Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Accident fara urmari grave - ce urmeaza?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Sa zicem ca am facut accident. O sa iau eu aici locul celui care a produs accidentul. Am peste 60 de ani, am intrat pe contrasens din neatentie si am lovit un alt autoturism.
Urmari: cele 2 autoturisme distruse, 2 persoane din cealalta masina lovite: una a suferit contuzie la genunchi, cealalta contuzie faciala, nimic grav.


Politistul a zis sa imi vad de sanatate si apoi sa trec pe la el.


Cum trebuie sa procedez sa scap usor de toate problemele? Orice sfat e binevenit.

PS. Probabil va trebui sa dau o declaratie, insa nu-mi amintesc cum am intrat pe contrasens.
Stie careva cum va decurge discutia ci politistul?

Edited by Bursul, 06 March 2019 - 09:57.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai da niste amanunte, ca e cam SF!

#3
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
cum adica din neatentie pe contrasens?!? sa predeas permisul ca data viitoare poate omori oameni!
nimic grav?!? Contuzie faciala...

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
În mod normal ar fi vătămare corporală din culpă cu dosar penal. Dar cum legea nu e bătuta-n cuie la noi se poate merge pe îndrumarea polițistului, îți vezi de treabă, dai o pungă de cafea celor cu contuzii, le vorbești frumos și cu umilință, le repari mașina și ai scăpat.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu tine ...
Cum adica politistul a zis sa iti vezi de sanatate si apoi sa treci pe la el ?
Si ce cautai pe contrasens ?
Detaliile sunt insuficiente ori povestea este pur si simplu inventata

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
vatamare corpolara => trebuie mers la politie.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Postai pe forum de pe telefon cand ai deviat pe contrasens ?
Poate ar fi momentul sa pui permisul in sertar si sa umbli cu autobuzul daca nu esti in stare sa ramai atent la drum .

Edited by Baxon, 06 March 2019 - 10:02.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
2 autoturisme distruse, asta înseamnă fără urmări grave?

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Baieti si fete, daca vreti sa ma luati la rost ce cautam pe contrasens deschid un alt topic si ne porcaim acolo.
Aici doresc sa discut altceva.

View Postarg, on 06 martie 2019 - 10:00, said:

vatamare corpolara => trebuie mers la politie.
Pai am vorbit cu politistul. Asta a zis. Prima data sa-mi vad de sanatate.

Edited by Bursul, 06 March 2019 - 10:06.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcaiuscorneliu, on 06 martie 2019 - 09:59, said:

În mod normal ar fi vătămare corporală din culpă cu dosar penal. Dar cum legea nu e bătuta-n cuie la noi se poate merge pe îndrumarea polițistului, îți vezi de treabă, dai o pungă de cafea celor cu contuzii, le vorbești frumos și cu umilință, le repari mașina și ai scăpat.
Ar fi bine sa fie asa. Nu doresc sa dau spaga sau altceva ci sa termin totul cat mai repede si bine.

#11
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Vei fi chemat la poliție și vei da declarație completă sau veți fi chemați ambii șoferi și va urma o discuție cu voi 2 după care se va stabili vinovăția ta sau a celuilalt.

Dacă este caz de vătămare corporală din culpă trebuie să ajungi la o înțelegere cu ăla lovit și să dea declarație ăla că nu are pretenții.

Edited by MARlNMembruAnonim, 06 March 2019 - 10:09.


#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
La exercitii si interventii inventate toti se pricep, când sunt fata in fata cu situatia reala, se schimba datele problemei.

#13
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

View PostBursul, on 06 martie 2019 - 09:55, said:

Sa zicem ca am facut accident. O sa iau eu aici locul celui care a produs accidentul. Am peste 60 de ani, am intrat pe contrasens din neatentie si am lovit un alt autoturism.
Urmari: cele 2 autoturisme distruse, 2 persoane din cealalta masina lovite: una a suferit contuzie la genunchi, cealalta contuzie faciala, nimic grav.


Politistul a zis sa imi vad de sanatate si apoi sa trec pe la el.


Cum trebuie sa procedez sa scap usor de toate problemele? Orice sfat e binevenit.

PS. Probabil va trebui sa dau o declaratie, insa nu-mi amintesc cum am intrat pe contrasens.
Stie careva cum va decurge discutia ci politistul?
Nu cred ca zicea politistul asa avand in vedere ca au fost victime.Cred ca se deschide dosar penal pentru vatamare corporala si se continua cercetarile pentru a se stabili  ce sa intamplat,dupa finalizarea dosarului se trimite catre procuror care decide daca trimite dosarrul in instanta cam in aceasta etapa afli si ce pedeapsa primesti si celalalt sofer nevinovat isi recupereaza paguba de la tine

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMARlN_ION, on 06 martie 2019 - 10:06, said:

Vei fi chemat la poliție și vei da declarație completă sau veți fi chemați ambii șoferi și va urma o discuție cu voi 2 după care se va stabili vinovăția ta.
Nu s-a stabilit o anumita data. O sa merg saptamana viitoare. Nu trebuie data o declaratie si semnata?

Ma intereseaza si cum e cu asigurarea. In ce conditii nu ar plati pagubele?

Clar se deschide dosar de vatamare corporala.

Edited by Bursul, 06 March 2019 - 10:10.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • se face etilotest (alcoolemia). Stiu ca e standard cand intervine Politia la accidente
  • daca sunt doar cateva contuzii, nu se deschide dosar penal pentru vatamare din culpa (doar daca una din victime reclama scris asta)
  • pentru daune, se descurca RCA (evident, mai putin masina vinovata, pe care, preuspun ca va ajunge la rabla, cel mai fericit caz)
  • daca s-a sunat la Politie (cel mai probabil, din moment ce zici ca ai vorbit cu militianul), soferul (tu) va avea permisul suspendat (90 zile, parca)
  • in rest, ca sa-l citez pe miliatian: vezi-ti de sanatatea ta


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBursul, on 06 martie 2019 - 09:55, said:

PS. Probabil va trebui sa dau o declaratie, insa nu-mi amintesc cum am intrat pe contrasens.
Stie careva cum va decurge discutia ci politistul?

Erai cu ochii in telefon.. sau te-a furat peisajul... altfel cum sa intri pe contrasens?  Bine ca ai scapat cu viata si nu ai omorat pe nimeni...
Roaga-te ca oamenii aia sa nu aiba chestii mai grave ca se deschide dosar penal pentru vatamare corporala din culpa daca depasesc niste zile de spitalizare.

Edited by rosix, 06 March 2019 - 10:11.


#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu ti-au recoltat probe biologice imediat dupa accident ?!

#18
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Stai liniștit că te poate chema și peste o lună. Are datele tale și telefonul, te va chema el.

Ăla lovit dacă face o tomografie la cap după 3-5 zile și se găsește ceva ai rupt-o în fericire.

Edited by MARlNMembruAnonim, 06 March 2019 - 10:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate