Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Accident fara urmari grave - ce urmeaza?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,390
  • Înscris: 06.02.2008
RCA plătește daunele pe care le-ai produs celor pe care i-ai lovit, nu-ți fă griji. Să ai și să fie valabil. Excluderi sunt la Casco. RCA despăgubește și dacă cel vinovat era în stare de ebrietate. Pe de altă parte, mașina cealaltă zici că e distrusă. Deci daună totală cel mai probabil.

Edited by caiuscorneliu, 06 March 2019 - 10:13.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,516
  • Înscris: 30.10.2003

 Baxon, on 06 martie 2019 - 10:11, said:

Nu ti-au recoltat probe biologice imediat dupa accident ?!
Nu stiu exact. Cel mai probabil. O sa mai revin cu amanunte si probabil cu alte intrebari.
Multumesc pentru raspunsuri.

#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
initiator sa vezi ce urmeaza,descrii un caz ipotetic si acum lumea tabara pe tine ca ai fost tu,CHIAR DACA ai specificat ca o sa iei tu locul celui ce a produs
fiind si contuzii,depinde f mult de reactia partilor vatamate,dar atitudinea politistului este oarecum normala,nu este fapta penala sa ia masuri imediate

#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

 rosix, on 06 martie 2019 - 10:11, said:

Erai cu ochii in telefon.. sau te-a furat peisajul...
La 60 de ani pot fi şi probleme de sănătate, ştiu un caz în care respectivul a avut atac de inimă la volan, a intrat într-un TIR şi şi-a rezolvat problemele definitiv.

Edited by mihaicozac, 06 March 2019 - 10:17.


#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Bursul, on 06 martie 2019 - 10:14, said:

Nu stiu exact.

 Bursul, on 06 martie 2019 - 09:55, said:

Sa zicem ca am facut accident. O sa iau eu aici locul celui care a produs accidentul.
La 60 de ani , nu-ti aduci aminte ?!  Trollezi sau ce e cu topicul asta ?

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,516
  • Înscris: 30.10.2003

 Pololica, on 06 martie 2019 - 10:10, said:

[*]daca s-a sunat la Politie (cel mai probabil, din moment ce zici ca ai vorbit cu militianul), soferul (tu) va avea permisul suspendat (90 zile, parca)
[*]in rest, ca sa-l citez pe miliatian: vezi-ti de sanatatea ta
[/list]
Politia a venit la accident si a constatat ce a avut de costatat. Eu am fost ridicat pe sus cu salvarea dus la spital.

#25
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
.

Edited by MARlNMembruAnonim, 06 March 2019 - 10:41.


#26
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 Bursul, on 06 martie 2019 - 10:04, said:

Pai am vorbit cu politistul. Asta a zis. Prima data sa-mi vad de sanatate.

Vinovatul, nu tu, e ok? E cam naspa sa vorbesti de tine invocand faptele altuia. Confuzie mare!

Deci...esti ok?

Edited by arab, 06 March 2019 - 10:23.


#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Nu se face proces verbal în astfel de cazuri? ar fi trebuit să primeşti o copie, după ce ai semnat. E important ce scrie acolo.

Edited by mihaicozac, 06 March 2019 - 10:21.


#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,390
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă s-a luat în considerare și fapta penală de vătămare din culpă nu se face proces verbal ci se completează Anexa 2. PV se întocmește doar în cazul contravențiilor.

#29
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
.

Edited by MARlNMembruAnonim, 06 March 2019 - 10:41.


#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

 caiuscorneliu, on 06 martie 2019 - 10:26, said:

PV se întocmește doar în cazul contravențiilor.
În cazul ăsta e clar dosar penal.

Edited by mihaicozac, 06 March 2019 - 10:28.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Având în vedere descrierea, procedura este cam în felul următor: Se deschide dosar de cercetare penală ”in rem” pentru vătămare corporală din culpă și reține permisul vinovatului. După o perioadă, vin și certificatele medico-legale cu mai puțin de 90 zile de îngrijiri medicale și poliția constată că nu există fapta. Referatul de încetare a urmăriiri penale se înaintează procurorului pentru confirmare. Se comunică părților ordonanța de încetare a urmării penale de către parchet.

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,516
  • Înscris: 30.10.2003

 caiuscorneliu, on 06 martie 2019 - 10:26, said:

Dacă s-a luat în considerare și fapta penală de vătămare din culpă nu se face proces verbal ci se completează Anexa 2. PV se întocmește doar în cazul contravențiilor.
Purtatorul de cuvant al politiei a declarat ca s-a intocmit un dosar de cercetare penala sub aspectul savarsirii de vatamare corporala din culpa.

Poate ar trebui sunat politistul pentru mai multe clarifiacari.

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,390
  • Înscris: 06.02.2008
Polițistul, din ce a descris în postarea inițială, i-a dat de înțeles că ar fi mai bine să cadă la pace cu păgubiții pe partea de contuzii minore, asta dacă nu a făcut-o deja. Și astfel scapă de deschiderea dosarului penal, ca și cum vătămarea nici n-a existat și e doar accident soldat cu avarii. De aia i-am recomandat să comunice constant cu victimele, să coopereze, să fie obedient dacă au vreo cerere (bine, nu să stea la un șantaj).

 Bursul, on 06 martie 2019 - 10:33, said:


Purtatorul de cuvant al politiei a declarat ca s-a intocmit un dosar de cercetare penala sub aspectul savarsirii de vatamare corporala din culpa.

Poate ar trebui sunat politistul pentru mai multe clarifiacari.

Eii, asta e altceva. Deci dosar s-a deschis.

#34
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Iti spun eu ce ar trebui sa urmeze. Dat batranului o pastila ca sa traiasca cel putin 120 de ani, si bagat la parnaie. Ca sa se invete minte altadata, fiecare trebuie sa plateasca pentru faptele lui, nu trebuie sa mai asteptam sa plateasca dupa moarte. Fara urmari grave pentru tine, daca era fiica ta in masina aia sau ruda cu tine, sa vezi dupa urmari grave.

Edited by hwplanet, 06 March 2019 - 10:36.


#35
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
.

Edited by MARlNMembruAnonim, 06 March 2019 - 10:42.


#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

 Bursul, on 06 martie 2019 - 09:55, said:

Sa zicem ca am facut accident. O sa iau eu aici locul celui care a produs accidentul. Am peste 60 de ani, am intrat pe contrasens din neatentie si am lovit un alt autoturism.
Urmari: cele 2 autoturisme distruse, 2 persoane din cealalta masina lovite: una a suferit contuzie la genunchi, cealalta contuzie faciala, nimic grav.


Politistul a zis sa imi vad de sanatate si apoi sa trec pe la el.


Cum trebuie sa procedez sa scap usor de toate problemele? Orice sfat e binevenit.

PS. Probabil va trebui sa dau o declaratie, insa nu-mi amintesc cum am intrat pe contrasens.
Stie careva cum va decurge discutia ci politistul?

Am avut eu accident usor cu ranit (trecere pietoni). A fost asa:

-la fata locului a venit politia (nu aveam voie sa parasesc locul accidentului)
-au avut loc discutii, au facut poze, etc.
-am fost invitat la sectie pentru declaratie (daca imi aduc aminte chiar atunci)
-s-a retinut permisul, s-a deschis dosar
-incepe o perioada de cercetari; in aceasta perioada partile se pot intelege amiabil pentru renuntarea la plangerea de vatamare corporala...e un termen in care daca nu se depune, se considere ca s-a renuntat; procurorul asteapta curgerea acestui termen...daca victima da declaratie, dosarul se misca mai repede. Intelegerea amiabila nu e acoperita de RCA...daunele pe care ala le cere si le obtine in instanta sunt. Dar vin la pachet cu bataie de cap
-permisul este suspendat pe perioada cercetarilor, cu posibilitate de primire dovada daca doreste procurorul (mie o luna mi-a dat, doua nu)
-dosarul se claseaza daca nu se intrunesc conditiile pentru urmarire penala
-iti iei permisul daca au trecut mai mult de trei luni de suspendare (in cazul meu a mai fost o luna pe langa cele doua refuzate de procuror)

Ca idee, urmarirea penala incepe de la 90 zile spitalizare in sus. Ca sa-l citez pe politist, ar trebui ca victima sa fie lipita de asfalt.

 Bursul, on 06 martie 2019 - 10:33, said:

Purtatorul de cuvant al politiei a declarat ca s-a intocmit un dosar de cercetare penala sub aspectul savarsirii de vatamare corporala din culpa.

Poate ar trebui sunat politistul pentru mai multe clarifiacari.

E standard. Dosarul de cercetare penala se deschide automat...de cele mai multe ori se incheie cu clasare (pentru ca nu se intrunesc conditiile)

 MARlN_ION, on 06 martie 2019 - 10:37, said:

INIȚIATOR CITEȘTE CU ATENȚIE - Mergi la ăla lovit și ajungi la o ÎNȚELEGERE cu el ACUM și mergeți la NOTARIAT.

Nu mai aștepta dacă s-a deschis dosar penal. Nu dau cu sapa și știu ce scriu.

Eu n-am mers la notariat, m-am intalnit cu el, i-am dat banii si am obtinut o declaratie semnata in care scrie ca renunta la plangere si la orice pretentie financiara. Declaratia am depus-o la dosarul de cercetare penala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate