Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Declaratia Unica - depunere pana pe 15 Martie

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,047
  • Înscris: 31.08.2006

View PostPhobos, on 07 martie 2019 - 09:18, said:

Nici acum n-a venit confirmarea.

Iar saitul...

[ https://i.postimg.cc/pXLQby9p/anaf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

   Mai ai rabdare. Prin penitenta asta am trecut si eu, exact ca si tine. Probabil ca e Golgota umilintei prin care suntem datori sa trecem pentru a ne purifica. Nu de alta, dar contribuabilul trebuie sa se simta mic si umil in fata atotputernicului stat.  Cand tocmai eram pe culmile disperarii, de la Cioran citire (dupa vreo 30 si ceva de ore de asteptare), a venit  apel in GMail pe telefon, ca am fost inrolat in oastea razboinicilor luminii din spatiul privat virtual.

View PostPhobos, on 06 martie 2019 - 21:37, said:


Mie asta imi arata daca incerc sa ma loghez:


   Am un coleg care a reusit chiar si fara blestematul de mail de activare sa se logheze, insa eu n-am reusit. Mai ai putina rabdare.

#38
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Deci, azi dimineata am fost la Anaf cu un prieten, in Oradea, el nu stia sa completeze ca e primul an in care realizeaza venituri din chirii.

Aia de la Anaf au pregatit o cămăruță cu 5 calculatoare inghesuite, in care erau 2 femei care ar fi trebuit sa ajute lumea.

Veneau tot felul de oameni, mai in varsta, mai colorati, mai de la tara, si deh, bineinteles ca nu mergea nici saitul.

Era distractiv sa vezi cate un chip speriat:

- Buna ziua doamna, mi s-a zis sa vin aici ca trebuie sa depun declaratia si nu stiu cum.

- Pai da, trebuie sa va faceti cont, sa-l activati, primiti un cod in e-mail, cu ala veniti la noi si se rezolva.

- A, da...? Deci fac contul si apoi vin inapoi... dar cum fac contul? (se vedea pe chipul lor ca nu stiu ce e ala "cont").

- Pai aveti nevoie de mail. Aveti mail?

-Pai nu...

- Ei, pai neaparat faceti mail si apoi contul, ca fara mail nu se poate!

- Da...? No bine... Multumesc, multu...


Si omul iesea mai incurcat decat a intrat, citindu-i-se pe chip ca nu stie nici ce e ala "mail".

Cum iesea ala, baga capul altul:


- Buna ziua... am venit... pentru declaratie...

- Da, sigur, poftiti   .....   cont ... mail  ... cod de activare ... turui functionara, ca din mitraliera.

- Si... nu se poate face aici, va rog frumos, ca nu stiu sa...

- Din pacate nu merge serverul!

Omul facu ochii mari:

- Ce nu merge?

- Serverul!

-A, serverul, zise omul nedumerit, aproape speriat.

- Si ce sa fac...?

- Nu stiu, mai veniti, sau incercati si de acasa, poate reusiti.

-Bine, multumesc frumos...


Intre timp, in camera arhiplina, erau persoane care incepusera sa-si completeze, dar asteptau sfaturi, ca nu stiau toti pasii, de peste tot se auzea

"Aici cum fac mai departe?"  
"Ma ajutati si pe mine va rog?"
" Nu va suparati, aici ce fac?"

Etc.

Functionara se plimba de la unul la altul, incepea sa spuna ceva, apoi la mijlocul raspunsului se intorcea la altcineva care o striga:

"Da, spuneti si dumneavoastra"  
"Dumneavoastra ce aveti de declarat?"
"Dumneavoastra cu ce sunteti, ca n-am urmarit?"

Etc.

Intre timp bagau capul pe usa altii, si altii, si altii, unii ce erau deja in fata PC-ului erau lasati la jumatea declaratiei, functionara pleca si venea cealalta, timp in care altii bateau iar la usa, bagau capul, faceau ochii mari si plecau, aia de la PC iar strigau dupa functionara sa-i ajute, altii iar bateau la usa, serverul tot nu mergea, si altii iar bateau la usa... etc.

Eu cu prietenul meu eram dela la un PC, am zis ca isi completeaza el declaratia si o salvam pe stick, apoi incercam sa o depunem de acasa. Surpriza insa, calculatorul nu vedea stickul. Am incercat la altul... nici ala. Am trimis-o in mail, intr-un tarziu.

La altii mai nerabdatori, functionara le striga (in timp ce era aplecata peste calculatorul altei persoane) sa-si salveze pe desktop declaratia, si o s-o trimita ele mai tarziu...

Pe desktop era plin de icoane si iconite cu declaratii salvate de altii pe jumatate, pe sfert, nimeni n-a stat sa verifice cum le-au completat, puteam sterge orice icoana ca nu interesa pe nimeni, etc. etc. etc...



Si iaca asa, am petrecut o dimineata frumoasa la ANAF, una din institutiile tarii noastre dragi si iubite.

Patria noastra este o tara frumoasa si bogata.

In ea lucreaza o multime de oameni harnici si isteti.

Ce frumoasa a fost dimineata petrecuta la ANAF!

Ei, si-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asa.

Noapte buna copii !!!  Posted Image


[ https://media1.tenor.com/images/89901312094e3f1f1a08f1cbacd18a46/tenor.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 07 March 2019 - 18:31.


#39
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Se pare (ca tocmai am incercat) ca declaratia poate fi completata si offline, fara a fi logat in nici un cont si fara ca macar sa ai cont.Totul e sa aveti PDF-ul. De exemplu de la cineva de incredere care l-a pastart (chiar completat, clic pe ‘DEBLOCARE FORMULAR’ si schimbati tot). Din pacate fiind un document mai sensibil (ca repercusiuni daca e alterat) nu e bine sa fie atasat aici… Pentru depus tot trebuie cont, dar pana prindeti o ‘fereastra’ pe serverul ANAF macar rezolvati partea de completare care e complicata si dureaza (si e si o necunoscuta pentru cei ce nu au mai depus).

#40
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Proiect de OUG (ce cuvânt frumos!) pentru prelungirea termenului de depunere al Declarației unice:
Căci sunt unele probleme cu site-ul ANAF si "unii contribuabili" s-ar fi plâns că a picat în ultimele zile... măria sa, infractorul Vâlcov... aaaa, pardon, ministrul de finanțe, a propus un OUG etc.

Acum serios, nu știu alții cum sunt, dar eu m-am chinuit două zile să buchisesc modul de completare al decl. Unice. Am citit instrucțiunile de 5 ori, am intrat pe forumuri, am întrebat experții... E dezastru. Dar un biet contribuabil care nu are habar de contabilitate și email, logare, pdf inteligent etc?!
Cel, cei care au întocmit-o merită să stea o lună la orice administrație financiară, opt ore pe zi, la relații cu publicul, și să simtă pe pielea lor ce pricep oamenii obișnuiți din toată această nebunie de declarație.

In concluzie, o măsură bună în teorie, introdusă fără niciun studiu de impact, fără nicio pregătire logistică și tehnică (IT) a ANAF, o imbecilitate marca Teodorovici &Co.

Prevad ca, până la termenul prorogat, se va reveni la depunerea pe hartie. Online la etajul 2.
Dar chiar și așa, nici in 2 ani nu va reuși ANAF sa descalceasca greșelile de completare ale decl. Unice.


#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vedeti ca s-a dat druml la "laptarie".. SPV functioneaza dar nu au updata linkul vechi.. asa ca daca dati in continuare Refresh acolo.. o sa obtineti aceeasi pagina cu serverul blocat.

Noua pagina e aici...buluciti-va pana se blocheaza si asta.

https://declunica.anaf.ro/my.policy

Ca sa vedeti cat de idioti sunt astia de la ANAF.  Codul ala de securitate de logare pe SPV nu se trimite decat prin e-mail.. Iar confirmarea contului tot pe mail.
Ori, daca vine omul, (presupunand ca si-a facut pana la urma cont pe SPV) la ANAF sa completeze la calculatoarele de acolo sunt 90% sanse sa nu aiba musai un cont de e-mail instalat pe telefon si internet pe telefon, ca sa afle codul.. Si atunci cum face?

Deci bancile sunt in stare sa trimita un cod de siguranta 3D Secure cand faci plata cu cardul, dar statul roman nu are infrastructura sa trimita codurile alea in mesaj SMS

Edited by rosix, 08 March 2019 - 07:59.


#42
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrosix, on 08 martie 2019 - 07:50, said:

Deci bancile sunt in stare sa trimita un cod de siguranta 3D Secure cand faci plata cu cardul, dar statul roman nu are infrastructura sa trimita codurile alea in mesaj SMS

Inca nu mi-a venit nici acum mailul de activare. Posted Image

Uite ce frumos explica asta aici. Deh, e din 2018, dar oricum, ideea e ca nu putea face si ANAF asa ceva, pentru fiecare categorie de venit?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2i1sf6zOHP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dOPy6ElWOAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/knzLKbArZIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tRIW7lzRHNI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 08 March 2019 - 08:59.


#43
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Si eu astept emailul de activare, cel de aprobare l-am primit ieri la 11:09. Oare cat dureaza?

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu... eu am creat doua conturi de SPV anul trecut prin aprilie.. si n-am avut probleme.. au venit hartiile am fost cu ele la ANAF, le-au activat acolo...

Aseara am facut si ordinul de plata catre Trezorerie cu cat am de plata la impozitul pe venit, ca sa scap de astia..

Cat de idiot tre sa fii ca organ de administrare fiscala ca sa conditionezi de e-mail toate cacaturile astea ????

Sunt astia sanatosi la cap ??

Edited by rosix, 08 March 2019 - 09:21.


#45
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Ce ma enerveaza cel mai mult este ca nu ai unde sa intrebi ce se intampla si cat mai dureaza pana se rezolva cu activarea conturilor pe SPV.
Atentie, pe 06.03.2019 a aparut o versiune noua de declaratie, asta trebuie depusa acum.

#46
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ma fratilor, astia sunt cretini...
Io care am venituri din chirii, dividende, fonduri de investitii din strainatate si Romania, am completat cu 2 contabile, de mi s-a acrit.
Am depus de 2 ori (rectificativa), iar acum sunt intr-o alta mare dilema: care dracu sunt conturile IBAN in care trebuie sa platesc aceste dari?

Fiecare directie ANAF are sute de conturi, dar niciunul nu pica foarte clar pe nevoile mele.

Am verificat, iar ceea ce imi cereau sa platesc prin Impunere in anii trecuti, e contul "mirific" de regularizari (general).

Le-am dat e-mail, am vb cu ei la telefon, dar e haos, ca nici ei nu stiu foarte clar momentan unde sa trimit banii.

Hai cu acel proiect de OUG, ca e jale...

https://www.scribd.c...-OUG-Declaratii

Edited by Ahasverus, 08 March 2019 - 12:04.


#47
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,047
  • Înscris: 31.08.2006
V-am spus, trebuie sa aveti rabdare cu trimiterea email-ului de activare. La mine a durat peste 30 de ore sa mi-l trimita, de ca si cum eram la capatul galaxiei. Oricum, se pare ca va fi prelungit termenul de depunere pana pe 31 iulie, asa cum a fost si anul trecut, mai ales ca anul asta e nebunia cu trimiterea online.

  "Guvernul urmează să prelungească în 2019 termenul pentru depunerea Declarației Unice pe venituripe PFA și ale persoanelor fizice cu activități independente sau chirii, precum și termenul pentru redirecționarea a 2% din impozitul pe salarii către ONG-uri, conform unui proiect de ordonanță de urgență pregătit de Ministerul Finanțelor.

Termenul se prelungește de la 15 martie la 31 iulie, în acest an. "

   SURSA

@Phobos, excelent ai descris aiureala cu depunerea online a declaratiei, si iti vine sa crezi sau nu, chiar imi imaginam un astfel de scenariu cu maicute batrane cu braie de lana si cu batranei simpatici care n-au auzit in viata lor de email, si pentru asta n-au nicio vina. Plus ca, sa fim seriosi, completarea declaratiei e un adevarat examen de viata chiar si pentru cei cu minima pregatire economica. E superstufoasa si superincalcita, cu trimiteri, cu salvari, cu atasari, validari etc. Sa fim seriosi, cati contribuabil stiu sa completeze corect asa ceva ? Pe scurt, o porcarie fara margini. Noi avem gospodarii cu WC-ul in fundul curtii, dar sanchi, am intrat in era galactica, cu depunerile declaratiei unice. Nu tine figura. Ceva nu se leaga.

View PostAhasverus, on 08 martie 2019 - 12:01, said:

Ma fratilor, astia sunt cretini...


Le-am dat e-mail, am vb cu ei la telefon, dar e haos, ca nici ei nu stiu foarte clar momentan unde sa trimit banii.



Eu am platit asigurarea de sanatate pe 2018 inca de la sfarsitul anului trecut. Am platit la trezorerie conform cu ce am scris in declaratie. Cucoana de la trezorerie m-a intrebat daca am depus declaratia. I-am zis ca da, mi-a luat banii si mi-a dat dovada platii. Intru aseara intr-o doara pe site-ul casei de sanatate, sa vad daca apar ca asigurat, eu stiindu-ma cetatean cinstit cu taxele platile la zi, si...surpriza, apar ca fiind neasigurat la sanatate. E un haos total am impresia, si la ANAF, si la casele de sanatate. Urla incompetenta prin toti peretii in institutiile astea.

#48
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
pai man acum de ce sa nu fim carcotasi ca deh suntem romani

cand era pe hartie se urla "vrem informatizare"
acum cand e informatizat, de ce e pe mail . de ce asa. de ce altfel

mie mi se pare destul de simplu de completat, uite imi deschid serviciu ma duc cu un laptop in fata la ANAF si taxez 50 de lei pe completat. merge?

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAhasverus, on 08 martie 2019 - 12:01, said:

Ma fratilor, astia sunt cretini...
Io care am venituri din chirii, dividende, fonduri de investitii din strainatate si Romania, am completat cu 2 contabile, de mi s-a acrit.
Am depus de 2 ori (rectificativa), iar acum sunt intr-o alta mare dilema: care dracu sunt conturile IBAN in care trebuie sa platesc aceste dari?

Fiecare directie ANAF are sute de conturi, dar niciunul nu pica foarte clar pe nevoile mele.

Am verificat, iar ceea ce imi cereau sa platesc prin Impunere in anii trecuti, e contul "mirific" de regularizari (general).

Le-am dat e-mail, am vb cu ei la telefon, dar e haos, ca nici ei nu stiu foarte clar momentan unde sa trimit banii.

Hai cu acel proiect de OUG, ca e jale...

https://www.scribd.c...-OUG-Declaratii

Daca ai mai multe plati de facut la gramada, pentru 2018, fa un total si vireaza in contul unic si lasa-i pe cei de la ANAF sa le defalce.

Sector 1:   RO36TREZ7015504XXXXXXXXX
Sector 2:   RO40TREZ7025504XXXXXXXXX
Sector 3:   RO44TREZ7035504XXXXXXXXX
Sector 4:   RO48TREZ7045504XXXXXXXXX
Sector 5:   RO52TREZ7055504XXXXXXXXX
Sector 6:   RO56TREZ7065504XXXXXXXXX
jud.Ilfov: RO80TREZ4215504XXXXXXXXX

La fel pentru plati anterioare anului 2018 fa tot plata in contul unic dar OP separat... ar fi bine sa stii ce sume au ei in calculator si sa te match-uiesti cu alea.. ca altfel te trezesti ca scad ce vrea muschii lor din ce ai platit tu... Deci daca ai sumele clare... treci pe OP exact ce platesti sa nu fie niciun fel de dubiu.

In mod normal trebuiau sa puna in puii mei o suma si un link de plata ca pe Ghiseul.ro ... unde iti apare foarte clar ce ai de plata.

View PostFlat, on 08 martie 2019 - 12:27, said:

pai man acum de ce sa nu fim carcotasi ca deh suntem romani

cand era pe hartie se urla "vrem informatizare"
acum cand e informatizat, de ce e pe mail . de ce asa. de ce altfel

mie mi se pare destul de simplu de completat, uite imi deschid serviciu ma duc cu un laptop in fata la ANAF si taxez 50 de lei pe completat. merge?

Is niste terminati.. trebuiau sa trimita prin SMS codurile alea, ca baba Rada care a inchiriat o camera, n-are mail...telefon poate are.

View Post_D_A_N_, on 08 martie 2019 - 13:11, said:

Daca vreti sa felicitati ANAF-ul pentru modul in care trateaza contribuabilii, o puteti face pe contul lor de FB. Posted Image

PS
Cica au si call center: 031.40.39.160 - va doresc succes in a reusi sa vorbiti cu cineva la acest numar de telefon.

Umpeti-le frigiderul de carne !!!  Eu am prins odata call-centerul si am vorbit cu un baiat.. Desi omul ala mi-a zis corect si oarecum logic ce mi-a zis.. m-a bagat si mai mult in ceatza cu o chestie pe care n-o stiam si in ceatza am ramas pana in zilele noastre, ca la solicitarea scrisa de info, n-au raspuns nici pana azi.

Apropo:  daca faceti ordinul de plata sa platiti, vedeti ca la CUI beneficiar trebuie sa treceti CNP-ul vostru desi nu sunteti voi beneficiarul (beneficiarul e bugetul de stat) ci sunteti platitorul.

E o aiureala maxima cu ANAFu, puteti citi ce am scris in semnatura.

Edited by rosix, 08 March 2019 - 14:19.


#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post_D_A_N_, on 08 martie 2019 - 11:23, said:

Atentie, pe 06.03.2019 a aparut o versiune noua de declaratie, asta trebuie depusa acum.
asta e o gluma, sau cum? astia scot o versiune noua pana in ultima zi de depunere? in ce tara traim??? a lu dancila/teodorovici?

#51
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Nu au bunul simț sa recunoască public ca sunt incompetenți și nu au pregătit deloc trecerea la depunerea declarației unice in format electronic.

Iata "justificarea" prorogarii termenului de depunere :
"In scopul evitarii riscului neconformarii de catre anumite categorii de contribuabili care au obligatia sa completeze si sa depuna, pana la data de 15 martie 2019 inclusiv, formularul - Declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoane...Pentru evitarea unor blocaje in ceea ce priveste..."

Eu cred că sistemul informatic al ANAF e scăpat de sub control, ca nu a fost dimensionat, pregătit, făcut pentru așa ceva, si ca situația asta impune demisii in lanț (de la Teodorovici in jos și in sus - alo, dl Valcov, se aude?!)  si "prorogarea" cu doi ani, plus schimbarea din temelii a sistemului antic si nelucrativ Spatiu Privat Virtual.
Toată infrastructura IT ANAF e in cosciug, nu cu un picior în groapă. Nu vorbesc despre carpeli gen un nou server.
Acolo trebuie  angajați oameni noi, specialiști IT, finanțiști etc., plătiți cu echivalentul pensiilor speciale, si lăsați sa-si facă treaba.
Iar actualul centru de calcul al Ministrului finanțelor /ANAF, sa funcționeze așa, taras grapis, pana sistemul nou va fi gata.

Edited by dan_slack, 09 March 2019 - 03:44.


#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdan_slack, on 09 martie 2019 - 03:23, said:


Eu cred că sistemul informatic al ANAF e scăpat de sub control, ca nu a fost dimensionat, pregătit, făcut pentru așa ceva, si ca situația asta impune demisii in lanț (de la Teodorovici in jos și in sus - alo, dl Valcov, se aude?!)  si "prorogarea" cu doi ani, plus schimbarea din temelii a sistemului antic si nelucrativ Spatiu Privat Virtual.
Toată infrastructura IT ANAF e in cosciug, nu cu un picior în groapă. Nu vorbesc despre carpeli gen un nou server.
Acolo trebuie  angajați oameni noi, specialiști IT, finanțiști etc., plătiți cu echivalentul pensiilor speciale, si lăsați sa-si facă treaba.
Iar actualul centru de calcul al Ministrului finanțelor /ANAF, sa funcționeze așa, taras grapis, pana sistemul nou va fi gata.

Exact despre asta este vorba.. Sistemu ANAF nu rezista nici la solicitari mai mici, daramite sa dea lumea buluc in martie sa depuna electronic.
Plus ca n-ai link de plata.. degeaba faci sistem de depunere online daca n-ai solutie de plata. Baba Rada care inchiriaza o camera n-are mail, n-are smartphone si n-are internet banking si nici cu calculatorul nu se pricepe.. Pentru acesti oameni trebuia lasata varianta clasica, prin posta, ca e 7 lei o recomandata cu confirmare si orice om isi permite sa trimita declaratia la ANAF.

Apoi sistemul ala tembel de bonificatii gandit si aplicat cu curul...

Niste tampiti, cu Teodorovici in frunte, ce sa mai discutam

#53
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Dar dincolo de aberația cu onlineul, ramane declarația propriu-zisă:
Uitați-vă la instrucțiuni, la formatul  acestui text, ce poate fi predat cu succes la cursurile de comunicare, începând chiar din liceu, ca model de imbecilitate.
Cum sa ceri oamenilor simpli, ce de abia înțeleg un anunț simplu, cu litere de o șchiapa, să înțeleagă acel text alambicat, stufos?!
Sunt absolut sigur ca nici genialul Vâlcov sau Teodorovici nu se descurca...

Dar ce spun eu de Teodorovici, am stat împreună cu un expert contabil sa deslusim această declarația. E dezastru!

Chiar dacă ideea e bună, digitalizare si unificare, cred ca trebuie pornit simplu:
Se pune la punct sistemul IT ANAF, si se instruiesc oamenii ANAF din toată tara, luni de zile...
Apoi se trece la educația utilizatorilor... cel puțin un an. Făcută temeinic, simplu, eficace.
Apoi mergem în paralel cu depunere pe hârtie și on-line vreo doi ani, integram un sistem de plată online simplu și eficient, gratuit, si apoi mai vedem...

Toți colegii de mai sus au subliniat astea, diar omul cu scăunel si taxă de 50 lei e fericit. E normal, e democrație.
Oare de ce nu merge deja la ANAF pe scări să își pună în aplicare ideea?!

Părerea mea.

Edited by dan_slack, 09 March 2019 - 10:27.


#54
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,047
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdan_slack, on 09 martie 2019 - 10:20, said:

Chiar dacă ideea e bună, digitalizare si unificare, cred ca trebuie pornit simplu:
Se pune la punct sistemul IT ANAF, si se instruiesc oamenii ANAF din toată tara, luni de zile...
Apoi se trece la educația utilizatorilor... cel puțin un an. Făcută temeinic, simplu, eficace.
Apoi mergem în paralel cu depunere pe hârtie și on-line vreo doi ani, integram un sistem de plată online simplu și eficient, gratuit, si apoi mai vedem...



          Exact, bravo, fix asa trebuia ! Trebuia mers in paralel cu declaratia online pentru cei tineri si foarte instruiti, si declaratia scrisa depusa la sediile ANAF sau si mai simplu, prin posta, pentru oamenii care n-au PC si evident, nici nu se pricep sa butoneze la tastatura, s-au au PC, insa nu pot descifra limbajul din declaratia online. Plus ca trebuia mentinut sistemul trimiterii prin posta a deciziilor de impunere. Ei au considerat ca toate astea costa. Nu cred ca ar fi costat mai mult decat milioanele pe care le-au dat pe softul-labirint, fiindca este un labirint, al declaratiei online.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate