Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Declaratia Unica - depunere pana pe 15 Martie

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pentru ca statul nostru e superior si destept, s-au hotarat ca in final sa afle cati bani dau persoanele fizice, iar cum toti IT-isti au fugit, si bazele de date au fost facute de UTI si AseSoft.
Supriza e ca nu puteau sa afle chestii banale, asa ca au zis stop, facem declaratie unica si frumoasa!
Pe baza ei vom estima si veniturile viitoare, luam banii la prosti in avans, apoi compensam (sa vezi distractie).

Declara astia direct online (si civilizat) cati bani au facut, le facem impunerea, apoi ne fqcem planurile cum sa marim impozite, in trepte.

In fine, ideea este ca pana pe 15 martie, trebuie sa declarati venituri din chirii, dividende, dreptul intelectuale etc.

E frumos ca nu mai poti depune decat online - faza civilizata, la prima vedere, pana cand am vazut oameni in varsta plangand la ANAF, ca ei nu stiu cum si nu au computer.
Cine ii ajuta pe ei?

Realizarea este sublima:

1. Trebuie cont Spatiu Virtual Anaf, care e in sine o aventura, noroc ca eu aveam de cativa ani.
2. Odata intrat in cont, afli ca degeaba ai facut-o, ca trebuie sa mergi undeva in meniu, sa te autentifici din nou si sa descarci un PDF "destept".
Acest PDF minunat este folosibil doar cu Adobe Reader, nu cu alt PDF reader, deci pe mac a trebuit sa pun si aceasta porcarie de program.
3. Il deschizi si iti dau lacrimile, trebuie sa mai faci o scoala ca sa intelegi ce dracu vor aia pe acolo, asa ca sunat cumnata si rugat sa completeze ea.

Pt ca sunt chiabur si am facut cam multi bani din fonduri de investitii, aflu ca mai am de dat 2280 lei pt sanatate, taxa de solidaritate a prostului sanatos.

4. Incerc sa depun aceasta delcaratie unica, dar site-ul ANAF e cazut...
Am scapat?

Punem pariu ca pe masura ce ne apropiem de 15 Martie va fi cazut tot timpul?

https://static.anaf....atie_unica.html

Quote

Declaraţie unică - privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice, conform OpANAF nr.49/2019. Se utilizează pentru declararea impozitului şi contribuţiilor sociale datorate, pe veniturile realizate pe anul 2018, precum şi a impozitului şi contribuţiilor sociale datorate, pe veniturile estimate pe anul 2019. - publicat în data de 21.01.2019

Edited by Ahasverus, 06 March 2019 - 14:12.


#2
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ca sa ai cont in Spatiu Virtual Anaf trebuie sa ai scrisoarea de impunere de anul trecut pentru ca acolo ai un numar de impunere cu care te inregistrezi. Daca nu mai ai scrisoarea de anul trecut, mergi la ANAF si completezi pe hartie si iti depun ei online declaratia unica.

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
recomand inchiderea acestui topic, si mutarea aici: https://forum.softpe...laratiei-unice/

#4
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Cat de prost trebuie sa fi bai frate sa dai bani la stat de bunavoie si nesilit de nimeni ?
Declaratia acea a fost inventata pentru fraieri. Nici un om in toate mintile nu declara bani de care statul nu stie e logic

Edited by giovani_x7, 06 March 2019 - 14:18.


#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu am depus fara nici un fel de problema. e drept ca site-ul ANAF spatiul virtual nu merge, dar ca sa depui e un site static special
https://declunica.anaf.ro/

View Postgiovani_x7, on 06 martie 2019 - 14:18, said:

Cat de prost trebuie sa fi bai frate sa dai bani la stat de bunavoie si nesilit de nimeni ?
Declaratia acea a fost inventata pentru fraieri. Nici un om in toate mintile nu declara bani de care statul nu stie e logic

statul stie stai calm. trebuie doar sa faca cross-checking cu facturile
crezi ca aia care ti-au dat banii nu declara facturile tale in contabilitate?

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAhasverus, on 06 martie 2019 - 14:10, said:

Cine ii ajuta pe ei?

Realizarea este sublima:

1. Trebuie cont Spatiu Virtual Anaf, care e in sine o aventura, noroc ca eu aveam de cativa ani.
2. Odata intrat in cont, afli ca degeaba ai facut-o, ca trebuie sa mergi undeva in meniu, sa te autentifici din nou si sa descarci un PDF "destept".
Acest PDF minunat este folosibil doar cu Adobe Reader, nu cu alt PDF reader, deci pe mac a trebuit sa pun si aceasta porcarie de program.
3. Il deschizi si iti dau lacrimile, trebuie sa mai faci o scoala ca sa intelegi ce dracu vor aia pe acolo, asa ca sunat cumnata si rugat sa completeze ea.

Pt ca sunt chiabur si am facut cam multi bani din fonduri de investitii, aflu ca mai am de dat 2280 lei pt sanatate, taxa de solidaritate a prostului sanatos.

4. Incerc sa depun aceasta delcaratie unica, dar site-ul ANAF e cazut...
Am scapat?

Nu scapi nici in gaura de sarpe... Pai cine te-a pus, bai nene, sa lasi depunerea declaratiei pe ultima suta de metri, adica in ultimele doua saptamani atunci cand depune tot romanu?
Noi de cca o luna ne strofocam pe aici cu declaratia aia.

Daca voi care va mai pricepeti un pic cu calculatorul va plangeti, ce sa mai zicem de babuta amarata care inchiriaza o camera?

Apropo:  Lumea se calca in picioare sa primeasca bonificatia aia de 5% la plata.. .altfel, suma intreaga se poate plati pana prin septembrie cand va emite ANAF deciziile de impunere.

Edited by rosix, 06 March 2019 - 14:27.


#7
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postrosix, on 06 martie 2019 - 14:23, said:

Apropo:  Lumea se calca in picioare sa primeasca bonificatia aia de 5% la plata.. .altfel, suma intreaga se poate plati pana prin septembrie cand va emite ANAF deciziile de impunere.

esti sigur? cred ca confunzi un pic
termenul de plata este 15.03, dupa care incep sa curga accesorii (penalitati).. daca platesti in septembrie s-ar putea sa te trezesti ca ai ceva mai mult. dobanda e 0.02% pe zi, penalitatile 0.01%, nu stiu restul la cas si cass
bonificatia de 5% era pentru plata pana pe 15.12.2018, acum nu mai e cazul

#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postgiovani_x7, on 06 martie 2019 - 14:18, said:

Cat de prost trebuie sa fi bai frate sa dai bani la stat de bunavoie si nesilit de nimeni ?
Declaratia acea a fost inventata pentru fraieri. Nici un om in toate mintile nu declara bani de care statul nu stie e logic
Sper ca cei care nu dau bani la stat de bunavoie nici sa nu ceara nimic de la stat, asa este corect.

#9
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

View PostPlatonX, on 06 martie 2019 - 14:17, said:

Ca sa ai cont in Spatiu Virtual Anaf trebuie sa ai scrisoarea de impunere de anul trecut pentru ca acolo ai un numar de impunere cu care te inregistrezi. Daca nu mai ai scrisoarea de anul trecut, mergi la ANAF si completezi pe hartie si iti depun ei online declaratia unica.

           Totul pare frumos pe hartie, numai ca SPV-ul lui peste prajit  nu-mi mai trimite confirmarea activarii.  "Inrolarea" mea, cum zic aiuritii astia de la ANAF, in SPV, s-a blocat la "Dupa ce veti primi confirmarea activarii va puteti autentifica in contul dumneavoastra SPV". Asta s-a intamplat ieri dimineata pe la ora 10 si de atunci astept confirmarea pe e-mail. Am zis ca cine stie, poate s-a stricat jucaria ANAF-istilor, asa cum ne-am obisnuit  sa se intample, si am reluat inregistrarea azi-dimineata si...tzeapa.  Pe pagina unde am incercat "reinrolarea' a aparut mesajul ca sunt deja inrolat si sa astept ( "Alo! Tovarăși! Alo! Așezați-vă liniștiți !", vorba lui Ceasca) confirmarea activarii, confirmare care nici pana la ora asta n-a venit. Frateeeee....! Ce tara, frateeeee. !  Chiar, o fi ceva care sa mearga bine in amarata asta de tara ? Ani la rand am trimis declaratia prin posta aia veche si blamata de multi si totul a mers perfect. Acum, sanchi, ne-am modernizat, dar e grele cu tehnica la noi, nene...E grele.

PS: Bineinteles ca am incercat sa intru pe SPV cu user-ul si parola pe care le-am creat, dar nu tine figura. Imi apare mesajul ca user sau parola sunt gresite, bineinteles. Deci, nu pot sa intru pana nu-mi trimit blestemata de confirmare. Sunt absolut uluitori astia cu incompetenta de care dau dovada.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Sa mai adaug si eu ceva:

pre-4. Dupa ce ai competat tot, ai mare un buton de ‘Valideaza’. Bun, clic pe el. Valideaza si totul e pe roze. Acu’ ramai cu ochii in soare ca singurul buton vizibil este de ‘Imprima’. Atata iti trebuie sa imprimi chestia aia [intr-un PDF] si sa incerci sa depui ce ai obtinut…



#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFlat, on 06 martie 2019 - 14:36, said:

esti sigur? cred ca confunzi un pic
termenul de plata este 15.03, dupa care incep sa curga accesorii (penalitati).. daca platesti in septembrie s-ar putea sa te trezesti ca ai ceva mai mult. dobanda e 0.02% pe zi, penalitatile 0.01%, nu stiu restul la cas si cass
bonificatia de 5% era pentru plata pana pe 15.12.2018, acum nu mai e cazul

Cu ANAF nu sunt sigur de nimic, niciodata. Pentru veniturile din investitii nu a existat in 2018 obligatia de a depune declaratie de venit estimat (ca n-ai ce drku sa estimezi pana nu-ti vine fisa de portofoliu de la broker).  Prin urmare exista o singura declaratie depusa online, cea pana la 15.03.2019... Aceasta declaratie de ce n-ar beneficia de bonificatie?

Aici scrie o chestie in paragraful 2

De asemenea, pentru contribuabilii care vor alege să-și achite obligațiile fiscale până la 15 martie 2019, reducerea este de 5% din suma totală datorată, dacă Declarația unică a fost depusă prin mijloace electronice de transmitere la distanță.cum ca toate declaratiile depuse online pana la 15.07.2018 (estimat) sau 15.03.2019 (definitivare) beneficiaza de 5%  plus inca 5% aia care au platit pana la 31.12.2018

De asemenea, pentru contribuabilii care vor alege să-și achite obligațiile fiscale până la 15 martie 2019, reducerea este de 5% din suma totală datorată, dacă Declarația unică a fost depusă prin mijloace electronice de transmitere la distanță.

http://www.mfinante....ii&id=999611993

Ce lula mea sa alegi cand ala e termenul final de plata prevazut de lege, numai terminatii de la ANAF stiu.

Sa-i foot in cour pe cei de la ANAF cu institutia lor de cacat condusa de toti prostii si incompetentii.

Edited by rosix, 06 March 2019 - 15:25.


#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Voi nu ati inteles nici acum ca astia sunt in lumea lor, ii doare pe toti in cur de cetatean, cetateanul este prostul care le aduce lor salariile si trebuie photot cat mai tare, ca sa le dea banii, eu pana nu vad desfiintat anaful de la cel mai mic la cel mai mare nu cred ca avem  macar o sansa sa traim decent, cateodata am senzatia ca toata prostia Romaniei este adunata la anaf

#13
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006
In mod normal ar trebui sa prelungeasca astia termenul de depunere, fiindca deja a inceput febra SPV-ului, si, cum altfel, se blocheaza serverele ANAF in draci. Tot ce tine de stat parca ai zice ca e facut la misto in tara asta...

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostPlatonX, on 06 martie 2019 - 14:17, said:

Ca sa ai cont in Spatiu Virtual Anaf trebuie sa ai scrisoarea de impunere de anul trecut pentru ca acolo ai un numar de impunere cu care te inregistrezi. Daca nu mai ai scrisoarea de anul trecut, mergi la ANAF si completezi pe hartie si iti depun ei online declaratia unica.

Nu-i adevarat. Ti-am dat Like din greseala. Posted Image

Daca nu ai scrisoarea, iti creezi contul si mergi cu datele la ghiseu, unde ti-l finalizeaza/activeaza ei.

Declaratiile nu se mai pot depune decat prin contul online, deci degeaba mergi cu declaratia scrisa pe hartie ca ei n-au cum s-o depuna in numele tau fara sa ai cont facut.

View Postfansat, on 06 martie 2019 - 15:29, said:

In mod normal ar trebui sa prelungeasca astia termenul de depunere, fiindca deja a inceput febra SPV-ului, si, cum altfel, se blocheaza serverele ANAF in draci. Tot ce tine de stat parca ai zice ca e facut la misto in tara asta...

Iti dai seama ca eu nici nu am inca contul facut, si tre` sa depun. :)


[ https://i.postimg.cc/tJZGXvwz/anaf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 06 March 2019 - 15:31.


#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
termenul de plata este tot 15 martie, ca si termenul de depunere. nu e septembrie sau altceva

deci, ori platesti pana pe 15, ori penalizari



bonificatiile de 5% sunt doua

1. bonificatia ca ai depus online (declaratia de anul trecut, nu asta) - unii nu au depus online in 2018..  anul asta toate se depun online deci la anul nu va mai exista bonif. asta
2. bonificatia ca ai platit pana pe 15 decembrie 2018, deci cu 3 luni mai devreme.

daca platesti pe 15 martie, evident nu mai ai a doua bonificatie, dar o ai pe prima, DACA ai depus declaratia online in 2018 in vara (mi se pare pana la 15 iunie)
daca platesti dupa 15 martie nu mai ai nici o bonificatie si in schimb ai penalitati

eu asa inteleg

PS pentru veniturile din investitii nu prea stiu cum vine, eu nu am acea scrisoare de la fond, oricum am bilant pe minus, pierdere mai tre sa declar? :)

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFlat, on 06 martie 2019 - 15:36, said:

termenul de plata este tot 15 martie, ca si termenul de depunere. nu e septembrie sau altceva

deci, ori platesti pana pe 15, ori penalizari

Asta pentru veniturile din 2018, nu?

#17
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
da

pentru 2019 cineva mi-a zis ca vor trimestrial anticipat, desi pe site nu vad nimic de genul asta, logic ar fi sa fie tot 15 martie 2020

#18
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

View PostPlaton, on 06 martie 2019 - 15:28, said:

Voi nu ati inteles nici acum ca astia sunt in lumea lor, ii doare pe toti in cur de cetatean,

   Asta am inteles de foarte multi ani. Cand intru in sediul ANAF de la sectorul meu, parca intru intr-un lagar de concentrare, unul de-ala din care ai senzatia ca nu mai iesi viu. Atmosfera cenusie, pereti murdari, doua - trei scaune la multimea de solicitanti, functionare acre cu figuri de piatra care parca asteapta sa-ti comunice sentinta de condamnare la moarte, contribuabili necajiti pentru care completatea unei declaratii sau cereri e un calvar fiindca nimeni n-are timp de ei sa-i invete ce si cum sa faca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate