sa ai tu firma ta. Chiar si la firmele mari gen IBM, Oracle programatorii sunt adesea platiti pe PFA/firma
E aceiasi marie cu alta palarie.La inceput crezi ca iei mai mult insa in realitate tu va trebui sa-ti platesti contributiile sociale , sanatate, etc si practic ajungi cam tot la aceiasi bani daca
ai fi fost angajat.

View PostRedDev, on 06 martie 2019 - 21:26, said:

Aș face unele chestii în alte limbaje, în alte stack-uri, dar asta înseamnă să nu mai aibă pe cine angaja clienții mei. Oricât de mulți ar fi pe PHP, tot sunt puțini, mai ales că 90% sunt cei care au învățat pe Google programare.
Dar tu ai fost evaluat de cineva la programare ? Sau singura persoana care te-a evaluat a fost propria ta persoana ?

Quote

Eu sunt unul din aia contactati zilnic, si iti zic sa stai linistit ca nu ai ratat nimic, majoritatea recrutorilor nu vor oameni buni (pentru ca si cer salariu mai mare), ci incepatori buni (si ieftini, usor de fraierit cu tertipuri psihologice HR-iste).
Lucrurie nu stau chiar asa, majoritatea cauta seniori cu experienta in domeniile respective, iar faptul ca ai lucrat deja in alta corporatie este pt ei o asigurare ca intr-un fel
acel cineva(acea corporatie) ti-a facut un "screeening".Daca ai putut munci ila acea corporatie, atunci poti muncii si la a lor, iar daca toti ar fi numai incepatori sa fim seriosi , firmele
ar pleca nu ar mai sta.

Edited by BraviaAmpero, 06 March 2019 - 21:51.


#22
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostBraviaAmpero, on 06 martie 2019 - 21:44, said:

E aceiasi marie cu alta palarie.La inceput crezi ca iei mai mult insa in realitate tu va trebui sa-ti platesti contributiile sociale , sanatate, etc si practic ajungi cam tot la aceiasi bani daca
ai fi fost angajat.
Tocmai ca nu-i. La PFA trebuie sa platesti la nivelul salariului minim(doar daca optezi tu sa dai mai mult). Atat. Nu cunosc treaba la SRL dar am auzit de la altii ca e foarte avantajos. Cu salariu full nu lucreaza aproape nimeni.

#23
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
ba e, daca vrei sai asigurari de sanatate si pensie, este FIX cat iti da PFA-ul in plus.(Tu crezi ca firmele care lucreaza cu pfa-uri sunt ele fraiere sa-ti dea mai mult pe PFA decat ai lua
tu pe CIM ?).Neah, balanta de plati se echilibreaza si tot acolo ajunge.
Pai si atunci care ar fi avantajul PFA pt programator ?Pai nu este, este pt firma aia .De ce ? Pt ca nu mai trebuie sa verse aceasta bani la buget, ci ti-i da tie chipurile ca tu sa fii
motivat mai mult sa muncesti pt aceasta, urmand ca tu insuti sa te descurci cu CAS, CASS si alte asigurari.

Edited by BraviaAmpero, 06 March 2019 - 21:58.


#24
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Fals complet, este exact cum spun eu.

Venitul ales, baza de calcul pentru CAS, nu poate fi mai mic decat salariul minim pe economie lunar respectiv mai mic decat plafonul anual de 24.960 lei.
Cei mai multi contribuabili vor alege sa se asigure la baza minima baza de calcul, respectiv de 12 salarii minime pe economie, adica 24.960 lei pe an.
La aceasta valoare se aplica procentul de contributie de 25% si se obtine contributia anuala de plata in valoare de:
24.960 lei x 25% = 6.240 lei
https://gestiunepfa....le-pensie-2019/

Contribuabilii care estimeaza un venit cumulat mai mare de 12 salarii brute si sunt obligati la plata CASS. Baza anuala de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate o reprezinta echivalentul a 12 salarii minime brute pe tara, in vigoare la termenul de depunere a declaratiei unice.

Pentru 2019 salariul minim brut pe economie a fost stabilit la valoarea de 2.080 lei pe luna, respectiv 24.960 lei anual.
La aceasta valoare se aplica procentul de contributie de 10% si se obtine contributia anuala de plata in valoare de:
24.960 lei x 10% = 2.496 lei
https://gestiunepfa....-sanatate-2019/

Daca vrei sa platesti la pensie mai mult pentru o pensie mai mare pe viitor, ok, treaba ta.

View PostBraviaAmpero, on 06 martie 2019 - 21:55, said:

Tu crezi ca firmele care lucreaza cu pfa-uri sunt ele fraiere sa-ti dea mai mult pe PFA decat ai lua
tu pe CIM ?)
Nu, e un pic invers. Se negociaza o suma pe CIM + PFA sau doar PFA. Daca vrei doar CIM, iti dau mult mai putin. De fapt din punctul lor de vedere brutul e baza de negociere, restul e optimizare fiscala pentru care optezi sau nu.

Edited by TruthHurts, 06 March 2019 - 22:12.


#25
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Si cu scutirea de impozit ce faci ?

#26
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008

View PostRedDev, on 06 martie 2019 - 17:15, said:

Ba, acuma că am strâns un an de locuit în Franța, aș zice că e și mai rău. Deși să compar România cu Franța... Măcar în România stăteam la 24 de grade iarna în casă. Aici în sufragerie, dimineața, erau 14 grade. Că aici se face economie, stai în casă cu 3 plovăre.

Ce nu este ok?Unde lucrezi, unde este problema?In ce zona a Frantei?
Franta are cateva particularitati oricum castigi bine avand in vedere ca esti de un an.

Edited by iulian_1976, 06 March 2019 - 22:16.


#27
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostBraviaAmpero, on 06 martie 2019 - 22:15, said:

Si cu scutirea de impozit ce faci ?
Vezi ca-s mult mai mari CAS 25% + CASS 10% decat impozitul de 10%.

Iar daca optezi pentru norma de venit la PFA,  platesti ceva fix, nu f. mult... pt. bucuresti a fost 30.000 pe an pe 2017, deci inca 3000 de lei de platit

#28
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Eu personal cred ca daca esti PFA esti tentat sa contribui mai putin la pensii si uite asa te faultezi singur pe termen lung.

#29
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostBraviaAmpero, on 06 martie 2019 - 22:32, said:

Eu personal cred ca daca esti PFA esti tentat sa contribui mai putin la pensii si uite asa te faultezi singur pe termen lung.
True... din pacate... eu sunt faultat deja pe +10 ani... vad eu cum(si daca) compensez...

#30
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Si acum va trebui sa pui la loc si zona faultata + un fel de dobanda din cauza deprecierii monedei.
Eu ma feresc de ispite, ca daca imi vine pata pot sa ma faultez si de sanatate si de pensii dar tot eu voi trage pana la urma, asa ca ma feresc de astfel de ispite. :D

#31
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Eu as vrea sa ne intoarcem in perioada 92-98, unde acolo frate a fost programarea adevarata.Nu oricine putea sa fie programator in aceea perioada, si  majoritatea erau C, C++, COBOL si sa scriu software in C, la tastatura aia mare cu sunet unic de la IBM care este de 2 ori mai grea decat un laptop.
Si ca IDE as folosi doar EMACS. Aia frate programare bare-metal

Edited by BraviaAmpero, 07 March 2019 - 01:10.


#32
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
RedDev, te sfatuiesc sa scrii o carte.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
In primul rind, subestimezi aplicatia de la CAS. Atita timp cit nu stii ce-i acolo, nu prea poti sa-ti dai cu parerea.

In al doilea rind, nici dracu nu angajeaza programatori cu orar fix, ma refer la firma de soft. Peste tot pe unde am lucrat era program flexibil si puteai sa flexezi mai mult de cit e el flexibil. La unii am auzit de program si mai flexibil decit flexibil, de genul poti lucra 10 ore pe zi de luni pina joi si sa-ti faci week-end de 3 zile. Am si posibilitate de lucrat remote, dintre colegii de pe proiect, doar eu mai stau pe-acasa, pentru ca am copchil mic...

In al treilea rind, timpul petrecut la serviciu nu trebuie considerat o catastrofa si nici nu lucrezi 8 ore intr-una, nici pe departe. Daca iei in considerare pretul pe ora lucrata efectiv, iese ceva astronomic :lol:

Numero quatro, niciodata ever ever nu ni s-a impus de manageri nimic. Dar si in cazurile in care se impune ceva, se face din ratiuni bugetare, degeaba vrei ca programator avioane, daca nu sint bani. E adevarat ca unui manager sau clientului nu-i pasa cum arata codul sursa, ceea ce e perfect normal, le pasa sa mearga ce au cerut si cum au cerut. Nici pe mine, daca imi cumpar o masina, nu ma intereseaza ce dracu se intimpla in motor sau cum e scris softul de infotaiment, in ce limbaj si daca codul e frumos. O sa ma enervez daca merge prost, da cu siguranta un cod frumos nu e si neaparat bun, doar codul prost e prost, indiferent cit de frumos arata.

Acuma despre PFA... Atita timp cit nu ai nevoie de pensie sau de credit si nu te deranjeaza ca trebuie sa umbli pe la mama dracului cu tot felul de acte, e ok. Eu am avut citiva ani PFA cu norma de venit, de care se ocupau fetele de la firma, io nu trebuia decit sa semnez din cind in cind. Problema a aparut cind am vrut un credit, atitea acte mi-au cerut ca era sa ma dilesc, contracte, jurnal de incasari plati, extrase de cont, declaratia nu stiu care etc etc. Cu contract de munca situatia este infinit mai simpla, nu-ti mai trebuie nici adeverinta de venit, te vede instant pe net.

Prin urmare, viata nu e atit de rea, timpul petrecut la birou nu e iadul pe pamint, contractul nedeterminat bate PFA-ul.

Cit despre copil, sincer sa fiu as prefera sa fie folbalist decit programator. Cel mai retardat folbalist din liga, care da numai pe linga minge si habar n-are de diferenta dintre "ia" si "i-a", tot cistiga mai mult decit un programator senior care a trecut prin facultate, master, certificari si mama dracului, cu tot cu scutirea lui de impozit. In plus, io si trage tipei de la meteo :roflmao:

#34
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
@mosotti ce obiectam eu si altii e ca noi ne terminam treaba in 3 ore si putem sa ne vedem de viata. adica, angajatorul ma plateste ca sa fac lucrul x, nu conteaza in cat timp il fac, daca il fac bine.
oricum, unde zici tu pare ok, sa lucrezi 4 zile chiar si 10 ore pe zi sau sa lucrezi de acasa.
eu am terminat Calculatoare, dar nu m-am facut programator. ca sa spun adevarul, nici nu am invatat prea tare in facultate. am prieteni/colegi care sunt programatori.
stiu ca discutam cu un tip care castiga bine din programare, a vrut sa-si faca si afacerile lui cu diferite siteuri si etc. omu e la modul, majoritatea lucreaza tot anu pentru 2 saptamani de relax afara.

eu vad programatorii cam asa: vine seful tau si iti zice: trebuie sa facem programul asta pana luna viitoare si tu o sa iei o groaza de bani, deci ma astept ca sa iasa perfect. aia vand programul cu zeci de mii de euro, tu iei 2-3 mii in cel mai bun caz.
dupa care te intalnesti cu clientul, ala iti zice ca vrea butoane verzi si patrate si tu ai pus rosii si rotunde. vrea nu stiu ce tampenie de care nu ti-a zis nimeni nimic.
deja seful iti arunca priviri dalea, tu trebuie sa te grabesti ca vine termenul limita, si bagi ca in facultate cola, cafea si nopti lungi ca sa termini.
dupa ce termini, vezi ca te cam doare spatele si ca firma nu prea e multumita de tine, te-ar pastra ca esti bun si vechi si ai dus proiectele la cap, dar e unu dasta tanar mult mai prost ca tine care pe 1/3 din salariu tau ar incepe sa invete.

eu cam asa imi imaginez treaba asta cu programarea, ori esti foarte destept si e totul simplu pentru tine, ori te panichezi si e nasol.

Edited by bobitad, 07 March 2019 - 21:44.


#35
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Eu imaginez ca programarea a fost inventat in primul rand ca sa calculam cate clatite poate manca in mod optim un tip pe nume Arpsod, care tot apare prin probleme de informatica.
Habar n-am cine e  sau daca cienva l-a intalnit vreodata.

Edited by BraviaAmpero, 07 March 2019 - 22:02.


#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postbobitad, on 07 martie 2019 - 21:41, said:

@mosotti ce obiectam eu si altii e ca noi ne terminam treaba in 3 ore si putem sa ne vedem de viata. adica, angajatorul ma plateste ca sa fac lucrul x, nu conteaza in cat timp il fac, daca il fac bine.
oricum, unde zici tu pare ok, sa lucrezi 4 zile chiar si 10 ore pe zi sau sa lucrezi de acasa.
Treaba nu se termina in 3 ore din 8 din pacate, exista multi timpi morti,pentru ca nu lucrezi de unul singur. Partea cu 10 ore e optionala si iti ofera 3 zile de frecat menta. Eu nu as opta pentru asa ceva, altii prefera.

View Postbobitad, on 07 martie 2019 - 21:41, said:

eu am terminat Calculatoare, dar nu m-am facut programator. ca sa spun adevarul, nici nu am invatat prea tare in facultate. am prieteni/colegi care sunt programatori.
stiu ca discutam cu un tip care castiga bine din programare, a vrut sa-si faca si afacerile lui cu diferite siteuri si etc. omu e la modul, majoritatea lucreaza tot anu pentru 2 saptamani de relax afara.
Este infinit mai stresant sa-ti faci o afacere, decit sa lucrezi ce ti se da. Dincolo de cele citeva povesti de succes, majoritatea firmelor abia se tiraie si multe se duc dracului. Umblatul non stop dupa clienti nu e deloc o treaba relaxanta...

View Postbobitad, on 07 martie 2019 - 21:41, said:

eu vad programatorii cam asa: vine seful tau si iti zice: trebuie sa facem programul asta pana luna viitoare si tu o sa iei o groaza de bani, deci ma astept ca sa iasa perfect. aia vand programul cu zeci de mii de euro, tu iei 2-3 mii in cel mai bun caz.
dupa care te intalnesti cu clientul, ala iti zice ca vrea butoane verzi si patrate si tu ai pus rosii si rotunde. vrea nu stiu ce tampenie de care nu ti-a zis nimeni nimic.
deja seful iti arunca priviri dalea, tu trebuie sa te grabesti ca vine termenul limita, si bagi ca in facultate cola, cafea si nopti lungi ca sa termini.
dupa ce termini, vezi ca te cam doare spatele si ca firma nu prea e multumita de tine, te-ar pastra ca esti bun si vechi si ai dus proiectele la cap, dar e unu dasta tanar mult mai prost ca tine care pe 1/3 din salariu tau ar incepe sa invete.

eu cam asa imi imaginez treaba asta cu programarea, ori esti foarte destept si e totul simplu pentru tine, ori te panichezi si e nasol.
E bine sa cistige firma o groaza de bani, pentru ca atunci si tu ai o viata linistita. Mai nasol e cind se taraie si fiecare cent conteaza. Atunci se pune presiune pe programatori si se cere overtime neplatit etc etc.

Iar io in aproape 20 de ani n-am intilnit client care sa spuna ca nu i-am facut ceva ce a zis sa-i fac sau ca n-am facut ceva cum a zis sa fac. Exista cerinte, le implementezi si gata. Ca poate sa se razgindeasca sau sa-si dea seama ca mai vrea ceva sau ca vrea ceva diferit, e perfect normal. De-aia trebuie sa comunici cu clientul, daca nu direct, prin intermediar, si sa dai de stire potentialele probleme sau cerinte dubioase, care par ok. Diferenta intre un programator bun si unu prost e ca ala bun nu implementeaza ca boul tot ce i se cere si nu face presupuneri si nu implementeaza ce crede el ca e bine. Diferenta intre ce crede programatorul si ce crede clientul e de la cer la pamint. Daca nu s-a scris clar ce butoane vrea, nu pui nici un buton pina nu intrebi. Daca zice ca vrea butoane verzi si tu crezi ca trebuie rosii, il intrebi daca e sigur ca vrea verzi, nu pui rosii. Si tot asa.

La fel, niciodata nu s-a pus problema ca firma ar vrea sa inlocuiasca oamenii cu experienta cu incepatori prost platiti. Dupa cum am spus, asta e la firmele care se taraie. Ca programator cu experienta n-ar trebui sa fii niciodata in asemenea situatii, balta are peste cacalau. In ultimii 15 ani n-a fost an in care sa nu primesc marire de salariu sau bonusuri, salariul a crescut de vreo 10 ori, asta in conditiile in care n-am sarit din firma in firma ca sa ciupesc mariri artificiale si in conditiile in care n-am terminat facultatea...

Dar ai dreptate, principalul skill ca programator nu e programarea in sine, e o combinatie intre abilitatea de a rezolva probleme in limitele impuse de cerinte si la timp, plus abilitatea de a estima realistic taskurile, asta insemnind sa prevezi probleme ce pot aparea, sa le explici ca nu tot ce zboara se maninca etc etc si mai ales sa fii in stare sa zici "nu" si chiar mai mult de-atita. Pentru asta e nevoie si de niste oameni cu care sa poti comunica, project manager, product owner etc. Daca te gasesti in situatia in care vorbesti cu peretii, balta are peste, ei sa fie sanatosi :first:

Eu vad la tinereii de care vorbesti si nu numai tendinta de a accepta orice fara intrebari si de a subestima taskurile ceva de groaza, sigur ca asta nu are ca rezultat decit neterminarea la timp, scuze, dat vina pe altii sau pe univers in general. Dupa care urmeaza escalarile si panica. Io personal n-am de ce sa ma panichez, fac un job in limitele competentelor mele, indiferent ce mi se cere fac, daca se poate, daca nu le zic ca nu se poate si de ce nu se poate, daca vor alternative, se pot gasi. Daca explodeaza ceva pe undeva, iar nu e motiv de panica, e mai mult ca sigur o chestie la care nu s-a gindit nimeni, incepind cu aia care au cerut si terminind cu testarea. Motive de panica ar fi daca ne-ar cumpara NASA si ar trebui sa implementez io modulul de pilot automat catre Marte, no fucking ideea. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate