Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Nu mai sunt bani de Rabla 2019 de vor sa introduca conditia cu ITP valabil ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#19
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postprojectfp, on 06 martie 2019 - 00:59, said:

- Producatorii locali:- Renault, Ford vor fi bucurosi ca vor avea mai putine masini vandute?
sau vor avea incasari mai mici , si implicit vor plati angajatii mai porst?

- Statul va fi bucuros ca va avea mai putine incasari la buget din tva-ul masinilor vandute ?

Oare cine va castiga din aceasta masura, cine va saraci din acesta masura?
sper sa nu fie votata si sa genereze iar efecte in lant defavorabile tuturor sectoarelor inclusiv afectand omul de rand care nu are bani ca un european platit in euro sa cumpere cu aceeasi putere de cumparare automobile noi, si atunci se va migra catre Masinile Second Hand

E clar: - Viitorul va apartine Masinilor second Hand!

Edited by July02, 06 March 2019 - 01:09.


#20
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Statul nu castiga nimic din masinile vandute prin Rabla, ba chiar din contra.
Sau tu esti ca ministrul ala care spunea ca daca maine dubleaza salariile bugetarilor se vor duba incasarile la bugetul de stat... uitand ca salariile pentru bugetari sunt cheltuiala de la bugetul de stat, nu incasare Posted Image

Edited by projectfp, 06 March 2019 - 01:07.


#21
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Asta-i din ciclul ”m...eți-s posmagii”?
'Mama lor dă comuniști!

Edit: Asta-i bine! Să-l cenzurăm pe Creangă! Tot înainte tovarăși! Să facem corect politica.

Edited by X41Xu1, 06 March 2019 - 01:13.


#22
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Bai dar nu mai bine ar munci fiecare pentru masina dorita decat sa astepte bani moka? Pe bune,e jenant sa stai in banii aia ca sa-ti cumperi “masina noua”.Scrie undeva ca trebuie sa ai masina noua? Nu mai bine isi cumpara fiecare dupa cat il tine buzunarul si cu banii de programul asta tembel se mai renoveaza ceva scoli si spitale?
Iar daca tot vorbim de bani moka,cum sa ai pretentii sa duci cotetzul gainilor si sa iei 1500€. O masina fara itp nu are ce sa caute pe strazi deci nu polueaza.
Al naibii romanii astia,wc-ul in findul curtii si noroi pana in gat dar vor masina noua pe banii altuia...le pute un sh cand se stiu saracii Europei...

#23
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostX41Xu1, on 06 martie 2019 - 01:08, said:

'Mama lor dă comuniști!
asa e niste comunisti!
Cum ar fi daca ar iesi in strada acum nu doar Taximetristii si Transporatatorii, si ar iesi toata lumea! caci toata lumea are de pierdut, inclusiv Industria
cred ca si Renault si Ford ar trebui sa se solidarizeze sa sprijine niste mitinguri pentru masurile astea ajti-economice si anti-romani!

Edited by July02, 06 March 2019 - 01:13.


#24
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 16.08.2010

View Posteireman, on 06 martie 2019 - 01:11, said:

Bai dar nu mai bine ar munci fiecare pentru masina dorita decat sa astepte bani moka? Pe bune,e jenant sa stai in banii aia ca sa-ti cumperi “masina noua”.Scrie undeva ca trebuie sa ai masina noua? Nu mai bine isi cumpara fiecare dupa cat il tine buzunarul si cu banii de programul asta tembel se mai renoveaza ceva scoli si spitale?
Iar daca tot vorbim de bani moka,cum sa ai pretentii sa duci cotetzul gainilor si sa iei 1500€. O masina fara itp nu are ce sa caute pe strazi deci nu polueaza.
Al naibii romanii astia,wc-ul in findul curtii si noroi pana in gat dar vor masina noua pe banii altuia...le pute un sh cand se stiu saracii Europei...

Mai ai un pic si zici ca am inventat noi programul Rabla... Altii l-au inventat.

Edited by FreeThinker, 06 March 2019 - 01:14.


#25
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postutopium, on 06 martie 2019 - 01:03, said:


Fiecare are notiunea lui, din punctul meu de vedere o masina de 12+ ani/200.000+ km e o "rabla". Poate fi functionala, sigur, la fel cum si un telefon mobil de 4-5 ani poate fi functional, dar in mod cert e degradata atat fizic cat si moral.
Eu fac peste 100K km/an,ce zici dupa doi ani e rabla? Punem pariu ca valoreaza acum mai mult decat casele multora ce-si dau cu parerea aiurea pe aici dar ei stau in banii aia de la stat ca milogii?

#26
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostFreeThinker, on 06 martie 2019 - 01:13, said:

Mos Ion Roata a inventat Rabla dupa ce s-a uzat Roata, acu s-a trezit ca a intrat si in guvern nu vezi.... asta ca sa dea stimulent Economiei Romanesti
sau asteapta sa plece mai intai si Renault in Maroc,si Ford in Bulgaria sau pe unde mai zaresc cu ochii ca acilea totul merge super... Posted Image)

Edited by July02, 06 March 2019 - 01:18.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJuly02, on 06 martie 2019 - 00:07, said:

Guvernul nu mai are bani clar! - Nu mai sunt bani de Rabla 2019 de vor sa introduca conditia cu ITP valabil ?
Pai nu trebuie sa vinzi orice gunoi pe post de masina rabla Posted Image
Nu mai face propaganda constructorilor auto, au piata suficienta.

Edited by andreic, 06 March 2019 - 01:18.


#28
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postandreic, on 06 martie 2019 - 01:17, said:

Cat din PIB-ul Romaniei e datorat constructorilor auto? asa ai rasplateste statul roman ?
fara ei si fara industira colaterala pe orizontala am fi undeva la nivelul tarilor africane...

View Postandreic, on 06 martie 2019 - 01:17, said:

Pai nu trebuie sa vinzi orice gunoi pe post de masina rabla Posted ImageNu mai face propaganda constructorilor auto, au piata suficienta.
daca mergi pe principiul ca masinile bune duse la casat se vor reconditiona sau cum ?

Toti oamenii care viseaza la o Masina Noua isi vor lua de acum doar Second Handuri, si doar cei cu f multi bani vor mai cumpara Masini Noi!

Edited by July02, 06 March 2019 - 01:33.


#29
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postcrislacor, on 06 martie 2019 - 00:21, said:

Cel puțin la modul teoretic, programul Rabla a fost introdus pentru a înlocui hîrburile aflate în circulație cu mașini noi. Ori, dacă ne luăm după „aflate în circulație”, înseamnă și că ar trebui să aibă ITP valabil, nu...?
Si daca am itp valabil, luat pe bune(ca cica acum sunt camere si nu se mai pot face smecherii), inseamna ca masina corespunde dpv tehnic pentru a circula pe drumurile publice.In cazul asta, de ce as schimba-o? Mai merg cu ea pina cind ii expira itp-ul sau nu mai iau alt itp.
Iar daca am o masina de care m-am plictisit sau care nu mai corespunde dpv tehnic, de ce sa mai bag bani in ea ca sa o repar daca tot vreau sa o dau la casat?
O lege idioata ca si guvernantii care ne conduc.

#30
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postcalabrezu, on 06 martie 2019 - 01:21, said:

Asta e ideea!
Guvernul nu mai are bani......! sunt disperati ar vindeo si pe Matusa Tamara ,
Nu vezi ca:-  deasta vor sa aduca si Aurul in tara sa intre in el....

Edited by July02, 06 March 2019 - 01:25.


#31
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Daca nu mai iei itp sau te-ai plictisit de ea,o duci la fier vechi,de ce ar trebui sa-tindea cineva 1500€ pe ea? Daca esti sarac iti iei un sh cum se practica si in occident sau o bicicleta.

#32
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Posteireman, on 06 martie 2019 - 01:25, said:

iti iei un sh cum se practica si in occident
Vom fi importatori de alte Rable din Europa daca luam iar SH-uri,
si o sa ne slabeasa si industria si o sa scada si PIB-ul
Ce sa zicem numai de bine..... pentru toata lumea.....Posted Image) niste masuri si sinucigase si masochiste pentru romani si pentru industria care inca mai e pe aici...
in curand nu o sa mai avem nimic in Romanica....decat mersul biped si Biciclete,Trotinete asa e o sa fim Total Eco-friendly....

Edited by July02, 06 March 2019 - 01:30.


#33
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
eireman, Nu suntem toti ca tine.Unii mai vor si lucruri noi nu harburile altora.Pai daca nu vrei sa imi dai cei 1500euro ca sa imi iau o masina noua, nici o problema, ca de banii aia pot sa imi repar masina actuala si mai poluez cu ea mult si bine.
Mi-am luat masina noua prin programul rabla acum 7ani.

#34
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Posteireman, on 06 martie 2019 - 01:11, said:

Bai dar nu mai bine ar munci fiecare pentru masina dorita decat sa astepte bani moka? Pe bune,e jenant sa stai in banii aia ca sa-ti cumperi “masina noua”.Scrie undeva ca trebuie sa ai masina noua? Nu mai bine isi cumpara fiecare dupa cat il tine buzunarul si cu banii de programul asta tembel se mai renoveaza ceva scoli si spitale?
Iar daca tot vorbim de bani moka,cum sa ai pretentii sa duci cotetzul gainilor si sa iei 1500€. O masina fara itp nu are ce sa caute pe strazi deci nu polueaza.
Al naibii romanii astia,wc-ul in findul curtii si noroi pana in gat dar vor masina noua pe banii altuia...le pute un sh cand se stiu saracii Europei...
Stii cine sunt deranjati de asta? Bisnitarii care erau specializati doar pe intermediere de rable (luau rablele de la taran pe bani putini si le transformau in vouchere, facand profit din aceasta intermediere), si deasemenea suparati mai sunt si taranii, ca unii stateau cu rablele in speranta ca va veni o lege care sa le ofere un Logan in schimbul rablei din curte.

View PostJuly02, on 06 martie 2019 - 01:16, said:

Mos Ion Roata a inventat Rabla dupa ce s-a uzat Roata, acu s-a trezit ca a intrat si in guvern nu vezi.... asta ca sa dea stimulent Economiei Romanesti
sau asteapta sa plece mai intai si Renault in Maroc,si Ford in Bulgaria sau pe unde mai zaresc cu ochii ca acilea totul merge super... Posted Image)
Rabla a fost inventata de Tariceanu, care era magnat in domeniul dealerilor auto de masini importate si ii scazuse vanzarile, asa ca a bagat repede programul asta sa stimuleze vanzarea la el la dealeri.
Stai linistit, ca statul nu pierde nimic, ci castiga. Stii vorba aia... casa niciodata nu pierde.

#35
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Care industrie? Sau crezi ca Ford si Renault se bazeaza pe ce vand in Ro? Bai dar voi nu va puneti intrebarea,cum or reusi aia din alte tari fara programe tembele gen Rabla? Eu as face ca in Irlanda,nu sa va dau bani de rabla,v-as lua taxa de inmatriculare procent din valoarea masinii,cu cat e mai noua cu atat taxa e mai mare,se presupune ca daca ai 25K € pt masina noua mai ai vreo 5000 si de inmatriculare.Fraieri irlandezii,ce zici.Sau ce zice Renault si Ford de irlandezi?

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View Postcalabrezu, on 06 martie 2019 - 01:31, said:

multi din noi ne-am plicitisit de SH-uri pentru ca ba nu au vopseaua calumea, ba sunt obosite pe ici pe colo, ba te lasa una ba alta, nu au acelasi miros ca cele noi etc......
problema e ca noi cei care traim in Romania majoritatea nu suntem platiti in euro si putini ne permitem sa luam masini noi
a da mai e o solutie:-  sa emigram....., asta isi doreste si Guvernul probabil....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate