Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Declaratia Unica - depunere pana pe 15 Martie

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Ce dracu, nici acum nu mi-a venit mesajul de activare, in mail. Dupa 4 zile. Si am gmail.

#56
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Nu te mai stresa, Phobos, oricum se muta termenul de depunere al declarației unice.
Dupa ce apare acel OUG de prorogare, se v-a relaxa site-ul ANAF si probabil vei primi și tu confirmarea.
Dacă nu, începi să-i suni, dar tot după OUG.
Baftă.

Ce nu înțeleg însă este de ce nu iau poziție față de bătaia asta de joc cei din opoziție? Sau sunt prea ocupați cu campania de europarlamentare?!

Edited by dan_slack, 10 March 2019 - 17:09.


#57
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Probabil s-au dezumflat la aflarea vestii cu prorogarea.

#58
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006
Ca sa nu deschid alt subiect, stie cineva ce onseamna "total suma neutilizata in stingere" ? E o suma care apare cu minus la situatia obligatiilor fiscale.

#59
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Cred ca sunt plati care dintr-un motiv sau altul nu au picat exact pe destinatia lor (conturi gresite etc.) ca urmare nu acopera automat obligatiile de plata respective, mentionate mai sus (chit ca sunt exact aceleasi sume eventual si text). Acestea doua se aduna si rezulta, afisat in prima parte a documentului, situatia globala cu plus sau minus. Intelegerea mea e ca trebuia facuta o stingere manuala la ANAF, cu cerere, prezentare la biroul de relatii etc.

#60
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006
@byteworks, multumesc pentru raspuns. Banuiesc ca suma respectiva cu minus n-ar putea fi folosita pentru o eventuala plata a unei datorii catre ANAF.

Edited by fansat, 12 March 2019 - 10:06.


#61
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Mai sunt 3 zile, vad ca acel OUG de prorogare se lasa asteptat.
Presupun ca il lasa pt data de 14 martie, 23.59

E asa foame la buget, incat orice picatura stransa, e binevenita.

#62
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 12 martie 2019 - 12:28, said:

Mai sunt 3 zile, vad ca acel OUG de prorogare se lasa asteptat.
Presupun ca il lasa pt data de 14 martie, 23.59

E asa foame la buget, incat orice picatura stransa, e binevenita.

La miezul noptii cu publicare in Monitor pana se face ziua... OUG 7 /2019 a fost doar un exercitiu, o reptetitie pentru Ordonante adoptate seara si publicate noaptea.

Eu am reusit sa depun si sa platesc dar vad ca SPV e varza.. Nu numai ca e cate un alt link diferit in fiecare zi catre portal (va dati seama cat de varza sunt baietii ??) dar nu mai merge deloc decat varianta de depunere offline... adica incarci documentul si poate ajunge unde trebuie.

E varzuca cu carne aceasta tara..

#63
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
astazi e sedinta de guvern

#64
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006
"Guvernul a amânat termenul pentru depunerea Declarației unice privind impozitul pe venit realizat pe anul 2018, dar și a impozitului și contribuțiilor sociale datorate, pe veniturile estimate pe anul 2019.

”Am prelungit acest termen de la 15 martie 2019 la 31 iulie 2019. Toți cei care își plătesc obligațiile până la 31 iulie vor beneficia de o bonificație de 5%.

Declarația se completează și se depune online atât prin intermediul spațiului virtual propriu, dar și prin intermediul site-ului e-guvernare.”, a declarat Viorica Dăncilă.


    SURSA

#65
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai bine.. oricum site-ul a crapat cu totul...

#66
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Acum a venit mailul de activare, Dumnezaule, dupa 12 zile.

In schimb acum nu le merge situl.

#67
Mickydutza

Mickydutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.06.2006
Salut,

Am primit o propunere de a lucra undeva pe Drepturi de Autor, unde mi s-a spus ca salariul net este 5.000 Ron/luna, iar partea fiscala se retine la sursa, dar ca va trebui sa depun pana in luna martie, in fiecare an, Declaratia unica. Din pacate nu am avut inspiratia/experienta necesara pentru a intreba daca, alaturi de depunerea Declaratiei Unice, va trebui sa mai platesc si eu o suma din acel salariu net.


N-as vrea sa revin cu un telefon special doar pentru a intreba asta, asa ca fac apel la cunostintele voastre, in cazul in care ma puteti ajuta. Am incercat sa citesc legislatia pe site-urile de profil, dar am cam fost bagat in ceata, necunoscand termenii tehnici.

Va mai trebui sa platesc si o suma odata cu depunerea Declaratiei Unice? Cum se va calcula aceasta suma? Va multumesc frumos.

#68
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
intrebare: am depus declaratia unica in martie, insa acum trebuie sa depun rectificare pentru o chirie. Nu am mai facut asa ceva, pe site-ul Anaf zice: ”Declaraţia rectificativă se întocmeşte pe acelaşi formular, bifându-se cu X căsuţele...”. Ce sa inteleg de aici, ca folosesc formularul initial (il am, dau deblocare formular?) sau descarc altul si o iau de la capat?

#69
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Descarci un formular nou, bifezi casuta Rectificativ si pui sumele corecte acolo unde ai gresit prima data.

#70
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postdan_slack, on 09 mai 2019 - 01:06, said:

Descarci un formular nou, bifezi casuta Rectificativ si pui sumele corecte acolo unde ai gresit prima data.

Pai nu am gresit, tre sa mai adaug niste sume (ceva aparut intre timp, pt. 2019). Faza e ca tocmai cineva mi-a spus in alta parte sa folosesc vechiul formular si sa-i dau deblocare!!! Nu mai stiu pe cine sa cred.

#71
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdan_slack, on 09 mai 2019 - 01:06, said:

Descarci un formular nou, bifezi casuta Rectificativ si pui sumele corecte acolo unde ai gresit prima data.
dar trebuie sa fie atent sa completeze si TOATE informatiile corecte vechi, adica fiecare declaratie o inlocuieste pe cea veche (nu adauga doar)

eu asa am inteles.

daca ai 4 contracte de chirie, ai ceva de scris, la fiecare cateva luni poti interveni modificari, practic petreci o buna parte din viata facand declaratii

#72
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View Postmihail75, on 09 mai 2019 - 11:43, said:

Pai nu am gresit, tre sa mai adaug niste sume (ceva aparut intre timp, pt. 2019). Faza e ca tocmai cineva mi-a spus in alta parte sa folosesc vechiul formular si sa-i dau deblocare!!! Nu mai stiu pe cine sa cred.
Nu trebuie sa crezi pe cineva. cel mai bine este sa citesti ghidul de completare al declaratiei unice, ghid oficial disponibil pe site-ul ANAF.
Daca nu-l gasesti cu google, revino aici si-l cautam noi ptr. tine Posted Image

Cum foarte bine spune colegul de forum de mai sus, la rectificativa completezi toate rubricile initiale, chiar si cele care nu se modifica fata de prima declaratie. Practic sistemul va inlocui prima decl. cu cea de a doua.

Bafta!

Edited by dan_slack, 09 May 2019 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate