Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Declaratia Unica - depunere pana pe 15 Martie

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postfansat, on 06 martie 2019 - 15:29, said:

In mod normal ar trebui sa prelungeasca astia termenul de depunere, fiindca deja a inceput febra SPV-ului, si, cum altfel, se blocheaza serverele ANAF in draci. Tot ce tine de stat parca ai zice ca e facut la misto in tara asta...

Nu-l vor prelungi iar serverul ANAF SPV e blocat.. Si da.. totul e facut la caterinca pentru luat bani de la prosti.

Pentru bonificatile alea prevazute de Codul Fiscal n-au emis niciodata norme de aplicare.

Edited by rosix, 06 March 2019 - 15:40.


#20
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Nu mai e nicio bonificatie. Eu am reusit sa platesc sapt trecuta. A fost greu, extrem de complicat, dar a doua ora o sa fie lejer.
De blocat la ora asta e blocat si cred ca cu exceptia noptii asa va ramanae.

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFlat, on 06 martie 2019 - 15:38, said:

pentru 2019 cineva mi-a zis ca vor trimestrial anticipat

Si asta cum vine?

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPhobos, on 06 martie 2019 - 15:45, said:

Si asta cum vine?

Asta vine cum era inainte... trimestrial. Ce nu iti mai amintesti cum a fost in 2017?

Depui estimativa pe 2019 si vei avea 4 termene de plata.

Edited by rosix, 06 March 2019 - 15:48.


#23
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,329
  • Înscris: 31.08.2006

View PostPhobos, on 06 martie 2019 - 15:34, said:

Iti dai seama ca eu nici nu am inca contul facut, si tre` sa depun. Posted Image



Iti doresc mult succes ! Mai mult decat am avut eu, care  am ajuns la faza asta:

"Ca urmare a cererii dumneavoastra de inrolare in Spatiul Privat Virtual va aducem la cunostinta ca inregistrarea s-a efectuat cu succes. Dupa ce veti primi email cu confirmarea activarii va puteti autentifica in contul dvs. SPV."

  Asadar, m-am inrolat cu succes, dar deocamdata sunt in rezerva de cadre fiindca nu am primit confirmarea activarii . Iti dai seama cam in ce tara traim ?

#24
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
pai tu depui declaratia si scrii acolo estimativ cat o sa faci in 2019
apoi platesti in patru transe  impozitul aferent
ca si pana acum, asa era ce naiba

termenele erau daca nu ma insel 25 apr, 25 iul, 25 oct si 25 ian sau !? ceva de genul
nu stiu ca n-am platit niciodata la timp ci cand aveam chef totul odata cu penalitati :)



mai am o intrebare pe 2018 CAS se calculeaza 25% la alegere plafon salariu minim, deci poti sa pui 5700 acolo (minim)
pentru 2019 nu mai exista optiunea si CAS se pune automat 25% din venit estimat , deci nu din minim

View Postfansat, on 06 martie 2019 - 15:48, said:


  Asadar, m-am inrolat cu succes, dar deocamdata sunt in rezerva de cadre fiindca nu am primit confirmarea activarii . Iti dai seama cam in ce tara traim ?

o fi in spam check spam
daca ai cont la yahoo sigur nu-ti vine

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postfansat, on 06 martie 2019 - 15:48, said:

Iti doresc mult succes ! Mai mult decat am avut eu, care  am ajuns la faza asta:

"Ca urmare a cererii dumneavoastra de inrolare in Spatiul Privat Virtual va aducem la cunostinta ca inregistrarea s-a efectuat cu succes. Dupa ce veti primi email cu confirmarea activarii va puteti autentifica in contul dvs. SPV."

  Asadar, m-am inrolat cu succes, dar deocamdata sunt in rezerva de cadre fiindca nu am primit confirmarea activarii . Iti dai seama cam in ce tara traim ?

Da mai ... se depun la Etajul 2.. si tot acolo mergeti cand vreti sa platiti... Ce va mai mirati atata?

Eu am facut SPV-uri la tot familionul inca din martie anul trecut... ca stiam ca va urma ingramadeala, caderea serverelor, lume buluc si toate alea.

Daca stiti cat aveti de plata si vreti sa scapati de belea si cozi, platiti in conturile unice oameni buni:

Aveti aici conturile unice in care puteti plati la gramada tot (ANAF urmand sa le regleze)

2. UNDE PLATIM OBLIGATIILE PENTRU 2018?
IBAN PERSOANE FIZICE- CONTURI UNICE PT. 2018

Sector 1:   RO36TREZ7015504XXXXXXXXX
Sector 2:   RO40TREZ7025504XXXXXXXXX
Sector 3:   RO44TREZ7035504XXXXXXXXX
Sector 4:   RO48TREZ7045504XXXXXXXXX
Sector 5:   RO52TREZ7055504XXXXXXXXX
Sector 6:   RO56TREZ7065504XXXXXXXXX
jud.Ilfov: RO80TREZ4215504XXXXXXXXX

Terminatia 55.04 din conturile de mai sus indica conturi unice care colecteaza sume pe CNP
“Sume reprezentand impozit pe venit si contributii sociale datorate de persoanele fizice in curs de distribuire“.

X-urile sunt 9 la numar.

Nume beneficiar:  bugetul de stat  / bugetul asigurarilor sociale de stat CAS / bugetul asigurarilor sociale de sanatate CASS
La CUI/CNP Beneficiar   -  se trece CNP-ul persoanei pentru care se face plata  (un tembelism specific ANAF)
La Banca Beneficiar - se trece trezoreria de domiciliu     ex:  "Trezoreria sector 3"
La Detalii plata: -  se trece numele, CNP-ul persoanei, si impozitul sau contributia achitate -  (ex:  imp pe venit din cedarea folosintei bunurilor + CAS + CASS  2018)

Faceti un OP prin banca si nu va mai bateti capul.

Edited by rosix, 06 March 2019 - 15:59.


#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Imi faceam si eu din timp, dracu a stiut ca va ramane doar metoda online.

#27
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,329
  • Înscris: 31.08.2006

View PostFlat, on 06 martie 2019 - 15:49, said:



o fi in spam check spam
daca ai cont la yahoo sigur nu-ti vine

                       Iti dai seama ca am evitat Yahoo, citind pe pagina lor ca sunt probleme, evident, cum altfel, cu Yahoo. Am cont si pe gmail. Codul de acces mi l-au trimis. Am trecut de faza aia cu bine, deci, s-a stabilit o prima legatura cu ei, insa s-au blocat la email-ul cu confirmarea validarii pe care nici acum nu l-au trimis.

View PostPhobos, on 06 martie 2019 - 15:54, said:

Imi faceam si eu din timp, dracu a stiut ca va ramane doar metoda online.

          Aia prin posta era sfanta. Ce putin, la mine niciodata n-au fost probleme. Puneam plicul cu confirmare de primire si dupa vreo zece zile imi venea la cutia postala confirmarea de primire. Oricum, chiar daca nu se mai intorcea confirmarea, aveam avizul de trimitere cu data si stampila postei

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPhobos, on 06 martie 2019 - 15:54, said:

Imi faceam si eu din timp, dracu a stiut ca va ramane doar metoda online.

Plateste in contul unic cat stii ca ai de plata, pana in 15 martie 2019  (ANAF are deja in calculator cat ai de plata si fara sa depui declaratia) si o sa depui pe SPV cand s-o putea.. ce poti sa faci daca la terminati le-a picat serverul a suta oara ?

#29
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,329
  • Înscris: 31.08.2006

View Postrosix, on 06 martie 2019 - 15:50, said:

Da mai ... se depun la Etajul 2.. si tot acolo mergeti cand vreti sa platiti... Ce va mai mirati atata?



    Pai, nu am zis ca ma mira, din contra, nu ma mira absolut nimic la amarii astia. Dar, ce vrei sa spui cu etajul 2 (vreun sediu de ANAF ?)  si ce se depune acolo ?

#30
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
probabil poti sa vii cu declaratia pe discheta :))

#31
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostPhobos, on 06 martie 2019 - 15:34, said:

Nu-i adevarat.

Daca nu ai scrisoarea, iti creezi contul si mergi cu datele la ghiseu, unde ti-l finalizeaza/activeaza ei.

Declaratiile nu se mai pot depune decat prin contul online, deci degeaba mergi cu declaratia scrisa pe hartie ca ei n-au cum s-o depuna in numele tau fara sa ai cont facut.
Eu am fost in ianuarie si mi-au dat ei declaratia, am completat-o si au depus-o ei online pentru mine. Este diferita de cea din anii trecuti (are 3 pagini). Am avut nevoie pentru asigurarea de sanatate.

#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostPlatonX, on 06 martie 2019 - 16:10, said:

Eu am fost in ianuarie si mi-au dat ei declaratia, am completat-o si au depus-o ei online pentru mine. Este diferita de cea din anii trecuti (are 3 pagini). Am avut nevoie pentru asigurarea de sanatate.

Fara sa-ti faci cont!?

Mie mi-au spus ca fara cont nu se mai poate depune, am fost in februarie la sfarsit.

Hopa, ca merge situl. Mi s-a incarcat. :)

#33
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Da, fara sa imi fac cont. Am fost la ei si mi-au scos declaratia la imprimanta, am completat-o si semnat-o - ei au depus-o online. Dar mi-au spus ca asta este pentru situatii exceptionale, pentru ca eu nu am mai avut numarul de la decizia de impunere - nu am pastrat scrisoarea de anul trecut.

Edited by PlatonX, 06 March 2019 - 16:21.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postfansat, on 06 martie 2019 - 16:04, said:

Pai, nu am zis ca ma mira, din contra, nu ma mira absolut nimic la amarii astia. Dar, ce vrei sa spui cu etajul 2 (vreun sediu de ANAF ?)  si ce se depune acolo ?

https://media.rtv.ne...90_01555300.jpg

View PostPlatonX, on 06 martie 2019 - 16:20, said:

Da, fara sa imi fac cont. Am fost la ei si mi-au scos declaratia la imprimanta, am completat-o si semnat-o - ei au depus-o online. Dar mi-au spus ca asta este pentru situatii exceptionale, pentru ca eu nu am mai avut numarul de la decizia de impunere - nu am pastrat scrisoarea de anul trecut.

Eu v-am zis ca la etajul 2 se rezolva cu declaratiile online.. N-ati vrut sa ma credeti.

#35
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019
Serios, incercati sa utilizati "spatiul privat virtual" noaptea. Aveti sanse mai mari sa functioneze atunci.

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdan_slack, on 06 martie 2019 - 21:22, said:

Acum site-ul ANAF.RO e mort complet...
Ce e de facut oare?!

Mie asta imi arata daca incerc sa ma loghez:

[ https://i.postimg.cc/XJR6G9RW/anaf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar inca n-am primit mailul de activare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate