Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Nu mai sunt bani de Rabla 2019 de vor sa introduca conditia cu ITP valabil ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteireman, on 06 martie 2019 - 01:11, said:

Bai dar nu mai bine ar munci fiecare pentru masina dorita decat sa astepte bani moka? Pe bune,e jenant sa stai in banii aia ca sa-ti cumperi “masina noua”.Scrie undeva ca trebuie sa ai masina noua? Nu mai bine isi cumpara fiecare dupa cat il tine buzunarul si cu banii de programul asta tembel se mai renoveaza ceva scoli si spitale?
Iar daca tot vorbim de bani moka,cum sa ai pretentii sa duci cotetzul gainilor si sa iei 1500€. O masina fara itp nu are ce sa caute pe strazi deci nu polueaza.
Al naibii romanii astia,wc-ul in findul curtii si noroi pana in gat dar vor masina noua pe banii altuia...le pute un sh cand se stiu saracii Europei...

Relaxeaza-te ! Este doar o discutie. Vad ca tu o iei personal. Te simti sau care e problema? Mai usor cu invectivele ca nu esti la ma-ta pe tarla.

#38
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postcalabrezu, on 06 martie 2019 - 01:31, said:

eireman, Nu suntem toti ca tine.Unii mai vor si lucruri noi nu harburile altora.Pai daca nu vrei sa imi dai cei 1500euro ca sa imi iau o masina noua, nici o problema, ca de banii aia pot sa imi repar masina actuala si mai poluez cu ea mult si bine.
Mi-am luat masina noua prin programul rabla acum 7ani.
Deci cu te te incomodeaza asta cu ITP-ul sa iti dai masina luata cu ajutorul Rabla iar la Rabla?
Sau tu circuli cu rabla fara ITP? Deci inca un motiv sa sustii aceasta initiativa, ca se pare ca profilul beneficiarului de rabla nu merita, dupa ce ca statul ii da masina cu discount, nici macar un amarat de ITP de 100 lei la 2 ani nu face, ca nu e ca restul prostilor, el merge fara.

PS: daca ai luat masina acum 7 ani prin Rabla, e sigur euro5, si oricum nu se incadreaza sa o dai inca la Rabla, trebuie sa astepti sa faca 8 ani, adica o poti da exact dupa ce faci ITP-ul de 8 ani, deocamdata mai ai 1 an de ITP din aia 2 de la ultimul ITP.

Edited by projectfp, 06 March 2019 - 01:43.


#39
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Posteireman, on 06 martie 2019 - 01:36, said:

se presupune ca daca ai 25K € pt masina noua mai ai vreo 5000 si de inmatriculare
de unde atatia bani la romanul de rand ? ai uitat ca traim in Romania, tara cu angajatii cei mai prost platiti din Europa ?
unde angajatii sunt platiti in Lei f grei ca se devalorizeaza de nu mai poti cumpara nimic.....
pai noi ne comparam cu strainii care au mii de euro salariu....?, iar la ei se apreciaza euro nu se depreciaza, adca dupa ce ca suntem saraci vom saraci si mai mult?
tii cu lupul sau cu romanul ? romanaul e saracul europei.... eu zic sa dea o lege sa-i ia si painea de la gura....si asa romanii sunt pe cale de disparitie ca si dacii...sau ca si Dacia...

Edited by July02, 06 March 2019 - 01:48.


#40
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postcalabrezu, on 06 martie 2019 - 01:31, said:

eireman, Nu suntem toti ca tine.Unii mai vor si lucruri noi nu harburile altora.Pai daca nu vrei sa imi dai cei 1500euro ca sa imi iau o masina noua, nici o problema, ca de banii aia pot sa imi repar masina actuala si mai poluez cu ea mult si bine.
Mi-am luat masina noua prin programul rabla acum 7ani.
Tu recunosti ca ai stat cu mana intinsa ca altcumva nu aveai bani de cotetz??? Pai de ce nu ai muncit sa-ti iei lucruri noi? Asta nu e lauda,ca ai luat de la gura elevilor sau bolnavilor 1500€! Eu v-as lua inapoi banii de rabla plus dobanda,odata cu restituirea banilor din taxele ilegale de poluare,e clar ca banii de rabla erau defapt platiti de acolo,din taxarea prostilor.
Tu ai avea mult de dat inapoi,in 7 ani dobanda se aduna.

#41
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostJuly02, on 06 martie 2019 - 01:40, said:

de unde atatia bani la romanul de rand ? ai uitat ca traim in Romania, tara cu angajatii cei mai prost platiti din Europa ?
unde angajatii sunt platiti in Lei f grei ca se devalorizeaza de nu mai poti cumpara nimic.....
pai noi ne coparam cu strainii care au mii de euro salariu, iar la ei se apreciaza euro nu se depreciaza, adca dupa ce ca suntem saraci vom saraci si mai mult?
tii cu lupul sau cu romanul ?
deci tu in loc sa sustii marirea salariului minim din profitul angajatorilor care fac de 5 ori mai mult profit decat angajatorii din vestul UE astfel incat sa aiba muncitorul bani mai multi, tu propui sa vina statul sa ofere ajutoare sociale din banii de stat, nu?
Deci problema ca sunt romanii saraci nu e ca sunt exploatati de angajatori pe bani de seminte in timp ce ei fac profituri uriase pe munca muncitorului, ci ca nu ofera statul ajutoare sociale care sa ajute angajatorii sa faa si mai mult profit, nu?

Oricum o dai, aia cu ITP trebuia sa fie prima data in lege din moment ce scopul era sa scoata din circulatie masinile vechi si sa se reduca poluarea, nu sa cumpere fier vechi care nu circula nicaieri deci nu polua. Dar interesul lui Tariceanu era altul... sa vanda el masini subventionate de stat la dealerii lui

#42
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postprojectfp, on 06 martie 2019 - 01:49, said:

scopul era: - Stimularea Industriei Locale de la Dacia si Ford
sau vrei sa dispara ca ARO care ajunsese Fabrica de Conserve.....?

chiar crezi ca fara investitiile straine mai poti sustine PIB-ul Romaniei ? o sa ne intoarcem iar la oiert sau cum vezi tu viitorul?
suntem o tara mica si cu oameni slabi si fara curaj nu mai e ca pe vremea lui Stefan cel Mare sau Miahai Viteazul, acum Interesele Mondiale conduc lumea si tarile mici
nimeni nu o sa ne lase sa devenim noi mari producatori de ceva anume.... caci daca vom deveni ne vor da iar in cap asa cum au facut cand au vazut ca Ceausescu dezvolta tara si construieste orase,fabrici, hidrocentrale,tranvai,metrou etc....

Edited by July02, 06 March 2019 - 02:16.


#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Mi se pare f misto gandit programul asta, pe de o parte investesti in Rabla, pe de alta parte lasi sa iti intre in tara o gramada de epave carora nu le pui nici un fel de limitare. Vrei sa eviti poluarea, dar lasi tot romanul inconstient sa isi anuleze filtrul de particule sau sa isi cumpere ce arunca aia de afara la gunoi.


#44
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2019 - 01:38, said:



Relaxeaza-te ! Este doar o discutie. Vad ca tu o iei personal. Te simti sau care e problema? Mai usor cu invectivele ca nu esti la ma-ta pe tarla.
Care e problema ta mai tzaranush? Ca ramai cu cotetul gainilor in curte?

@denky,despre ce limitari vorbesti?

#45
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postdenky, on 06 martie 2019 - 01:51, said:

asi tot romanul inconstient sa isi cumpere ce arunca aia de afara la gunoi.
asa e vom deveni iara Gunoierii Europei.... ce arunca aia la Tomberon.... noi luam de bun si mancam......
astfel sprijinim majorarile salariale dein Germania care recent au fost de 8% deci indirect le hranim lor industria si le sustinem lor economia ,
iar pe a noastra o dam la fier vechi... caci sunt si firme romanesti care sunt furnizori pentru Dacia si Ford....nu ne putem intoarce in trecut sa fim iar o tara izolata politic..

Edited by July02, 06 March 2019 - 02:15.


#46
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postprojectfp, on 06 martie 2019 - 01:40, said:

Deci cu te te incomodeaza asta cu ITP-ul sa iti dai masina luata cu ajutorul Rabla iar la Rabla?
Sau tu circuli cu rabla fara ITP? Deci inca un motiv sa sustii aceasta initiativa, ca se pare ca profilul beneficiarului de rabla nu merita, dupa ce ca statul ii da masina cu discount, nici macar un amarat de ITP de 100 lei la 2 ani nu face, ca nu e ca restul prostilor, el merge fara.

PS: daca ai luat masina acum 7 ani prin Rabla, e sigur euro5, si oricum nu se incadreaza sa o dai inca la Rabla, trebuie sa astepti sa faca 8 ani, adica o poti da exact dupa ce faci ITP-ul de 8 ani, deocamdata mai ai 1 an de ITP din aia 2 de la ultimul ITP.
Masina luata acum 7ani nu e de dat la casat, e E5 si abia are 51000km.Mai am insa una mai veche, E3 pe care as vrea sa o schimb.Nu ca ar fi rabla, e in stare perfecta, desi are 200000km.Anul trecut i-am schimbat frinele si amortizoarele, toate fluidele.Nu e ruginita.Peste o luna ar trebui sa ii fac itp-ul daca o mai tin.Sunt convins ca il ia, dar nu vad rostul de a arunca niste bani aiurea.

#47
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postcalabrezu, on 06 martie 2019 - 01:58, said:

nu vad rostul de a arunca niste bani aiurea.
ei...guvernantii s-au gandit ca Romanaul are totusi un surplus de bani si ca poate sa arunce aiurea cu banutii....,ca tot e in topul din coada clasamentului la salarii in europa..

Edited by July02, 06 March 2019 - 02:02.


#48
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Daca tu consideri ca nu merita sa cheltui 100 lei ca sa iei 1500 euro... treaba ta, nu te obliga nimeni sa participi la Rabla.

View Postcalabrezu, on 06 martie 2019 - 01:58, said:

Masina luata acum 7ani nu e de dat la casat, e E5 si abia are 51000km.Mai am insa una mai veche, E3 pe care as vrea sa o schimb.Nu ca ar fi rabla, e in stare perfecta, desi are 200000km.Anul trecut i-am schimbat frinele si amortizoarele, toate fluidele.Nu e ruginita.Peste o luna ar trebui sa ii fac itp-ul daca o mai tin.Sunt convins ca il ia, dar nu vad rostul de a arunca niste bani aiurea.

Edited by projectfp, 06 March 2019 - 02:02.


#49
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postprojectfp, on 06 martie 2019 - 02:02, said:

e interesant dar de plans:- saracii romani nu vor mai merge cu Rabla ci se vor duce cu Capra,cu Plugusorul ca pe vremuri.... ce vremuri....,ne reintoarcem la tarditiile noastre

oricum doar bugetarii care incaseaza taxe si impozite o duc bine, care nu produc nimic.....

Edited by July02, 06 March 2019 - 02:12.


#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

View Postprojectfp, on 06 martie 2019 - 00:25, said:

Scopul era sa elimine din circulatie masinile vechi care poluau mai mult.
Nu sa cumpere statul o tona de fier vechi uitat prin curte cu 1500 euro.

Deci da, o rabla functionala care circula si polua mult. Doar pentru ca merge nu inseamna ca nu e rabla. Tu cand vezi o Dacia 1300 pe strada nu cumva spui ca ai vazut o rabla? De unde si pana unde definitia rablei a devenit aceea a unei tone de fier vechi ce sta degeaba in curte?

Eu când văd pe stradă o "Dacia" 1300, dacă nu arată neîngrită admir   :)   Nu cred că-s singurul.   :)
Faptul că o maşină veche poluează mai mult, e adevărat, dar asta nu o face rablă. O face uzată moral. O rablă e o maşină neîngrijită rău de tot. Pot fi maşini de acum 20 de ani care să fie în stare mai bună decât acum una 10 de ani care nu a fost îngrijită.
Pe mine mă ia cu pandalii când au maşină de 10 ani e veche. Dar aşa sunt eu, cu lucruri durabile...

#51
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Posteireman, on 06 martie 2019 - 01:42, said:

Tu recunosti ca ai stat cu mana intinsa ca altcumva nu aveai bani de cotetz??? Pai de ce nu ai muncit sa-ti iei lucruri noi? Asta nu e lauda,ca ai luat de la gura elevilor sau bolnavilor 1500€! Eu v-as lua inapoi banii de rabla plus dobanda,odata cu restituirea banilor din taxele ilegale de poluare,e clar ca banii de rabla erau defapt platiti de acolo,din taxarea prostilor.
Tu ai avea mult de dat inapoi,in 7 ani dobanda se aduna.
Nu te mai ambala fraiere, ca nu am stat cu mana intinsa la nimeni. Am muncit si am luat masina cu banii jos si nu au fost toti banii pe care ii aveam.Mi-au mai ramas. *Cotetz* poate ai tu. Eu am masina noua si nu e Dacie, daca la asta te referi cind zici cotetz. Nu am nimic cu Dacia, chiar apreciez Loganul si Dusterul.
Iar urmatoarea va fi tot noua. Te oftici?   Afla ca am luat masina cu 3tichete rabla.Am dat fosta mea masina care nu era o rabla si am mai cumparat inca 2tichete. Daca statul stimuleaza reinnoirea parcului auto pentru a fi mai putin poluant de ce sa refuzi?
Nu am nimic de dat inapoi, ba chiar am de primit taxa de poluare plus dobanda pe 7ani.Ca se gandise in 2011 un *destept* din guvernare sa puna taxa si la E5(E6 nu aparuse), desi in 2010 E5 nu se taxa .

#52
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postdjl, on 06 martie 2019 - 02:15, said:

Scopurile RABLEI erau in ordinea acesta:
1) Stimularea Industriei Locale de la Dacia si Ford - asigurand venituri mai mari la buget din taxe si impozite
2) Eliminarea poluarii: - daca omul isi va face iar ITP Nou va cirucla din nou, deci va POLUA din Nou!

PS: - stiu ca Tariceanu e batran asa e, dar  cel mai tare Leu a fost pe timpul lui, asa ca omul e singurul care a mai facut ceva bun!

Edited by July02, 06 March 2019 - 02:26.


#53
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postprojectfp, on 06 martie 2019 - 02:02, said:

Daca tu consideri ca nu merita sa cheltui 100 lei ca sa iei 1500 euro... treaba ta, nu te obliga nimeni sa participi la Rabla.
Daca te referi strict la cazul meu, iti dau dreptate. Dar daca masina e o cazatura si pe linga cei 100lei trebuie sa mai bagi citeva mii ca sa poti lua itp-ul pe bune, atunci care mai e biznisu?
Eu daca imi vind masina cea veche iau mai mult de 1500euro.

#54
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Si atunci de ce nu o vinzi?
Care e logica in a da o masina care se vinde maine cu >2000 euro la rabla ca sa iei o reducere de 1500 euro?


Sa nu imi spui ca vrei sa mergi in pierdere din cauza ca esti ecologist Posted Image

Edited by projectfp, 06 March 2019 - 02:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate