Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Prestari servicii transformate in imprumut fara contract

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Vorbeam cu @sfantu.dracu si il intrebam cati bani a transferat la Parohie.

PS: baiatu' nostru nu a transferat 5.000 EUR, ci a primit 5.000 EUR

Edited by tchoara, 06 March 2019 - 10:36.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Posttchoara, on 06 martie 2019 - 09:51, said:

@waterman - da-mi IBAN-ul tau, eu iti transfer acum o suma de bani, fara contract, fara explicatii, fara sa-ti datorez nimic.

Îți dau direct link să cumperi tu o țigară electronică și s-o livrezi la mine ? Sau neapărat vrei doar bani să-mi trimiți.
Îți dau paypalu să trimiți dacă insiști.

Apreciez gestul. Mulțumesc anticipat.

Chiar vroiam să-mi iau un mod nou squonk.

View Posttchoara, on 06 martie 2019 - 09:51, said:

@waterman - da-mi IBAN-ul tau, eu iti transfer acum o suma de bani, fara contract, fara explicatii, fara sa-ti datorez nimic.
Trebuie sa intelegeti faptul ca fara o datorie nu poate sa existe o plata valabila.

Cadou. Există ?

#21
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2019 - 09:04, said:

In Romania nu exista gentleman agreement !


In Romania nu exista gentlemans.....

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttchoara, on 06 martie 2019 - 10:36, said:

Vorbeam cu @sfantu.dracu si il intrebam cati bani a transferat la Parohie.
PS: baiatu' nostru nu a transferat 5.000 EUR, ci a primit 5.000 EUR
Și cum poate fi aflată soluția la problema inițiatorului în funcție de acea sumă?

Edited by MembruAnonim, 06 March 2019 - 10:38.


#23
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2019 - 10:37, said:

Și cum poate fi aflată soluția la problema inițiatorului în funcție de acea sumă?


Simplu, ala care a dat banii trebuie sa dovedeasca faptul ca a imprumutat numitului initiator de topic suma de bani X, asa pot sa zic si eu ca i-am platit lui Gabi_H_D cu titlul de imprumut 100 de mii de euro, in instanta se duce cu dovezi materiale, inscrisuri, acte, nu vorbe

#24
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Donatia se incheie in forma autentica. Adica in fata notarului. Ai stii asta daca ai avea un minim de studii juridice, dar tu habar n-ai unde e Facultatea de Drept si scrii pe JURIDIC ca "nu e nicio problema prietene, nu are ce sa-ti faca"

Hai să facem un test, o probă. Trimite-mi mie 2000 de Euro în contul meu IBAN, să vedem dacă îi mai recuperezi de la mine înapoi. Viața bate Filmul său nu? Să vedem cine spune aberații.

Edited by hwplanet, 06 March 2019 - 10:41.


#25
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
@Gabi_B_HD pai vroiam sa-i raspund lui sfantu.dracu.

Pentru ca banuiesc ca nu a transferat Parohiei mai mult de 25.000 RON.

Si vroiam sa-l trimit la 1011 alin. (4) Cod Civil.

View Postwaterman, on 06 martie 2019 - 10:37, said:

Cadou. Există ?

Bineinteles ca exista! Se cheama dar manual, vezi articolul din Cod la care fac referire mai sus. Dar cu siguranta viramentele bancare nu poarta mentiunea "cadou" :)

#26
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Adica daca baiatu' nostru spunea ca a pierdut banii pe strada, nu i-as fi raspuns "stai linistit, persoana care ii va gasi va fi constienta ca savarseste o infractiune daca ii pastreaza, deci va duce banii la Politie, deci iti vei recupera suma fara griji".
Nu, i-as fi raspuns "ia-ti la revedere de la ei".
Dar nu e cazul aici, nu? Nu vorbim de autor necunoscut, nu vorbim de sume cu semnul intrebarii. Vorbim de sume care apar clar pe extrasul de cont, si de persoane clare care au platit si care au primit plata.
Plata pentru ce, te intreb eu??

Și eu mă întreb pentru ce. Dacă te duci la curve și îi plătești și vine un rrom și te taie și te dă afară din casă, plată pentru ce dacă nu ți-a fost prestate serviciile? Uneori mergi pe cont propriu, îți asumi riscurile. Riscul meseriei. În astfel de cazuri nu mai ai ce face, nici pe termen juridic, nici cum vrei tu să o iei. Din moment ce nu închei un contract să dovedești că ai plătit pentru un anumit serviciu.

Edited by hwplanet, 06 March 2019 - 10:44.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
tchoara
1. Tu ai întrebat de cuantumul sumei. Acel cuantum are importanță doar pentru a se ști cât este de restituit dacă se stabilește că trebuie restituit.
2. Dacă citești topicul, vei observa că singurele documente de care știm cu exactitate că există sunt ordinele de plată de la transferuri și am întrebat ce scrie în ele la detalii plată.
3. Inițiatorul, la cât interes arată topicului, lasă împresia că vrea doar să strângă postările necesare pentru accesul la poiană.

#28
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Te citez ce ai spus tu:

Quote

Daca baiatu' nostru nu poate sa dovedeasca faptul ca amicul i-a facut o PLATA pentru ceva ce baiatu' nostru A PRESTAT, atunci trebuie sa restituie suma.

Nici amicul nu poate dovedi că a plătit bani pentru un serviciu care nu ia fost prestat, deci băiatul nostru nu trebuie să restituie suma. Într-un univers paralel, suma ar trebui restituită. În universul ăsta, nu.

Deci explica-mi tu mie care-i diferenta dintre ceea ce am spus si eu ceea ce ai spus tu? Nicio diferenta. Tu ai ales sa sustii amicul, eu am ales sa-l sustin pe baiat.

Edited by hwplanet, 06 March 2019 - 10:47.


#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,789
  • Înscris: 03.02.2007

View Postkarapok, on 06 martie 2019 - 10:37, said:

In Romania nu exista gentlemans.....

De unde deducem că numai unul din ei era gentleman! :)

Nu l-a obligat nimeni să vireze banii, a fost un act voluntar. Nu a transferat toată suma odată, să spună că ar făcut transferul din greșeală. Nu există un contract de împrumut.
Și-a cam luat adio de la bani.

#30
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Bineinteles ca exista! Se cheama dar manual, vezi articolul din Cod la care fac referire mai sus. Dar cu siguranta viramentele bancare nu poarta mentiunea "cadou"

Te asigur că nu este așa. Eu dacă vreau să-i dau cuiva bancar o sumă de bani, nu mă duc să mă întâlnesc face to face că poate sunt plecat în străinătate sau am alte treburi, mă duc la bancă și trimit în contul ăla bani. Care-i problema? O data ce trimiti banii si nu exista un contract, ii trimiti pe propria ta raspundere. Banii nu îi mai dai tu în mâna persoanei, insă tot la el ajunge prin intermediul băncii. Banca este doar un intermediar între 2 persoane in acest caz, nimic mai mult. Nici mai mult nici mai puțin.

Articolele alea sunt aberații. Dacă s-ar respecta măcar 15% din tot ce scrie acolo era bine. Școala vieții este mai importantă, nu articole de 3 lei.

Edited by hwplanet, 06 March 2019 - 10:55.


#31
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
In afara de colegul tchoara toti va dati cu parerea despre o speta juridica doar relativ la cum credeti voi ca functioneaza lucrurile. Atat timp cat s-a facut prin banca o plata regulata, cel care ii primeste trebuie sa ii justifice intr-un fel in cazul de fata. Va rog cautati "Imbogatire fara justa cauza" pe Google ca sa nu mai visati ca odata ce ti-au intrat banii in cont sunt ai tai pe vecie, nu de alta dar de aia au aparut executorii judecatoresti.

#32
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Posttchoara, on 06 martie 2019 - 10:29, said:

Cati bani ai transferat?
Contează suma?
Sau donația în sine?
Sau ambele?

Edited by sfantu.dracu, 06 March 2019 - 10:57.


#33
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View Posthwplanet, on 06 martie 2019 - 10:46, said:

Nici amicul nu poate dovedi că a plătit bani pentru un serviciu care nu ia fost prestat, deci băiatul nostru nu trebuie să restituie suma.

Dar eu nu am spus asta - nu am spus ca amicul sustine ca a platit pentru un serviciu care nu i-a mai fost prestat. Am spus tocmai ca nu poate dovedi nimeni niciun serviciu si nicio intelegere, deci suma "platita" este in pom.

Nu e vorba ca eu aleg sa-l sustin pe amic si tu pe baiat, ca nu este egalitate de roluri intre ei. Amicul a transferat niste bani. Daca baiatul nu poate sa dovedeasca faptul ca este indreptatit sa ii pastreze (pentru ca banii i se cuvin), atunci nu poate sa ii pastreze. Nu poti sa pastrezi, legal, niste bani doar pentru ca au ajuns la tine.

View Postsfantu.dracu, on 06 martie 2019 - 10:55, said:

Contează suma?
Sau donația în sine?

Da, conteaza suma. Pentru ca daca este sub 25.000 RON intra la dar manual si nu ai nevoie de forma autentica.

Sau sponsorizare pe art. 4 alin. (1) lit. (a) din Legea 32/1994, depinde.

#34
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

In afara de colegul tchoara toti va dati cu parerea despre o speta juridica doar relativ la cum credeti voi ca functioneaza lucrurile. Atat timp cat s-a facut prin banca o plata regulata, cel care ii primeste trebuie sa ii justifice intr-un fel in cazul de fata. Va rog cautati "Imbogatire fara justa cauza" pe Google ca sa nu mai visati ca odata ce ti-au intrat banii in cont sunt ai tai pe vecie, nu de alta dar de aia au aparut executorii judecatoresti.

Și nu sunt ai tăi pe vecie? Trimite-mi mie bani și îți arăt că sunt ai mei pe vecie. Fapte nu vorbe si articole de 3 lei.

Quote

Dar eu nu am spus asta - nu am spus ca amicul sustine ca a platit pentru un serviciu care nu i-a mai fost prestat. Am spus tocmai ca nu poate dovedi nimeni niciun serviciu si nicio intelegere, deci suma "platita" este in pom.
Nu e vorba ca eu aleg sa-l sustin pe amic si tu pe baiat, ca nu este egalitate de roluri intre ei. Amicul a transferat niste bani. Daca baiatul nu poate sa dovedeasca faptul ca este indreptatit sa ii pastreze (pentru ca banii i se cuvin), atunci nu poate sa ii pastreze. Nu poti sa pastrezi, legal, niste bani doar pentru ca au ajuns la tine.

Cum să nu poți păstrezi niște bani pentru că au ajuns la tine? Eu dacă găsesc o hârtie de 100 de lei pe stradă, nu pot să-i păstrez pentru că au ajuns la mine întâmplător? Dacă vreau îi păstrez, dacă nu, mă duc la poliție și îi returnez. Nimeni altcineva nu poate decide pentru mine, eu decid. Cel care a pierdut banii stă la mâna mea, și în funcție de decizia care o iau eu cel care a găsit acei bani pierduți.

Edited by hwplanet, 06 March 2019 - 10:59.


#35
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2019 - 10:44, said:

tchoara
1. Tu ai întrebat de cuantumul sumei. Acel cuantum are importanță doar pentru a se ști cât este de restituit dacă se stabilește că trebuie restituit.
2. Dacă citești topicul, vei observa că singurele documente de care știm cu exactitate că există sunt ordinele de plată de la transferuri și am întrebat ce scrie în ele la detalii plată.
3. Inițiatorul, la cât interes arată topicului, lasă împresia că vrea doar să strângă postările necesare pentru accesul la poiană.

1. Am intrebat de cuantum din motivul de mai sus, referitor la limita, daca s-ar putea incadra la dar sau nu.

2. Asa este, iar dupa parerea mea mentiunile inscrise in ordinele de plata sunt detaliile cheie in speta asta.

3. Nu stiu ce sa zic, vad ca a mai deschis niste topicuri si cu ceva intrebari pe procedura civila.

#36
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Posttchoara, on 06 martie 2019 - 10:57, said:

Da, conteaza suma. Pentru ca daca este sub 25.000 RON intra la dar manual si nu ai nevoie de forma autentica.

Sau sponsorizare pe art. 4 alin. (1) lit. (a) din Legea 32/1994, depinde.
OK, am înțeles.

Dar la postul la care am pus eu prima întrebare nu ai făcut referire la nicio sumă minimă.
Doar la legalizarea notarială.
Și explicația ta a avut un ton extrem de "superior". Îl înțeleg pe o parte, dar nu cred că era cazul. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate