Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Declaratia Unica - depunere pana pe 15 Martie

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#73
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postdan_slack, on 09 mai 2019 - 20:07, said:

Nu trebuie sa crezi pe cineva. cel mai bine este sa citesti ghidul de completare al declaratiei unice, ghid oficial disponibil pe site-ul ANAF.
Daca nu-l gasesti cu google, revino aici si-l cautam noi ptr. tine Posted Image

Cum foarte bine spune colegul de forum de mai sus, la rectificativa completezi toate rubricile initiale, chiar si cele care nu se modifica fata de prima declaratie. Practic sistemul va inlocui prima decl. cu cea de a doua.

Bafta!

Iti dai seama ca am dat de ghid, dar e alta limba acolo, una facuta pt contabili nu pt omul de rand. Oricum, am mers pe varianta cu deblocarea, am bifat rectificare, am completat noile date (pastrand pe cele vechi), ti-ai gasit sa mearga, dau validare si nu vrea! Ca la noi, cica ne modernizam, facem online, dar nu merge! Le-am scris astora de la ANAF, sunt curios in cate saptamani imi raspund.

Edited by mihail75, 09 May 2019 - 20:31.


#74
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
MIhai.

Eu cand ti-am spus ca trebuie sa descarci o noua declaratie si sa o iei de la zero, cu bifarea Rectificativa, stiam exact ce spun, deoarece am trecut si eu prin asta.
Intradevar explicatiile din ghid sunt destul de aride, dar e un paragraf care spune exact ce am zis si eu.

Bafta.

Dan
PS. Sa inteleg ca degeaba iti raspundem noi aici, ca tu faci tot ce te taie capul Posted Image
Ba mai esti si putin artagos

Quote

Iti dai seama ca am dat de ghid...

Edited by dan_slack, 10 May 2019 - 19:50.


#75
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmihail75, on 09 mai 2019 - 20:31, said:

Iti dai seama ca am dat de ghid, dar e alta limba acolo, una facuta pt contabili nu pt omul de rand. Oricum, am mers pe varianta cu deblocarea, am bifat rectificare, am completat noile date (pastrand pe cele vechi), ti-ai gasit sa mearga, dau validare si nu vrea! Ca la noi, cica ne modernizam, facem online, dar nu merge! Le-am scris astora de la ANAF, sunt curios in cate saptamani imi raspund.
sa postezi si aici raspunsul.

problema poate fi si ca au tot scos noi versiuni la PDFul ala

View Postdan_slack, on 10 mai 2019 - 19:46, said:

dar e un paragraf care spune exact ce am zis si eu.
fa un copy paste aici mai bine

#76
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
este obligatoria depunerii acestei  declaratii?
Daca eu nu am venituri oficiale in limita a 12 salarii(sau mai bine zis nu am venituri), mai trebuie depusa chiar si cu valoarea 0?
Ca pe cine am intrebat la fic nu stiau ce sa imi zica...
Nu am depus nici o declaratie de ani de zile, acum aud ca s-a schimbat situatia si sper ca nu trebuie depusa daca nu ai pentru ce plati.
Multumesc.

#77
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postflp014, on 11 mai 2019 - 13:10, said:

este obligatoria depunerii acestei  declaratii?
ANAF: Persoanele fără venituri îşi vor plăti spitalizarea dacă nu depun Declaraţia Unică şi nu plătesc 1.248 lei
Citeste mai mult: http://adev.ro/pra7so

mai intreaba si la anaf si dupa ce ai un raspuns posteaza si aici sa ajuti si pe altii

#78
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View Postunbrutus, on 11 mai 2019 - 08:21, said:

fa un copy paste aici mai bine

Quote

3. Rectificarea declarației
3.1. Declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice poate
fi corectată de contribuabili din proprie inițiativă, ori de câte ori informațiile actuale nu corespund celor din
declarația depusă anterior, prin depunerea unei declarații rectificative în condițiile prevăzute de Legea
nr.207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare.
3.2. Declarația rectificativă se întocmește pe același formular, bifându-se cu X căsuțele aflate pe prima
pagină a formularului (capitolul I "Date privind impozitul pe veniturile realizate și contribuțiile sociale datorate
în anul 2018" și/sau capitolul II "Date privind impozitul pe veniturile estimate/norma de venit a se realiza în
România și contribuțiile sociale datorate în anul 2019", după caz).
3.3. Declarația rectificativă se completează înscriindu-se toate datele și informațiile prevăzute în
capitolul supus rectificării, inclusiv cele care nu diferă față de declarația inițială.
3.4. Declarația rectificativă se utilizează pentru:
- corectarea impozitului pe venit, precum și a contribuțiilor sociale datorate de persoanele fizice;
- modificarea datelor de identificare a persoanei fizice;
- modificarea unor date referitoare la categoria/sursa veniturilor sau a nivelului acestora, potrivit legii;
- modificarea unor date referitoare la contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale
de sănătate;
- corectarea altor informații prevăzute de formular.
3.5. La rectificarea declarației se vor avea în vedere următoarele:
- declarația inițială este declarația care nu are nicio bifă de rectificativă selectată;
- este permisă depunerea unei singure declarații inițiale;
- declarația rectificativă este declarația cu cel puțin o bifă de rectificativă selectată (la capitolul I sau
capitolul II sau la ambele capitole);
- o declarație rectificativă care rectifică ambele capitole (capitolul I și capitolul II) trebuie sa aibă ambele
bife de rectificare selectate;
3.6. Contribuabilii pot rectifica impozitul pe venitul estimat până la data de 31 decembrie a anului de
impunere
Deci daca rectifici doar Capitolul I, pui bifa Rectificativa DOAR la acel capitol I.
Daca rectifici doar Cap. II. pui bifa Rectificativa DOAR la Cap. II.

Conform pct. 3.3 de mai sus, in ambele cazuri (cand doar un capitol se modifica/rectifica), in capitolul ramas neschimbat nu se mai completeaza nimic. Adica pe serverul ANAF se pastreaza datele din declaratia initiala (prima).

Doar daca vei modifica date din ambele capitole bifezi Rectificativa in ambele Capitole, si practic rescrii intreaga declaratie (cu datele noi).

Quote

Declarația rectificativă se întocmește pe același formular
"acelasi formular' nu inseamna formularul (Declaratia) initiala, ci acelasi tip de formular (numit Declaratie unica...), descarcat (din nou) de pe site-ul ANAF.
Deci e vorba de un formular necompletat, gol.
Daca ar fi fost cazul de Devalidare etc., ANAF ar fi mentionat asta in explicatiile la formular.

Parerea mea.

Edited by dan_slack, 14 May 2019 - 23:51.


#79
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
totul e ok, dupa cum spune Dan, cu precizarea ca in cazul meu s-a transmis ca pot folosi documentul initial, dand deblocare:

”Declarația rectificativă se întocmește pe același formular, bifându-se cu X RECTIFICATIVĂ
căsuțele aflate pe prima pagină a formularului (în cazul Dvs. doar capitolul II "Date privind impozitul pe veniturile estimate/norma de venit a se realiza în România și contribuțiile sociale datorate în anul 2019"). Nu reluați datele pt. 2018 în declarația rectificativă.
Declarația rectificativă se completează înscriindu-se toate datele și informațiile prevăzute în
capitolul supus rectificării, inclusiv cele care nu diferă față de declarația inițială.
Pentru a edita formularul deja completat, apăsați Deblocare formular - pag.1, debifați capitolul I,
bifați rectificativă la capitolul II, completați datele corectate, validați formularul și redepuneți.”

#80
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
dubioasa situatie. cred  ca nici ei nustiu cum trebuie

#81
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003
Ma numar si eu printre "norocosii" care au primit notificarea privind declaratia unica desi consider ca nu ma incadrez in nici o situatie pentru care ar trebui s-o fac.
Mai exact, pana in septembrie 2018 am avut doar venituri din salarii iar de atunci lucrez in Germania pentru o firma germana si desigur platesc taxe la statul german. Cum statul german are o abordare de impozit global pe familie am avut nevoie de o situatie a taxelor platite in Romania in 2018 (Certificatul de rezidență fiscală extracomunitară UE SEE). Pentru a obtine acest document, in mai 2019 am pierdut destul timp si m-am "bucurat" de umilinta pe la ANAF, nu inainte de a completa un chestionar de plecare din RO.

Acum, la inceputul lunii iunie 2019, pentru prima data, ma trezesc cu o scrisoare in spatiul virtual cum ca trebuie sa depun "Declaratia Unica" pana la 31.07.2019.

Dupa cum ziceam, atat in RO cat si DE am avut / am doar venituri salariale si intre cele doua state exista conventie de evitare a dublei impozitari, deci, ma intreb de ce mi-au trimis mie aceea solicitare. Idei?
Cum ar fi bine sa procedez, altfel decat a ignora si a risca amenda? N-as vrea sa ma trezesc ca-mi cer bani pentru asigurari sociale de sanatate.
As putea sa le fac o scrisoare de intampinare prin care sa-i notific ca mi-au trimis gresit acest document? Din experienta voastra, ce ati face voi si ce recomandati in situatia data?

#82
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,933
  • Înscris: 24.04.2013
Declaratia unica are si o sectiune de venituri din strainatate. Poate la ea se refera. Citeste cu atentie Codul fiscal sa te lamuresti.

Din ce stiu evitarea dublei impuneri nu inseamna ca nu declari veniturile, ci ca impozitul platit ‘dincolo’ se scade din cel de plata ‘aici’ si achiti doar diferenta; daca ‘dincolo’ e deja mai mare atunci nu achiti nimic dar nici nu iti da nimic inapoi. Cazul cand ‘dincolo’ e pe familie nu stiu cum e tratat (= cat din suma o poti trece ca revenindu-ti tie).

#83
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

 sags, on 06 iunie 2019 - 11:10, said:

Declaratia unica are si o sectiune de venituri din strainatate. Poate la ea se refera. Citeste cu atentie Codul fiscal sa te lamuresti.
Banuiesc ca asta se aplica daca ai rezidenta fiscala in RO, adica daca de ex. esti angajat in RO si ai lucrat in afara o vreme de ai venituri de acolo. Gresesc?
In cazul meu, rezidenta fiscala e deja in DE.

#84
angypetrut

angypetrut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2013
Pentru anul 2020, termenul de depunere a declaratiei unice pentru pfa care este?  Din cate am citit pe net termenul este 25 mai 2020. Dar nu stiu sigur.

#85
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

 angypetrut, on 24 aprilie 2020 - 21:17, said:

Pentru anul 2020, termenul de depunere a declaratiei unice pentru pfa care este?  Din cate am citit pe net termenul este 25 mai 2020. Dar nu stiu sigur.
Termenul de 25 mai, inclusiv, este noul termen pentru depunerea Declaratiai Unice 2020 si pentru plata obligatiilor fiscale aferente veniturilor obtinute in 2019, conform OUG nr 6, publicata in Monitorul Oficial nr 72 din 31 Ianuarie 2020.

#86
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,331
  • Înscris: 05.09.2006
dan_slack, am depus declaratia unica pe 17 mai (CASS pt dividende din 2019). Nu am depus nicio rectificare. Care este termenul de plata, 30 iunie sau mai tarziu?

#87
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,933
  • Înscris: 24.04.2013
30 iunie. Deocamdata, ca nu se stie niciodata… Cum lumea trebuie sa depuna rectificari pentru bonificatii, probabil serverele ANAF nu vor face fata nici de data aceasta si s-ar putea amana din nou.

#88
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

 l_dan, on 18 iunie 2020 - 13:37, said:

dan_slack, am depus declaratia unica pe 17 mai (CASS pt dividende din 2019). Nu am depus nicio rectificare. Care este termenul de plata, 30 iunie sau mai tarziu?
I_Dan,
Termenul de plata e 30 iunie.
Dar ar trebui sa depui rectificativa ptr. bonificatii. E simplu de completat si depus, si apoi platesti ceva mai putin Posted Image

Acum depinde si despre ce sume e vorba, poate nu merita sa te complici ptr. o bonificatie de cativa lei, sau zeci de lei.

#89
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,331
  • Înscris: 05.09.2006
CASS la dividende e 2496 lei, iar declaratia unica a fost depusa fizic. Daca as face acum cont pe SPV si as depune rectificativa online, as putea deduce 10%?

#90
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Daca depui rectificativa ptr. bonificatie online, si achiti toata suma pana pe 30 iunie, ar trebui sa primesti -5% pt plata.

Nu cred ca te incadrezi la 5% pt. depunerea online, caci aceasta "depunere online" se refera la DU, nu la rectificative.
Cel putin asa gandesc eu ca e logic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate